Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλή καλή η σειρά για εμένα, έχω δει μέχρι και το τρίτο. Ούτε φθηνό μου φαίνεται, ούτε τα εφέ κάπως, πέρα από το πρώτο τέρας που ήταν λίγο meh.

 

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με αυτά παρά μόνο με τα games. O Cavil είναι πολύ καλός και έχει ξεσηκώσει το voice acting από τα παιχνίδια, ακόμα και τα grunts (όχι πως είναι κακό).

Οι χορογραφίες μάχης καλές και σχετικά καθαρές, καταλαβαίνεις τι γίνεται, και με σωστό amount of gore.

Μουσική πολύ καλή και ευχαριστήθηκα πολύ το sound design γενικότερα μιας το άκουγα με σχετικά καλά ακουστικά.

Λίγο η Yenefer δε μου κάθεται καλά ακόμη αλλά θα δείξει στη συνέχεια.

Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Well...είδα μέχρι κάποιο σημείο του τεταρτου επεισοδίου. Το είδα με παρέα, σε καλή TV που με το motion το κάνει και φαίνεται σαν σαπουνόπερα και με υπότιτλους να πιάνουν την μιση οθόνη. Έχω διαβάσει τα βιβλία (σχεδόν όλα) και έχω παίξει όλα τα games. Δεν είναι κακό αλλα η παραγωγή είναι φτωχή. Έχω διαφορα θέματα όπως το armor των Nilfgaardian η το πως γίνονται ωραίες οι sorceresses. Από εκεί και πέρα σε πολλές φάσεις η σειρά παίζει σαν game τελείως.

Ο Cavill είναι καταπληκτικός, δεν μπορώ καν να φανταστώ έναν άσημο να τον παίζει. Η Ciri είναι ok και η Yen χαλαρά κόβετε όλο το story τις. Παντελώς αδιάφορο πέρα από την Tissaia που είναι πολύ καλή. Ο Dandelion είναι μια χαρά αλλα where his fuckin hat?! Also οι sorceresses υποτίθεται γίνονται απίστευτα όμορφες, wtf is that? Μέχρι και η Calanthe υποτίθεται ότι είναι απίστευτα όμορφη. Oh well...το γράψιμο δεν είναι το καλύτερο αλλα παλεύετε. Φυσικά έχουν αλλάξει διαφορα και τα παρουσιάζουν όπως θέλουν, καμια σχέση με βιβλία/games αλλα anyways.

Γενικά η παραγωγή από τα μαγια μέχρι και το green screen background φαίνονται φτηνά. Ελπίζω στην δεύτερη season να πέσει παραπάνω χρήμα.

Μουσική not bad αλλα τίποτα απόλυτος memorable σαν το soundtrack του W3.

Επίσης το πως πηδάει σε timelines μπέρδεψε τους πάντες. Όλοι οι άσχετοι από Witcher νόμιζαν είναι ένα συνεχόμενο timeline. :D

Anyways θα το τελειώσω σύντομα αλλα μέχρι στιγμής είναι λίγο πάνω από μέτριο και αυτό λόγο Cavill.

I'll be back for more. :)

 

25 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Δεύτερο επεισοδιο σαφως καλύτερο του πρωτου αν και παλι επεσε αρκετο τσεκουρι στο edge of the world αυτη τη φορα. Στο πρωτο παρατηρησατε ποσο κακη ηταν η κινηματογραφικη δουλεια? Τα χρωματα ηταν off και υπηρχε ενα πολυ ασχημο θολωμα στο πανω μερος της οθονης και στις ακρες. Ενταξει στο δεύτερο ειχε κατι ακυρα lens flare αλλα καλυτερα. Παραγωγη netflix αλλωστε, ποιος ξερει τι τριτοδευτερους εχουν χωσει εκει🙄

Oι δυο σας, με καλύπτετε απόλυτα (διαφωνώ για το αν το 2ο ήταν καλό, αλλά στα υπόλοιπα μέσα).

Έχω δει μέχρι και το 3ο.

1ο: Οκ, με κάποια πολύ καλά στοιχεία, σε προϊδεάζει για κάτι που πραγματικά θα αξίζει. (7.5-8)

2ο: Απογοήτευση για εμένα, στα πάντα του σχεδόν. (5)

3ο: 50-50. Ένα πολύ καλό κομμάτι, ένα κακό. (7)

Το μεγαλύτερο λάθος της σειράς, είναιο Cavill. Εξηγούμαι, πριν φάω μπαν:

Ο τύπος πραγματικά μπήκε εξαιρετικά στο ρόλο, δείχνει ότι το στηρίζει στα πάντα (οκ, δεν είναι ο Geralt των βιβλίων, μάλλον σε Gerard πάει), αλλά...τους έφαγε τα €/$ και το υπόλοιπο είναι απίστευτα φτωχό, στα πάντα. Δυστυχώς, είναι μια φτηνή παραγωγή, με σημεία που την κάνουν φτηνιάρικη.

Οκ, στοίχημα ήταν το αν θα τους έβγαινε, αλλά δικό τους πρόβλημα στην τελική. Για όσους έπιαναν συγκρίσεις με GoT σε αυτό το επίπεδο (χρημάτων-παραγωγής, πάντα), ούτε με κυάλια, ούτε με τηλεσκόπιο.

Έχουν κάτι πολύ καλό στα χέρια τους, έχουν σίγουρα καλές προθέσεις, αλλά η φτήνια φαίνεται και κάνει ζημιά.

Προσωπικό μεγάλο μείον, η μουσική. Σε κανένα από τα 3 επεισόδια δεν με έφτιαξε, δεν με έκανε να την προσέξω.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά μπορώ να πω ότι έχουν κάνει καλή δουλεία, βλέποντας τα πρώτα 3 επεισόδια.  Σε κάποιες περιπτώσεις έπρεπε να παω στο Wiki για να καταλάβω κάποια πράγματα παραπάνω.

Χαρακτηριστική ατάκα Cavill σε πολλές σκηνές: Χμ ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Oι δυο σας, με καλύπτετε απόλυτα (διαφωνώ για το αν το 2ο ήταν καλό, αλλά στα υπόλοιπα μέσα).

Έχω δει μέχρι και το 3ο.

1ο: Οκ, με κάποια πολύ καλά στοιχεία, σε προϊδεάζει για κάτι που πραγματικά θα αξίζει. (7.5-8)

2ο: Απογοήτευση για εμένα, στα πάντα του σχεδόν. (5)

3ο: 50-50. Ένα πολύ καλό κομμάτι, ένα κακό. (7)

Το μεγαλύτερο λάθος της σειράς, είναιο Cavill. Εξηγούμαι, πριν φάω μπαν:

Ο τύπος πραγματικά μπήκε εξαιρετικά στο ρόλο, δείχνει ότι το στηρίζει στα πάντα (οκ, δεν είναι ο Geralt των βιβλίων, μάλλον σε Gerard πάει), αλλά...τους έφαγε τα €/$ και το υπόλοιπο είναι απίστευτα φτωχό, στα πάντα. Δυστυχώς, είναι μια φτηνή παραγωγή, με σημεία που την κάνουν φτηνιάρικη.

Οκ, στοίχημα ήταν το αν θα τους έβγαινε, αλλά δικό τους πρόβλημα στην τελική. Για όσους έπιαναν συγκρίσεις με GoT σε αυτό το επίπεδο (χρημάτων-παραγωγής, πάντα), ούτε με κυάλια, ούτε με τηλεσκόπιο.

Έχουν κάτι πολύ καλό στα χέρια τους, έχουν σίγουρα καλές προθέσεις, αλλά η φτήνια φαίνεται και κάνει ζημιά.

Προσωπικό μεγάλο μείον, η μουσική. Σε κανένα από τα 3 επεισόδια δεν με έφτιαξε, δεν με έκανε να την προσέξω.

το τραγουδι των end credits στο φιναλε μου αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έφαγε ο δικός μου να το δούμε.

Οκ καλή σειρά. Στο πρώτο επεισόδιο δεν κατάλαβα τίποτα. Στο 2ο κάτι γίνεται.

Θα την δω από περιέργεια και γιατί είναι πολύ καβ.. με αυτή την φωνή. 😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mary είπε

Με έφαγε ο δικός μου να το δούμε.

Οκ καλή σειρά. Στο πρώτο επεισόδιο δεν κατάλαβα τίποτα. Στο 2ο κάτι γίνεται.

Θα την δω από περιέργεια και γιατί είναι πολύ καβ.. με αυτή την φωνή. 😍

Χωρισμός σε 3,2,1.. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Στο νετφλιξ ειναι σε 4k / 2160p?

Nop, HDR και ο θεός να το κάνει 1080p, καλύτερα dl it.

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Το μεγαλύτερο λάθος της σειράς, είναιο Cavill. Εξηγούμαι, πριν φάω μπαν:

Βασικά νομίζω πείρε πολύ λίγα λεφτά σχετικά με το τι παίρνει μονο και μονο επειδή το ήθελε πολύ. Η σειρά δεν έχει wides, μονο στην μάχη έχει ένα. Σχεδόν όλες οι σκηνές είναι μέσα σε ένα δωμάτιο. :P

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το πρώτο πριν λίγο στην αναμονή στο Gatwick, για να περάσει η ώρα μέχρι την επιβίβαση, περιμένω να γυρίσω Ελλάδα για τα Χριστούγεννα με την οικογένεια,  να το απολαύσω στη μεγάλη οθόνη στο σπίτι, η θέαση στο tablet και στο πόδι δεν είναι ότι καλύτερο. Πρώτες εντυπώσεις θετικές, θα ήθελα τον Καβίλ λίγο πιο "άγριο", θα δω πως θα εξελιχθεί στα επόμενα.

Δεν έχω παίξει τα παιχνίδια, ούτε έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά με βλέπω να αγοράζω PS4 τώρα στα γεροντάματα 😂

Είδα πως κυκλοφορεί στα γνωστά μαγαζιά και η πολωνική σειρά του 2001, αλλά δεν έχει ούτε αγγλικούς υπότιτλους και τα πολωνικά μου είναι ανύπαρκτα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος τριτου επεισοδιου, πολύ καλο αλλα επεστρεψε ο φτηνιαρικος κινηματογραφικος φακος:στην πλεοψηφια των πλανων βλεπεις το το κατω 1/4 της οθονης να εχει ενα μουτζουρωμα, μια ασχημη θολουρα και παραμορφωση. Επισης συνεχιζονται οι αχρειαστες αλλαγες στο πηγαιο υλικο:

The witcher(short story):

Foltest was slim and had a pretty - too pretty - face. He was under forty, the witcher thought.

Σειρα: Ο Foltest ειναι χοντρομπαλας 60αρης????

Ειδωμεν, ειναι των δυο ακρων η σειρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o Καβιλ ποσο μεγαλο ρολο εχει στη σειρα; σε κατι κριτικες διαβασα οτι απο το 2ο επεισοδιο και μετα, δεν παιζει και πολυ.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...