Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

Τελος τριτου επεισοδιου, πολύ καλο αλλα επεστρεψε ο φτηνιαρικος κινηματογραφικος φακος:στην πλεοψηφια των πλανων βλεπεις το το κατω 1/4 της οθονης να εχει ενα μουτζουρωμα, μια ασχημη θολουρα και παραμορφωση. Επισης συνεχιζονται οι αχρειαστες αλλαγες στο πηγαιο υλικο:

The witcher(short story):

Foltest was slim and had a pretty - too pretty - face. He was under forty, the witcher thought.

Σειρα: Ο Foltest ειναι χοντρομπαλας 60αρης????

Ειδωμεν, ειναι των δυο ακρων η σειρα

Τουλάχιστον η ιστορία φάνηκε πιο ολοκληρωμένη σε σχέση κυρίως με τα πρώτα δύο. 

Spoiler

Η συνάντηση με τον filavandrel ήταν τελείως πετσοκομμένη, ακόμα και σε σχέση με τη Renfri, αφού δεν έκανε εμφάνιση ούτε και η Queen of the Fields 

Γενικά πιστεύω πως αφού αποφάσισαν να ξεκινήσουν από τις μικρές ιστορίες, θα έπρεπε να τους είχαν δώσει περισσότερο χρόνο μιας και χάνεται πάρα πολύ από το νόημα τους.

Spoiler

Θα μπορούσαν να καθυστερήσουν την είσοδο της Ciri, η οποία έτσι και αλλιώς μέχρι τώρα δεν προσφέρει κάτι αξιοσημείωτο στην ιστορία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, KilliK είπε

o Καβιλ ποσο μεγαλο ρολο εχει στη σειρα; σε κατι κριτικες διαβασα οτι απο το 2ο επεισοδιο και μετα, δεν παιζει και πολυ.

Ουσιαστικά ο χρόνος μοιράζεται μεταξύ αυτού και της yennefer και μετά λιγότερο της Ciri. Όχι όμως ότι δεν παίζει ο Geralt αρκετά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 minutes ago, KilliK said:

o Καβιλ ποσο μεγαλο ρολο εχει στη σειρα; σε κατι κριτικες διαβασα οτι απο το 2ο επεισοδιο και μετα, δεν παιζει και πολυ.

Μια χαρά χρόνο έχει, imo, κανένα παράπονο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει βιβλια ουτε εχω παιξει παιχνιδια. Αν με ρωταγες σε τι βασιστηκαν για να κανουν την σειρα θα ελεγα σιγουρα σε videogame.

Στο τριτο ειμαι και θα του εβαζα  ενα 7/10

Νομιζω στα χερια του HBO θα γινοταν καλυτερη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bermudakias33 είπε

Κατά τα άλλα ,η σειρά είναι μέτρια...Το είχαμε πει ότι θα έπρεπε να κρατούμε μικρό καλάθι. Ο άλλος έλεγε κιόλας και για νέο game of thrones!

Δεν βλεπω να ισχυει αυτο που λες στην πραξη περαν του προσωπικου γουστου παντα

https://www.imdb.com/title/tt5180504/episodes?ref_=tt_ov_epl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε.Η σκηνή που του την πέφτουν οι τύποι και η κοπέλα παρά πολύ καλή σε θέμα χορογραφίας.Δεν εντυπωσιάστηκα όμως.Ακόμα και σε σειρές με χαμηλό budget είχα κολλήσει και ήθελα να δω αμέσως το επόμενο(12 monkeys).Εδώ ενώ το είδα ευχάριστα δεν έχω την ίδια επιθυμία να δω τι θα γίνει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν βλεπω να ισχυει αυτο που λες στην πραξη περαν του προσωπικου γουστου παντα

https://www.imdb.com/title/tt5180504/episodes?ref_=tt_ov_epl

δεν αποδεικνύει τιποτα το audience score. Δες για παραδειγμα στο νημα εδω, νομιζω απο ενα δειγμα 20 ατομων θα εβγαινε μια βαθμολογια πιο κοντα στο 7.5 παρα στο 9.κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως κάπου κάνουμε όλοι λάθος και βάζω και τον εαυτό μου μέσα

αυτό που έχω να πώ και αρχίζω να ''συμφιλιώνομαι'' με την ιδέα αυτη έιναι ότι 

δεν πρόκειται το μυθιστόρημα/βιβλίο να γίνει ταινία/σειρά και να πατήσει απόλυτα

όπως και το video game να μεταφερθεί στην ΤV η στο Cinema μέχρι τώρα δεν το έχει πετύχει κανείς

ίσως να το πέτυχαν εν μέρη με την μεταφορά των comics σε animation όμως μιλάμε για δυο είδη που δεν έχουν μεγάλη διαφορά

μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

δεν αποδεικνύει τιποτα το audience score. Δες για παραδειγμα στο νημα εδω, νομιζω απο ενα δειγμα 20 ατομων θα εβγαινε μια βαθμολογια πιο κοντα στο 7.5 παρα στο 9.κατι 

Ο συμφορουμιτης στον οποιο απανταω εγραψε οτι μιλαμε για μια μετρια σειρα. Ακομα και το 7.5 που λες,απεχει αρκετα απο αυτο.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

αυτό που έχω να πώ και αρχίζω να ''συμφιλιώνομαι'' με την ιδέα αυτη έιναι ότι 

δεν πρόκειται το μυθιστόρημα/βιβλίο να γίνει ταινία/σειρά και να πατήσει απόλυτα

όπως και το video game να μεταφερθεί στην ΤV η στο Cinema μέχρι τώρα δεν το έχει πετύχει κανείς

Εννοείτε και καλά θα κανεις. Η σειρά μπορεί να μην ακολουθεί πιστα τίποτα αλλα μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος και ως fan του βιβλίου και ως fan game. Παρόλα αυτά βρίσκω αλλαγές που δεν βγάζουν κανένα νόημα ούτε από μεριά budget, ενώ άλλες βγάζουν.

Ο μεγάλος μου φόβος ήταν το CGI και η ταχύτητα των witchers. Το CGI είναι μέτριο και κάποια τέρατα look crappy αλλα ο Geralt φαίνεται μια χαρά, η πρώτη μάχη ήταν καταπληκτική.

Ο Cavill εντωμεταξύ είναι παρα πολύ ωραίος για Geralt και η μέτριες εμφανισιακά γυναίκες δεν βοηθούν καθόλου. Μέχρι στιγμής hollywood ωραία γυναικα δεν έχει, ενώ μιλάμε για sorceresses που θεωρούνται από τις οι πιο όμορφες γυναίκες στον continent.. Χρειάζεται ουλές στα μούτρα για να στρώσει λίγο η μάπα του. :D

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, ειχα διαβασει εχτες την κριτικη του EW που εθαψε τελειως τη σειρα, και η πρωτη μου σκεψη ηταν: "αυτοι οι κριτικοι μονο επαγγελματιες δεν ειναι."

και τωρα ανακαλυψα το Forbes, που εκθειασε την σειρα, να συμμεριζεται την γνωμη μου και να τους κραζει ανοιχτα:

Forbes

https://www.forbes.com/sites/erikkain/2019/12/20/the-critics-must-be-crazy-the-witcher-is-a-fantastic-new-netflix-original-series/#2d5fdf0754a4

EW

https://ew.com/tv-reviews/2019/12/20/netflix-the-witcher-review/

το συμπερασμα (ξανα) ειναι ποτε μην εμπιστευστε κριτικους και score aggregators, δειτε τη σειρα και κρινετε μονοι σας.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 εχωντας δει τα πρωτα 6 επισοδεια μονο ενα πραγμα με χαλαει 

Spoiler

η σειρά τον γεγονοτων.  Όταν συνιδητοποιησα οτι τα γεγονοτα που διαδραματίζονται δεν ειναι με χρονικη σειρα εφαγα μεγαλη ξενερα κ απλα προσπαθουσα μετα να καταλαβω ποτε ειναι το "τωρα" κ ποτε το παρελθον.  Αυτό με κουρασε αρκετα.

 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KilliK είπε

λοιπον, ειχα διαβασει εχτες την κριτικη του EW που εθαψε τελειως τη σειρα, και η πρωτη μου σκεψη ηταν: "αυτοι οι κριτικοι μονο επαγγελματιες δεν ειναι."

και τωρα ανακαλυψα το Forbes, που εκθειασε την σειρα, να συμμεριζεται την γνωμη μου και να τους κραζει ανοιχτα:

Forbes

https://www.forbes.com/sites/erikkain/2019/12/20/the-critics-must-be-crazy-the-witcher-is-a-fantastic-new-netflix-original-series/#2d5fdf0754a4

EW

https://ew.com/tv-reviews/2019/12/20/netflix-the-witcher-review/

το συμπερασμα (ξανα) ειναι ποτε μην εμπιστευστε κριτικους και score aggregators, δειτε τη σειρα και κρινετε μονοι σας.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μην διαβάζετε κριτικές πριν δείτε οτιδήποτε 

ωστε να έχετε την δικιά σας άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...