Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Μερικα site που διαβασα οσοι ασχολουνται με τα παιχνιδια το βρηκαν εξαιρετικο, οι υπολοιποι οχι . 

ωχ.... μαλλον θα γινει αυτο που ειπα, τα παραδοσιακα sites του χωρου θα το θαψουν γιατι θα νομιζουν οτι ειναι videogame adaptation. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο metacritic ειναι θαμμενο, αλλα κοιτάζοντας τις κριτικες οι μεν επαγγελματιες κριτικοι ειναι προφανες οτι δεν ειναι φαν των παιχνιδιων/βιβλιων οποτε δεν ξερουν what the fuck is going on και γι αυτο βαθμολογούν χαμηλα, οι δε φανς βαζουν 0 γιατι ειναι λεει υπερβολικα tolerant και δεν ταιριαζει στο Slavic fantasy ειδος... Θα βαλω το πρωτο σε λιγο, το μονο που φοβαμαι ειναι η SJWιλα, αλλα ειμαι αισιοδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον noFRARgr Έπρεπε στην παραγωγή να το δούν αυτό για το πρώτο επεισόδιο πιλότο η σειρά ξεκινάει λές και έχουν παιχτεί δυο σεζόν και πάμε για την τρίτη πέφτουν οι χαρακτήρες και τα ονόματα σαν βροχή μαζί με το lore που δεν (πατάει) πουθενά για κάποιον που δεν είναι μυημένος  στα βιβλία - παιχνίδια με αποτέλεσμα να τον απωθεί η όλη φάση.

Ωχ τα χειροτερα νεα.....κ

Στο entairtainement weekly ο αρθρογραφος παντως εκανε skip 3 4 επεισοδια και στο 5o αποφασισε οτι ειναι πατατα η σειρα χααχχα..............βριζουν στο reddit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται κανανε το ιδιο λαθος με το Warcraft, δεν βαλανε αρκετο exposition για το στησιμο του κοσμου και των βασικων χαρακτηρων. αν και το προβλημα με το Warcraft προκληθηκε απο το ιδιο το στουντιο που το πετσοκοψε στο μονταζ. εδω ομως γιατι μπηκανε στα βαθια αμεσως; μηπως περιμενανε να το δουνε μονο οι φανς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μεγαλυτερη βλακεια με το Netflix είναι ότι δινει όλα τα επεισοδια μαζι.

Αυτό σημαινει τηλεοπτικη σειρα...ένα επεισοδιο ανα εβδομαδα.

Να περιμενεις να ερθει η επομενη Παρασκευη για να δεις το επεισοδιο...αμα ηθελα να τα δω μαζι θα εβλεπα ταινια

  • Like 1
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρώτα δυο βιβλία γίνετε χαμός, έτσι όπως το περιγράφεις noFear, μετά από το τρίτο που μπαίνει η Ciri στην φάση αρχίζει και έχει συνεχόμενη ιστορία. Και ναι ούτε στο βιβλίο εξηγεί τα πάντα, για παράδειγμα το backstory τις Yen το μαθαίνεις στο τέταρτο βιβλίο. Οποτε ακούγεται σωστό adaption και αφού θα υπάρχει και δεύτερη season its ok νομίζω. Από εκεί και πέρα οι fans των games και των βιβλίων θα είναι αρκετοί πιστεύω να κρατήσουν την σειρά τουλάχιστον για την πρώτη season. Thanx noFear τώρα νομίζω είμαι έτοιμος να την ξεκινήσω ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Linux_ticket said:

H μεγαλυτερη βλακεια με το Netflix είναι ότι δινει όλα τα επεισοδια μαζι.

Αυτό σημαινει τηλεοπτικη σειρα...ένα επεισοδιο ανα εβδομαδα.

Να περιμενεις να ερθει η επομενη Παρασκευη για να δεις το επεισοδιο...αμα ηθελα να τα δω μαζι θα εβλεπα ταινια

Το να τα δεις οποτε στο καλο θες εσυ διχως να κατσεις μαραθωνιο, δεν το σκεφτηκες ποτε;

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ακουω απο φιλους που το βλεπουν binging εδω και ωρες και ειναι ενθουσιασμενοι. Και καλη μεταφορα των βιβλίων λένε αλλα και του κοσμου.

Τρεχω σπιτι να το πιασω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω διαβασει βιβλια, εχω λιωσει w3 κ so far η σειρα ειναι σουπερ με μικροθεματακια... cant wait για τα υπολοιπα, τελειωσα το 3ο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδαμε το πρώτο επεισόδιο και ήταν απλά επικό. Έχοντας λιώσει και τα 3 παιχνίδια (και εγώ και η γυναίκα μου), καθώς και τα βιβλία, η μεταφορά του κόσμου μας φάνηκε πολύ οικεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα σοβαρα τωρα γινεται να εχετε διαβασει το the lesser evil και να σας αρεσε το πρωτο επεισοδιο? Εχουν κανει παντελώς αχρείαστες αλλαγες στην ιστορια που της στερουν βαθος και την κανουν ακατονοητη για οποιον δεν εχει διαβασει το the last wish. 

Spoiler

1) Ο caldemeyn αντικαθισταται απο ενα μυξιαρικο που θελει να γινει witcher. Αυτοματως χανετε το νοημα του γιατι ο Geralt πηγε στο Blaviken και γιατι εκατσε να ασχοληθει με την ιστορια αυτη. (Στο βιβλιο ειναι φιλοι με τον caldemeyn και δεν θελει να τον αφησει να σκοτωθει απο την Renfri)

2) Ο Stregobor δεν γνωριζει τον Geralt. Χανει ολο το νοημα του γιατι τον εμπιστευεται. 

3) Ο μυθος των κοριτσιων, ο οποιος αριστοτεχνικα παρουσιαζεται ως αμφισημος στο βιβλιο με καλυμμένα πολιτικα κινητρα που δικαιολογούν το να τον πιστευουν "και καλα" ολοι κλπ κλπ (διαβαστε ξανα την ιστορια για να θυμηθειτε) εγινε ενα "πρεπει να πεθανουν γιατι ετσι ειπε η προφητεια". Συν οτι απουσίαζει η eastee egg διασυνδεση με το παραμυθι της ραπουνζελ. 

4) PC version της renfri, απουσιαζει το γεγονος οτι ηταν πορνη σε ολη της την ζωη και το easter egg της χιονατης με τους εφτα νανους. Χανει λιγο βαθος ο χαρακτηρας της αλλα οκ.

5) Το key point της πλοκης με το tridamian ultimatum που ετσι καταλαβαινει ο geralt τι παιζει απουσιαζει. Αντ αυτου το καταλαβαινει, because reasons... 

Για να μην σχολιασω το οτι αποφασισαν να σπλιταρουν το the lesser evil με το storyline της ciri αντι να ειναι cohesive το επεισοδιο. 

 

Περα απο το σεναριο, πολυ σωστος ο superman και πολύ καλη χορογραφια στην μαχη! 

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετικο το 3ο λες και γυρισα στο 2007 και μολις ξεκινουσα το πρωτο witcher. ;) 

Ο cavill δεν περιμενα να ειναι τοσο καλος , πραγματικα τον πετυχε απολυτα τον ρολο τοσο στην συμπεριφορα οσο και στην φωνη . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Getta Robo είπε

Το να τα δεις οποτε στο καλο θες εσυ διχως να κατσεις μαραθωνιο, δεν το σκεφτηκες ποτε;

αυτό καταλαβες εσυ? από τη στιγμη που στα δινει μαζεμένα , θες δε θες θα το δεις στα καπακια.

χωρια που αν περιμενεις ...θα χεις φαει σποιλερ απ'ολο τον κοσμο !

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...