Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Inuyasha είπε

το μεγεθος εκτυπωσης του a3 το θεωρω υπερβολικα μικρο (15x15x15)

Οπότε αν δεν πάω ακόμα και περιμένω στον Anycubic I3 MEGA καλύτερα να κοιτάξω τον Anet e10  ή μήπως τον κλασσικό που αρχίζουν ολοι τον A8 που ειναι και φθηνότερος ? , απο θέμα ποιότητα εκτύπωσης πως ειναι οι συγκεκριμένοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SPANK είπε

Οπότε αν δεν πάω ακόμα και περιμένω στον Anycubic I3 MEGA καλύτερα να κοιτάξω τον Anet e10  ή μήπως τον κλασσικό που αρχίζουν ολοι τον A8 που ειναι και φθηνότερος ? , απο θέμα ποιότητα εκτύπωσης πως ειναι οι συγκεκριμένοι ?

Σε ολα αν στηθουν σωστα δεν θα εχεις θεμα με ποιοτητα , τον A8 δεν τον προτεινω με Plexi πλαισιο

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Ομάδα ,πως να τσεκαρω αν κάηκε και το τραπέζι ;το βραχυκύκλωμα έγινε από τα καλώδια του(θερμικό το έχει λιώσει το καλωδιο)αν βάζω preheat το τραπέζι δεν ζεσταίνεται,ρωτάω για να μην δοκιμάσω και κάψω και την καινούργια μητρική που θα έρθει 

Αν πειράχτηκε η μητρική σου ενδεχομένως να είναι αυτός ένας λόγος που δεν δίνει να ζεστάνει το τραπέζι. Αν το βραχυκύκλωμα έγινε με τον αισθητήρα θερμικού δεν υπάρχει λόγος να κάηκε το τραπέζι. Εφόσον σου έρθει η μητρική και εφόσον αποκατέστησες το βραχυκύκλωμα στο θερμικό και πριν την συνδέσεις, δοκίμασε να συνδέσεις το κρεβάτι απευθείας στο τροφοδοτικό δίνοντας του 12 volt δλδ απευθείας, αν αρχίσει και ζεσταίνεται τότε είναι κομπλέ. 

6 ώρες πριν, hannibalmemos1984 είπε

Παιδια οποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρακαμψω το πλαστικο connector στο heat bed ενος Anet A8 γιατι δε μου δινει ρευμα στο heat bed? Δοκιμασα σε κανουργιο heat bed με καινουργιο connector-καλωδια σετ  και η μητρικη εδωσε κανονικα εντολη. 

Ένας τρόπος είναι να καταργήσεις τελείως τον κονέκτορα και να κολλήσεις τα καλώδια απευθείας στο heat bed. Είσαι σίγουρος όμως πως αιτία είναι η κακή επαφή στον κονέκτορα και δεν είναι καμένο το heat bed? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Αν πειράχτηκε η μητρική σου ενδεχομένως να είναι αυτός ένας λόγος που δεν δίνει να ζεστάνει το τραπέζι. Αν το βραχυκύκλωμα έγινε με τον αισθητήρα θερμικού δεν υπάρχει λόγος να κάηκε το τραπέζι. Εφόσον σου έρθει η μητρική και εφόσον αποκατέστησες το βραχυκύκλωμα στο θερμικό και πριν την συνδέσεις, δοκίμασε να συνδέσεις το κρεβάτι απευθείας στο τροφοδοτικό δίνοντας του 12 volt δλδ απευθείας, αν αρχίσει και ζεσταίνεται τότε είναι κομπλέ. 

Ένας τρόπος είναι να καταργήσεις τελείως τον κονέκτορα και να κολλήσεις τα καλώδια απευθείας στο heat bed. Είσαι σίγουρος όμως πως αιτία είναι η κακή επαφή στον κονέκτορα και δεν είναι καμένο το heat bed? 

το heat bed το προβληματικο το δοκιμασα με πατεντα και δεν ειναι καμμενο. Τωρα θελει ξεμονταρισμα ολο το πλαστικο περιβλημα τοσο απο τα καλωδια οσο και απο το bed και με το κολλητηρι θα γινει η δουλεια. Αλλο ενα ερωτημα που θελω να κανω ειναι ποιο firmware ειναι καλυτερο να βαλω σε stock anet a8 για να μπορεσω πρωτον μεσω του matterhackers matter control να καλυμπραρω τοσο τον extruder οσο και τα μοτερακια των x kai y axis . Απο μια πρωτη ματια το συγκεκριμενο προγραμμα υποστηριζει marlin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stefstefan είπε

Αν πειράχτηκε η μητρική σου ενδεχομένως να είναι αυτός ένας λόγος που δεν δίνει να ζεστάνει το τραπέζι. Αν το βραχυκύκλωμα έγινε με τον αισθητήρα θερμικού δεν υπάρχει λόγος να κάηκε το τραπέζι. Εφόσον σου έρθει η μητρική και εφόσον αποκατέστησες το βραχυκύκλωμα στο θερμικό και πριν την συνδέσεις, δοκίμασε να συνδέσεις το κρεβάτι απευθείας στο τροφοδοτικό δίνοντας του 12 volt δλδ απευθείας, αν αρχίσει και ζεσταίνεται τότε είναι κομπλέ. 

Ένας τρόπος είναι να καταργήσεις τελείως τον κονέκτορα και να κολλήσεις τα καλώδια απευθείας στο heat bed. Είσαι σίγουρος όμως πως αιτία είναι η κακή επαφή στον κονέκτορα και δεν είναι καμένο το heat bed? 

Όποτε λέμε για το λεδ που θα ανάψει κάτω από το τραπέζι ;αν λειτουργεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Ο Anet e10  ειναι αρκετά ογκώδης και απο θέμα χώρου εχουμε λίγο πρόβλημα , απο την άλλη μου αρέσει αρκετά και διαβάζω και πολύ καλα reviews για τον Anycubic I3 MEGA που πρότεινες , αλλα βγαίνει αρκετά ακριβός στα 340 euro και φαντάζομαι απο gearbest θα περάσει και τελωνείο ... ?

Να πω την αλήθεια μου αρέσει ο Anet A3 Full Aluminum Plastic Frame Assembled 3D Printer γιατι ειναι και κλειστός και έτοιμος και σχετικά πιο μαζεμένος , δεν ξέρω όμως απο ποιότητα πως πάει σε σχέση με τον a8 που αγοράζει και πολύ κόσμος

 

10 ώρες πριν, Inuyasha είπε

το μεγεθος εκτυπωσης του a3 το θεωρω υπερβολικα μικρο (15x15x15)

 

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Οπότε αν δεν πάω ακόμα και περιμένω στον Anycubic I3 MEGA καλύτερα να κοιτάξω τον Anet e10  ή μήπως τον κλασσικό που αρχίζουν ολοι τον A8 που ειναι και φθηνότερος ? , απο θέμα ποιότητα εκτύπωσης πως ειναι οι συγκεκριμένοι ?

Επειδή έχω δουλέψει με τον Anet A3 (τον πήρε φίλος μου που δεν ήθελε να ασχοληθεί με τη συναρμολόγηση και ήθελε μικρό όγκο), δεν τον προτείνω. Εκτός από το μικρό μέγεθος εκτύπωσης (15x15x15), λόγω του κλειστού του frame σε περιορίζει στην επεκτασιμότητα/αναβάθμιση. Ουσιαστικά, χρησιμοποιεί την ίδια κεφαλή (και πλακέτα/οθόνη) με τον Anet A6, οπότε μπορεί να πάρει αρκετές από τις ίδιες βελτιώσεις / μετατροπές. Σε περιορίζει όμως πολύ το κλειστό του frame.

Αν δεν θέλεις να δώσεις όλα τα χρήματα μαζεμένα ΚΑΙ αν σου αρέσει να μαστορεύεις, ο Anet A8 είναι καλός σαν βάση για να αρχίσεις. Με μετατροπή του σκελετού του σε μεταλλικό (πχ τον AM8, τον AMT8 ή ίσως τον Anet Evolution ) έχεις ένα πολύ αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Αλλιώς δίνεις από την αρχή τα παραπάνω χρήματα και πας σε κάποιον με μεταλλικό σκελετό (Anycubic, Tevo, Anet E10 κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SPANK είπε

Μπορώ να δώσω μέχρι 200 230 euro αν αξίζει , τώρα για μέγεθος δεν έχω κάποια απαίτηση

Εγώ θα πρότεινα Creality Ender-3 

Είναι νομίζω ο καλύτρερος στα λεφτά του...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να προτίνει κάποιο αξιόλογο κλώνο του BLtouch ή έστω κάποιο φθηνό site για αγορά του? 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον γνήσιο level sensor του Anet A8 και δουλεύει μια χαρά, αλλά απο την στιγμή που έβαλα το PEI sheet έχω πρόβλημα στο leveling...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nkarama είπε

Μπορεί κάποιος να προτίνει κάποιο αξιόλογο κλώνο του BLtouch ή έστω κάποιο φθηνό site για αγορά του? 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον γνήσιο level sensor του Anet A8 και δουλεύει μια χαρά, αλλά απο την στιγμή που έβαλα το PEI sheet έχω πρόβλημα στο leveling...

Το ίδιο κι εγώ,με γυαλί μόλις το έβαλα συνέχεια leveling πριν ξεκινήσεις και μόλις ξεκινάς ,ξεκινάει από 1mm απόσταση από γυαλί,πήγα σε μαμά stop μετά και το σενσορ στο πατάρι

το πακέτο του AM8 μου βγήκε 42€

αγορασμένα 100 παξιμάδια 

αγορασμενο το αλουμίνιο και όλα τα αλλά (βίδες) ένας φίλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Το ίδιο κι εγώ,με γυαλί μόλις το έβαλα συνέχεια leveling πριν ξεκινήσεις και μόλις ξεκινάς ,ξεκινάει από 1mm απόσταση από γυαλί,πήγα σε μαμά stop μετά και το σενσορ στο πατάρι

 

Είναι λογικό, γιατί το firmwre περιμένει συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ του σημείου που ενεργοποιείτε ο αισθητήρας και της κεφαλής. Ασε που ο αισθητήρας δεν είναι και ο πλέον αξιόπιστος για την νεα απόστση. Πχ εμένα με δυσκολία ενεργοποιείτε κατα την διαδικασία leveling (όταν δηλαδή έχω το ακρυλικό κοματάκι και τον κατεβάζω τέρμα κάτω...) οπότε είμαι στο extreme οριο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nkarama είπε

Είναι λογικό, γιατί το firmwre περιμένει συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ του σημείου που ενεργοποιείτε ο αισθητήρας και της κεφαλής. Ασε που ο αισθητήρας δεν είναι και ο πλέον αξιόπιστος για την νεα απόστση. Πχ εμένα με δυσκολία ενεργοποιείτε κατα την διαδικασία leveling (όταν δηλαδή έχω το ακρυλικό κοματάκι και τον κατεβάζω τέρμα κάτω...) οπότε είμαι στο extreme οριο...

Στο leveling ήμουν κομπλέ,στην εκτύπωση ήταν το πρόβλημα ότι έβλεπε κουνούπια,το λογισμικό ήταν για το σενσορ,δηλαδή με autoleveling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nkarama είπε

Μπορεί κάποιος να προτίνει κάποιο αξιόλογο κλώνο του BLtouch ή έστω κάποιο φθηνό site για αγορά του? 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον γνήσιο level sensor του Anet A8 και δουλεύει μια χαρά, αλλά απο την στιγμή που έβαλα το PEI sheet έχω πρόβλημα στο leveling...

Αν χρησιμοποιείς τη default κεφαλή του A8 (και δεν έχεις αλλάξει σε E3D ή κάτι άλλο), αυτό εδώ φαίνεται καλό και φθηνό: ANET A8 optical z probe (BLtouch like with servo). Χρησιμοποιεί ένα Optical End Stop σε συνδυασμό με ένα φθηνό RC Servo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Αν χρησιμοποιείς τη default κεφαλή του A8 (και δεν έχεις αλλάξει σε E3D ή κάτι άλλο), αυτό εδώ φαίνεται καλό και φθηνό: ANET A8 optical z probe (BLtouch like with servo). Χρησιμοποιεί ένα Optical End Stop σε συνδυασμό με ένα φθηνό RC Servo.

Ναι, είμαι εντελώς στοκ!

Not bad at all!!! και έχω ήδη και ότι χρειάζεται!!!! 

Το μόνο που χρειάζεται τώρα είναι να φλασάρω marlin....

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Κάποιο μαγαζί που να έχει PETG 1,75mm κάτω από 22€ το κιλό;και εξωτερικού 

Προσωπικά έχω κακή εμπειρία με φτηνό petg. Προτίμησε καλύτερα κάποιο επώνυμο κι ας είναι πιο ακριβό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...