Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα θα ειναι ο 2ος 3d printer, ο 1ος ΄΄ητανε i3 plus. Αλλά μάλλον δε θα αποφύγω να ξαναπάρω κάποιον κλασικό.

Εχω IPA απο φαρμακείο (περιπου 12 ευρω το λιτρο πηγε), καθώς επίσης περιμενω φιλτρακια για τη ρητίνη. Επίσης περιμένω και ενα ultrasonic cleaner μήπως καθαρίζουν και με νεράκι. UV light το επόμενο βήμα. Περίπου με μισό πχ λίτρο ρητίνης πόσες εκτυπωσεις βγάζεις? Αν τον βάλεις σε εξωτερικό χώρο έχει θέμα με το φώς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παίδες. Νέος στο 3D και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα. 

1) Διαβάζω οι περισσότεροι έχετε πρόβλημα στο τι θα έχετε στο κρεβάτι αν θα είναι γυαλί καθρέπτης και πόσα χιλιοστά θα είναι κτλ. Έχετε βρει τελικά κάποιον συνδυασμό πχ γυαλί με λακ ότι δουλεύει σε κάποια μοντέλα; 

2) Θα ήθελα να μάθω τι καθορίζει τις μέγιστες διαστάσεις εκτύπωσης; Είναι δλδ καθαρά θέμα πόσο μεγάλη θα είναι η βάση;

3) Τι καθορίζει την ταχύτητα και την ποιότητα; Εξαρτάτε από ton extruder; Εξαρτάτε από το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις για την εκτύπωση; 

4) Να στήσω από το 0 έναν εκτυπωτή ή να πάρω κάποιον έτοιμο; Εγώ έτσι όπως το σκέφτομαι άμα στήσω από το 0 έναν θα μάθω περισσότερα για τον συγκεκριμένο. Υπόψιν θέλω μόλις τον μάθω να μπορώ να τον εκμεταλλευτω εμπορικά. Δλδ να τυπώνω δικά μου προφίλ ή δικά μου αντικείμενα για επαγγελματική χρήση.

Και θα ήθελα να μιλήσω με κανέναν που έχει κάνει δικό του 3D printer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, pgeo είπε

1) Διαβάζω οι περισσότεροι έχετε πρόβλημα στο τι θα έχετε στο κρεβάτι αν θα είναι γυαλί καθρέπτης και πόσα χιλιοστά θα είναι κτλ. Έχετε βρει τελικά κάποιον συνδυασμό πχ γυαλί με λακ ότι δουλεύει σε κάποια μοντέλα; 

Προσωπικά στον ένα εκτυπωτή έχω απλό γυαλί που απλώνω κόλλα στικ (όσο πιο φτηνη τόσο καλύτερα) και στον άλλο έχω το ultrabase της anycubic που είναι αρκετά τίμιο αλλά θέλει προσεκτικό σεταρισμα για να δουλέψει.

 

10 ώρες πριν, pgeo είπε

2) Θα ήθελα να μάθω τι καθορίζει τις μέγιστες διαστάσεις εκτύπωσης; Είναι δλδ καθαρά θέμα πόσο μεγάλη θα είναι η βάση

Τις διαστάσεις xy τις καθορίζει το τραπέζι, την διάσταση z την καθορίζει το ύψος του σασιου του εκτυπωτή (τελευταια ειναι παραμετροποιησιμο με τα αλουμινενια προφιλ)

 

10 ώρες πριν, pgeo είπε

3) Τι καθορίζει την ταχύτητα και την ποιότητα; Εξαρτάτε από ton extruder; Εξαρτάτε από το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις για την εκτύπωση

Την ταχύτητα την καθορίζει το βηματικο μοτέρ σε συνδυασμό με την μητρική και το microstepping- babystepping και τις δυνατότητες του extruder. Την ποιότητα την καθορίζει το υλικό, το σεταρισμα του εκτυπωτή (ταχύτητα, επίπεδοποίηση) και τις δυνατότητες της μητρικής για υπολογισμό κινήσεων, ανοχές στους ιμάντες ή στα lead screws. 

 

10 ώρες πριν, pgeo είπε

) Να στήσω από το 0 έναν εκτυπωτή ή να πάρω κάποιον έτοιμο; Εγώ έτσι όπως το σκέφτομαι άμα στήσω από το 0 έναν θα μάθω περισσότερα για τον συγκεκριμένο. 

Να πάρεις ένα φτηνό από αποθήκη Γερμανίας και να εκτυπώσεις τον επόμενο σου εκτυπωτή σε αυτόν, θα μάθεις πάρα πολλά και θα πάρεις πολύ φτηνά τα ηλεκτρονικά τα οποία θα τα αλλάζεις όσο προχωράς και μαθαίνεις.

Όλα τα παραπάνω είναι η ταπεινή (ειλικρινά) άποψη μου και προσωπική εμπειρία. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες γνώμες με μεγαλύτερη βαρύτητα τις οποίες πρέπει να ακούσεις ( και να δοκιμάσεις)

Επεξ/σία από alienrba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα τα λάβω πολύ σοβαρά αυτά που μου είπε.

27 λεπτά πριν, alienrba είπε

Να πάρεις ένα φτηνό από αποθήκη Γερμανίας και να εκτυπώσεις τον επόμενο σου εκτυπωτή σε αυτόν, θα μάθεις πάρα πολλά και θα πάρεις πολύ φτηνά τα ηλεκτρονικά τα οποία θα τα αλλάζεις όσο προχωράς και μαθαίνεις.

Έχεις κάποιον αξιόπιστο να προτείνεις; Βλέπω πολλοί έχουν Anet A8. Αξίζει; και αν ναι ποια έκδοση του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι anet a8 έχουν πολλή μεγάλη κοινότητα, αν βρεις ebay  από γερμανική αποθήκη με 100€ με μεταφορικά (±10€) πάρε θέλει πολλή κυνήγι (για τις βελτιώσεις)αλλά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω pei sheet πανω σε γυαλι. ολα κολλανε μια χαρα, καποια υπερβολικα καλα (abs, tpu)

με την ευκαιρια, για πειτε μαρκες/τυπο filament απο την ελληνικη αγορα με τα οποια μεινατε ευχαριστημενοι

μεχρι στιγμης, τα μονα της προκοπης που εχω δοκιμασει ηταν

prima select petg

fillamentum pla

prima value abs

τα χειροτερα αποτελεσματα τα ειχα απο

devil design (pla, abs)

3dedge  (καθε τυπο)

neema 3d (abs)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το ultrabase anycubic το οποιο το εχω ευχαριστηθει

ομως η χαρτοταινια στο petg που χρησιμοποιω πολυ τωρα τελευταια δε παιζεται..ειμαι 99% σιγουρος οτι θα εχω τα καλυτεραα πρωτα layer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση συνήθως φτάνει το 0,1 η ονομαστική. Κάποιοι λένε οτι έχουν και καλύτερη 0,05. Γενικά ότι εχω τυπώσει τα περισσότερα ειναι με 0,2. Με μικρότερη ανάλυση δε ξερω γιατί αλλά δεν εχω δει διαφορές, πέρα απο το ότι διπλασιάζεται ο χρόνος εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, thanasis19 είπε

Η ανάλυση συνήθως φτάνει το 0,1 η ονομαστική. Κάποιοι λένε οτι έχουν και καλύτερη 0,05. Γενικά ότι εχω τυπώσει τα περισσότερα ειναι με 0,2. Με μικρότερη ανάλυση δε ξερω γιατί αλλά δεν εχω δει διαφορές, πέρα απο το ότι διπλασιάζεται ο χρόνος εκτύπωσης.

Εξαρτάται πόσο λεπτομέρια θέλεις στον μοντέλο σού καί τό μέγεθος αυτού, όσο μικραίνεις του μέγεθος τών layer επιφάνειες με κλίση είναι ποιο ομαλές βγαινουν

Στον am8 έχω βγάλει εκτύπωση μέχρι καί σέ 0,04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η ανάλυση ειναι και θέμα εκτυπωτή, κατα πόσο μπορεί να "ανεβει" 0,04. Φανάζομαι και το leveling θα πρεπει να ειναι τέλειο για τέτοιες αναλύσεις. Πχ σε wanhao συνήθως τυπώνω 0,2. Στο 0,1 κάτι δε μου έπαιζε σωστά στις ρυθμίσεις ίσως του slicer. Φανάζομαι θα πρέπει να ρυθμίσεις και ανάλογα τη ροή του filament? Πχ για να κάνει 0,2 θέλει περισσότερο απο ότι 0,05? Κάπου εκεί το έχανα και στο 0,1 βγαίνανε χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναλυση εξαρταται απο το spec του συνδυασμου της ντιζας και του μοτερ του z leveling μηχανισμου. δηλαδη, τα minimum step που μπορει να κανει το stepper, το pitch της ντιζας κλπ. δεν εχει καμια σχεση το autoleveling με αυτο. επειδη δεν εχεις καμια ιδεα απο 3d printing ακομα, παρε ενα καλο starter μοντελο, φτασε σε σημειο να τυπωνεις με 0.2 αξιοπρεπως και βλεπεις για καλυτερες αναλυσεις. ενας κανονας που ισχυει στην 3d εκτυπωση ειναι οτι δεν υπαρχει μια σωστη ρυθμιση για ολα. αλλο setup μπορει να θες για 0,2, αλλο για 0,15, αλλο για 0,1 layer σε συνδυασμο με οτι καθε filament καθε κατασκευαστη θελει επισης τα δικα του. οποτε μη "κολλας" απο την αρχη στα "φρου-φρου και αρωματα", ουτε autolevel θα βαλεις απο την αρχη, ουτε με 0,05 αναλυση θα τυπωσεις

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...