Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, Anaisthitos said:

σορρυ για το ασχετο αλλα μηπως πουλαει κανεις κανεναν laser engraver? 

Αν έχεις ήδη  3Δ εκτυπωτή μπορείς να αγοράσεις κεφαλή laser να χάραξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ge.ge είπε

Αν έχεις ήδη  3Δ εκτυπωτή μπορείς να αγοράσεις κεφαλή laser να χάραξη!

Η αρχικη σκεψη αυτη ηταν αλλα μετα το ξανασκεφτηκα και ειπα να παρω ενα ξεχωριστο γιατι εχω φερει το εκτυπωτη μου στα καλυτερα του και δεν θελω να τον πειραζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Εκτύπωσα ένα mini vader με petg άλλα με μερικά προβληματάκια και θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε καμιά συμβουλή για να το βελτιώσω.

το 1 layer μισό ξεκόλλησε από το ινφιλλ και το υπόλοιπο πριντ. Φαντάζομαι ότι φταίει το φανακι και δεν αφησε να κολλησουν σωστα (το ξεκινάω απο το 2 layer 80%).

το άλλο θέμα είναι ότι από εκεί που ξεκινάει το κεφάλι φαίνεται ότι δν μπορεί να εκτυπώσει σωστά και γίνονται πολύ αραιές οι γραμμές,δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς δείτε την πρώτη φωτογραφία αριστερά και δεξιά στο κεφάλι φαίνεται έντονα.

Temp: 245

bed : 70

0.2 layer height

40m/s

supports

20180831_234503.jpg?psid=1&width=678&hei

20180831_234556.jpg?psid=1&width=678&hei

 

 

 

 

Επεξ/σία από nikos134
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos134 είπε

Καλησπέρα,

Εκτύπωσα ένα mini vader με petg άλλα με μερικά προβληματάκια και θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε καμιά συμβουλή για να το βελτιώσω.

το 1 layer μισό ξεκόλλησε από το ινφιλλ και το υπόλοιπο πριντ. Φαντάζομαι ότι φταίει το φανακι και δεν αφησε να κολλησουν σωστα (το ξεκινάω απο το 2 layer 80%).

το άλλο θέμα είναι ότι από εκεί που ξεκινάει το κεφάλι φαίνεται ότι δν μπορεί να εκτυπώσει σωστά και γίνονται πολύ αραιές οι γραμμές,δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς δείτε την πρώτη φωτογραφία αριστερά και δεξιά στο κεφάλι φαίνεται έντονα.

Temp: 245

bed : 70

0.2 layer height

40m/s

supports

20180831_234503.jpg?psid=1&width=678&hei

20180831_234556.jpg?psid=1&width=678&hei

δεν ανοιγουν οι φωτο, βγαζει σφαλμα. δε τις ανεβαζεις καπου αλλου? επισης, τι slicer χρησιμοποιεις? μπορεις να  βαλεις και καμια φωτο απο τις βασικες ρυθμισεις?

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2018 στις 1:05 ΠΜ, duende είπε

δεν ανοιγουν οι φωτο, βγαζει σφαλμα. δε τις ανεβαζεις καπου αλλου? επισης, τι slicer χρησιμοποιεις? μπορεις να  βαλεις και καμια φωτο απο τις βασικες ρυθμισεις?

Δεν ξέρω τι παίχτηκε με τις φώτο

https://ibb.co/jLXX5K

https://ibb.co/fNCbXz

Simplify3d 

Για τις ρυθμίσεις θα ανεβάσω αύριο φώτο 

 

edit:

οι φώτο

 

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

5.PNG

6.PNG

Επεξ/σία από nikos134
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο 5015 radial fan που να δουλευει σιγουρα pwm με 2 καλωδια, απο Ελληνικο καταστημα? απο 4 που εχω αγορασει απ'εξω, τα 3 δουλευουν μονο στο φουλ και το ενα που δουλευει και εχω στον εκρυπωτη μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να κανει υπερβολικο θορυβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, duende είπε

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο 5015 radial fan που να δουλευει σιγουρα pwm με 2 καλωδια, απο Ελληνικο καταστημα? απο 4 που εχω αγορασει απ'εξω, τα 3 δουλευουν μονο στο φουλ και το ενα που δουλευει και εχω στον εκρυπωτη μετα απο λιγο καιρο αρχιζει να κανει υπερβολικο θορυβο...

Εγω θα σου προτεινα να μην μπλεκεις με radial, κανε καλυτερα μετατροπη να βαλεις κανεναν συμβατικο ανεμιστηρα, και λιγοτερος θορυβος και καλυτερη αποδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 2:08 ΠΜ, nikos134 είπε

Δεν ξέρω τι παίχτηκε με τις φώτο

https://ibb.co/jLXX5K

https://ibb.co/fNCbXz

Simplify3d 

Για τις ρυθμίσεις θα ανεβάσω αύριο φώτο 

edit:

οι φώτο

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

5.PNG

6.PNG

Βλέπω ότι έχεις υψηλό printing speed (θα πρότεινα μέχρι 100mm/sec αν είναι όλα τέλεια ρυθμισμένα) και υπερβολικό retraction (max 2mm θα έλεγα για πολύ μαλακά υλικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, alienrba είπε

Βλέπω ότι έχεις υψηλό printing speed (θα πρότεινα μέχρι 100mm/sec αν είναι όλα τέλεια ρυθμισμένα) και υπερβολικό retraction (max 2mm θα έλεγα για πολύ μαλακά υλικά). 

Οι τιμές είναι μμ/λεπτό, εκτυπώνει με 40μμ/s οπότε είναι καλά,

 

Τα πρόβληματα που βλέπω πρέπει να είναι από έλλειψη support

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Οι τιμές είναι μμ/λεπτό, εκτυπώνει με 40μμ/s οπότε είναι καλά,

Τα πρόβληματα που βλέπω πρέπει να είναι από έλλειψη support

Εκτύπωσα κανονικά με support.. Χωρίς support δν μπορούσε καθόλου να το εκτυπώσει. Έχει διαφορετικά ήδη support? Εγώ απλά το ενεργοποίησα 

Όσο για το retraction αν το κατεβάσω έχει υπερβολικό stringing το petg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα τυπωνω με 60-70mm/sec ταχυτητα petg no fan

ομως σηκωνω ενα κλικ τη μυτη .....παιζω περισσοτερο με τη ταχυτητα και τις θερμοκρασιες  230-70 συνηθως και το retaction 1,6 - 40

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που μπηκε στη θεση του AM8 ειπε να τον βγαλω και μερικες φωτο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα γινουν καπποιες μικροαλλαγες

IMG_0022.JPG

IMG_0023.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω τη βοήθειά σας για την αγορα ενός 3d printer. Μια και είμαι μάλλον ασχετη, τί πρέπει να προσέξω ; ενδιαφέρομαι είτε για έτοιμο ειτε για κιτ (με σχετικα απλή συναρμολόγηση). Εχετε να μου προτείνετε κάποιον; επιθυμητη εκτύπωση τουλάχιστον 18-20 εκ. ύψος. Οικονομικές λύσεις.....θα αποτελεί δώρο για μαθητή λυκειου- μελλοντα φοιτητή, και τον μικρότερο αδερφό του. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

τωρα που μπηκε στη θεση του AM8 ειπε να τον βγαλω και μερικες φωτο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα γινουν καπποιες μικροαλλαγες

-snip-

Ωραίο το σύστημα, μοιάζει λίγο με το LeXY στο thingiverse (αν και τα επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όλα τα coreXY μου φαίνονται ίδια. ούτως ή άλλος ) αλλά βλέπω έβαλες linear rails στον z. Αξίζουν τα λεφτά τους από όσο καταλαβαίνεις μέχρι τώρα;

Το διπλό mosfet για ποιόν λόγο το έχεις; To bed οκ τραβάει  (12)^2 V / 1R = 120 Watt και γύρα στα 10Α στην ανέτα που ειδικά η stock μητρική δεν τα παλεύει αλλά τα hotend που είναι 25-40 watt (πάω με τα spect των e3d  γιατί δεν ξέρω τα stock τι λένε )και 3.3 Α στα οποία δεν παίζει να έχει θέμα η μητρική ().  Για ποιόν λόγο να έχεις ακόμα ένα point of failure στο σύστημα;  Άσε που αφού το ζέσταμα γίνεται με PID  δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν το mosfet χειροτερεύει ή όχι την αποδοτικότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...