Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χτες δοκιμασα καποιες εκτυπωσεις το devil pla ....αφου εκανα διαφορα δοκιμαστικα πηγα να τυπωσω το τεστ  https://www.thingiverse.com/thing:2656594 ...αφου ξεκινησε με 3 φοβερα layer 

παρατηρησα οτι αρχισε το νημα να μην κολλαει καποια στιγμη...τυπωνω με 195-200 και 60......επισης παρατηρησα οτι εβγαζε καποιες στιγμες κατι σκουπιδια(κατι σαν πλαστικες τριχες)

 μαζι με το πλαστικο,υποθετω οτι το νημα ηταν τελειως της πλακας η ετυχε να ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο....σημαρα θα δοκιμασω με  prima select...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

χτες δοκιμασα καποιες εκτυπωσεις το devil pla ....αφου εκανα διαφορα δπολλοκιμαστικα πηγα να τυπωσω το τεστ  https://www.thingiverse.com/thing:2656594 ...αφου ξεκινησε με 3 φοβερα layer 

παρατηρησα οτι αρχισε το νημα να μην κολλαει καποια στιγμη...τυπωνω με 195-200 και 60......επισης παρατηρησα οτι εβγαζε καποιες στιγμες κατι σκουπιδια(κατι σαν πλαστικες τριχες)

 μαζι με το πλαστικο,υποθετω οτι το νημα ηταν τελειως της πλακας η ετυχε να ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο....σημαρα θα δοκιμασω με  prima select...

Πολλοί παραπονιούνται για την ποιότητα των νημάτων της devil. Εγώ 2 φορές που πήρα έμεινα σχετικά ικανοποιημένος, η μόνη μου ένσταση ήταν τα χρώματα που αλλιώς ήταν στο νήμα κι αλλιώς στην εκτύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 8:29 ΠΜ, kostasbm είπε

χτες δοκιμασα καποιες εκτυπωσεις το devil pla ....αφου εκανα διαφορα δοκιμαστικα πηγα να τυπωσω το τεστ  https://www.thingiverse.com/thing:2656594 ...αφου ξεκινησε με 3 φοβερα layer 

παρατηρησα οτι αρχισε το νημα να μην κολλαει καποια στιγμη...τυπωνω με 195-200 και 60......επισης παρατηρησα οτι εβγαζε καποιες στιγμες κατι σκουπιδια(κατι σαν πλαστικες τριχες)

 μαζι με το πλαστικο,υποθετω οτι το νημα ηταν τελειως της πλακας η ετυχε να ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο....σημαρα θα δοκιμασω με  prima select...

1. δεν έχεις σφίξει καλά την μύτη

2. τσέκαρε ξανά bed levelling

3. το PLA πραγματικά δεν χρειάζεται αυτή τη θερμοκρασία για bed...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

1. δεν έχεις σφίξει καλά την μύτη

2. τσέκαρε ξανά bed levelling

3. το PLA πραγματικά δεν χρειάζεται αυτή τη θερμοκρασία για bed...

1) τι σχέση έχει το σφίξιμο της μύτης με το καλό layer bonding?

2) ότι και το παραπάνω

3)αναλιγα την θερμοκρασία δωματίου και το μέγεθος της βάσης της εκτυπωσης διαλέγεις και θερμοκρασία, ο μέσος όρος για το pla είναι 50 με 60 βαθμούς

ΥΣ τα περισσότερα υλικά που δοκίμασα της devil ταν κακής ποιότητας είχα κινέζικα που εκτυπώναν πολύ καλύτερα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

1) τι σχέση έχει το σφίξιμο της μύτης με το καλό layer bonding?

2) ότι και το παραπάνω

3)αναλιγα την θερμοκρασία δωματίου και το μέγεθος της βάσης της εκτυπωσης διαλέγεις και θερμοκρασία, ο μέσος όρος για το pla είναι 50 με 60 βαθμούς

ΥΣ τα περισσότερα υλικά που δοκίμασα της devil ταν κακής ποιότητας είχα κινέζικα που εκτυπώναν πολύ καλύτερα

Αν είναι απλά τρίχες τότε έχεις δίκιο, είναι θέμα retraction και είναι  "φυσιολογικό" . Μπορεί άνετα να μην έχεις σωστό bed level και να κολλήσουν πρώτα layer και μετά χάος...

Στον οδηγό του simplify για τα υλικά λέει ότι το pla μπορεί και να μην χρειάζεται καθόλου θερμοκρασία στο bed. Σε χαρτοταινια με glue stick εγώ τύπωνα με 45 πρώτο layer και σβήσιμο μετά. Στους 60 το pla που έχω(cableworks) "ψηνόταν" τα κάτω layers.

 

Υ.Γ. εσείς που τυπώνετε σε γυαλί, τι λακ χρησιμοποιείτε; Κόλλα σε στικ δεν αποδίδει όπως στη χαρτοταινια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ultrabase anycubic κρεβατι....ειναι αυτο το περιεργο γυαλι....αναλογα με το τι τυπωνω  λιγη λακ και τελος...τωρα φτιαχνω μαγνητικο κρεβατι ....

οι τριχες επειδη εχω direct extruder το ποιο πιθανο να φταιει το retraction επειδη το εχω στο 1μμ με 20 ταχυτητα αλλα δεν ησαν φυσιολογικες....εκανα δοκιμες

και εκτυπωσεις με prima select κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 6/3/2019 στις 8:06 ΜΜ, salasgr είπε

Τελικα καταφερες να περασεις το Marlin? Αν όχι, εγω αυτον εδω  https://www.youtube.com/watch?v=S6QrXX6HncQ ακολουθησα, ακριβως βημα βημα και το εγκατεστησα στον Anet A2. 

Eπισης παιζει και αυτο https://www.youtube.com/watch?v=hUeMQfPTdac χωρις arduino ide αλλα θα πρεπει να εγκαταστησεις  'PlatformIO ' με το οποιο δεν εβγαλα ακρη και ακολουθησα τον πρωτο. 

Μεχρι σημερα δεν καταφερα με τιποτα να περασω το Marlin.... βρηκα 6 διαφορετικους τροπους και ΟΥΤΕ ενας δεν ολοκληρωσε μεχρι το 100% ολο και καποιο error υπαρχει!!

Το πρωτο βιντεο που λες μιλαει για το skynet....

Δοκιμασα και το τροπο χωρις arduino...εφαγα 4 ωρες τα καταφερα μεχρι το 99%!!😵 

οποτε ....παλι συνεχιζω με το μαμα λογισμικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
38 λεπτά πριν, kostasbm είπε

νο.1

βλεπει τη μητρικη το πισι σου ???? και αν ναι πως τη βλεπει με τι ονομα???

Ναι την βλεπει περασα τους drivers Και την αναγνωριζει. 341

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ κατεβασες το τελευταιο αρδουινο και το εγκατεστησες????

μολις το ετρεξες και ανοιξες  tools ειδες αυτη την οθονη ?? image.png.0fad666ef6bdbcbd7f7a94fac1c0d5e1.pngimage.png.0b918cc4e105beedc6ed30442d7b5e2e.png

μετα στο board οταν ανοιγεις το παραθυρο βλεπεις στο κατω μερος ΑΝΕΤ Ω1.0 ΟΠΩς ΣΤΗ ΦΩΤΟ

image.png.819d505e23430f0b80725248764a8c47.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν συνδεεσε στο πισι τη βλεπει σε καποιο port?

οταν πας tools...ports τη βλεπει σε καποιο port?? sto arduino παντα εισαι μην ανοιγεις τιποτα αλλο

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι ακριβως ετσι ειναι ...

Οσο για την θυρα την βλεπει στην 10 και οντως ειναι στην 10 γιατι το βλεπω απο τον πινακα ελεγχου του laptop

Εκανα και αυτο 

 

αλλα και παλι τιποτα!

Δεν υπαρχει βιντεο και αρχειο που να αφησα.... ΟΛΑ μου βγαζαν και απο ενα ή πολλα error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...