Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλει bootloader περασμένο στη μητρική. Κάποιοι λένε ότι θέλει να πατήσεις το reset τελευταία στιγμή, κάποιοι άλλοι ότι θέλει bootloader reader. Σε εμένα έπιασε το να μειώσω την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων στα 115200 και να το δηλώσω στο arduino

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alienrba είπε

Θέλει bootloader περασμένο στη μητρική. Κάποιοι λένε ότι θέλει να πατήσεις το reset τελευταία στιγμή, κάποιοι άλλοι ότι θέλει bootloader reader. Σε εμένα έπιασε το να μειώσω την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων στα 115200 και να το δηλώσω στο arduino

μπορεις να με βοηθησεις πανω σε αυτο.... γιατι 5 βιντεο ειδα με how to και τα 5 τα εβγαλε ακυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2019 στις 4:21 ΜΜ, alienrba είπε

Δεν μπορείς από το octoprint να ανεβάσεις σε usb του raspberry, και δε βλέπω το λόγο.

Δεν εχει και τοσο σημασια αν αυτο μπορει να γινει απο το octoprint.(Λογικα οπως λες πολυ πιθανον δεν γινετε.Εκτος και αν υπαρχει καποιο ειδικο plug in,που δεν το εχω ψαξει αλλα δεν το νομιζω.)

Σιγουρα ομως πιστευω με καποιο τροπο να μπορει να γινετε μεσω του rasberry pi.

Ξαναπεριγραφω πιο ειναι το ζητουμενο. 

Ας υποθεσουμε οτι καθε αρχειο gcode  που στελνεις απο τον υπολογιστη σου μεσω του octoprint,καταληγει μεσω του δικτυου στην sd του rasberry pi σε ενα φακελο που πχ.ονομαζετε "uploads".

Εκεινο που θελω ειναι:οτι γραφετε σε αυτο τον φακελο(uploads),να δημιουργητε ενα αντιγραφο του σε ενα επισης φακελο,που ομως βρισκετε στο εξωτερικο usb flash που εχεις συνδεσει στο θυρα του rasberry pi.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, monotis είπε

Δεν εχει και τοσο σημασια αν αυτο μπορει να γινει απο το octoprint.(Λογικα οπως λες πολυ πιθανον δεν γινετε.Εκτος και αν υπαρχει καποιο ειδικο plug in,που δεν το εχω ψαξει αλλα δεν το νομιζω.)

Σιγουρα ομως πιστευω με καποιο τροπο να μπορει να γινετε μεσω του rasberry pi.

Ξαναπεριγραφω πιο ειναι το ζητουμενο. 

Ας υποθεσουμε οτι καθε αρχειο gcode  που στελνεις απο τον υπολογιστη σου μεσω του octoprint,καταληγει μεσω του δικτυου στην sd του rasberry pi σε ενα φακελο που πχ.ονομαζετε "uploads".

Εκεινο που θελω ειναι:οτι γραφετε σε αυτο τον φακελο(uploads),να δημιουργητε ενα αντιγραφο του σε ενα επισης φακελο,που ομως βρισκετε στο εξωτερικο usb flash που εχεις συνδεσει στο θυρα του rasberry pi.

Αυτό σίγουρα δεν γίνεται (ήθελα κι εγώ να το κάνω και μίλησα απ'ευθείας με την gina, αλλά μου είπε ότι θέλει πολλα permisions και δεν θα το κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pcos είπε
Tu, 26.02.2019 13:09 --
The shipment has arrived in the destination country
ε-ε-ερχεται!!! ☺️
αν και με τοσα προβληματα που διαβαζω σκεφτομαι να τον στειλω πισω πεσκεσι 

Με το καλό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcos είπε

ηρθε, μου τον εφερε η dhl σπιτι!!!!

τι να πω, βγαζω το καπελο στην τομτοπ (8 εργασιμες, free shipping)

εισαι πολυ τυχερος....εγω ακομη περιμενω μια συγνωμη....1 μηνα εκανε να ερθει απο γερμανια και μου ζητουσαν να κανω υπομονη αλλες 45 μερες!!!

Η tomtop εχει φαει ακυρο απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, lazlos είπε

εισαι πολυ τυχερος....εγω ακομη περιμενω μια συγνωμη....1 μηνα εκανε να ερθει απο γερμανια και μου ζητουσαν να κανω υπομονη αλλες 45 μερες!!!

Η tomtop εχει φαει ακυρο απο εμενα.

Η οδική μεταφορά της dhl είναι γι; το τα κλάματα βέβαια όταν μιλάμε για δωρεάν μεταφορικά δεν έχω απαιτήσεις

Όταν στέλνουν απλό ταχυδρομείο dhl (οδικώς) είναι θέμα τύχης μπορεί να κάνει όλη την Ευρώπη 2 κύκλους πρώτα και μετά να έρθει Ελλάδα, μπορεί να έρθει και αμέσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 4:48 ΜΜ, lazlos είπε

Προσπαθω εδω και ωρες να περασω το marlin αλλα τιποτα!!! Δεν το περνει το ρημαδι....μου βγαζει σφαλμα στο τελειωμα του upload.

Δοκιμασα το arduino 1.8.5 - 1.8.8 αλλα τιποτα!

 #error "No FastIO definition for the selected AVR Board."

Δεν αναγνωριζει την board ενω εχει βγαλει σε πια θυρα ειναι συνδεμενος ο εκτυπωτης.

drivers εχεις περασει??? οταν πας στη διαχειρηση συσκευων πως τη βλεπει τη μητρικη?   αν δε τη βλεππει σαν.... ..340 πρεπει να περασεις drivers

νομιζω οτι τα νεα μαρλιν δε χρειαζονται να εχεις και το arduino αλλα οι περισσοεροι τη περνανε με το 1.8.5

μετα πρεπει να δεις αν εχεις απο το hjardware παρει το φακελο της ανετας config.h kai config advh και να τα ριξεις μεσα στο φακελο του μαρλιν.....

πρωτα ομως πρεπει να δει τη μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

drivers εχεις περασει??? οταν πας στη διαχειρηση συσκευων πως τη βλεπει τη μητρικη?   αν δε τη βλεππει σαν.... ..340 πρεπει να περασεις drivers

νομιζω οτι τα νεα μαρλιν δε χρειαζονται να εχεις και το arduino αλλα οι περισσοεροι τη περνανε με το 1.8.5

μετα πρεπει να δεις αν εχεις απο το hjardware παρει το φακελο της ανετας config.h kai config advh και να τα ριξεις μεσα στο φακελο του μαρλιν.....

πρωτα ομως πρεπει να δει τη μητρικη

Οι νεωτερες μητρικες βλεπω θελουν πρωτα  περασμα Bootlader

 

Ασχετο αν καποιος χρεισημοποιει E3D titan aero (η και κλωνο) ασ δοκιμασει το παρακατω fun duct

https://www.thingiverse.com/thing:3327931

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρικη οντως ειναι καινουργια.... ο υπολογιστης την βλεπει αλλα σαν ενα απλο εξαρτημα καθως δεν εμφανιζει στις συσκευες το θαυμαστικο.

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

drivers εχεις περασει??? οταν πας στη διαχειρηση συσκευων πως τη βλεπει τη μητρικη?   αν δε τη βλεππει σαν.... ..340 πρεπει να περασεις drivers

νομιζω οτι τα νεα μαρλιν δε χρειαζονται να εχεις και το arduino αλλα οι περισσοεροι τη περνανε με το 1.8.5

μετα πρεπει να δεις αν εχεις απο το hjardware παρει το φακελο της ανετας config.h kai config advh και να τα ριξεις μεσα στο φακελο του μαρλιν.....

πρωτα ομως πρεπει να δει τη μητρικη

το config και το ad το εχω περασει οπως ακριβως στα βιντεο αλλα τιποτα.

χωρις arduino πως? δεν το εχω δει πουθενα

14 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Η οδική μεταφορά της dhl είναι γι; το τα κλάματα βέβαια όταν μιλάμε για δωρεάν μεταφορικά δεν έχω απαιτήσεις

Όταν στέλνουν απλό ταχυδρομείο dhl (οδικώς) είναι θέμα τύχης μπορεί να κάνει όλη την Ευρώπη 2 κύκλους πρώτα και μετά να έρθει Ελλάδα, μπορεί να έρθει και αμέσως

εμενα αεροπορικως μου ηρθε και εκανε 1 μηνα.....φαντασου ηταν και απο γερμανικη αποθηκη!!! με ανεμοπτερο το εστειλαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, lazlos είπε

η μητρικη οντως ειναι καινουργια.... ο υπολογιστης την βλεπει αλλα σαν ενα απλο εξαρτημα καθως δεν εμφανιζει στις συσκευες το θαυμαστικο.

το config και το ad το εχω περασει οπως ακριβως στα βιντεο αλλα τιποτα.

χωρις arduino πως? δεν το εχω δει πουθενα

εμενα αεροπορικως μου ηρθε και εκανε 1 μηνα.....φαντασου ηταν και απο γερμανικη αποθηκη!!! με ανεμοπτερο το εστειλαν!

Παλι ειναι θεμα dhl δεν φταει το καταστημα αν πανε τα ζωα μου αργα

 

 

Oσο για το bootloader δες το παρακατω

https://www.youtube.com/watch?v=k4w_qAsAwlM

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...