Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lazlos είπε

Ετσι μου κανανε με το tomtop...αντι για 5 μερες ηρθε σε 1 μηνα

Με DHL στο είχαν στείλει?!

Πριν από πόσο καιρό είχε γίνει σε σένα?!

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Με DHL στο είχαν στείλει?!

Πριν από πόσο καιρό είχε γίνει σε σένα?!

Ναι dhl απο γερμανικη αποθηκη.... 5 ιανουαριου εαν θυμαμαι καλα εκανα την παραγγελεια...σε 5 μερες ηταν στο αεροδρομιο νομιζω του Βερολινου και ξαφνικα χαθηκαν τα ιχνη του.

Αφου μαλωσα απειρες φορες με tomtop, dhl, ελτα το πακετο εμφανιστηκε ξαφνικα κατα τις 20 ιανουαριου στο βενιζελος. Το ειχαν εκει ετσι...απλα να υπαρχει και αφου ξαναμαλωσα το παρελαβα μετα απο 10 -15 μερες.....μετρα τωρα ποσες μερες πηρε μεχρι να το παραλαβω. Η tomtop μαλιστα μου ελεγε καθε φορα που εστελνα email "παρακαλω περιμενετε αλλες 45 μερες" μεχρι να θεωρηθει οτι οντως αργησε!! Το μηνυνα 100% ρομποτικο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ναι dhl απο γερμανικη αποθηκη.... 5 ιανουαριου εαν θυμαμαι καλα εκανα την παραγγελεια...σε 5 μερες ηταν στο αεροδρομιο νομιζω του Βερολινου και ξαφνικα χαθηκαν τα ιχνη του.

Αφου μαλωσα απειρες φορες με tomtop, dhl, ελτα το πακετο εμφανιστηκε ξαφνικα κατα τις 20 ιανουαριου στο βενιζελος. Το ειχαν εκει ετσι...απλα να υπαρχει και αφου ξαναμαλωσα το παρελαβα μετα απο 10 -15 μερες.....μετρα τωρα ποσες μερες πηρε μεχρι να το παραλαβω. Η tomtop μαλιστα μου ελεγε καθε φορα που εστελνα email "παρακαλω περιμενετε αλλες 45 μερες" μεχρι να θεωρηθει οτι οντως αργησε!! Το μηνυνα 100% ρομποτικο.

Εμενα δεν ερχεται αεροπορικος αλλα οδικος απο οτι μου ειπαν απο τα κεντρικα της dhl συμφωνα με το tracking που τους εδωσα.

Η dhl ειναι ΓΤΠ,με τα ιδια λεφτα ακριβως οταν πληρωσα ups για τον anet,ειχα ενημερωση σε καθε κινηση του δεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες αφου τοσο κανει...οδικως τα στελνει η dhl  οποτε παεει βολτα το φορτηγο κανα 2 η 3 χωρες και ερχεται......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα να εκτυπωσω ενα χερουλι https://www.thingiverse.com/thing:2749478 και δεν μπορει να καθησει ακινητο μετα το 70% ...κουνιεται πολυ γιατι εχω την μπλε ταινια και δεν μπορει να υποστηριξει τοσο καλα την κολησει στη βαση. 

Τι μπορω να κανω?

Βαρεθηκα την ταινια....εκτος απο το τζαμι με τις Λακ υπαρχει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lazlos είπε

Πηγα σημερα να εκτυπωσω ενα χερουλι https://www.thingiverse.com/thing:2749478 και δεν μπορει να καθησει ακινητο μετα το 70% ...κουνιεται πολυ γιατι εχω την μπλε ταινια και δεν μπορει να υποστηριξει τοσο καλα την κολησει στη βαση. 

Τι μπορω να κανω?

Βαρεθηκα την ταινια....εκτος απο το τζαμι με τις Λακ υπαρχει κατι αλλο?

Αν εννοείς το ψηλό χερούλι, δοκίμασε με raft αντί για skirt.

Λογικά θα το κρατήσει σταθερό καθώς φτιάχνει ολόκληρη βάση και μετά εκτυπώνει το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Αν εννοείς το ψηλό χερούλι, δοκίμασε με raft αντί για skirt.

Λογικά θα το κρατήσει σταθερό καθώς φτιάχνει ολόκληρη βάση και μετά εκτυπώνει το αντικείμενο.

ναι το εχω κανει αλλα τιποτα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lazlos είπε

Για δωσε περισσοτερο info!!!

Στις ρυθμίσεις εκτύπωσης του Cura, έχει στο Bed Adhesion tab επιλογή είτε για skirt/brim (περιμετρικά εκτυπώνει 10-20 layers για βάση) και raft (φτιάχνει ολόκληρη βάση) για να κολλάει καλύτερα στο τραπέζι. Λογικά αν βάλεις raft δεν θα έχεις πρόβλημα

Δες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Στις ρυθμίσεις εκτύπωσης του Cura, έχει στο Bed Adhesion tab επιλογή είτε για skirt/brim (περιμετρικά εκτυπώνει 10-20 layers για βάση) και raft (φτιάχνει ολόκληρη βάση) για να κολλάει καλύτερα στο τραπέζι. Λογικά αν βάλεις raft δεν θα έχεις πρόβλημα

Δες εδώ

το εκανα αλλα παλι τιποτα καθως η βαση ειναι πολυ λεπτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lazlos είπε

το εκανα αλλα παλι τιποτα καθως η βαση ειναι πολυ λεπτη 

Δοκίμασε να αυξήσεις το εμβαδό της επιφάνειας του raft! Κάπου στις άπειρες επιλογές του Cura έχει αυτή την επιλογή.

Αν δεν παίξει και με αυτό, δυστυχώς πρέπει μάλλον να το εκτυπώσεις ξάπλα, με ότι συνεπάγεται στην ποιότητα της εκτύπωσης που θα πάρεις.

Αν το κάνεις ξάπλα, πρέπει να παίξεις με 0.1 layer, για να είναι ανεκτή η ποιότητα εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετο με τα παραπανω κανεις θεσσαλονικη να εχει silicon sock για e3d v6 (με catridge thermistor ) γιατι με τα μεταφορικα που βγαινει απο τα καταστηματα αθηνα περνω ολοκληρο κλωνο σχεδον

https://grobotronics.com/biqu-bigtreetech-e3d-v6-silicone-official-stock-blue.html

Οσο για την εκτυπωση , πες μου ρυθμισεις να στο κανω slice στο simplify3d που εχει επιλογη το brim να αναιβει οσα layer θελεις (για τετοιες εκτυπωσεις βαζω συνηθως 5-6 τουλαχιστον

επισης δοκιμασε να μειωσεις αρκετα την ταχυτητα (κατω απο 15-20)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ολοι χρησιμοποιείτε μπλε ταινια για τη βαση ή εχετε αλλαξει με κατι αλλο?

μπλέ ταινία και μόνο της εταιρίας Tesa. Έχει πιο σαγρέ επιφάνεια , κοστίζει παραπάνω αλλά υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό!

με κάτι noname κινεζιές και Anker ποτέ δεν κόλλησε αντικείμενο :(

Δοκίμασα και με λακ / κόλλα UHU αλλά οπτικά γίνεται μ!@νι καπέλο το τραπέζι και δεν ξανα-ασχολήθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει μπλε ταινια,χαρτοταινια,γυαλι σκετο και λακ και εχω καταληξει σε λακ και γυαλι.

Κολλανε τα παντα πανευκολα.Και οταν μετα απο κανα μηνα δω οτι δε κολλαει κατι,καθαρισμενα με οινοπνευμα,περασμα λακ και σε 3 λεπτα ετοιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...