Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lazlos είπε

η μητρικη οντως ειναι καινουργια.... ο υπολογιστης την βλεπει αλλα σαν ενα απλο εξαρτημα καθως δεν εμφανιζει στις συσκευες το θαυμαστικο.

το config και το ad το εχω περασει οπως ακριβως στα βιντεο αλλα τιποτα.

χωρις arduino πως? δεν το εχω δει πουθενα

εμενα αεροπορικως μου ηρθε και εκανε 1 μηνα.....φαντασου ηταν και απο γερμανικη αποθηκη!!! με ανεμοπτερο το εστειλαν!

driver   CH340G   απαραιτητος

\κοιτα μεσα στην καρτα που ηρθε με την ανετα αν εχει τον driver ειδαλως search

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Παλι ειναι θεμα dhl δεν φταει το καταστημα αν πανε τα ζωα μου αργα

Oσο για το bootloader δες το παρακατω

https://www.youtube.com/watch?v=k4w_qAsAwlM

Θυμωσα με αυτους καθως δεν ενδιαφερθηκαν καθολου για το που ειναι το πακετο και γιατι αργησε...ουτε ενα email που να μου πουνε κατι....εστω ενα "το ψαχνουμε" παρα μονο στελνανε email  "παρακαλω περιμενετε αλλες 45 μερες" και το στελνανε αφου τους ειχα στειλει παλι εγω

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 6:27 ΜΜ, monotis είπε

Δεν εχει και τοσο σημασια αν αυτο μπορει να γινει απο το octoprint.(Λογικα οπως λες πολυ πιθανον δεν γινετε.Εκτος και αν υπαρχει καποιο ειδικο plug in,που δεν το εχω ψαξει αλλα δεν το νομιζω.)

Σιγουρα ομως πιστευω με καποιο τροπο να μπορει να γινετε μεσω του rasberry pi.

Ξαναπεριγραφω πιο ειναι το ζητουμενο. 

Ας υποθεσουμε οτι καθε αρχειο gcode  που στελνεις απο τον υπολογιστη σου μεσω του octoprint,καταληγει μεσω του δικτυου στην sd του rasberry pi σε ενα φακελο που πχ.ονομαζετε "uploads".

Εκεινο που θελω ειναι:οτι γραφετε σε αυτο τον φακελο(uploads),να δημιουργητε ενα αντιγραφο του σε ενα επισης φακελο,που ομως βρισκετε στο εξωτερικο usb flash που εχεις συνδεσει στο θυρα του rasberry pi.

Θεωρώ αυτό που ζητάς είναι πολύ εύκολο με octoprint περασμένο σε raspbian...

Το αν σου είναι εύκολο να το κάνεις άλλο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skotadopsyxe εννοεις να περασω στο raspberry raspbian ,δηλαδη λειτουργικο συστημα με γραφικο περιβαλλον,και επειτα το octoprint.

και απο το γραφικο περιβαλλον να κανω αυτο που θελω?

Το οctoprint εχει version για rasbian?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@monotis

Ναι, νομίζω ότι έχει έκδοση για raspbian και αν όχι είναι εύκολο να το κάνεις build.

Στο raspbian περα από το να έχεις πρόσβαση σε γραφικό περιβάλλον θα μπορούσες να στήσεις έναν file server ή ακόμα και personal cloud.

Από βδομάδα θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε αυτό, αλλά από Δευτέρα και μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξερει κανεις απο που να παρω ανταλλακτικα για τον anet a8 απο ελλαδα?

Χρειαζομαι ιμαντα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, lazlos είπε

Ξερει κανεις απο που να παρω ανταλλακτικα για τον anet a8 απο ελλαδα?

Χρειαζομαι ιμαντα!

Cableworks.gr, , grobotronics.com, παίζει να έχουν και άλλα

Gt2 για 6μμ ιμάντα γρανάζι θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 11:19 ΠΜ, lazlos είπε

η μητρικη οντως ειναι καινουργια.... ο υπολογιστης την βλεπει αλλα σαν ενα απλο εξαρτημα καθως δεν εμφανιζει στις συσκευες το θαυμαστικο.

το config και το ad το εχω περασει οπως ακριβως στα βιντεο αλλα τιποτα.

χωρις arduino πως? δεν το εχω δει πουθενα

εμενα αεροπορικως μου ηρθε και εκανε 1 μηνα.....φαντασου ηταν και απο γερμανικη αποθηκη!!! με ανεμοπτερο το εστειλαν!

Τελικα καταφερες να περασεις το Marlin? Αν όχι, εγω αυτον εδω  https://www.youtube.com/watch?v=S6QrXX6HncQ ακολουθησα, ακριβως βημα βημα και το εγκατεστησα στον Anet A2. 

Eπισης παιζει και αυτο https://www.youtube.com/watch?v=hUeMQfPTdac χωρις arduino ide αλλα θα πρεπει να εγκαταστησεις  'PlatformIO ' με το οποιο δεν εβγαλα ακρη και ακολουθησα τον πρωτο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, salasgr είπε

Τελικα καταφερες να περασεις το Marlin? Αν όχι, εγω αυτον εδω  https://www.youtube.com/watch?v=S6QrXX6HncQ ακολουθησα, ακριβως βημα βημα και το εγκατεστησα στον Anet A2. 

Eπισης παιζει και αυτο https://www.youtube.com/watch?v=hUeMQfPTdac χωρις arduino ide αλλα θα πρεπει να εγκαταστησεις  'PlatformIO ' με το οποιο δεν εβγαλα ακρη και ακολουθησα τον πρωτο. 

Δεν το εβαλα ακομη....περιμενω ενα ανταλλακτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα που ξεκινησα να συναρμολογω τον Α8 βλεπω οτι ειναι χοντροκομενος και ογκωδης. ή αλλιως αχρειαστα πολυπλοκος!

θα επρεπε οι εκτυπωτες να ειναι πιο απλοι. για στοιβαροτητα του ακρυλικου δε γνωριζω ακομα. δυστυχως για διακοσμητικο ειναι ασχημο :(

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, pcos είπε

τωρα που ξεκινησα να συναρμολογω τον Α8 βλεπω οτι ειναι χοντροκομενος και ογκωδης. ή αλλιως αχρειαστα πολυπλοκος!

θα επρεπε οι εκτυπωτες να ειναι πιο απλοι. για στοιβαροτητα του ακρυλικου δε γνωριζω ακομα. δυστυχως για διακοσμητικο ειναι ασχημο :(

Τα αρνιτικα των kit όταν βλέπεις ότι κάτι θέλει 6+ωρες για συναρμολόγηση έπρεπε να καταλάβεις ότι θα παίζει μια Χ δυσκολία στην συναρμολόγηση

ακόμα οι εκτυπωτές δεν είναι για όλους θέλουν αρκετή ενασχόληση όχι όχι στο τεχνικό κομμάτι, για να πάρεις τα μέγιστα θα πρέπει να ψαχτείς στο κομμάτι του software (slicer)

Σε μια 10ετια ίσως αρχησει γίνεται αρκετά πιο main stream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inuyasha είπε

ακόμα οι εκτυπωτές δεν είναι για όλους θέλουν αρκετή ενασχόληση όχι όχι στο τεχνικό κομμάτι, για να πάρεις τα μέγιστα θα πρέπει να ψαχτείς στο κομμάτι του software (slicer)

Σε μια 10ετια ίσως αρχησει γίνεται αρκετά πιο main stream

Πόσο δίκιο έχει ς φίλε μου.. Εδω και μια εβδομάδα έχω έναν ender 3 .. το τι τράβηξα τις πρώτες 3-4 μέρες δεν λέγετε..

Level δεν γινοταν με τίποτα... κουνιόταν από εδώ.. κουνιόταν απο εκεί.. βίδωνα .. ξεβίδωνα.. ίσιαζα.. άλλαζα γραφείο...

Με πολύ υπομονή και επιμονή το έστρωσα και επί ευκαιρίας έμαθα και πόσα πράγματα..

ΚΑι μένει μόνο το κομμάτι του software τώρα.. αλλά βαράει αβέρτα και σωστα (μάλλον 😛 )

Δεν είναι σε καμια περίπτωση ασχολία για όλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ισως φταει που ειναι σε κιτ οι εκτυπωτες. οι ετοιμοι εχουν το ιδιο παιδεμα?

φανταζομαι θα ειχαμε αντιστοιχα θεματα αν περναμε τους 2D εκτυπωτες σε κιτ

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, pcos είπε

ισως φταει που ειναι σε κιτ οι εκτυπωτες. οι ετοιμοι εχουν το ιδιο παιδεμα?

φανταζομαι θα ειχαμε αντιστοιχα θεματα αν περναμε τους 2D εκτυπωτες σε κιτ

σε ετοιμους εκτυπωτες δεν εχεις το παιδεμα στην συναρμολογηση , αλλα παλι υπαρχει το θεμα στην εκμαθηση του software αν θελεις τα μεγιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...