Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, coffeex είπε

Μια χαρά 👍

Τον συγκεκριμένο τον έχω εδώ και λίγες μέρες και τα σπάει, τον είχα πάρει από την προσφορά του tomtop στα 152€.

τον "χτυπησα" κ εγω απο tomtop...σε ποσες μερες παρελαβες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/7/2019 στις 8:14 ΜΜ, salasgr είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να αγοράσω motherboard που να δέχεται κ δεύτερο extruder motor. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση να μου προτείνεται; 

Έχω διαβάσει για MKS GEN L, αξίζει, την έχει κάποιος; 

 

Στις 27/7/2019 στις 8:04 ΠΜ, alienrba είπε

Στον flsun έχω genl. Πολύ καλή και τίμια. Έχει ότι θα χρειαστείς

Συμφωνώ για MKS Gen L. Την έχω δουλέψει κι εγώ στον AM8.

ΟΜΩΣ έχω και δεύτερη πρόταση: SKR 1.3. Σχεδόν πανομοιότυπη πλακέτα με την MKS Gen L αλλά με 32bit CPU (αντί για 8bit) και επιπλέον ευκολίες για χρήση των TMC2298 & 2130.

Την έχω βάλει εδώ και λίγες μέρες στον Anycubic Kossel και πάει μια χαρά. Χρειάζεται Marlin 2.0 (μιας και είναι 32bit) αλλά οι διαφορές του στο configuration σε σχέση με το 1.1.9 ήταν ελάχιστες.

22 ώρες πριν, salasgr είπε

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. 

Χρησιμοποιείς marlin φαντάζομαι; 

Μπορείς να μου πεις τι αλλάζεις στο config για να δουλέψει κ το 2ο μοτέρ; 

Δεν θα πρέπει να είναι δύσκολο. Στο configuration.h βρες τη γραμμή:

#define EXTRUDERS 1

κάνε το 1 -> 2 και κοίτα και τις επόμενες γραμμές και κάνε uncomment αυτές που ταιριαζουν στην περίπτωση σου.

Γενικά, ψάξε όλες τις γραμμές που έχουν τη λέξη EXTRUDER και κοίτα τις επιλογές ανάλογα με την υλοποίηση που σκέφτεσαι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Συμφωνώ για MKS Gen L. Την έχω δουλέψει κι εγώ στον AM8.

ΟΜΩΣ έχω και δεύτερη πρόταση: SKR 1.3. Σχεδόν πανομοιότυπη πλακέτα με την MKS Gen L αλλά με 32bit CPU (αντί για 8bit) και επιπλέον ευκολίες για χρήση των TMC2298 & 2130.

Την έχω βάλει εδώ και λίγες μέρες στον Anycubic Kossel και πάει μια χαρά. Χρειάζεται Marlin 2.0 (μιας και είναι 32bit) αλλά οι διαφορές του στο configuration σε σχέση με το 1.1.9 ήταν ελάχιστες.

Δεν θα πρέπει να είναι δύσκολο. Στο configuration.h βρες τη γραμμή:

#define EXTRUDERS 1

κάνε το 1 -> 2 και κοίτα και τις επόμενες γραμμές και κάνε uncomment αυτές που ταιριαζουν στην περίπτωση σου.

Γενικά, ψάξε όλες τις γραμμές που έχουν τη λέξη EXTRUDER και κοίτα τις επιλογές ανάλογα με την υλοποίηση που σκέφτεσαι να κάνεις.

Τη πλακέτα αυτήν που προτείνεις ούτε καν την είχα δει, ευχαριστώ. Θα της ρίξω μια ματιά. 32bit CPU αξίζει όντως. 

Όσο για το marlin όπως τα λες θα κινηθώ μιας κ δεν είχα βρει κάποιο συγκεκριμένο βίντεο να ακολουθήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποια σελίδα να αγοράσω σχέδια για κοσμήματα. Ενδιαφέρομαι για  ελληνικά σχέδια (π.χ. μαίανδρους, φαιστούς, ελιές, αρχαία νομίσματα, σπείρες κτλ κτλ). Στα γνωστά site (cgtrader, cults3d κτλ) δεν έχει τίποτα αξιόλογο και έχει ελάχιστα ελληνικά σχέδια. Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην ομάδα.
καινούριος κι εγώ στη 3d εκτύπωση και μόλις παρέλαβα τον anet A8 μου, που έχει μαζί και τον auto calibrate sensor.
από το διάβασμα όλου του θέματος, έχω καταλήξει σε κάποιες αλλαγές και αναβαθμίσεις που θα κάνω στον εκτυπωτή, αλλά θέλω να παραθέσω το σκεπτικό μου, ώστε οι εμπειρότεροι να με συμβουλέψουν και να με διορθώσουν.

  1. κατά τη συναρμολόγηση θα τοποθετηθούν igus drylin (7 τεμάχια), dampers στα μοτέρ, καθώς και ιμάντες gt2 με ενίσχυση fiber glass
  2. πριν τις πρώτες εκτυπώσεις θα αναβαθμίσω τη μητρική σε marlin 1.1.9, ενώ έχω σετάρει ήδη ενα rpi2 με octopi και webcam
  3. έχουν πάρει το δρόμο τους απο Κίνα μεριά 2 mosfets και διακόπτης με ασφάλεια για το τροφοδοτικό
  4. αφού φέρω σε καλή κατάσταση τις εκτυπώσεις, θα ξεκινήσω τις προετοιμασίες για am8
  5. αναβάθμιση σε e3d v6 κλώνο, bowden titan extruder και bl touch κλώνο


θέλω να ρωτήσω τα εξής:

  • το παραπάνω "χρονοδιάγραμμα" που έχω στο μυαλό μου, είναι σε σωστό δρόμο, ή είναι too much για κάποιον αρχάριο (αναφέρομαι κυρίως στα 2 και 5, γιατί τα υπόλοιπα νομίζω πως χρειάζονται για να γίνει "ανθρώπινος" ο εκτυπωτής)
  • αν χρησιμοποιήσω γιαλί πάνω από το bed εξ αρχής, ο αισθητήρας που έχει μαζί θα δουλέυει πάνω από το γυαλί ή θα δίνει λάθος μετρήσεις; έχει κάποιος εμπειρία από αυτό το συνδιασμό;
Επεξ/σία από totomis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totomis είπε

καλησπέρα στην ομάδα.
καινούριος κι εγώ στη 3d εκτύπωση και μόλις παρέλαβα τον anet A8 μου, που έχει μαζί και τον auto calibrate sensor.
από το διάβασμα όλου του θέματος, έχω καταλήξει σε κάποιες αλλαγές και αναβαθμίσεις που θα κάνω στον εκτυπωτή, αλλά θέλω να παραθέσω το σκεπτικό μου, ώστε οι εμπειρότεροι να με συμβουλέψουν και να με διορθώσουν.

  1. κατά τη συναρμολόγηση θα τοποθετηθούν igus drylin (7 τεμάχια), dampers στα μοτέρ, καθώς και ιμάντες gt2 με ενίσχυση fiber glass
  2. πριν τις πρώτες εκτυπώσεις θα αναβαθμίσω τη μητρική σε marlin 1.1.9, ενώ έχω σετάρει ήδη ενα rpi2 με octopi και webcam
  3. έχουν πάρει το δρόμο τους απο Κίνα μεριά 2 mosfets και διακόπτης με ασφάλεια για το τροφοδοτικό
  4. αφού φέρω σε καλή κατάσταση τις εκτυπώσεις, θα ξεκινήσω τις προετοιμασίες για am8
  5. αναβάθμιση σε e3d v6 κλώνο, bowden titan extruder και bl touch κλώνο


θέλω να ρωτήσω τα εξής:

  • το παραπάνω "χρονοδιάγραμμα" που έχω στο μυαλό μου, είναι σε σωστό δρόμο, ή είναι too much για κάποιον αρχάριο (αναφέρομαι κυρίως στα 2 και 5, γιατί τα υπόλοιπα νομίζω πως χρειάζονται για να γίνει "ανθρώπινος" ο εκτυπωτής)
  • αν χρησιμοποιήσω γιαλί πάνω από το bed εξ αρχής, ο αισθητήρας που έχει μαζί θα δουλέυει πάνω από το γυαλί ή θα δίνει λάθος μετρήσεις; έχει κάποιος εμπειρία από αυτό το συνδιασμό;

μια χαρά είναι το χρονοδιάγραμμα σου. too much θα ήταν να αγόραζες κιτ mendel και να εκτύπωνες έναν a8 απο την αρχή, μη μασάς. ποιον αισθητήρα έχεις για leveling; λογικά δεν θα έχεις θέμα, θα λειτουργεί κανονικά σε γυαλί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, alienrba είπε

μια χαρά είναι το χρονοδιάγραμμα σου. too much θα ήταν να αγόραζες κιτ mendel και να εκτύπωνες έναν a8 απο την αρχή, μη μασάς. ποιον αισθητήρα έχεις για leveling; λογικά δεν θα έχεις θέμα, θα λειτουργεί κανονικά σε γυαλί

αυτον εδώ που έχει μαζί ο εκτυπωτής σαν δώρο https://www.aliexpress.com/item/32948742216.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3b5f7c8dqMIJar&algo_pvid=6a54c6b0-e855-46c8-8c03-b4a5c6b1e8bc&algo_expid=6a54c6b0-e855-46c8-8c03-b4a5c6b1e8bc-0&btsid=5d422d5c-e82f-4c43-8dce-a07ec27af484&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_8%2Csearchweb201603_53

ευχαριστώ για το thumb up

Επεξ/σία από totomis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, totomis είπε

μια χαρά θα είσαι, δοκιμασμένο απο εμένα δουλευε με γυαλί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τρελοί 3D printers :P έχω μια ερώτηση και θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό,έχω έναν Ender 3 εδώ και 7 μήνες,και χθες που έριχνα ένα βλέφαρο στο gearbest έπεσε το μάτι μου σε έναν προσιτό για την τσέπη μου delta https://www.gearbest.com/3d-printers--3d-printer-kits/pp_3007205903456298.html?wid=2000001 και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το μοντέλο,οι κριτικές είναι καλές σε γενικές γραμμές.

ευχαριστω πολύ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Καλημέρα τρελοί 3D printers :P έχω μια ερώτηση και θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό,έχω έναν Ender 3 εδώ και 7 μήνες,και χθες που έριχνα ένα βλέφαρο στο gearbest έπεσε το μάτι μου σε έναν προσιτό για την τσέπη μου delta https://www.gearbest.com/3d-printers--3d-printer-kits/pp_3007205903456298.html?wid=2000001 και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το μοντέλο,οι κριτικές είναι καλές σε γενικές γραμμές.

ευχαριστω πολύ προκαταβολικά.

Το κακό με αυτόν τον εκτυπωτή είναι ότι δε μπορείς να τον ζορίσεις σε ταχύτητες κι επιταχύνσεις γιατί είναι με ροδάκια στο frame και όχι linear rails. Το υψος εκτύπωσης είναι ικανοποιητικό και στα συν θα έβαζα και το το θερμαινόμενο τραπέζι και την δελεαστική τιμη. στα μείον είναι η επιφάνεια εκτύπωσης (φ180, άρα μαξ 127*127mm σε τετράγωνο).

Επεξ/σία από alienrba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Καλημέρα τρελοί 3D printers :P έχω μια ερώτηση και θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό,έχω έναν Ender 3 εδώ και 7 μήνες,και χθες που έριχνα ένα βλέφαρο στο gearbest έπεσε το μάτι μου σε έναν προσιτό για την τσέπη μου delta https://www.gearbest.com/3d-printers--3d-printer-kits/pp_3007205903456298.html?wid=2000001 και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το μοντέλο,οι κριτικές είναι καλές σε γενικές γραμμές.

ευχαριστω πολύ προκαταβολικά.

Τον είδα κι εγώ αυτόν πριν από 1 μήνα που ήθελα να αγοράσω Delta.

Επειδή δεν έβρισκα reviews, αρκέστηκα στις φωτογραφίες και σε 1-2 video στο youtube που δείχνουν τη συναρμολόγηση του. αυτά που είδα δεν με έπεισαν. Εκτός από τις 3 κολόνες που είναι από αλουμίνιο, όλος ο υπόλοιπος σκελετός είναι από Plexi-glass (υλικό από το οποίο δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες στον παλιό μου anet A8). Ακόμα, η σχεδίαση του extruder δεν μου εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη.

Τελικά, προτίμησα να δώσω 198 ευρώ (Aliexpress με παράδοση από ευρωπαϊκή αποθήκη μέσα σε 1 εβδομάδα με DHL - από Κίνα ήταν φθηνότερος) για τον Anycubic Kossel Linear Plus με πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης out of the box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, alienrba είπε

Το κακό με αυτόν τον εκτυπωτή είναι ότι δε μπορείς να τον ζορίσεις σε ταχύτητες κι επιταχύνσεις γιατί είναι με ροδάκια στο frame και όχι linear rails. Το υψος εκτύπωσης είναι ικανοποιητικό και στα συν θα έβαζα και το το θερμαινόμενο τραπέζι και την δελεαστική τιμη. στα μείον είναι η επιφάνεια εκτύπωσης (φ180, άρα μαξ 127*127mm σε τετράγωνο).

Καλά δεν με ενδιαφέρει σε τετράγωνο γιατί τον θέλω για φιγούρες μόνο,αλλά το κοιτούσα τώρα και δεν βρίσκω πουθενά προφίλ για το simplify3d και με κολλάει λίγο αυτό,και επίσης με κόλλησε λίγο και αυτό που είπε το παιδί ότι έχει plexiglass σκελετό,γιατί έχω και εγώ άσχημη εμπειρία με τέτοιου είδος σκελετού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...