Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to fan τραβαει τον αερα μια χαρα ειναι.....το μονο που με προβληματιζει ειναι αν η θερμοκρασια που λεει οτι ειναι ειναι η πραγματικη....

κοιτα μην εχεις παρασφιξει το γραναζι στον extruder....και το σπαζει το νημα...χαλαρωσε το αν ναι...

κανονικα πρεπει οταν εχεις μια θερμοκρασια 220 και το σπρωχνεις με το χερι πρεπει να μην εχει παρα μια πολυ μικρη αντισταση ....αν εχει ανεβασε 10C , αν κανει το ιδιο υπαρχει και το νημα εχει αντισταση καπου στο λαιμο η στο heatblock υπαρχει θεμα.....τη μυτη την εβαλες σε γκαζακι να σιγουρευτεις οτι καθαρισε??ειναι 0.4 σιγουρα...... επειδη βαριομουν μερικες φορες να βγαλω ολο το hotend ανεβαζα θερμοκρασια στους 240 το αφηνα λιγο και εσπρωχνα με το χερι το νημα να δω τη ροη του ..αν κολλαγε το εβγαζα

μην τυπωνεις τιποτα αν δεν ειναι ολα ομαλα με το χερι....το ptfe βγαλτο και δοκιμασε με το χερι το νημα...αν οκ δοκιμασε με το χερι το νημα στο ptfe να εχει ομαλη κινηση αν κολλαει πετατο

αν το τροφοδοτικο σου ειναι 12 με 12 θα δουλεψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Φαν δεν άλλαξα στο σώμα γιατί δεν είχα. Και εδώ θέλω να ρωτήσω κατι χαζό: το φαν μου τραβάει τον αέρα δεν τον σπρώνει στο σώμα. Είναι σωστό αυτό? γιατί εμένα δεν μου φαινεται για σωστό αλλά όπως το βλέπω έτσι βιδώνει για να είναι σωστά βαλμένο.

Το ανεμιστηράκι που ψύχει τον extruder πρέπει να φυσάει αέρα προς τον extruder και όχι να ρουφάει από αυτόν. Αλλιώς δεν τον ψύχει καλά και η θερμότητα από το hot-end σιγά σιγά ανεβαίνει προς το πάνω μέρος του extruder και μπορεί να κάνει το νήμα να λιώνει πριν φτάσει κάτω-κάτω και να κολλάει. Μπορείς να το ψάξεις ως heat creep

 

2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Και μια δέυτερη ερώτηση ο extruder που έχω είναι 12V παίζει να πρέπει να πάρω 24V?

Αν το τροφοδοτικό του εκτυπωτή είναι στα 12V, όλα όσα τροφοδοτούνται από αυτό (motherboard, extruder, bed, fans) θα είναι κι αυτά στα 12V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george   ολα εχουν  φτιαχτει να τραβανε το αερα και τα περισσοτερα το κανουν πολυ καλα....εσυ το εχεις γυρισει αναποδα???εχεις διαπιστωσει κατι καλυτερο...δεν ξερω και τ extruder εχεις??? εγω e3d εχω και μεχρι τωρα αυτο το συμπτωμα δεν το εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Άμα έχεις θέμα στις διαστάσεις θέλεις να κοιτάξεις τα step/mm στους άξονες

Πώς το κάνω αυτό? δεν έχω ιδέα :)

Για τα άλλα προβλήματα υπάρχει καμία υποψία τι μπορεί να φταίει ?

Επεξ/σία από tonyM000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν το τροφοδοτικο σου ειναι 12 με 12 θα δουλεψεις

 

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Αν το τροφοδοτικό του εκτυπωτή είναι στα 12V, όλα όσα τροφοδοτούνται από αυτό (motherboard, extruder, bed, fans) θα είναι κι αυτά στα 12V.

το θέμα είναι ότι τα volt δεν τα ξέρω. Το τροφοδοτικό δεν γράφει κάτι πάνω γιατί τον πήρα μεταχειρισμένο. 

Όταν λοιπόν πήρα ένα block & nozzle γιατί ήταν βρώμικα του προηγουμενου αν και βγάζανε κανονικά (και δυστηχως τα πέταξα) με ρωτήσανε αν θέλω 12V ή 24V και αφελέστατα και από άγνεια με τα ρεύματα είπα 12 για να μην κάψω τπτ. Παίζει το ενδεχόμενο το τροφοδοτικό να ειναι 24V και με 12αρη τα υπόλοιπα να συμβαίνει αυτό που συμβαίνει?

Επίσης επειδή έχω σκοπό να αλλάξω τα πάντα όσον αφορά τον extruder για να είμαι σίγουρος αν πάρω 24V και το τροφοδοτικό μου είναι 12V θα χαλασω κάτι?

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

κανονικα πρεπει οταν εχεις μια θερμοκρασια 220 και το σπρωχνεις με το χερι πρεπει να μην εχει παρα μια πολυ μικρη αντισταση

στους 215 που το έκανα χτες τσούλαγε ομαλά.

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Το ανεμιστηράκι που ψύχει τον extruder πρέπει να φυσάει αέρα προς τον extruder και όχι να ρουφάει από αυτόν. Αλλιώς δεν τον ψύχει καλά και η θερμότητα από το hot-end σιγά σιγά ανεβαίνει προς το πάνω μέρος του extruder και μπορεί να κάνει το νήμα να λιώνει πριν φτάσει κάτω-κάτω και να κολλάει.

Συμφωνώ για το ανεμιστηράκη και νόμιζα ότι το είχα λάθος αλλα σε βίντεο είδα ότι εν τέλη έτσι μπαίνει
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

george   ολα εχουν  φτιαχτει να τραβανε το αερα και τα περισσοτερα το κανουν πολυ καλα....εσυ το εχεις γυρισει αναποδα???εχεις διαπιστωσει κατι καλυτερο...δεν ξερω και τ extruder εχεις??? εγω e3d εχω και μεχρι τωρα αυτο το συμπτωμα δεν το εχω

Τί εννοείς; Ο ανεμιστήρας πρέπει να φυσάει αέρα προς τα πτερύγια του Hot End για να το ψύχει. Πάντα έτσι ήταν.

Παρεμπιπτόντως εδώ και 1 εβδομάδα έχω έναν Anycubic Delta Kossel Linear Plus και έχω μείνει έκπληκτος με τις επιδόσεις του: (ταχύτητα & ποιότητα εκτύπωσης χωρίς upgrades, out of the box). Με μερικές μικρές αλλαγές (ανεμιστήρες & TMC2208) έχει γίνει πρακτικά αθόρυβος.

 

58 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

το θέμα είναι ότι τα volt δεν τα ξέρω. Το τροφοδοτικό δεν γράφει κάτι πάνω γιατί τον πήρα μεταχειρισμένο. 

Όταν λοιπόν πήρα ένα block & nozzle γιατί ήταν βρώμικα του προηγουμενου αν και βγάζανε κανονικά (και δυστηχως τα πέταξα) με ρωτήσανε αν θέλω 12V ή 24V και αφελέστατα και από άγνεια με τα ρεύματα είπα 12 για να μην κάψω τπτ. Παίζει το ενδεχόμενο το τροφοδοτικό να ειναι 24V και με 12αρη τα υπόλοιπα να συμβαίνει αυτό που συμβαίνει?

Επίσης επειδή έχω σκοπό να αλλάξω τα πάντα όσον αφορά τον extruder για να είμαι σίγουρος αν πάρω 24V και το τροφοδοτικό μου είναι 12V θα χαλασω κάτι?

στους 215 που το έκανα χτες τσούλαγε ομαλά.

Συμφωνώ για το ανεμιστηράκη και νόμιζα ότι το είχα λάθος αλλα σε βίντεο είδα ότι εν τέλη έτσι μπαίνει
 

Αν έχεις πάρει μεταχειρισμένο Anet A8, τότε κατά 99,9% είναι στα 12V. Σίγουρα κάπου πάνω στο τροφοδοτικό έχει ταμπελάκι με το μοντέλο και τα χαρακτηριστικά του:

anet-a8-psu.jpg.6229a6e479c6425a665650ae0891c420.jpg

Αν βάλεις 12V στο hot end των 24V νομίζω πως απλώς δε θα ζεσταίνει όσο πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D1mm1s είπε

το θέμα είναι ότι τα volt δεν τα ξέρω. Το τροφοδοτικό δεν γράφει κάτι πάνω γιατί τον πήρα μεταχειρισμένο. 

Όταν λοιπόν πήρα ένα block & nozzle γιατί ήταν βρώμικα του προηγουμενου αν και βγάζανε κανονικά (και δυστηχως τα πέταξα) με ρωτήσανε αν θέλω 12V ή 24V και αφελέστατα και από άγνεια με τα ρεύματα είπα 12 για να μην κάψω τπτ. Παίζει το ενδεχόμενο το τροφοδοτικό να ειναι 24V και με 12αρη τα υπόλοιπα να συμβαίνει αυτό που συμβαίνει?

Επίσης επειδή έχω σκοπό να αλλάξω τα πάντα όσον αφορά τον extruder για να είμαι σίγουρος αν πάρω 24V και το τροφοδοτικό μου είναι 12V θα χαλασω κάτι?

στους 215 που το έκανα χτες τσούλαγε ομαλά.

Συμφωνώ για το ανεμιστηράκη και νόμιζα ότι το είχα λάθος αλλα σε βίντεο είδα ότι εν τέλη έτσι μπαίνει
 

παρε ενα πολυμετρο της πλακας ψηφιακο γιατι ειναι ενα εργαλειο βασικο και πας στο + - του τροφοδοτικου και στα 600v στο πολυμετρο να δεις τι ρευμα παιρνεις στη εξοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What's up all? Έχω μια ερώτηση:

Τυπώνω σε ABS κάτι σαν άγαλμα το οποίο μέχρι στιγμής έχει κάποια layer shifts αλλά και είχε σε μερικά σημεία μεγάλα overhangs. Ρισκάρισα χωρίς supports και ενώ δεν κατέρρευσε σε εκείνα τα σημεία, έχει βγει λίγο κάπως.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το στοκάρω και να το τρίψω; Αν ναι με τι υλικό και τι γυαλόχαρτο?

 

 

IMG_2082.JPG

IMG_5789.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeadams είπε

Τί εννοείς; Ο ανεμιστήρας πρέπει να φυσάει αέρα προς τα πτερύγια του Hot End για να το ψύχει. Πάντα έτσι ήταν.

Παρεμπιπτόντως εδώ και 1 εβδομάδα έχω έναν Anycubic Delta Kossel Linear Plus και έχω μείνει έκπληκτος με τις επιδόσεις του: (ταχύτητα & ποιότητα εκτύπωσης χωρίς upgrades, out of the box). Με μερικές μικρές αλλαγές (ανεμιστήρες & TMC2208) έχει γίνει πρακτικά αθόρυβος.

Αν έχεις πάρει μεταχειρισμένο Anet A8, τότε κατά 99,9% είναι στα 12V. Σίγουρα κάπου πάνω στο τροφοδοτικό έχει ταμπελάκι με το μοντέλο και τα χαρακτηριστικά του:

anet-a8-psu.jpg.6229a6e479c6425a665650ae0891c420.jpg

Αν βάλεις 12V στο hot end των 24V νομίζω πως απλώς δε θα ζεσταίνει όσο πρέπει.

σωστα γιατι εχω το ανεμηστηρι απο πισω και φυσαει πανω μου δεν το εχω μπροστα οποτε φυσαει προς το extruder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 3:09 ΜΜ, georgeadams είπε

Τί εννοείς; Ο ανεμιστήρας πρέπει να φυσάει αέρα προς τα πτερύγια του Hot End για να το ψύχει. Πάντα έτσι ήταν.

Παρεμπιπτόντως εδώ και 1 εβδομάδα έχω έναν Anycubic Delta Kossel Linear Plus και έχω μείνει έκπληκτος με τις επιδόσεις του: (ταχύτητα & ποιότητα εκτύπωσης χωρίς upgrades, out of the box). Με μερικές μικρές αλλαγές (ανεμιστήρες & TMC2208) έχει γίνει πρακτικά αθόρυβος.

Αν έχεις πάρει μεταχειρισμένο Anet A8, τότε κατά 99,9% είναι στα 12V. Σίγουρα κάπου πάνω στο τροφοδοτικό έχει ταμπελάκι με το μοντέλο και τα χαρακτηριστικά του:

anet-a8-psu.jpg.6229a6e479c6425a665650ae0891c420.jpg

Αν βάλεις 12V στο hot end των 24V νομίζω πως απλώς δε θα ζεσταίνει όσο πρέπει.

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα upgrades μιας και εγώ Kossel Linear Plus έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stepper Drivers:

Η μητρική Trigorilla της Anycubic έχει το προσόν πως χρησιμοποιεί αφαιρούμενους Stepper drivers (τα τσιπάκια που ελέγχουν τα μοτέρ κίνησης). Αντικατέστησα λοιπόν τους A4988 στο Χ, Υ & Ζ με TMC2208 (σε stand-alone mode - τους είχα από παλιότερο εκτυπωτή).

Μετά, επειδή οι TMC έχουν ανάποδη φορά κίνησης, πήγα στο Marlin, στο configuration.h και άλλαξα το true σε false στις γραμμές:

#define INVERT_X_DIR false
#define INVERT_Y_DIR false
#define INVERT_Z_DIR false

Επίσης, αν και οι TMC2208 σε standalone mode δουλεύουν και χωρίς αυτό, άλλαξα και τα:

#define X_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
#define Y_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
#define Z_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE

Θα μπορούσες να αλλάξεις και το driver του extruder αλλά δεν δουλεύει τόσο εντατικά ώστε να κάνει διαφορά στο θόρυβο.

 

Ανεμιστήρες:

Αντικατέστησα τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού με έναν Noctua NF-A6x25 FLX και του hot end με έναν Noctua NF-A4x10 FLX.

Θα χρειαστεί να πάρω άλλον έναν NF-A4x10 όμως γιατί οι TMC2208 χρειάζονται ψύξη και τους έχω βάλει προσωρινά έναν παλιό 40mm ανεμιστήρα που είχα, πιο αθόρυβο από αυτούς που άλλαξα στον anycubic αλλά όχι τόσο όσο θα ήθελα. Κάτι σαν αυτό: https://www.thingiverse.com/thing:1949625

Επίσης, η Trigorilla έχει έτοιμο βύσμα για τον ανεμιστήρα ψύξης των stepper και μπορείς να ορίσεις στο Marlin, στο configuration_adv.h να τον ενεργοποιεί μόλις αρχίζουν να δουλεύουν οι steppers:

#define USE_CONTROLLER_FAN
#if ENABLED(USE_CONTROLLER_FAN)
#define CONTROLLER_FAN_PIN 7 // Set a custom pin for the controller fan
#define CONTROLLERFAN_SECS 60 // Duration in seconds for the fan to run after all motors are disabled
#define CONTROLLERFAN_SPEED 255 // 255 == full speed
#endif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μενα,

Σκέφτομαι καιρό τώρα να προσθέσω στον CR10 auto bed leveling( κούρασε η διαδικασία με το χαρτί), ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία ή έχει προσθέσει και ποια η γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον CR10 συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά στον Anet A8 (και τις μετέπειτα ενσαρκώσεις του, AM8 κλπ) δούλευα για καιρό με ένα κλώνο BL-touch μια χαρά χωρίς θέματα. Λογικά θα υπάρχει τουλάχιστον ένα how-to στο google για τον τρόπο που συνδέεται στη motherboard του CR10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση θα το κοιτάξω. ΝΑ φανταστώ θα χρειαστεί να αλλάξω και το firmware?

Επεξ/σία από yaya14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yaya14 είπε

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση θα το κοιτάξω. ΝΑ φανταστώ θα χρειαστεί να αλλάξω και το firmware?

Ναι θα πρέπει να αλλάξεις το τι είδους endstop διαβάζει κι απο μηχανικό να ορίσεις το bl-touch ή οπτικό ή επαγωγικό ή ότι άλλο νομίζεις ότι θα είναι καλύτερο για την περίπτωσή σου. θεωρώ ότι τα bl-touch και οι κλώνοι τους είναι πιο ακριβείς αλλά τα επαγωγικά είναι πιο trouble-free και με μικρό σφάλμα (αν δεν εκτυπώνεις μηχανικά μέρη που συνεργάζονται δεν θα το καταλάβεις, αν εκτυπώνεις θα πρέπει να ορίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια retraction και steps/mm.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...