Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, 

Με μεγάλη χαρα λέω ότι επιτέλους έφτιαξα τον printer (βρήκα τι δεν πήγαινε καλα) και έκανα την πρώτη ολοκληρωμένη εκτύπωση.
Σαν ποιότητα εκτύπωσης δεν είναι η ιδανική αλλά δεν με νοιάζει (ακόμα) γιατί ήθελα σε πρώτη φάση να ολοκληρώσω κάτι και να μην μου παγώνει και να κολλαει το υλικό στην μύτη στα μισά της εκτύπωσης, οπότε έριξα την ποιότητα για να κερδίσω χρόνο.

Τα προβλήματα που είχα ήταν 2 και τα γράφω σε περίπτωση που και καποιος αλλος εχει το ιδιο πρόβλημα με εμένα:
1) το Teflon Tube (αν το λέω σωστά) είχε λιώσει μέσα στο σώμα, οπότε το έβγαλα, το έκοψα και το ξανα έβαλα.
2) Κατάλαβα ότι θέλει προσοχή το πως δένεις Heatsink, heater block και nozzle. Με λίγα λόγια βίδωνα τελευταίο το nozzle με αποτέλεσμα να μένει ένα μικρό κενό μεταξή μύτης και block το οποίο ήταν αρκετό ώστε να προλαβαίνει να παγώνει το PLA.

Πλέον ξεκινάω να παίζω με ρυθμίσεις στο Cura και να δούμε τι θα καταφέρουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Είχα ένα θέμα με το leveling, ενω στις γωνίες το έφερνα μια χαρά όταν πήγαινα στο κέντρο άφηνε κενό (έκανε κοιλιά), εντάξει λέω θα είναι στραβό το αλουμίνιο ας πάρω ένα γυάλινο που θα είναι 100% ίσιο και δεν θα στραβώσει ποτέ. Αγοράζω λοιπόν το γνήσιο της creality, το βάζω επάνω το πιάνω με τα κλιπ και ξεκινάω, και ακόμα δεν τελείωσα εδώ και 5 μέρες γιατί συνεχίζει στο κέντρο να κάνει κοιλιά.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, έχει κανένας καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tonyM000 είπε

Καλησπέρα,

Είχα ένα θέμα με το leveling, ενω στις γωνίες το έφερνα μια χαρά όταν πήγαινα στο κέντρο άφηνε κενό (έκανε κοιλιά), εντάξει λέω θα είναι στραβό το αλουμίνιο ας πάρω ένα γυάλινο που θα είναι 100% ίσιο και δεν θα στραβώσει ποτέ. Αγοράζω λοιπόν το γνήσιο της creality, το βάζω επάνω το πιάνω με τα κλιπ και ξεκινάω, και ακόμα δεν τελείωσα εδώ και 5 μέρες γιατί συνεχίζει στο κέντρο να κάνει κοιλιά.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, έχει κανένας καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει? 

οι άξονες σου στο Χ είναι στραβοί στο κέντρο (προς τα επάνω) και σου δίνει την αίσθηση οτι το τραπέζι είναι προς τα κάτω, δεν κάνει κοιλιά το γυαλί (99%)

14 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Καλημέρα σας, 

Με μεγάλη χαρα λέω ότι επιτέλους έφτιαξα τον printer (βρήκα τι δεν πήγαινε καλα) και έκανα την πρώτη ολοκληρωμένη εκτύπωση.
Σαν ποιότητα εκτύπωσης δεν είναι η ιδανική αλλά δεν με νοιάζει (ακόμα) γιατί ήθελα σε πρώτη φάση να ολοκληρώσω κάτι και να μην μου παγώνει και να κολλαει το υλικό στην μύτη στα μισά της εκτύπωσης, οπότε έριξα την ποιότητα για να κερδίσω χρόνο.

Τα προβλήματα που είχα ήταν 2 και τα γράφω σε περίπτωση που και καποιος αλλος εχει το ιδιο πρόβλημα με εμένα:
1) το Teflon Tube (αν το λέω σωστά) είχε λιώσει μέσα στο σώμα, οπότε το έβγαλα, το έκοψα και το ξανα έβαλα.
2) Κατάλαβα ότι θέλει προσοχή το πως δένεις Heatsink, heater block και nozzle. Με λίγα λόγια βίδωνα τελευταίο το nozzle με αποτέλεσμα να μένει ένα μικρό κενό μεταξή μύτης και block το οποίο ήταν αρκετό ώστε να προλαβαίνει να παγώνει το PLA.

Πλέον ξεκινάω να παίζω με ρυθμίσεις στο Cura και να δούμε τι θα καταφέρουμε!! 

Πρώτα βιδώνεις τη μύτη πάντα αλλά αφήνεις ένα κενό 1-2 mm από το heater block (μεγάλη προσοχή να υπάρχει το κενό, διαφορετικά ρισκάρεις την ακεραιότητα του heater block και της μύτης) , μετά βιδώνεις το heatbreaker-throat και μετά (αφού θερμάνεις την κεφαλή στο μέγιστο) κάνεις το τελευταίο σφίξιμο, κατά προτίμηση με ένα μικρό ροπόκλειδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, μάλιστα προσπάθησα να το τσεκάρω αλλά μιλάμε για mm οπότε δεν βρήκα κάτι.

Μάλλον μου το στείλαν στραβό, δεν το κακοποίησα εγώ σίγουρα, τι κάνουμε σ΄αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 5:49 ΜΜ, WizeMan είπε

What's up all? Έχω μια ερώτηση:

Τυπώνω σε ABS κάτι σαν άγαλμα το οποίο μέχρι στιγμής έχει κάποια layer shifts αλλά και είχε σε μερικά σημεία μεγάλα overhangs. Ρισκάρισα χωρίς supports και ενώ δεν κατέρρευσε σε εκείνα τα σημεία, έχει βγει λίγο κάπως.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το στοκάρω και να το τρίψω; Αν ναι με τι υλικό και τι γυαλόχαρτο?

IMG_2082.JPG

IMG_5789.JPG

με λίγο καθαρό ασετόν και προσοχή, χωρίς πολύ τρίψιμο θα γίνει τέλειο

1 λεπτό πριν, tonyM000 είπε

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, μάλιστα προσπάθησα να το τσεκάρω αλλά μιλάμε για mm οπότε δεν βρήκα κάτι.

Μάλλον μου το στείλαν στραβό, δεν το κακοποίησα εγώ σίγουρα, τι κάνουμε σ΄αυτή την περίπτωση?

τους βγάζεις και βάζεις καινούριους (εκτός κι αν είναι σε τελικό στάδιο κατάρρευσης τα ρουλεμάν οπότε δοκιμάζεις να τους ισιώσεις με λίγη δύναμη και με προσοχή να μη κάνουν σημάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη ράγα μιλάμε έτσι? σορρύ αλλά είμαι πολύ καινούργιος.

Τα ρουλεμάν δεν νομίζω να έχουν θέμα, 10 μέρες τον έχω και ουσιαστικά δεν έχω εκτυπώσει τίποτα παρά μόνο τεστ γιατί παιδεύομαι ναι τον φέρω στα ίσια του.

Υπάρχει σαν ανταλλακτικό αυτό? Ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω

Επεξ/σία από tonyM000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alienrba είπε

με λίγο καθαρό ασετόν και προσοχή, χωρίς πολύ τρίψιμο θα γίνει τέλειο

Καλημέρα και ευχαριστώ!

Τελικά όταν ολοκληρώθηκε η εκτύπωση (το είχα αφήσει overnight) ήταν structurally χάλια το μοντέλο.

Διάβασα κάπου ότι τα καλύτερα αποτελέσματα σε ABS τα έχεις χωρίς cooling οπότε απενεργοποίησα το fan, έβαλα και 20mm/sec speed και βγήκε τέλειο!

Δοκίμασα και το fuzzy skin setting στο Cura και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωραίο:

IMG_0743.JPG.81c653acf0521eee8907f2e0543ac5f1.JPG

Στις 22/7/2019 στις 4:52 ΜΜ, georgeadams είπε

Stepper Drivers:

Η μητρική Trigorilla της Anycubic έχει το προσόν πως χρησιμοποιεί αφαιρούμενους Stepper drivers (τα τσιπάκια που ελέγχουν τα μοτέρ κίνησης). Αντικατέστησα λοιπόν τους A4988 στο Χ, Υ & Ζ με TMC2208 (σε stand-alone mode - τους είχα από παλιότερο εκτυπωτή).

Μετά, επειδή οι TMC έχουν ανάποδη φορά κίνησης, πήγα στο Marlin, στο configuration.h και άλλαξα το true σε false στις γραμμές:


#define INVERT_X_DIR false
#define INVERT_Y_DIR false
#define INVERT_Z_DIR false

Επίσης, αν και οι TMC2208 σε standalone mode δουλεύουν και χωρίς αυτό, άλλαξα και τα:


#define X_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
#define Y_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
#define Z_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE

Θα μπορούσες να αλλάξεις και το driver του extruder αλλά δεν δουλεύει τόσο εντατικά ώστε να κάνει διαφορά στο θόρυβο.

Ανεμιστήρες:

Αντικατέστησα τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού με έναν Noctua NF-A6x25 FLX και του hot end με έναν Noctua NF-A4x10 FLX.

Θα χρειαστεί να πάρω άλλον έναν NF-A4x10 όμως γιατί οι TMC2208 χρειάζονται ψύξη και τους έχω βάλει προσωρινά έναν παλιό 40mm ανεμιστήρα που είχα, πιο αθόρυβο από αυτούς που άλλαξα στον anycubic αλλά όχι τόσο όσο θα ήθελα. Κάτι σαν αυτό: https://www.thingiverse.com/thing:1949625

Επίσης, η Trigorilla έχει έτοιμο βύσμα για τον ανεμιστήρα ψύξης των stepper και μπορείς να ορίσεις στο Marlin, στο configuration_adv.h να τον ενεργοποιεί μόλις αρχίζουν να δουλεύουν οι steppers:


#define USE_CONTROLLER_FAN
#if ENABLED(USE_CONTROLLER_FAN)
#define CONTROLLER_FAN_PIN 7 // Set a custom pin for the controller fan
#define CONTROLLERFAN_SECS 60 // Duration in seconds for the fan to run after all motors are disabled
#define CONTROLLERFAN_SPEED 255 // 255 == full speed
#endif

 

Πολύ αναλυτικός! Thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας κανω και μια παρουσίαση το νέο μου απόκτημα. 

Εναν Sidewinder X1. Φοβερό μηχανάκι...

έχουμε και λέμε

 490770571_ArtillerySidewinderX13DPrinterpacking.jpg.cf7d7024ded43fa9d89eaa4ba8a10491.jpg

 

πακετάρισμα άψογο ...

1488316524_ArtillerySidewinderX13DPrinterpackaging.jpg.9bb99269c53cb75babf9219db2633c94.jpg

 

IMG_6152.jpg.f5aaadf052b9b014d7c1ae4c391560b8.jpg

 

IMG_6154.jpg.7e97e6de1025fe18adfae90c296fa892.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ανταλλακτικά μέσα στην συσκευασία

IMG_6156.jpg.b65f7091a3486b59ca4e3794f1353d6f.jpg

Hot end τυπου volcano

 IMG_6158.jpg.686ea2cb13f1cee8a52250564d37d6d2.jpg

 

Ο ανεμιστήρας για την ψύξη 

 

IMG_6161.jpg.da2ba9f62baf935a590822920f38b8b8.jpg

 

IMG_6162.jpg.b82a78438cc0c48e11363b8c266dde36.jpg

Τα ηλεκτρονικά του... 

IMG_6441.jpg.bdae774f0576726309ed42b1ace31985.jpg

 

IMG_6449.jpg.7e678207c32d62a9fdae28e3c36c1b45.jpg

 

Φοράει αθόρυβα στεπερ σε genL πλακέτα. Έχει έγχρωμη οθόνη αφής και Ac bed και dual Z . Και για μένα ένα μεγάλο θετικό ότι δέχεται Usb φλασακι . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Θέλω να αγοράσω motherboard που να δέχεται κ δεύτερο extruder motor. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση να μου προτείνεται; 

Έχω διαβάσει για MKS GEN L, αξίζει, την έχει κάποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, salasgr είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να αγοράσω motherboard που να δέχεται κ δεύτερο extruder motor. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση να μου προτείνεται; 

Έχω διαβάσει για MKS GEN L, αξίζει, την έχει κάποιος; 

Στον flsun έχω genl. Πολύ καλή και τίμια. Έχει ότι θα χρειαστείς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuzz είπε

Μια χαρά 👍

Τον συγκεκριμένο τον έχω εδώ και λίγες μέρες και τα σπάει, τον είχα πάρει από την προσφορά του tomtop στα 152€.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Στον flsun έχω genl. Πολύ καλή και τίμια. Έχει ότι θα χρειαστείς

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. 

Χρησιμοποιείς marlin φαντάζομαι; 

Μπορείς να μου πεις τι αλλάζεις στο config για να δουλέψει κ το 2ο μοτέρ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...