Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ολα ειναι συναρτηση τι ακριβως θελεις να εκτυπωνεις και κατα ποσο σε ενδιαφερει η λεπτομερια , αν θελεις να εκτυπωνεις μοντελα πχ ενα deadpool και να ειναι λες και πηγες το αγορασες σε κουτι απο καταστημα κανενας εκτυπωτης fdm οσο καλυμπραισμενος και να ειναι δεν θα σου δωσει τετοιο αποτελεσμα (για εκτυπωση που απλα την αφαιρεις απο την επιφανεια εκτυπωσης χωρις περεταιρω επεξεργασια)

αν εκτυπωνεις "ανταλακτικα" που απλα θελεις ακριβεια στα μεγεθοι χωρις να σε νοιαζει τοσο η λεπτομερια τοτε ναι θα κανεις δουλεια με ενα σωστα σεταρισμενο fdm τον 150-200 ευρω 

δεν υπαρχει ασπρο και μαυρο κρινεις τι θελεις να κανεις , ποσο χρονο εχεις να σχοληθεις , και τι χρηματα θελεις να διαθεσεις και διαλεγεις τι περνεις

ο deadpool ειναι απο τον τελευταιο printer Που εχω κρατησει και ξανα σεταρω γιατι εκαψα μητρικη με πειραματα , ΑΜ8 με mks gen1,4  tmc 2100 (παντου) , μοτερακια 0,9 μοιρες (αντι για 1,8 που ειναι συνηθως) direct titan aero extruder (κλωνος μεταλικος) με γνησια e3d Nozzle

ακομα ρυθμιζω ρευματα στα stepper και για αυτο skipare καπου layer αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα ειδικα οταν μιλαμε για test print

IMG_20191231_142456.jpg

https://drive.google.com/open?id=1BslbJJ0VB33FPeoHluC_MP0d9O-J_g5Nhttps://drive.google.com/open?id=1BslbJJ0VB33FPeoHluC_MP0d9O-J_g5N

Χωρίς 1111.jpg

Φίλε μου φαίνεται ότι η ταχύτητα εκτύπωσης είναι υψηλή που χρησιμοποιεις . Βέβαια αν τον deadpool τον εκτύπωσες με αυτή την ταχύτητα μάλλον είναι οκ , αν και πάλι έχω μια αμφιβολία όσων αφορά την κόπωση των εξαρτημάτων. Η δική μου εκτύπωση έγινε με 40mm ταχύτητα εκτύπωσης πήρε λίγο παραπάνω αλλά δεν με πειράζει. Καλή χρονιά να έχουμε και καλές εκτυπωσεις σε όλους με υγεία

IMG_20191231_144942_compress7.jpg

IMG_20191231_145020_compress53.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, soter79 είπε

Φίλε μου φαίνεται ότι η ταχύτητα εκτύπωσης είναι υψηλή που χρησιμοποιεις . Βέβαια αν τον deadpool τον εκτύπωσες με αυτή την ταχύτητα μάλλον είναι οκ , αν και πάλι έχω μια αμφιβολία όσων αφορά την κόπωση των εξαρτημάτων. Η δική μου εκτύπωση έγινε με 40mm ταχύτητα εκτύπωσης πήρε λίγο παραπάνω αλλά δεν με πειράζει. Καλή χρονιά να έχουμε και καλές εκτυπωσεις σε όλους με υγεία

IMG_20191231_144942_compress7.jpg

IMG_20191231_145020_compress53.jpg

Όπως είπα είναι test print για να δω συμπεριφορά από τα stepper σε ώρες εκτυπώσεις αλλά και όσο ανεβάζουν θερμοκρασία τα μοτεράκι είτε 10mm/s εκτυπώνεις είτε 300 το ένα και το αυτό

Επίσης τα μοτεράκι είναι στα "αναλώσιμα" του εκτυπωτή οπότε καλό είναι να κρατάτε και κανένα καβατζα μην περιμένετε να κάψετε κάτι για να ψάξετε ανταλλακτικό

και ναι ο deadpool είναι εκτυπομενος με αυτές της ρυθμίσεις σε ταχύτητα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Να ρωτήσω.

Χρειάζομαι να κατεβάσω το cura ή το creality slicer μου φτάνει;

Τα stand alone προγράμματα συνήθως έχουν περισσότερες ρυθμίσεις, τα προγράμματα από εταιρίες συνήθως τα έχουν όσο πιο απλά γίνεται για να μην μπερδεύετε ο κόσμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 4:56 ΜΜ, Inuyasha είπε

Τα stand alone προγράμματα συνήθως έχουν περισσότερες ρυθμίσεις, τα προγράμματα από εταιρίες συνήθως τα έχουν όσο πιο απλά γίνεται για να μην μπερδεύετε ο κόσμος

Χρησιμοποίησα το cura τελικά. Πολύ πιο εύχρηστο αν και λίγο πιο αργό στο slice. 

Μεταφορά εκτυπωτή στο υπόγειο στην τελική θέση, σφίξιμο του X άξονα, καλιμπραρισμα και εκτύπωση test.. 

Νομίζω είναι αρκετά καλό οπότε και συνεχίζω με τα μεγαλύτερα project. 

1577907377-picsay.jpg.5f0ef40195730514290ec2a313dc5178.jpg

1577907355-picsay.jpg.dd95aa4988a1ec7051cf5bf889cc5b34.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Έχει κάποιος κάνει παραγγελία από Ali Express πλακέτες για εκτυπωτή; είχατε κάποια θέματα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, karaLRS είπε

Χρησιμοποίησα το cura τελικά. Πολύ πιο εύχρηστο αν και λίγο πιο αργό στο slice. 

Μεταφορά εκτυπωτή στο υπόγειο στην τελική θέση, σφίξιμο του X άξονα, καλιμπραρισμα και εκτύπωση test.. 

Νομίζω είναι αρκετά καλό οπότε και συνεχίζω με τα μεγαλύτερα project. 

1577907377-picsay.jpg.5f0ef40195730514290ec2a313dc5178.jpg

1577907355-picsay.jpg.dd95aa4988a1ec7051cf5bf889cc5b34.jpg

kalhspera ua mporoytase na moy dosete oles tis riumisis toy cura giati einai arxarios kai exo fai sxedon mia ebdomada kai pali den mporo na tiposo sosta 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ghostgg είπε

kalhspera ua mporoytase na moy dosete oles tis riumisis toy cura giati einai arxarios kai exo fai sxedon mia ebdomada kai pali den mporo na tiposo sosta 

Καλησπέρα. Στο cura στην αρχή επιλέγετε το εκτυπωτή που έχετε. Δηλαδή creality - > ender 3 και τις περνάει αυτόματα. 

Πολύ σημαντικό είναι το bed leveling καθώς και το σφίξιμο στους ιμάντες. 

Ποιον εκτυπωτή έχετε; 

Αν μπορείτε γράφετε με Ελληνικά ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Έχει κάποιος κάνει παραγγελία από Ali Express πλακέτες για εκτυπωτή; είχατε κάποια θέματα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, fousekos είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Έχει κάποιος κάνει παραγγελία από Ali Express πλακέτες για εκτυπωτή; είχατε κάποια θέματα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Τα τελωνεία αν ρωτάς ειναι θέμα τύχης αν το σταματήσουν σου ζητάνε απόδειξη για να δούνε τι θα χρεωσουν αν είσαι πάνω από τα 22 ευρώ μαζί με μεταφορικά) έχω φέρει κλώνο duet χωρίς θέμα και έτυχε και σταμάτησαν skr η οποία πέρασε μόλις έστειλα κίνηση της κάρτας γιατί ήταν κάτω από τα 22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Τα τελωνεία αν ρωτάς ειναι θέμα τύχης αν το σταματήσουν σου ζητάνε απόδειξη για να δούνε τι θα χρεωσουν αν είσαι πάνω από τα 22 ευρώ μαζί με μεταφορικά) έχω φέρει κλώνο duet χωρίς θέμα και έτυχε και σταμάτησαν skr η οποία πέρασε μόλις έστειλα κίνηση της κάρτας γιατί ήταν κάτω από τα 22

οπότε αν κάνεις πολλές παραγγελιες κάτω των 22 δεν έχεις θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, fousekos είπε

οπότε αν κάνεις πολλές παραγγελιες κάτω των 22 δεν έχεις θέμα?

Άμα κάνεις από ίδιο πωλητή να περιμένεις να τα στείλει γιατί αν της κάνεις συνεχόμενες υπάρχει περίπτωση να της στείλει όλες μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, fousekos είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Έχει κάποιος κάνει παραγγελία από Ali Express πλακέτες για εκτυπωτή; είχατε κάποια θέματα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Εξαρτάται και από τον πωλητή, μία skr που πήρα μου έβαλε μούφα τιμή το ίδιο και σε έναν φίλο μου οπότε δεν πέρασε τελωνείο.

Αν θες δες και στο banggood με αποστολή μέσω Ολλανδίας. 

Επεξ/σία από coffeex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...