Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
6 ώρες πριν, coffeex είπε

Εξαρτάται και από τον πωλητή, μία skr που πήρα μου έβαλε μούφα τιμή το ίδιο και σε έναν φίλο μου οπότε δεν πέρασε τελωνείο.

Αν θες δες και στο banggood με αποστολή μέσω Ολλανδίας. 

Και μουφα τιμή αν βάλει αν το τελωνείο το σταματήσει αν η αντίστοιχη κίνηση στη κάρτα είναι πάνω από το όριο σε χρεώνουν ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Μερικές ερωτήσεις.

1) Μολις έβαλα την νεα μητρική skr 1.3 με tmc2130spi και marlin 2.0. Stock accel/jerk και stealthchop αφού εκτυπώνω εως 60mm/s. Έχω όλα τα stepper drivers στα 800ma και μόνο o stepper motor του Χ αποφασίζει να ζεσταθεί (εχω thermogun) στους 40+C βαθμούς. Όλα τα άλλα στα 25C με 30C. Γνωρίζω οτι δν είναι θέμα αλλα γιατί. Να πω οτι ήταν του Υ απο το βαρος οκ... Μόλις του κατεβάσω τα ma στα 600-650 φτανει στους 35C<. Όλα τα stepper motors είναι ίδια. Έχει κανείς καμία ιδέα? (κανένα θέμα στην ποιότητα σε όλα τα ma/βαθμούς C)(15C η θερμοκρασία περιβάλλοντος στο υπόγειο). Να κατεβάσω και τα υπόλοιπα ma αφου δν έχω θέμα στην εκτύπωση ή να τα αφήσω?

2) Έχετε δοκιμάσει μέχρι τι βαθμούς πιάνουν τα reprap heatbed? (εγώ έχω anet a8 plus και σκέφτομαι για abs+, petg εκτυπώσεις. αγόρασα direct titan extruder, καποια στιγμή θα μπεί). Καποιο άλλο bed για να ζεσταίνεται πιο γρήγορα? (ή να παρω καναδυο ίδια στα 20ευρω έκαστο και αν καει στους 70-100 βαθμούς απλά αλλαγή?)

3) Ποιό είναι το πιο σκληρό/ανθεκτικό υλικό κατα την γνώμη σας? Αξίζει δλδ το abs+ ή το petg carbon? Σε σχέση με την αντοχή και την ευκολία εκτύπωσης του PLA. Πήρα το PLA Select της Prima και όντως είναι πολλες φορες πιο σκληρό από το απλό PLA της. Για nylon δν το σκέφτομαι ακόμα. Δεν έχω αεροστεγές χώρο για αποθήκευση. Και αν πιάσω τον φούρνο να το ψήνω θα κοιμηθώ στο κλουβί του σκύλου ΧD

PS: Εχω 24v τροφοδοτικό. Thanks για τον χρόνο σας.

@Inuyasha Βασανίσου λίγο αν έχεις χρόνο ΧD. Πάντως και anet a8 plus και skr που μου πρότεινες, φοβερές επιλογές, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

3) Ποιό είναι το πιο σκληρό/ανθεκτικό υλικό κατα την γνώμη σας? Αξίζει δλδ το abs+ ή το petg carbon? Σε σχέση με την αντοχή και την ευκολία εκτύπωσης του PLA. Πήρα το PLA Select της Prima και όντως είναι πολλες φορες πιο σκληρό από το απλό PLA της. Για nylon δν το σκέφτομαι ακόμα. Δεν έχω αεροστεγές χώρο για αποθήκευση. Και αν πιάσω τον φούρνο να το ψήνω θα κοιμηθώ στο κλουβί του σκύλου ΧD

PS: Εχω 24v τροφοδοτικό. Thanks για τον χρόνο σας.

@Inuyasha Βασανίσου λίγο αν έχεις χρόνο ΧD. Πάντως και anet a8 plus και skr που μου πρότεινες, φοβερές επιλογές, thanks.

έχει νόημα να μιλάμε για ανθεκτικό υλικό ή ανθεκτική κατασκευή;

δηλαδή αν θες μια ανθεκτική κατασκευή ίσως παίζουν σημαντικό ρόλο το Infill και supprt εντός της κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

 

έχετε εντοπίσει καμία καλή προσφορά για αγορά PLA στην Ελλάδα; Μέχρι στιγμής έχω βρει στο eshop με 15.90ευρώ! Υπάρχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Bitaris είπε

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

έχετε εντοπίσει καμία καλή προσφορά για αγορά PLA στην Ελλάδα; Μέχρι στιγμής έχω βρει στο eshop με 15.90ευρώ! Υπάρχει κάτι άλλο;

Σαν συμβουλή κοιτάξτε για κριτικές στα νήματα και σε site εξωτερικού, το 2 ευρώ φτηνότερα πολλές φορές θα τύχει να καταριεστε γιατί θα βγει χάλια το νήμα και δημιουργεί προβλήματα στις εκτυπωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 1:09 ΜΜ, Bitaris είπε

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

έχετε εντοπίσει καμία καλή προσφορά για αγορά PLA στην Ελλάδα; Μέχρι στιγμής έχω βρει στο eshop με 15.90ευρώ! Υπάρχει κάτι άλλο;

Καλή Χρονιά,
Προσωπικά είχα καταλήξει στο να χρησιμοποιώ το pla ΑΤΗΕΝΑ από 3dexperts (το τυχαίο χρώμα είναι στα 14,90), δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, τώρα επειδή έχω φύγει από pla k χω πάει προς ρητίνη δε ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο ή έχει αλλάξει κάτι. Γενικά, θυμάμαι να μην υπάρχουν τρομερές διαφορές σε όποιο pla είχα χρησιμοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Σκέφτομαι κι εγώ την αγορά ενός 3d printer κι ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Δεν είμαι αρχάριος γενικά στο χώρο (έχω εμπειρία από cnc routers) έχω κοιτάξει διάφορα Κιτ τιμές κτλ αλλά όσον αφορά τα Κιτ πάντα καταλήγω στον MK3S του Prusa. Τόσο από άποψη υποστήριξης και λειτουργιών. Τον έχει κανείς τον συγκεκριμένο εκτυπωτή να μου πει και μια άποψη για το πώς τυπώνει κτλ αν είναι όντως τόσο καλός ή είναι και λίγο θέμα marketing.......

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , καλή χρονιά με όμορφες εκτυπώσεις :)

Ψάχνω επειγόντως FEP film γιατί κατάφερα και τρύπησα το δικό μου ο τρόμπας (πάλι καλά δεν έσπασα την οθόνη)! Elegoo Mars ο εκτυπωτής και μέχρι στιγμής αφού κατάφερα να πάρω εκτυπώσεις, δεν με βλέπω να γυρνάω στον ταπεινό μου FDM για μικροπράγματα ! Μέρα - Νύχτα!

Κανένας να με εξυπηρετήσει εντός Αθήνας - με το αζημίωτο εννοείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsakfot είπε

Καλημέρα , καλή χρονιά με όμορφες εκτυπώσεις :)

Ψάχνω επειγόντως FEP film γιατί κατάφερα και τρύπησα το δικό μου ο τρόμπας (πάλι καλά δεν έσπασα την οθόνη)! Elegoo Mars ο εκτυπωτής και μέχρι στιγμής αφού κατάφερα να πάρω εκτυπώσεις, δεν με βλέπω να γυρνάω στον ταπεινό μου FDM για μικροπράγματα ! Μέρα - Νύχτα!

Κανένας να με εξυπηρετήσει εντός Αθήνας - με το αζημίωτο εννοείτε!

Καλησπέρα φίλε και καλή χρονιά!

Αν θυμάμαι καλά κάνοντας like, στέλνοντας μήνυμα και συμπληρώνοντας μια φόρμα σου στέλνει 1 δωρεάν η ίδια η εταιρεία, υπάρχει ένα χαρτάκι μαζί με τον elegoo που λέει ακριβώς τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yaya14 είπε

Καλησπέρα φίλε και καλή χρονιά!

Αν θυμάμαι καλά κάνοντας like, στέλνοντας μήνυμα και συμπληρώνοντας μια φόρμα σου στέλνει 1 δωρεάν η ίδια η εταιρεία, υπάρχει ένα χαρτάκι μαζί με τον elegoo που λέει ακριβώς τη διαδικασία.

Περιμένω παραγγελία απο Amazon αλλά θα πάρει καμιά βδομάδα! Το πρόβλημα είναι οτι έψαχνα κάτι άμεσα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ενδιαφέρεται για 3d printer, δίνω ενα Wanhao i3 V2.1 που εχει και enclosure ιδιοκατασκευή. Στη τιμή θα τα βρούμε...  Τον πήρα για να τυπώσω κάτι parts για ενα project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα

Φιλος με Anet a8 κοιταζει για αγορα μεταχειρισμενου cr10 η ender, στις αγγελιες δεν βρηκαμε κατι.

Αν εχει καποιος στα υποψιν του κατι ας μου στειλει ενα πμ να σας φερω σε επικοινωνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, TasosPk είπε

Παιδια καλησπερα

Φιλος με Anet a8 κοιταζει για αγορα μεταχειρισμενου cr10 η ender, στις αγγελιες δεν βρηκαμε κατι.

Αν εχει καποιος στα υποψιν του κατι ας μου στειλει ενα πμ να σας φερω σε επικοινωνια!

Καλό θα ήταν μην μπλέκουμε αγορές κτλ εδώ, καλύτερα να ανοίξει ένα θέμα γιατί το βλέπω συχνά τώρα τελευταία και δεν είναι ότι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει δυο μυτες 0.6 κ 0.8 για 1.75 νημα , αν αλλαξω τη μυτη αλλαξω την επιλογη στο cura σε 0.6 , πρεπει να αλλάξω και τίποτα αλλο στις ρυθμίσεις της εκτύπωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, fuzz είπε

εχω παρει δυο μυτες 0.6 κ 0.8 για 1.75 νημα , αν αλλαξω τη μυτη αλλαξω την επιλογη στο cura σε 0.6 , πρεπει να αλλάξω και τίποτα αλλο στις ρυθμίσεις της εκτύπωσης ?

Ίσως χρειαστεί να παίξεις και με την ταχύτητα εκτύπωσης (πιο αργά) για να έχει χρόνο να ζεσταίνεται σωστά το νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...