Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα. Αν ένα αντικείμενο είναι μεγαλύτερο από τις διαστάσεις εκτύπωσης του printer. Με ποιο πρόγραμμα το σπάτε σε κομμάτια (split); Επίσης με ποια κόλα τα ενώνεται μετά; Υλικό pla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/1/2020 στις 9:30 ΠΜ, CaMp3on είπε

Παιδιά καλημέρα. Αν ένα αντικείμενο είναι μεγαλύτερο από τις διαστάσεις εκτύπωσης του printer. Με ποιο πρόγραμμα το σπάτε σε κομμάτια (split); Επίσης με ποια κόλα τα ενώνεται μετά; Υλικό pla.

Για Slice πολύ γνωστό πρόγραμμα είναι το cura  το pla κολλάει με κόλλα στιγμής. Υπάρχει και μια τεχνική κατά την οποία τοποθετείς στο Dremel ένα κομμάτι πλαστικό pla και με την ταχύτητα περιστροφής αναπτύσσεται θερμότητα αρκετή για να κολλήσει τα δύο μέρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, soter79 είπε

Για Slice πολύ γνωστό πρόγραμμα είναι το cura  το pla κολλάει με κόλλα στιγμής. Υπάρχει και μια τεχνική κατά την οποία τοποθετείς στο Dremel ένα κομμάτι πλαστικό pla και με την ταχύτητα περιστροφής αναπτύσσεται θερμότητα αρκετή για να κολλήσει τα δύο μέρη. 

η δευτερη τεχνικη βεβαια θελει αρκετη πρακτικη και σε αντικιμενα που θελουν ακριβεια στις διαστασεις δεν συνηστατε γιατι πρακτικα τρως μερικα μμ απο το αντικιμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην ομάδα.
πρόσφατα αναβάθμισα τον ταπεινό μου  anet a8 σε am8 με original bltouch. όλα δουλεύουν οκ και τυπώνω αρκετά καλά

για να τον κάνω πιο ήσυχο αποφάσισα να τον αναβαθμίσω με skr 1.3 και tmc2209 drivers. έχει κάποιος αντίστοιχο setup, για να μοιραστεί μαζί μου τα config.h και config_adv.h του marlin 2.0.1,  για να έχω κάποιο μπούσουλα;

επίσης, αν αλλάξω το setup σε bowden extruder, αλλάζει κάτι όσο αφορά το setup του marlin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, totomis είπε

καλησπέρα στην ομάδα.
πρόσφατα αναβάθμισα τον ταπεινό μου  anet a8 σε am8 με original bltouch. όλα δουλεύουν οκ και τυπώνω αρκετά καλά

για να τον κάνω πιο ήσυχο αποφάσισα να τον αναβαθμίσω με skr 1.3 και tmc2209 drivers. έχει κάποιος αντίστοιχο setup, για να μοιραστεί μαζί μου τα config.h και config_adv.h του marlin 2.0.1,  για να έχω κάποιο μπούσουλα;

επίσης, αν αλλάξω το setup σε bowden extruder, αλλάζει κάτι όσο αφορά το setup του marlin;

Αν χρειαστείς βοήθεια στο θέμα SKR 1.3 + TMC2209 πες μου, έχω τέτοιο setup σε Ender 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

Αν χρειαστείς βοήθεια στο θέμα SKR 1.3 + TMC2209 πες μου, έχω τέτοιο setup σε Ender 3. 

σε ευχαριστώ πολύ!!!
μπορείς να μου στείλεις τα 2 αρχεία που αναφέρω παραπάνω; θα μου είναι πολύ χρήσιμα και θα μου γλυτώσουν αρκετό χρόνο σε δοκιμές...
σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, totomis είπε

σε ευχαριστώ πολύ!!!
μπορείς να μου στείλεις τα 2 αρχεία που αναφέρω παραπάνω; θα μου είναι πολύ χρήσιμα και θα μου γλυτώσουν αρκετό χρόνο σε δοκιμές...
σε ευχαριστώ

Θα σου στείλω τα βασικά που χρειάζεσαι γιατί έχω κάνει αρκετές αλλαγές και μπορεί να μπερδευτείς.  

 

ΥΓ

Μέχρι το βράδυ αν μπορέσω θα σου απαντήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2020 στις 4:51 ΜΜ, soter79 είπε

Για Slice πολύ γνωστό πρόγραμμα είναι το cura  το pla κολλάει με κόλλα στιγμής. Υπάρχει και μια τεχνική κατά την οποία τοποθετείς στο Dremel ένα κομμάτι πλαστικό pla και με την ταχύτητα περιστροφής αναπτύσσεται θερμότητα αρκετή για να κολλήσει τα δύο μέρη. 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Split είναι όταν ένα part είναι πολύ μεγάλο για τις διαστάσεις εκτύπωσης του εκτυπωτή και το χωρίζεις σε επιμέρους parts. Απλά επειδή τώρα μπήκα στον χώρο δεν γνωρίζω πως γίνεται γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Δεν κατάλαβες τι εννοώ αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Split είναι όταν ένα part είναι πολύ μεγάλο για τις διαστάσεις εκτύπωσης του εκτυπωτή και το χωρίζεις σε επιμέρους parts. Απλά επειδή τώρα μπήκα στον χώρο δεν γνωρίζω πως γίνεται γρήγορα.

Για split μπορείς πολύ εύκολα με το 3d builder τον Windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Δεν κατάλαβες τι εννοώ αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Split είναι όταν ένα part είναι πολύ μεγάλο για τις διαστάσεις εκτύπωσης του εκτυπωτή και το χωρίζεις σε επιμέρους parts. Απλά επειδή τώρα μπήκα στον χώρο δεν γνωρίζω πως γίνεται γρήγορα.

split κανει και το cura απλα κατεβαζεις το μοντελο πιο κατω απο το επιπεδο που βλεπεις μεσα στο προγραμμα και οτι ειναι κατω απο το επιπεδο αυτο δεν εκτυπωνεται.

Σε περιπτωση που θες να κατακερματησεις ενα κομματι , οπως πχ ενα κρανος και να το εκτυπωσεις σε κομματια που να εχουν ακριβεια μεταξυ τους για να τα ενωσεις μετα,

γινεται και με το meshmixer και το blender.

 

Επεξ/σία από soter79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soter79 @Inuyasha Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα περισσότερα parts που θα εκτυπώσω θα είναι σε 4 η και παραπάνω κομμάτια το καθένα (το τελικό θα είναι ένα τηλεκατευθυνόμενο). Κατέβασα το 3d builder αλλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να κόψεις ακριβός στα χιλιοστά που θέλεις τα κομμάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

@soter79 @Inuyasha Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα περισσότερα parts που θα εκτυπώσω θα είναι σε 4 η και παραπάνω κομμάτια το καθένα (το τελικό θα είναι ένα τηλεκατευθυνόμενο). Κατέβασα το 3d builder αλλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να κόψεις ακριβός στα χιλιοστά που θέλεις τα κομμάτια. 

Να εισαι καλα εδω ειμαστε για οτι θελησεις

κατα την γνωμη μου το meshmixer ειναι το καλυτερο γι αυτη την δουλεια .

Ριξε μια ματια στο ιντερνετ how to split with meshmixer και θα βρεις πολλα βιντεο και θεματα που θα σε βοηθησουν

Επεξ/σία από soter79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτοιμαζομαι να κανω update firmware Anycubic i3 mega s stock σε https://github.com/davidramiro/Marlin-Ai3M/releases v1.4.6 stable (Marlin 1.1.9)

Καταρχας θελω να ρωτησω , αξιζει η διαδικασια; Υπαρχει ορατη διαφορα στην ποιοτητα εκτυπωσης μονο με την αναβαθμιση;

Επισης μετα την αναβαθμιση θα πρεπει να κανω παλι bed leveling;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, The_Sheep είπε

Eτοιμαζομαι να κανω update firmware Anycubic i3 mega s stock σε https://github.com/davidramiro/Marlin-Ai3M/releases v1.4.6 stable (Marlin 1.1.9)

Καταρχας θελω να ρωτησω , αξιζει η διαδικασια; Υπαρχει ορατη διαφορα στην ποιοτητα εκτυπωσης μονο με την αναβαθμιση;

Επισης μετα την αναβαθμιση θα πρεπει να κανω παλι bed leveling;

Ποιότητα εκτύπωσης δεν κερδίζεις εύκολα μόνο με την αναβάθμιση θέλει αρκετό ρύθμισμα για να κερδίσεις ποιότητα εκτύπωσης, πόσο μάλλον ορατή

Με το Marlin κερδίζεις αρκετές έξτρα δικλείδες ασφαλείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 10:47 ΠΜ, The_Sheep είπε

Eτοιμαζομαι να κανω update firmware Anycubic i3 mega s stock σε https://github.com/davidramiro/Marlin-Ai3M/releases v1.4.6 stable (Marlin 1.1.9)

Καταρχας θελω να ρωτησω , αξιζει η διαδικασια; Υπαρχει ορατη διαφορα στην ποιοτητα εκτυπωσης μονο με την αναβαθμιση;

Επισης μετα την αναβαθμιση θα πρεπει να κανω παλι bed leveling;

Με την έκδοση του david Ramiro και ένα καλό bed levelling θα είσαι σούπερ. Κι εγώ το έχω στον anycubic i3 mega s και έχω πολύ καλές εκτύπωσεις. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτή τη version. Βέβαια καλό είναι να μην ξεχνάμε ότι το filament παίζει ρόλο και η θερμοκρασία εκτύπωσης και κατά τη γνώμη μου και η ταχύτητα εκτύπωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...