Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/3/2020 στις 12:42 ΜΜ, alienrba είπε

Παιδιά δείτε τον παρακάτω σύνδεσμο κι όποιος μπορεί και θέλει ας βοηθήσει. Εγώ διεθεσα 3 εκτυπωτές, ένα laser cutter κι ένα cnc router . https://www.facebook.com/groups/2867852269960154/

ναι δε καταλαβα απο υλικο τι γινεται....διαθετεις τον εκτυπωτη ...τι να τον κανουν αν δεν εχεις υλικο να τυπωσεις και το καθενα θελει περιπου 16 μετρα υλικο.....

και μηπως θα ηταν ποιο ωραιο αφου διαθεσω το υλικο και τον εκτυπωτη να τα δωσω δωρεαν στο τοπικο νοσοκομειο της περιοχης μου και οχι να τα στειλω Αθηνα με προορισμο που θα επιλεξουν αλλοι....δε ξερω μια ιδεα λεω

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 ώρες πριν, kostasbm είπε

ναι δε καταλαβα απο υλικο τι γινεται....διαθετεις τον εκτυπωτη ...τι να τον κανουν αν δεν εχεις υλικο να τυπωσεις και το καθενα θελει περιπου 16 μετρα υλικο.....

και μηπως θα ηταν ποιο ωραιο αφου διαθεσω το υλικο και τον εκτυπωτη να τα δωσω δωρεαν στο τοπικο νοσοκομειο της περιοχης μου και οχι να τα στειλω Αθηνα με προορισμο που θα επιλεξουν αλλοι....δε ξερω μια ιδεα λεω

Από Τα Μαιλ ΠΟΥ Ήρθαν Από ΟΤΙ Κατάλαβα ΘΑ ΣΙΥ Στείλουν Αυτοί Υλικό ΚΑΙ μόλις βγάλεις της εκτυπώσεις της στέλνεις όπου σου πούνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Από Τα Μαιλ ΠΟΥ Ήρθαν Από ΟΤΙ Κατάλαβα ΘΑ ΣΙΥ Στείλουν Αυτοί Υλικό ΚΑΙ μόλις βγάλεις της εκτυπώσεις της στέλνεις όπου σου πούνε

για να δούμε πως θα γίνει η διαδικασια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα και εγω αιτημα περιμενω να δω τι παιζει... αυτη τη στιγμη στο σπίτι εχω 2 εκτυπωτες, ο ενας ready to print (wanhao 6) και ο αλλος θελει καποιο σεταρισμα (Geeetech i3 pro b) που αδυνατω να κανω (99% καποιο firmware μιας και τα ηλεκτρομηχανικά του δουλευουν κομπλε) και εχω φτασει 3 φορες στα όρια να τον πεταξω στα σκουπιδια... Νημα δεν εχω παρα μονο λιγα γραμμαρια PLA που δε κανει απο ότι διαβασα...

αν θέλει κάποιος μερακλης απο αυτούς να τον σεταρει κιολας ακομα καλυτερα θα τυπώνουν 2 ταυτοχρονα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2020 στις 11:51 ΜΜ, NEKROMA είπε

Από "40κ" αυτα εχω Εκτυπώσει με αρκετές αποτυχίες σε μερικά και πολλά με βλάβες τα οποία τα διόρθωσα μετά, ο εκτυπωτής λύθηκε 3-4 φορές (κεφαλές θερμιστορ κτλπ ) από κραδασμούς και 3-4φορες βουλώσε η κεφαλή και ήθελε άνοιγμα και καθάρισμα, μεγάλες ταλαιπωρίες 

20200312_003933_compress96.jpg

Απιστευτη συλλογή μαν μου.
Θα με εψηνε τρελα να ακουσω οτι η ενεργή κοινότητα Insomnia.gr συμμετείχε στην 3d εκτυπωση εξαρτηματων κατα Κοβιντ. Δεν ξερω ποσοι ειστε συνολο που ασχολειστε με το αθλημα.

Επεξ/σία από censOred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσοι αλλα αρκετοι ειναι στο γκρουπ ...εγω ειμαι και ηδη τυπωνω

απλα θα προτιμουσα αν ειχα τις ζελατινες να ετοιμασω μερικες εκτυπωσεις για το τοπικο νοσοκομειο και οχι για της Αθηνας η οπου αλλου γιατι χανεται χρονος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικώς στον duplicator 6 δε Δείχνει να χωράει Στο 100% το stl file που είχαν στο word με τις οδηγίες. Μόνο στο 95% χωράει. Τι παίζει; Κάνω κάτι λάθος;

 

υγ με 95% στο bed μένει 1.5-2 εκατοστα κενό 

 

edit απαντάω και διορθώνομαι. Ήταν λάθος για άγνωστο οι διαστάσεις του bed στο cura. Έβαλα την τελευταία έκδοση για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή και πήρε τα default του και χώρεσε. 
 

μακάρι να μπορούσα να δουλέψω και τον i3... θα έβγαζα 7-8 την ημέρα 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, paylidis είπε

https://forms.gle/8BXiowAsxJYEvt4i8
 

και θα λάβεις απαντητικό μειλ συνήθως το βράδυ με τα αρχεία και οδηγίες 

απλα επρεπε να ενημερωσουν οτι οποιος δεν εχει τουλαχιστον ενα καρουλι νημα δεν μπορει να βγαλει αρκετες εκτυπωσεις και δε θελουν να πληρωνουν ταχυδρομικα για λιγα κομματια......γιατι πολλοι περιμεναν οτι θα γινονταν και καποιες αποστολες νηματων .....καμμια 10αρια φιλοι το κανουν ανεξαρτητα και θα τα δωσουν σε τοπικα νοσοκομεια οπου και θα αποστειρωθουν........εγω ψαχνω για τη ζελατινα που χρειαζεται.....αν εχουμε καποιο λινκ ευπροσδεκτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

απλα επρεπε να ενημερωσουν οτι οποιος δεν εχει τουλαχιστον ενα καρουλι νημα δεν μπορει να βγαλει αρκετες εκτυπωσεις και δε θελουν να πληρωνουν ταχυδρομικα για λιγα κομματια......γιατι πολλοι περιμεναν οτι θα γινονταν και καποιες αποστολες νηματων .....καμμια 10αρια φιλοι το κανουν ανεξαρτητα και θα τα δωσουν σε τοπικα νοσοκομεια οπου και θα αποστειρωθουν........εγω ψαχνω για τη ζελατινα που χρειαζεται.....αν εχουμε καποιο λινκ ευπροσδεκτο

Το αρχικό σενάριο που είχα καταλάβει και εγώ ήταν να ξεκινήσουμε και θα στείλουν νήμα. Χθες ή προχθές αλλαγές και έγινε αυτή η μπούρδα του πρωτα στέλνεις 20 και έπειτα παίρνεις καρούλι με την οποία και εγώ διαφωνώ, ενώ έχω τυπώσει μερικές με τα λιγα γραμμάτια καρούλι που είχα και τώρα τις κοιτάω. Μίλησα με τους συντονιστές για να μου στείλουν καρούλι να συνεχίσω κ βλέπουμε...

εαν δε στείλουν και εγώ όσες τύπωσα θα τις δώσω όπου βρω κ δεν ξανασχολούμαι-δυστυχώς δεν έχω φράγκα να μου περισσεύουν για να βάλω επιπλέον από την τσέπη μου, έβαλα οσο νήμα είχα, έβαλα μιση kWh ανά μάσκα που τύπωσα, ισοπροπανολη για αποστείρωση των πάντων (που έχει πάει φαρμάκι η τιμή της στα κ*λοφαρμακεία) κ το χρόνο μου....

 

για ζελατίνα δεν έχω ασχοληθεί αλλά εκτιμω ότι οι διαφάνειες προτζέκτορα κανουν

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το αρχικό σενάριο που είχα καταλάβει και εγώ ήταν να ξεκινήσουμε και θα στείλουν νήμα. Χθες ή προχθές αλλαγές και έγινε αυτή η μπούρδα του πρωτα στέλνεις 20 και έπειτα παίρνεις καρούλι με την οποία και εγώ διαφωνώ, ενώ έχω τυπώσει μερικές με τα λιγα γραμμάτια καρούλι που είχα και τώρα τις κοιτάω. Μίλησα με τους συντονιστές για να μου στείλουν καρούλι να συνεχίσω κ βλέπουμε...

εαν δε στείλουν και εγώ όσες τύπωσα θα τις δώσω όπου βρω κ δεν ξανασχολούμαι-δυστυχώς δεν έχω φράγκα να μου περισσεύουν για να βάλω επιπλέον από την τσέπη μου, έβαλα οσο νήμα είχα, έβαλα μιση kWh ανά μάσκα που τύπωσα, ισοπροπανολη για αποστείρωση των πάντων (που έχει πάει φαρμάκι η τιμή της στα κ*λοφαρμακεία) κ το χρόνο μου....

για ζελατίνα δεν έχω ασχοληθεί αλλά εκτιμω ότι οι διαφάνειες προτζέκτορα κανουν

μα και 'γώ γιαυτο το ανέφερα ....εγώ δεν έχω προβλημα να τυπώνω μέρα νύχτα αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να αγοράζω καρούλια και να ην είμαι σίγουρος ότι θα μου στειλουν

πέρα από αυτό μίλησα με το πνευμονολγικο του νοσοκομείου της περιοχής μου και μου είπαν να παω ότι ετοιμάσω και θα τις αποστειρώσουν αυτοί ...δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είναι γνωστές της κίνησης που γίνεται παγκοσμίως(εγώ έχω γραφτεί και στο Ιταλικό)

για μένα έπρεπε να υπάρχει μια οδηγία από το υπουργείο υγείας και όχι από μια εταιρεία,να φτιάξουμε ότι μπορούμε και να τα παραδώσουμε στο πλησιέστερο κατόπιν συννενοησης νοσοκομείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μα και 'γώ γιαυτο το ανέφερα ....εγώ δεν έχω προβλημα να τυπώνω μέρα νύχτα αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να αγοράζω καρούλια και να ην είμαι σίγουρος ότι θα μου στειλουν

πέρα από αυτό μίλησα με το πνευμονολγικο του νοσοκομείου της περιοχής μου και μου είπαν να παω ότι ετοιμάσω και θα τις αποστειρώσουν αυτοί ...δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είναι γνωστές της κίνησης που γίνεται παγκοσμίως(εγώ έχω γραφτεί και στο Ιταλικό)

για μένα έπρεπε να υπάρχει μια οδηγία από το υπουργείο υγείας και όχι από μια εταιρεία,να φτιάξουμε ότι μπορούμε και να τα παραδώσουμε στο πλησιέστερο κατόπιν συννενοησης νοσοκομείο

Τι να πω περιμένω μήπως απαντήσουν για να στείλουν καρούλι... ήδη χθες κατάφερα και έβγαλα όσες μπόρεσα Και θα έβγαζα κι άλλες αλλά ξέμεινα. Τους είπα ότι έχω και δεύτερο εκτυπωτή διαθέσιμο που απλά θέλει κάποιο σεταρισμα/ρυθμισεισ που δεν έχω γνώσεις κ κουράγιο να κάνω κ εάν κάποιος μένει κοντά και το κατέχει να έρθει να το φτιάξουμε να τυπώνει και εκείνος ταυτόχρονα αλλά απάντηση δεν έλαβα... κρίμα κ ξεκίνησε καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, paylidis είπε

Τι να πω περιμένω μήπως απαντήσουν για να στείλουν καρούλι... ήδη χθες κατάφερα και έβγαλα όσες μπόρεσα Και θα έβγαζα κι άλλες αλλά ξέμεινα. Τους είπα ότι έχω και δεύτερο εκτυπωτή διαθέσιμο που απλά θέλει κάποιο σεταρισμα/ρυθμισεισ που δεν έχω γνώσεις κ κουράγιο να κάνω κ εάν κάποιος μένει κοντά και το κατέχει να έρθει να το φτιάξουμε να τυπώνει και εκείνος ταυτόχρονα αλλά απάντηση δεν έλαβα... κρίμα κ ξεκίνησε καλά...

συμφωνώ με τα οσα λες...τα 20 ευρω + ρευμα + καμμια βλαβη πολλοί δεν εχουν να τα δωσουν , εγω εξηγησα στο προφιλ μου στο f/b το τι γινεται με το project κ ενδιαφερθηκαν γνωστοί φίλοι κ επαγγελματιες που έδωσαν πρόθυμα τα 20 € για το project ,αν ειναι δικοι σας ανθρωποι-συγγενεις μπορει να τα δωσουν σε εσας κατευθειαν για αγορα υλικων ,  o κόσμος θελει να βοηθησει τα νοσοκομεία αλλά δεν ξερει πως , για σκεφτείτε το

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuzz είπε

συμφωνώ με τα οσα λες...τα 20 ευρω + ρευμα + καμμια βλαβη πολλοί δεν εχουν να τα δωσουν , εγω εξηγησα στο προφιλ μου στο f/b το τι γινεται με το project κ ενδιαφερθηκαν γνωστοί φίλοι κ επαγγελματιες που έδωσαν πρόθυμα τα 20 € για το project ,αν ειναι δικοι σας ανθρωποι-συγγενεις μπορει να τα δωσουν σε εσας κατευθειαν για αγορα υλικων ,  o κόσμος θελει να βοηθησει τα νοσοκομεία αλλά δεν ξερει πως , για σκεφτείτε το

Να σου πω την αλήθεια σε αυτή την περίπτωση δε θα καταφύγω. Προτιμώ ότι ήταν να προσφέρω από το υστέρημα μου να το στείλω σε ένα νοσοκομείο (πχ Χ μάσκες). Το 3D printing όπως σωστα είπες έχει βλάβες, επισης έχει ανεπιθύμητες μυρωδιές, έχει θόρυβο όλο το 24ωρο κλπ κλπ... εάν μπορούσα να βοηθησω περαιτέρω θα το έκανα μιας και ο εκτυπωτής είναι ready to print-το να πληρώσω ωστόσο κι άλλο filament από την τσέπη μου (Συν μεταφορικά και τον εκνευρισμό του να ψάχνω τις άφαντες αυτό το διάστημα κούριερ) δε το μπορώ, καλύτερα ας πάω να πάρω να στείλω σε ένα νοσοκομείο ένα κουτί μάσκες πολλαπλών χρήσεων και να μην έχω περαιτέρω βαβούρα... ούτε μπορώ να ζητιανέψω από γνωστούς και φίλους... στο Φινάλε αν ήταν να πληρώσω από την τσέπη μου θα διάλεγα και που να τις δώσω...

γιατι ως συνήθως στην Ελλάδα αλλιώς ξεκινάμε να κάνουμε κάτι και αλλιώς καταλήγει...

Εφοσον δεν έχω λάβει απάντηση 48 ώρες μετά θα αποχωρήσω από τη φάση, θα συναρμολόγησω τις 6 μάσκες που τύπωσα μόνος μου βάζοντας μεμβράνη projector και θα τις δώσω σε γνωστή γιατρό σε μεγάλο νοσοκομείο της περιοχής να μην πάνε χαμένες...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...