Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

εγώ βλέπω 28 με τα μεταφορικά+αντικαταβολή PrimaValue αλλά όπως και να έχει 0.05 προσωπικά δεν θα πέρνα και 5 ευρό διαφορά να έχει μου ακούγετε χαζό να το συζητάμε όταν το prima είναι 0.02 τώρα αν δεν σε νοιάζει και κοιτάς μόνο την τιμη τότε δεν υπάρχει λόγος να ρωτάς αν είναι καλό της creality ή του amazon η το οποιοδήποτε 0.05 γιατί 2-3 εργοστάσια είναι που τα φτιάχνουν και οι άλλοι βάζουν ένα αυτοκόλλητο οπότε πάρε ένα που θα βρεις φτηνά να κάνεις την δουλειά σου.

Prima Value 23.90 το κιλό.  Prima Select 29.90 τα 750gr. 

Οπότε η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη. Επίσης χρησιμοποιώντας μόνο το συγκεκριμένο filament ο εκτυπωτής είναι σεταρισμένος για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με αυτό. Ασε που είναι απίστευτα ευκολοτυπώσιμο. Καμμία σχέση με devil και PM που είναι τα άλλα δυο που έχω ετοιμάσει.

Οσον αφορά το tolerence, πιστεύω ότι ποιο πολλά προβλήματα βλέπεις απο 100 άλλους παράγοντες (αυξομείωση θερμοκρασιας, cloging, επιπεδότητα επιφάνειας, you name it) παρά απο το 0.05mm tolerance.

Τέλως πάντων περι ορέξεως, κολοκυθόπιτα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζω σχετικά με τους feet dampers , δηλάδη τις πλαστικές βάσεις που μπαίνουν στις άκρες του πλαισίου για μείωση του θορύβου, και δεν έχω καταλάβει αν τελικά είναι καλό να μπουν ή όχι. Κάποιοι λένε ότι όντως μειώνουν το θόρυβο αλλά ίσως επηρεάζουν την ποιότητα εκτύπωσης (λόγω δονήσεων του πλαισίου;) και κάποιοι άλλοι λένε ότι μπορεί όχι μόνο να μειώσουν το θόρυβο αλλά και να βελτιώσουν (οριακά) το ghosting. Το σκέφτομαι πιο πολύ για το θόρυβο , με την εκτύπωση δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Αξίζει να τους βάλω (https://www.thingiverse.com/thing:3649851) ή δεν έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ηδη λαστιχενιες βασεις ο εκτυπωτης.Με αυτα θεωρω πως θα χοροπηδαει αρκετα.

Αν υπαρχουν θετικα θα ειναι ελαχιστη η διαφορα ,οποτε δε νομιζω πως αξιζει το κοπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένοντας τα ρέστα από κομμάτια του Voron είπα να ξύσω την φαγούρα πειράζοντας τον ender 3 pro μου λίγο παραπάνω. Οι αλλαγές που έκανα τώρα τον έφεραν σε άλλο level ενώ δεν πρόσθεσα πράγματα.

Καταρχήν να πω πως φοράει SKR 2.0 e3 mini, dragon NF hotend με 4020 heatsink fan και 5015 part fan, PEI spring steel 2 όψεων κρεβάτι και BMG extruder (ίσως ξεχνάω κάτι). 

Αυτό που έκανα πρώτα ήταν να πάρω τον BMG και να τον κάνω direct drive με ένα pancake 22mm το οποίο μου έριξε τα retractions σε κάτω από 1mm. Μετά αντικατέστησα το Marlin με Klipper και fluidd στο raspberry pie το οποίο μου ξεκλείδωσε το να βάλω input shaper και pressure advance.

Ο εκτυπωτής τώρα απλά πετάει, τυπώνω στα 100mm/s με 3500mm/s acceleration καλυτερα από ότι πριν με 50 και 500 αντίστοιχα και το fluidd έχει κάνει το experience πολύ πιο ευχάριστω αφού έχω βάλει σε αυτό τα start/stop του cura και άρα εκτυπώνω από διάφορους υπολογιστές και το UI είναι πιο ευχάριστω ακόμα και από κινητό (σε σχέση με octoprint).

'Αντε να έρθουν και τα υπόλοιπα του Voron γιατί δεν ξέρω τι άλλο να πειράξω για να μου φύγει η φαγούρα πια. (σίγουρα θέλει αρκετό cable management ο ender γιατί τα πειράματα τα έχω αφήσει λίγο όπως όπως αλλά και πάλι)

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mxa055 είπε

Περιμένοντας τα ρέστα από κομμάτια του Voron είπα να ξύσω την φαγούρα πειράζοντας τον ender 3 pro μου λίγο παραπάνω. Οι αλλαγές που έκανα τώρα τον έφεραν σε άλλο level ενώ δεν πρόσθεσα πράγματα.

Καταρχήν να πω πως φοράει SKR 2.0 e3 mini, dragon NF hotend με 4020 heatsink fan και 5015 part fan, PEI spring steel 2 όψεων κρεβάτι και BMG extruder (ίσως ξεχνάω κάτι). 

Αυτό που έκανα πρώτα ήταν να πάρω τον BMG και να τον κάνω direct drive με ένα pancake 22mm το οποίο μου έριξε τα retractions σε κάτω από 1mm. Μετά αντικατέστησα το Marlin με Klipper και fluidd στο raspberry pie το οποίο μου ξεκλείδωσε το να βάλω input shaper και pressure advance.

Ο εκτυπωτής τώρα απλά πετάει, τυπώνω στα 100mm/s με 3500mm/s acceleration καλυτερα από ότι πριν με 50 και 500 αντίστοιχα και το fluidd έχει κάνει το experience πολύ πιο ευχάριστω αφού έχω βάλει σε αυτό τα start/stop του cura και άρα εκτυπώνω από διάφορους υπολογιστές και το UI είναι πιο ευχάριστω ακόμα και από κινητό (σε σχέση με octoprint).

'Αντε να έρθουν και τα υπόλοιπα του Voron γιατί δεν ξέρω τι άλλο να πειράξω για να μου φύγει η φαγούρα πια. (σίγουρα θέλει αρκετό cable management ο ender γιατί τα πειράματα τα έχω αφήσει λίγο όπως όπως αλλά και πάλι)

το πρώτο μεγάλο πρόβλημα των εκτυπωτών είναι το πλαισιο

αν το πλαίσιο σου είναι στιβαρό , μπορείς στη συνέχεια με τη προσθήκη των περιφερειακών να έχεις έναν πολύ αξιολογο

εκτυπωτή ......και μετά τι ζητάς από τον εκτυπωτή...ποιότητα η απλά ταχύτητα εκτύπωσης??? τι υλικά θα χρησιμοποιείς?τι πράγματα τυπώνεις??ποσό συχνά τυπώνεις??

είχα ανεβάσει ένα λινκ πολύ παλιά ....θα το βρω να το ανεβάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panosssss είπε

Επειδή δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα και πολλά...μπορείς να το μεταφράσεις σε λεφτά;

Μερσώ.

Κάνα 200αρι υπολόγισε τα έξτρα αλλά μπορείς και πολύ παρακάτω και πολύ παραπάνω για παρόμοια.

 

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

το πρώτο μεγάλο πρόβλημα των εκτυπωτών είναι το πλαισιο

αν το πλαίσιο σου είναι στιβαρό , μπορείς στη συνέχεια με τη προσθήκη των περιφερειακών να έχεις έναν πολύ αξιολογο

εκτυπωτή ......και μετά τι ζητάς από τον εκτυπωτή...ποιότητα η απλά ταχύτητα εκτύπωσης??? τι υλικά θα χρησιμοποιείς?τι πράγματα τυπώνεις??ποσό συχνά τυπώνεις??

είχα ανεβάσει ένα λινκ πολύ παλιά ....θα το βρω να το ανεβάσω

Το πλαίσιο του ender είναι μια χαρά. Είχα βάλει σε κάποια στιγμή διπλο Z και ντίζες για να το κάνω πιο στιβαρό (https://properprinting.pro/product/ender-3-dual-z-axis-with-optional-frame-braces/) αλλά δεν έκαναν καμιά σημαντική διαφορά και τα έβγαλα γιατί έκαναν τη συντήρηση πιο δύσκολη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του ender είναι τα Vrails κατά τη γνώμη μου. Κάποια στιγμή θα τον μετατρέψω σε Switchwire οπότε δεν ασχολούμαι να τον αλλάξω σε linear rails.

 

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Με το στοκ πλαισιο παιζεις με 3500 acc?

Πανω απο 2000 κουδουναει σε καθε γρηγορη αλλαγη ο δικος μου 😁

Στοκ ναι αλλά με input shaper. Τον έχω λύσει δέσει 2-3 φορές για να είναι σουπερ αλφαδιασμένος και έχω τα belts τσίτα. Επίσης τον έχω σε πολύ σταθερή βάση με 2 στρώσεις φελλού από κάτω το οποίο όταν το είχα κάνει θυμάμαι είχε βοηθήσει με τους κραδασμούς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Κάνα 200αρι υπολόγισε τα έξτρα αλλά μπορείς και πολύ παρακάτω και πολύ παραπάνω για παρόμοια.

 

Το πλαίσιο του ender είναι μια χαρά. Είχα βάλει σε κάποια στιγμή διπλο Z και ντίζες για να το κάνω πιο στιβαρό (https://properprinting.pro/product/ender-3-dual-z-axis-with-optional-frame-braces/) αλλά δεν έκαναν καμιά σημαντική διαφορά και τα έβγαλα γιατί έκαναν τη συντήρηση πιο δύσκολη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του ender είναι τα Vrails κατά τη γνώμη μου. Κάποια στιγμή θα τον μετατρέψω σε Switchwire οπότε δεν ασχολούμαι να τον αλλάξω σε linear rails.

 

Στοκ ναι αλλά με input shaper. Τον έχω λύσει δέσει 2-3 φορές για να είναι σουπερ αλφαδιασμένος και έχω τα belts τσίτα. Επίσης τον έχω σε πολύ σταθερή βάση με 2 στρώσεις φελλού από κάτω το οποίο όταν το είχα κάνει θυμάμαι είχε βοηθήσει με τους κραδασμούς.

οτι και να κανεις στον εκτυπωτη σου εχει ταβανι .....αφου ομως εσενα σε εξυπηρετει τι αλλο θελεις.....οσοι εχουν απαιτησεις θα πανε σε custom γιατι θα θελουν αλλαγες κεφαλων η κρεβατια με προδιαγραφες,στεππερσ καλυτερους κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kostasbm είπε

οτι και να κανεις στον εκτυπωτη σου εχει ταβανι .....αφου ομως εσενα σε εξυπηρετει τι αλλο θελεις.....οσοι εχουν απαιτησεις θα πανε σε custom γιατι θα θελουν αλλαγες κεφαλων η κρεβατια με προδιαγραφες,στεππερσ καλυτερους κ.ο.κ

Μάλλον έχασες το κομμάτι που είπα ότι ασχολούμε με τον ender μέχρι να έρθουν τα υπόλοιπα κομμάτια του Voron 1.8 300^3 που χτίζω εκτός και αν εννοείς κάτι σε e3d toolchanger που εγώ δεν έχω use case για κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Μάλλον έχασες το κομμάτι που είπα ότι ασχολούμε με τον ender μέχρι να έρθουν τα υπόλοιπα κομμάτια του Voron 1.8 300^3 που χτίζω εκτός και αν εννοείς κάτι σε e3d toolchanger που εγώ δεν έχω use case για κάτι τέτοιο. 

δεν το είδα....όταν τελειώσεις να μου πεις εντυπώσεις σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasbm είπε

δεν το είδα....όταν τελειώσεις να μου πεις εντυπώσεις σου

ειναι απλα εντυπωσιακο μηχανημα... 

ημουν σε παρομοια κατασταση, ανετ am8 με μετατροπες. εκτυπωσε τα κομματια του voron δεν λεω, αλλα μετα την πρωτη εκτυπωση του voron απλα δεν υπαρχει συγκριση. Σε ποιοτητα, ταχυτητες.

ΥΓ: Η πρωτη μου ever εκτυπωση στον voron ειναι στην φωτο. Μονο extruder calibration εχει γινει. 30x30x30 cube

YΓ2: Ειναι και πραγματικα ενα κοσμημα μονος του. Πισω στην γωνια αχνοφαινεται η ταλαιπωρημενη αλλα μεγαλη αγαπη ανετα.

Untitled.png

122212.png

Επεξ/σία από nikniknikniknik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω τον ender 3 pro μέσω  octoprint και έχω εγκαταστήσει (μεταξύ άλλων) τα plugins PrintJobHistory και FIlament manager. Αυτό που παρατήρησα σε 2 διαφορετικά καρούλια νήματος είναι ότι βγάζει αρκετά νωρίτερα ότι τελειώνει το καρούλι από την πραγματικότητα (διαφορά γύρω στο 10-12%). Από όσο το έψαξα είδα ότι ουσιαστικά "χρεώνει" όσο νήμα λέει και το cura ότι θα χρειαστεί η εκτύπωση. Άρα είναι λάθος η εκτίμηση του cura κατά το slicing. Έχει κανείς άλλος αυτό το θέμα;

Υ.Γ. διαβάζοντας στο δίκτυο κατάλαβα (ίσως λάθος) ότι η τελευταία εντολή G1 που υπάρχει στο gcode αρχείο που εκτυπώνεται, στην παράμετρο "Ε" έχει το συνολικό μήκος νήματος που χρησιμοποιήθηκε σε mm. Σε όσα gcode δικά μου έψαξα δεν έχει καμία σχέση. Π.χ. παρακάτω φαίνεται η εκτύπωση να χρειάζεται 7.92μ και η τελευταία εντολή G1 δίνει Ε3754.  

;FLAVOR:Marlin
;TIME:9279
;Filament used: 7.91825m
;Layer height: 0.24

........

;TYPE:SKIRT
G1 F2700 E0
G1 F1200 X66.039 Y79.85 E0.01166
G1 X66.305 Y79.64 E0.02518
G1 X68.222 Y78.168 E0.12165

.........

G1 X70.451 Y96.707 E3760.66572
G1 X70.344 Y97.664 E3760.67962
G1 X70.521 Y98.052 E3760.68577
G0 F9000 X70.601 Y97.973
;TIME_ELAPSED:9279.799114
G1 F2700 E3754.68577

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

ειναι απλα εντυπωσιακο μηχανημα... 

ημουν σε παρομοια κατασταση, ανετ am8 με μετατροπες. εκτυπωσε τα κομματια του voron δεν λεω, αλλα μετα την πρωτη εκτυπωση του voron απλα δεν υπαρχει συγκριση. Σε ποιοτητα, ταχυτητες.

ΥΓ: Η πρωτη μου ever εκτυπωση στον voron ειναι στην φωτο. Μονο extruder calibration εχει γινει. 30x30x30 cube

YΓ2: Ειναι και πραγματικα ενα κοσμημα μονος του. Πισω στην γωνια αχνοφαινεται η ταλαιπωρημενη αλλα μεγαλη αγαπη ανετα.

Untitled.png

122212.png

ειναι οντως.....τον κοιταζα ,αλλα  δεν μου αρεσε να κρεμεται το κρεβατι απο ιμαντες...ειμαι σε 2 ζ ανεξαρτητους και τωρα παω σε 3 με μαγνητικη βαση οπου καθεται το τραπεζι me 1204 ballscrews για πραγματικο bed levelling......μου αρεσει το   afterburner ,πολλοι το υιοθετησαν σε αλλους πριντερ....

επειδη ειμαι χομπιστας δεν θελω να ξεφευγω οικονομικα γιατι αν μπει το μικροβιο αστα να πανε.....τωρα τελειωνω και ενα cnc μικρο εκπαιδευτικους σκοπους.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

ειναι απλα εντυπωσιακο μηχανημα... 

ημουν σε παρομοια κατασταση, ανετ am8 με μετατροπες. εκτυπωσε τα κομματια του voron δεν λεω, αλλα μετα την πρωτη εκτυπωση του voron απλα δεν υπαρχει συγκριση. Σε ποιοτητα, ταχυτητες.

ΥΓ: Η πρωτη μου ever εκτυπωση στον voron ειναι στην φωτο. Μονο extruder calibration εχει γινει. 30x30x30 cube

YΓ2: Ειναι και πραγματικα ενα κοσμημα μονος του. Πισω στην γωνια αχνοφαινεται η ταλαιπωρημενη αλλα μεγαλη αγαπη ανετα.

122212.png

Εντάξει στρίψε και άλλο το μαχαίρι.

Κουκλί το έκανες στο μεταξύ, καλορίζικος!!! Τι ABS χρησιμοποίησες για τα parts Esun ή κάτι άλλο; και αν ναι το κόκκινο είναι το απλό ή το fire engine red? Πήγα να πάρω μωβ σκελετό για να ξεφύγω λίγο από τα καθιερωμένα αλλά τελευταία στιγμή το γύρισα στο μαυρο γιατι το κόκκινο μαύρο δε νικιέται.

Τίμια η ανέτα στο background, βλέπω έχει bad hair day (καλώδια παντού) όπως και ο ender μου μετά τα τελευταία mods αν και τον ψιλομάζεψα τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...