Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, panosssss είπε

Παίδες, πρόβλημα, πρώτη φορά μου το κάνει:

DSC_0001.jpg.a95dd1ec160f92e24c0da76b630b4025.jpg

 

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:

slicer_settings.jpg.a7dac76e039033d08fde0d6fb91a90f8.jpg

Απο ότι βλέπω το τυπώνεις έτσι όπως το βλέπουμε, όρθιο... 

καλύτερα να το γυρίσεις στο πλάι.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο PrusaSlicer προσπαθώ να επιλέξω το Esun filament.
Πηγαίνω στο Filament->Add / remove filaments.

Και κάτω - κάτω γράφει:

"Filaments marked with * are not compitible with some installed printers.

Only the following installed printers are compatible with the selected filament:

Original Prusa MINI & MINI+"

Άρα, σύμφωνα με τον PrusaSlicer, το Esun PLA plus δεν είναι συμβατό με τον Ender 3!!!

2082800968_.png.7ef20b213a92f6c2060e7d9b2490c0b1.png

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να επιλέξω το Esun pla plus στην εκτύπωση κι έτσι αυτή τη στιγμή το 'χω βάλει να εκυπώνει με με 'Generic PLA'...

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει σημασία απλά στην prusa δεν έχουν δοκιμάσει τον ender με το esun μάλλον όπως και να έχει διαλέγεις generic και μετά τυπώνεις ένα temperature tower διορθώνεις της θερμοκρασίες ανάλογα με το τι τυπώνεις καλύτερα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ανάλογα τι θες  τον prusa αν δεν θες να ασχολείσαι με τον εκτυπωτή και έχεις και πολύ καλό support από την εταιρία με τον ender γλυτώνεις αρκετά λ7 αλλά δεν έχεις καθόλου support από την εταιρία και συνήθως χρειάζεται κάποια upgrade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ender το μονο που χρειαζεται ειναι να εκτυπωσεις μια σωστη βαση για να βαλεις μεγαλυτερο ανεμιστηρα στο hotend.

Κατα τα αλλα μια χαρα λειτουργει.Εγω αλλαξα και τους ανεμιστηρες και δε πειραζω πλεον τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τύπωσα αυτά τα δύο κομμάτια, το καθένα μόνο του (και χωρίς κανένα στήριγμα (supports)). Βγήκαν πολύ καλύτερα.

DSC_0001.jpg.58d7420600f980853ca8112f8e46710f.jpg

 

DSC_0002.jpg.0941a45759f183cf97045c93d49d8d4d.jpg

 

Επίσης όσα έχω εκτυπώσει μόνα τους έχουν βγει πολύ καλά, τα προβληματικά μου είναι αυτά που τύπωσα πολλά μαζί.

Άρα αν τυπώνω ένα - ένα έχω καλύτερη ποιότητα;

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος του ender-3 εδω και ενα χρόνο περίπου. Είχα τοποθετήσει και 2ο z-stepper εδω και μήνες, ωστόσο και πάλι παρατηρούσα οτι κατα διαστήματα ο x-αξονας έχανε την παραλληλια του και ανά διαστήματα έπρεπε να τον έλεγχο και να διορθώνω. Ωστόσο αυτή τη βδομάδα παρέλαβα τη board SKR E3 Turbo και οφείλω να πω οτι αρχικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν και μεγαλύτερη σε μέγεθος απο τη μαμά board χωράει κανονικά. Βασικά διαθέτει 5 stepper drivers και τον 5ο μπορείς να τον αξιοποιήσεις ειτε για 2ο extruder ειτε για 2ο z-stepper, το οποίο και έκανα. Ενεργοποίησα την εντολή G34 για auto align (marlin) και πλέον δεν χρειάζεται να κανω καμία διόρθωση!!! Τέλειο! Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει το σχετικό βιντεάκι για το τι είναι το auto align

Επίσης το ανεμιστηρακι του extruder πλέον δουλεύει μόνο οταν η θερμοκρασία του extruder ξεπεράσει του 50οC και σε συνδιασμό με την αντικατάσταση του ανεμιστήρα της motherboard με ενα YOUNUON 4020 το μηχάνημα έγινε πολύ πιο αθόρυβο!!! Αλλά πραγματικά πολύ αθόρυβο, ίδιος σε φάση ηρεμίας πριν ή μετά απο εκτύπωση.

Συγκεκριμένα πήρα αυτό το ανεμιστηρακι

https://a.aliexpress.com/_mOYs5eb

και είμαι σούπερ ικανοποιημένος. Όσοι ενδιαφέρονται για αντικατάσταση fan με κάτι πραγματικά πολύ ήσυχο, χωρίς πατέντες για την προσαρμογή 12v fan και με πολύ λιγότερα λεφτά απο τα γνωστά noctua, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Η παραγωγή δε αέρα είναι σαφώς καλύτερη απο αυτή του στοκ ανεμιστήρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dantε είπε

Ο ender το μονο που χρειαζεται ειναι να εκτυπωσεις μια σωστη βαση για να βαλεις μεγαλυτερο ανεμιστηρα στο hotend.

Κατα τα αλλα μια χαρα λειτουργει.Εγω αλλαξα και τους ανεμιστηρες και δε πειραζω πλεον τιποτα αλλο.

Ο ανεμιστήρας είναι μέσα σε μεταλλικό πλαίσιο, όταν λες 'βάση' τι εννοείς;

1348982328_.png.3b7d3b08625af2c58268afe78ddb7c8d.png

 

Μήπως αντικατέστησες όλο το μεταλικό πλαίσιο με μεγαλύτερο που εκτύπωσες;

Και τι πέτυχες; Καλύτερες εκτυπώσεις;

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panosssss είπε

Ο ανεμιστήρας είναι μέσα σε μεταλλικό πλαίσιο, όταν λες 'βάση' τι εννοείς;

1348982328_.png.3b7d3b08625af2c58268afe78ddb7c8d.png

 

Μήπως αντικατέστησες όλο το μεταλικό πλαίσιο με μεγαλύτερο που εκτύπωσες;

Και τι πέτυχες; Καλύτερες εκτυπώσεις;

Ναι αντικατεστησα το πλαισιο με αλλο για να βαλω μεγαλυτερο ανεμιστηρα να ψυχει το filament.

Βελτιωνει τη ποιοτητα καθως ο μαμα ειναι πολυ μικρος και βγαζει ελαχιστο αερα.Με εναν 5015 ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...