Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, panosssss είπε

Τύπωσα αυτά τα δύο κομμάτια, το καθένα μόνο του (και χωρίς κανένα στήριγμα (supports)). Βγήκαν πολύ καλύτερα.

DSC_0001.jpg.58d7420600f980853ca8112f8e46710f.jpg

 

DSC_0002.jpg.0941a45759f183cf97045c93d49d8d4d.jpg

 

Επίσης όσα έχω εκτυπώσει μόνα τους έχουν βγει πολύ καλά, τα προβληματικά μου είναι αυτά που τύπωσα πολλά μαζί.

Άρα αν τυπώνω ένα - ένα έχω καλύτερη ποιότητα;

Οχι απαραίτητα. Συνήθως αν έχεις πολλά μαζί μπορεί να παρατηρήσεις stringing οταν η κεφαλή πηγαίνει απο το ένα αντικείμενο στο άλλο. 

Το βασικότερο για εμένα είναι να τοποθετείς έτσι τα αντικείμενα ώστε να αποφεύγεις όσο δυνατόν μπορείς τα support.  Δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με τα support τουλάχιστον εγώ. Επίσης βασικό είναι να έχεις καλή ψύξη όταν έχεις overhangs δηλαδή σημεία που βγαίνει πλαστικό χωρίς να υπάρχει κατι απο κάτω. Πχ οι τρύπες στις συγκεκριμένες  εκτυπώσεις.  

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panosssss είπε

Είσαι σίγουρος; Αυτός που έβαλες δεν νομίζω να μπαίνει μέσα στο πλαίσιο. Έχει από μόνος του 'πλαίσιο', σαν φυσούνα, κάτι τέτοιο.

Ναι εχεις δικιο ,δεν ειναι για 5015 αυτο.

Γενικα αυτο το satsana εβγαλα,αλλα ξανα λεω πως υπαρχουν καλυτερες υλοποιησεις.

Αυτο δεν εχει καλη εφαρμογη με τον ανεμιστηρα και επειδη ειναι πιο κοντα στο δεξι ακροφυσιο βγαζει πιο πολυ αερα απο εκει.

Τη κανει τη δουλεια ,αλλα εαν ξανα εβγαζα καποιο θα βρισκα καποιο η με τον ανεμιστηρα στη μεση η με δυο ανεμιστηρες.Αν και με 2 ανεμιστηρες κατ εμε ειναι υπερβολη.Και πολυς θορυβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panosssss είπε

Αφού ένα ακροφύσιο (nozzle) δεν έχει;

Το συγκεκριμενο που σου εβαλα εχει δυο,ενα απο τη καθε μερια.Σπαει τη ροη του ανεμιστηρα σε 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έγινε η παραγγελία του Ender 3 v2 + tempered glass bed + 2 kg filament.

Η λογική μου έλεγε να πάω για τον Prusa Mini, η καρδιά και το πορτοφόλι στον ender.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι upgrades είναι must have? Επίσης το κατάστημα προτείνετε για αγορά filament?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αναβάθμιση που πρέπει να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, είναι αποστάτης του βηματικού μοτέρ του άξονα Ζ:

https://www.thingiverse.com/thing:2752080

Τον βάζει στη σωστή (ή τουλάχιστον σε σωστότερη) απόσταση από το αλουμίνιο στο οποίο στηρίζεται.

 

Και υπάρχουν και άλλες πολλές που όμως δεν είναι must, ψάξε στο youtube 'Ender 3 printable upgrades'.

 

Από πού και πόσο δεν μας είπες. Με γεια.

 

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Η αναβάθμιση που πρέπει να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, είναι αποστάτης του βηματικού μοτέρ του άξονα Ζ:

https://www.thingiverse.com/thing:2752080

Τον βάζει στη σωστή (ή τουλάχιστον σε σωστότερη) απόσταση από το αλουμίνιο στο οποίο στηρίζεται.

 

Και υπάρχουν και άλλες πολλές που όμως δεν είναι must, ψάξε στο youtube 'Ender 3 printable upgrades'.

 

Από πού και πόσο δεν μας είπες. Με γεια.

 

 

Από το επίσημο website της creality, αποστολή από Τσεχία. Όλα μαζί 277€ (316$) με τα μεταφορικά (δωρεάν).

Θα έβαζα και ένα BL touch στην παραγγελία, αλλά δεν υπήρχε στοκ Ευρώπη οπότε σε δεύτερο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 5:43 ΜΜ, siomio είπε

Καλησπέρα παιδία , πιστέυω οτι ήδη μπορεί να έχει ξαναγίνει αυτο το παράπονο αλλα επειδή 350 σελίδες είναι πολλές για να τις ανατρέξεις ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

-Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος εδω μέσα πρόβλημα stringing με υλικό E-sun PLA+ ?

Είμαι κάτοχος ender-3 (2 μήνες και κάτι , έχει γίνει αλλαγεί extruder και tube ) και προέρχομαι απο υλικό GEMBIRD PLA ( το οποίο  μπορώ να πω οτι είναι αξιοπρεπέστατο ειδικά για την τιμή του)

Μετά από αρκετές δοκιμές έπαιξε καλά με 6mm και 45mm/s σε ender 3 pro . Έβγαλε αξιοπρεπώς το κρανίο.

skull.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις PLA κατευθειαν απο την creality? Πουλανε 2 κιλα με μολις 35 ευρω και απο οσο θυμαμαι δωρεαν μεταφορικα. Αξιζει ή ειναι για πεταμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...