Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, thyra_7 είπε

image.png.f5b431057b9ca429bd19ce4e3abb8b41.pngimage.png.74f2f6d4ae4a133c610741aca5eaba08.pngimage.png.2492caa36706b00e3f9e67e4700433e3.pngimage.png.e91efcba7916e6a6cab61d2f90e395f5.png

Αυτες ειναι ολες οι ρυθμισεις του εκτυπωτη

Κατι που ξεχασα να αναφέρω ειναι οτι χρησιμοποιω enclosure. Με το ανοιγμα της πορτας ειδα οτι το αποτελεσμα διορθωθηκε αρκετα. Απλως παρατητηρα περισσοτερο stringing. Βλεποντας τις ρυθμισεις αποο πανω πιστευετε θα μπορουσα να βελτιωσω κατι; Ευχαριστψ για τη βοηθεια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

973359214_IMG_20210317_210853(1).jpg.c4b2320bd01db7352c1f49f6ffa89211.jpg

 

infill patern συνηθως rectagular

print speed παιξε και 40-50mm/sec

layer height το εχεις για πολυ fine.  παιξε στο 0,2 να δεις τι αποτελεσμα εχεις

λίγες ρυθμίσεις τη φορά για να καταλάβεις τι επιρεαζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Dantε είπε

Μακρια ειναι και δε κολλαει κατω.

Διαφωνώ. Είναι κοντά. Οι γραμμές κολάνε μεταξύ τους και γίνονται ένα. Δεν είναι σαν την άλλη μεριά που οι γραμμές φαίνονται διακριτά. 

Και επειδή είναι πολύ κοντά, δεν κολάει πάνω, κάνει σαν να ξεφλουδίζει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nkarama είπε

Διαφωνώ. Είναι κοντά. Οι γραμμές κολάνε μεταξύ τους και γίνονται ένα. Δεν είναι σαν την άλλη μεριά που οι γραμμές φαίνονται διακριτά. 

Και επειδή είναι πολύ κοντά, δεν κολάει πάνω, κάνει σαν να ξεφλουδίζει...

 

Αν δε μας βαλει καποια καλυτερη φωτο δε μπορουμε να καταλαβουμε,αλλα συνηθως οταν ειναι κοντα απλα πιεζει πολυ το υλικο και ξεχειλιζει.

Απο αυτο που βλεπω μου φαινεται πως απλα στις γωνιες εχει ξεκολλησει και εχουν ερθει οι γωνιες προς τα μεσα.

Οπως και να εχει ενα bed leveling θα το λυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν δε μας βαλει καποια καλυτερη φωτο δε μπορουμε να καταλαβουμε,αλλα συνηθως οταν ειναι κοντα απλα πιεζει πολυ το υλικο και ξεχειλιζει.

Απο αυτο που βλεπω μου φαινεται πως απλα στις γωνιες εχει ξεκολλησει και εχουν ερθει οι γωνιες προς τα μεσα.

Οπως και να εχει ενα bed leveling θα το λυσει.

ελα ντε, δεν βοηθάει και πολύ  η φωτο....

Ισως και να έχει warping στην μια άκρη... δεν φαίνετε καλά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στο χώρο, θέλω να πάρω τον πρώτο μου εκτυπωτή, καθαρά χομπίστας. Εκτύπωση μπλιμπλικια από thingverse κτλ και άμα προκοψω και μάθω κανένα cad μπλιμπλικια δικά μου.

Βλέπω τον ender 3 v2, που είναι στο budget μου. Προχωρώ άφοβα ή υπάρχουν και άλλες επιλογές που θα μπορούσε να κοιτάξω; Επίσης αν έκανα κάποια αναβάθμιση σε αυτόν, τι να κοιτάξω πρώτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω τον Ender 3 Pro μερικές μέρες.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (φτού μη με βασκάνω :lol:), αν και ασχετίδης μέχρι στιγμής έχω κάνει 7 εκτυπώσεις, μόνο μία αποτυχημένη και γι αυτή έφταιγα εγώ, όχι ο εκτυπωτής. Απ' ότι λένε και τα παιδιά, ο v2 δεν προσφέρει ουσιαστικά τίποτα παραπάνω από τον Pro.

Άρα σου προτείνω τον Pro (εγώ τον πήρα από banggood) χωρίς καμία αναβάθμιση.

 

εντιτ: (αν και εδώ λένε ότι ο V2 είναι καλύτερος)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερος ειναι ο V2 γιατι προσφερει εξτρα πραγματακια αλλα δεν αξιζει τη διαφορα.

Και οταν λεμε καλυτερος,δεν εννοουμε οτι θα δινει καλυτερο αποτελεσμα.Τις ιδιες εκτυπωσεις θα κανουν γιατι πολυ απλα δεν εχουν διαφορες στα κομματια που εμπλεκονται στην εκτυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι απ' ότι έχω καταλάβει ισχύει αυτό που λες Dantε.

Δηλαδή ο V2 έχει π.χ. silent drivers και οθόνη με έξτρα μπλιμπλίκια που σου προσφέρουν λιγότερο θόρυβο (αν και του δικού μου μου φαίνεται πολύ χαμηλός ο θόρυβος, νόμιζα ότι είναι η 'αθόρυβη' έκδοση) και μενού με πιο πολλές επιλογές (???) αλλά όχι καλύτερη εκτύπωση.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2021 στις 11:16 ΠΜ, nkarama είπε

Διαφωνώ. Είναι κοντά. Οι γραμμές κολάνε μεταξύ τους και γίνονται ένα. Δεν είναι σαν την άλλη μεριά που οι γραμμές φαίνονται διακριτά. 

Και επειδή είναι πολύ κοντά, δεν κολάει πάνω, κάνει σαν να ξεφλουδίζει...

 

Πιο μακρια ηταν το bed το οποιο και διορθωσα στην επομενη εκτυπωση. Τωρα αυτο με τη θερμοκρασια βελτιωνεται αν εκτυπωσω fan duct?

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Πλεον ολοι ερχονται με silent drivers και 32 bit μητρικη.Και ο V2 και ο Pro και νομιζω και ο απλος.

Αναλογα απο που θα τον παρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται στην φώτο αλλά θα σου έδινα μια συμβουλή δοκίμασε τον PrusaSlicer που έχει έτοιμο προφίλ για ender πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται στην φώτο.

Το πρόβλημα είναι εκεί που δείχνουν τα κίτρινα βελάκια. Αν έχεις άλλη απορία πες.

(μόλις εγκατέστησα τον PrusaSlicer)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου βγάζει πλαστικό εκεί το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι κάποιο θέμα με τον g-code οπότε σου είπα να βάλεις τον PrusaSlicer που έχει μέσα τον ender και έχει έτοιμα προφίλ οπότε εσύ δεν χρειάζεται να το πειράξεις.ξαναδοκίμασε να το τυπώσεις με τον prusa να δούμε τι γίνεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς Πανό δύσκολες εκτυπώσεις θα τις κανείς με 50 ταχύτητα και κατω ξεκινά από 35

τo layer height πηγαινε στο 0.2 το 012 ειναι για  πολυ ιδιαιτερες εκτυπωσεις με καλο φινιρισμα

αν δεν έχεις ακούσει για το pid tuning ψαξε στο ιντερνετ για βιντεακι 

δεν είναι όλες οι εκτυπώσεις ίδιες ,όσο περιπλοκές είναι θέλουν και ανάλογες ρυθμίσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...