Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε το esun pla και δοκίμασα να ετυπώσω αλλά αποτυχία, σκεύρωσε κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης...

Μάλλον επειδή άφησα τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα και πριν που τύπωνα με το νήμα που μου 'χανε στείλει.

Το esun θέλει τα παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο
  • Recommended Extrusion/Nozzle Temperature 205C - 225C
  • Spool Diameter: 8" - Spool Width: 2.50" - Spool Hub Hole Diameter: 2.05" - Inner Circle Diameter: 3.5"

eSUN 3D Printer Filament: PLA PRO (PLA+)


Extrusion Temperature Range: 205 to 225

PLA PRO(PLA+) Advantages:

Superb layer bonding
High rigidity. Good glossiness.
Several times tougher than PLA
Smoother finished printouts.
No cracking or brittle problem.
Prints are hard to break.

PLA PRO(PLA+) print temperature is about 20 Celsius higher than regular PLA. Most users print at around 210 to 215 Celsius. Other settings are about the same.

Άρα τι κάνω;

Μπαίνω στο μενού του εκτυπωτή; Control->temperature->Preheat PLA conf?

Ή πρέπει να κάνω αλλαγές στο Cura slicer;

 

EDIT: στο Slicer εκεί που λέει 'Speed and temperature' για 'printing temperature'  έβαλα 215.

Και στο 'bed temperature' έβαλα 60.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panosssss είπε

Μου ήρθε το esun pla και δοκίμασα να ετυπώσω αλλά αποτυχία, σκεύρωσε κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης...

Μάλλον επειδή άφησα τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα και πριν που τύπωνα με το νήμα που μου 'χανε στείλει.

Το esun θέλει τα παρακάτω:

Άρα τι κάνω;

Μπαίνω στο μενού του εκτυπωτή; Control->temperature->Preheat PLA conf?

Ή πρέπει να κάνω αλλαγές στο Cura slicer;

 

EDIT: στο Slicer εκεί που λέει 'Speed and temperature' για 'printing temperature'  έβαλα 215.

Και στο 'bed temperature' έβαλα 60.

είναι σίγουρα 1.75 το νήμα??? για κοίταξε το??? γιατί πολλοί την έχουμε πατήσει με λάθος διάμετρο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έκανα αυτά που λέω πιο πάνω για το Slicer και μέχρι στιγμής όλα οκ.

Λέω να διακόψω την εκτύπωση (pause print) κάποια στιγμή και να τη συνεχίσω αύριο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι αν θα συνεχίσει κανονικά την εκτύπωση ή θα μου το κάνει $#$#ί.

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας το pause print;

 

Και κάτι άλλο: η βίδα του γραναζιού του εξωθητή (που ανέφερα εδώ) ξαναβρέθηκε χαλαρή! :mad: Την ξαναβίδωσα.

Τι τρέχει μ' αυτή τη βίδα; Μήπως ο άξονας στον οποίο σφίγγεται έχει καμιά επίπεδη επιφάνεια που δεν έχω δει;

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Τελικά έκανα αυτά που λέω πιο πάνω για το Slicer και μέχρι στιγμής όλα οκ.

Λέω να διακόψω την εκτύπωση (pause print) κάποια στιγμή και να τη συνεχίσω αύριο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι αν θα συνεχίσει κανονικά την εκτύπωση ή θα μου το κάνει $#$#ί.

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας το pause print;

 

Και κάτι άλλο: η βίδα του γραναζιού του εξωθητή (που ανέφερα εδώ) ξαναβρέθηκε χαλαρή! :mad: Την ξαναβίδωσα.

Τι τρέχει μ' αυτή τη βίδα; Μήπως ο άξονας στον οποίο σφίγγεται έχει καμιά επίπεδη επιφάνεια που δεν έχω δει;

 

κανονικα πρεπει να εχει μια επιφανεια λιγο φαλτσο για να μην χαλαρωνει το γραναζι και πολλες φορες 2 αλλεν βιδουλες...για ψαχτο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν το βαράει ο αέρας από τον ανεμιστήρα και δεν παγώνει γρήγορα,+ότι έχεις πολύ flow (βγαίνει παραπάνω πλαστικό από ότι πρέπει)

Επεξ/σία από Nemo1776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς να πω κάτι ....χωρίς παρεξήγηση

όταν ρωτάμε γιατί εκείνο η γιατί το άλλο πρέπει να δίνουμε και μια εικόνα από τα βασικά settings

πχ όταν λέμε 200  - 60 θερμμοκρασια δεν είναι αρκετά για να έχει εικόνα καποιος

κάντε copy paste τις βασικες ρυθμισεις του slicer  το οποιο βοηθαει πολυ

οι εκτυπωτές δε συμπεριφέρονται πάντα το ίδιο με τα νήματα......όμως η ψύξη του αντικειμένου η ψύξη του λαιμού του

extruder ειναι πολυ σημαντικα στο πως εξελλισεται η εκτυπωση......γιαυτο δωστε μεγαλη προσοχη στο θεμα ψυξη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thyra_7 είπε

Καλησπέρα. Τι μπορει να προκαλει το παρακατω προβλημα; Ειναι pla σε θερμοκρασια 205 nozzle, 60 bed.

IMG_20210316_235155.jpg

Οπως είπε και ο ΝΕΜΟ δεν έχε αρκετή ψύξη. 

επίσης απο την αριστερή μεριά της φώτο νομίζω ότι είσαι πολύ κοντά στο κρεβάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσε η εκτύπωση του κουτιού των εργαλείων που προσαρτάται στον Ender 3:

Front_Box_4_Ender_3_Pro_with_T-nuts_Rev_B.jpg.b6920f906155484db0526be9c5de1c1b.jpg

 

Βγήκε τέλειο παρόλο που διέκοψα την εκτύπωση 2 φορές (μία σκόπιμα και μία...καταλάθος).

Αυτό το pla plus της esun πολύ καλό, πάρα πολύ καλό θα 'λεγα! Καμία σχέση με το PLA που ήταν στη συσκευασία του εκτυπωτή, χίλιες φορές καλύτερο!

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panosssss είπε

Τελείωσε η εκτύπωση του κουτιού των εργαλείων που προσαρτάται στον Ender 3:

Front_Box_4_Ender_3_Pro_with_T-nuts_Rev_B.jpg.b6920f906155484db0526be9c5de1c1b.jpg

 

Βγήκε τέλειο παρόλο που διέκοψα την εκτύπωση 2 φορές (μία σκόπιμα και μία...καταλάθος).

Αυτό το pla plus της esun πολύ καλό, πάρα πολύ καλό θα 'λεγα! Καμία σχέση με το PLA που ήταν στη συσκευασία του εκτυπωτή, χίλιες φορές καλύτερο!

Τι ρυθμίσεις retraction εχεις; Γιατί εγώ με 4,5mm και 40mm/s ακόμα βλέπω stringing στα ζόρικα σημεία . (Και εγώ 215/60 θερμοκρασίες παίζω σε αυτό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Retraction:
Speed: 80
Distance: 6.0

Σου βάζω τις Basic και Advanced που έχω μήπως σε βοηθήσουν:

(την εκτύπωση την έκανα με layer height 0.15 & fill density 15, το 0.25 & 10 που φαίνονται τα έβαλα για την επόμενη εκτύπωση που έκανα)

Cura_Slicer_settings.jpg.977bc9ca4952fb65fdc71fd753d1d76c.jpg

 

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostasbm είπε

καταρχάς να πω κάτι ....χωρίς παρεξήγηση

όταν ρωτάμε γιατί εκείνο η γιατί το άλλο πρέπει να δίνουμε και μια εικόνα από τα βασικά settings

πχ όταν λέμε 200  - 60 θερμμοκρασια δεν είναι αρκετά για να έχει εικόνα καποιος

κάντε copy paste τις βασικες ρυθμισεις του slicer  το οποιο βοηθαει πολυ

οι εκτυπωτές δε συμπεριφέρονται πάντα το ίδιο με τα νήματα......όμως η ψύξη του αντικειμένου η ψύξη του λαιμού του

extruder ειναι πολυ σημαντικα στο πως εξελλισεται η εκτυπωση......γιαυτο δωστε μεγαλη προσοχη στο θεμα ψυξη......

image.png.f5b431057b9ca429bd19ce4e3abb8b41.pngimage.png.74f2f6d4ae4a133c610741aca5eaba08.pngimage.png.2492caa36706b00e3f9e67e4700433e3.pngimage.png.e91efcba7916e6a6cab61d2f90e395f5.png

Αυτες ειναι ολες οι ρυθμισεις του εκτυπωτη

Κατι που ξεχασα να αναφέρω ειναι οτι χρησιμοποιω enclosure. Με το ανοιγμα της πορτας ειδα οτι το αποτελεσμα διορθωθηκε αρκετα. Απλως παρατητηρα περισσοτερο stringing. Βλεποντας τις ρυθμισεις αποο πανω πιστευετε θα μπορουσα να βελτιωσω κατι; Ευχαριστψ για τη βοηθεια.

Spoiler

973359214_IMG_20210317_210853(1).jpg.c4b2320bd01db7352c1f49f6ffa89211.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...