Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ναι τον εκτυπωτή τον είχα φτιάξει κομμάτι κομμάτι και ήταν και ωραία διαδικασία , όταν φτιάξω την βάση για το ανεμιστηρακι προσαρμόζει εύκολα επάνω στο noozle εκεί κοντά στο άλλο ; 

Ρεύμα πως θα πάρει , θα πάρει από το καλώδιο από το άλλο ανεμιστηρακι ;

καλα τον πήρες και δεν ασχολήθηκες καθόλου???

το ανεμηστηρι είναι ανεξάρτητο το ένα από το άλλο γιαττι η ψύξη του αντικειμένου ρυθμίζεται από τη μητρική ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στον slicer,ενω το αλλο δουλευει συνεχως που ψυχει τον κορμο ψυκτρα με 12 η 24 ,εγω δινω απευθειας απο το τροφοδοτικο......

υπάρχουν βάσεις στο thingiverse kai gia ta 2 ανεμηστηρια 2 και 1 https://www.thingiverse.com/thing:3651939

δεν έχω τον εκτυπωτή ...αν το έχει κάποιος θα σε βοηθήσει καλύτερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

καλα τον πήρες και δεν ασχολήθηκες καθόλου???

το ανεμηστηρι είναι ανεξάρτητο το ένα από το άλλο γιαττι η ψύξη του αντικειμένου ρυθμίζεται από τη μητρική ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στον slicer,ενω το αλλο δουλευει συνεχως που ψυχει τον κορμο ψυκτρα με 12 η 24 ,εγω δινω απευθειας απο το τροφοδοτικο......

υπάρχουν βάσεις στο thingiverse kai gia ta 2 ανεμηστηρια 2 και 1 https://www.thingiverse.com/thing:3651939

δεν έχω τον εκτυπωτή ...αν το έχει κάποιος θα σε βοηθήσει καλύτερα

Είχα ασχοληθεί για μια περίοδο αρκετά , εχω εκτυπώσει και διάφορες βάσεις και κατι αναβαθμίσεις που του ειχα κανει απλα μετα τον άφησα λόγω χρόνου και τον έπιασα παλι τώρα.

Το θέμα ειναι τώρα οτι εχει διάφορα προβληματάκια , πήγα να εκτυπώσω μαι βάση για κάτι που ήθελα και ειχε σχετικά μεγάλη επιφάνεια , άρχισε καλα εκτύπωνε αλλα όπως και σε ενα αλλο με μεγάλη επιφάνει ξεκόλησε η βάση απο το bed και έφυγε ολο μαζί φυσικά την ώρα που εκτύπωνε , μαλλον κρύωσε η βάση που ειχε φτιάξει δεν ξέρω και την ώρα που έκανε το πάνω μέρος ξεκόλησε απο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Ναι τον εκτυπωτή τον είχα φτιάξει κομμάτι κομμάτι και ήταν και ωραία διαδικασία , όταν φτιάξω την βάση για το ανεμιστηρακι προσαρμόζει εύκολα επάνω στο noozle εκεί κοντά στο άλλο ; 

Ρεύμα πως θα πάρει , θα πάρει από το καλώδιο από το άλλο ανεμιστηρακι ;

Ναι πιανει ευκολα.Ουσιαστικα στις 4 βιδες που πιανουν τον αλλο ανεμιστηρα στερεωνεται.Απλα θα πρεπει να ρυθμισεις το υψος ωστε  να φυσαει κατω απο το nozzle χωρις να ακουμπανε οι αεραγωγοι στο αντικειμενο.

Τα καλωδια θα βαλεις μια επεκταση με καλωδιο και θα τα συνδεσεις στη μητρικη στην υποδοχη για ανεμιστηρα nozzle.

Προσεχε,δε καταργεις τον αλλο ανεμιστηρα,αυτος μενει οπως ειναι.Αν βρω καμια παλια φωτο απο τον δικο μου,θα στη βαλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν εχεις θεμα και σου ξεκολλανε τα prints,βαλε ενα γυαλι στο bed.Μετα λακ πανω και πιστεψε με,θα παλευεις να τα ξεκολλησεις υστερα.

Θα κανεις ενα level καμια φορα το μηνα οπου και θα καθαριζεις με οινοπνευμα το γυαλι και θα το ξαναπερνας με λακ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Επισης αν εχεις θεμα και σου ξεκολλανε τα prints,βαλε ενα γυαλι στο bed.Μετα λακ πανω και πιστεψε με,θα παλευεις να τα ξεκολλησεις υστερα.

Θα κανεις ενα level καμια φορα το μηνα οπου και θα καθαριζεις με οινοπνευμα το γυαλι και θα το ξαναπερνας με λακ.

Γυαλί έβαλα απο την πρώτη ημέρα :) , αυτο με την λακ δεν το έχω δοκιμάσει όμως , δεν ξεκολάνε ολα και πάντα απλα ορισμένες φορές συμβαίνει , οσο για το minimum layer time το βρήκα στο cura ειναι στο 5 και σκέφτομαι να το δοκιμάσω να εκτυπώσω με 3 , σίγουρα θα θέλει περισότερο χρόνο το print θα το δώ ποια ειναι η διαφορά και αν αξίζει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το minimum layer time το αυξανεις για να διορθωθει αυτο που εχεις.

Δοκιμασε λακ και θα με θυμηθεις...Απλα κανε λιγο πιο χαλαρο bed leveling (αυξησε λιγο ακομα αποσταση Nozzle-bed) γιατι θα κολλανε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λακ + γυαλί = μπετόν! δεν ξεκολλάει με τίποτα

προσωπικά κάνω το εξής: λακ στο γυαλί, heatbed 60 βαθμούς στο πρώτο layer και 0 (σβήσιμο δηλαδή του heatbed) από το δεύτερο και μετά

οπότε κολλάει πολύ καλά το πρώτο layer (που είναι και το σημαντικότερο) και κρατάει θερμοκρασία για μερικά ακόμη ώστε δεν κάνει warp + ότι ρίχνεις σημαντικά την κατανάλωση ενέργειας που απαιτεί ο πριντερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αν κρυωσει ξεκολλαει.

Για αυτο του ειπα να αυξησει και την αποσταση.Ξεφορτωνεσαι και το elephants foot ετσι ,εαν υπαρχει.

Βεβαια τις πρωτες φορες που ειναι φρεσκια η λακ,οντως μπορει να χρειαστει κοπο για να βγει κανα μεγαλο αντικειμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκέφτομαι να φτιάξω ενα δικό μου σχέδιο , με ποιο πρόγραμμα συνήθως μπορείς να σχεδιάσεις , ειναι με κάποιο κλασσικό απο τα σχεδιαστικά ή για την συγκεκριμένη δουλειά με τα 3d ειναι διαφορετικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες κλασσικα σχεδιαστικα ,ποια εννοεις?

Με autocad μπορεις να φτιαξεις 3d σχεδιο αν και ειναι λιγο ταλαιπωρια.

Προσωπικα χρησιμοποιω το fusion 360 αν και για τιποτα απλο,μπορεις να χρησιμοποιησεις και Online tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οταν λες κλασσικα σχεδιαστικα ,ποια εννοεις?

Με autocad μπορεις να φτιαξεις 3d σχεδιο αν και ειναι λιγο ταλαιπωρια.

Προσωπικα χρησιμοποιω το fusion 360 αν και για τιποτα απλο,μπορεις να χρησιμοποιησεις και Online tools.

Θα κοιτάξω το  Fusion 360 και αν καταφέρω κατι οκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostasbm είπε

η λακ ειναι ακριβη ...παρε ενα αυτοκολλητο builtak h lok build h να σου κοψουν κεραμεικο τζαμι κουζινας  

Ποσο ακριβο ειναι να παρει της γυναικας τη λακ και να βαλει? :P

Εχω μια που την ειχε θαψει η μανα μου σε ενα ντουλαπι και τη χρησιμοποιω 3,5 χρονια και ακομα δεν εχει τελειωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής οι εκτυπώσεις πάνε καλα , ενα θεματάκι που έχω ειναι αν δειτε στις παρακάτω φώτος , οταν τελειώνει η εκτύπωση στο κάτω μέρος βγαίνει λίγο προς τα δεξία , δειτε λίγο την φώτο με το πράσινο και το μαύρο κουτάκι και θα καταλάβετε

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...