Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/7/2021 στις 12:34 ΜΜ, TasosPk είπε

Καλημέρα,
Θέλω να επιστρέψω στο αθλημα ομως ο παροπλισμένος Ανετ Α8 πλεον εχει πολλα θέματα.
Παλαιοτερα ειχα αγορασει extrutions απο cnc cat και ολες τις απαραιτητες βιδες, t-nuts κλπ απο ali αλλα λογω χρόνου δεν μπηκα ποτέ στην διαδικασία της μεταφοράς.

Ψαχνω κάποιον που να μπορεί(με το αζημίωτο φυσικά) να μου βγαλει σε ABS η σε PETG  τα 3d printed parts, που μου χρειάζoνται για την μετατροπή,δεν με απασχολούν τοσο τα mounts της οθόνης,psu, κλπ oσο τα "λειτουργικά" κομμάτια.

Εαν καποιος ειναι διαθέσιμος ας ποστάρει εδώ η ας μου στιελει ενα pm.

Ευχαριστώ

Καλησπερα , τα stl τα εχεις?

Στις 20/7/2021 στις 8:52 ΠΜ, SPANK είπε

Έχει κανείς αγοράσει stl file απο το συγκεκριμένο site https://www.gambody.com/ που ειναι κυρίως για φιγούρες ?

Εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Καλησπερα , τα stl τα εχεις?

Nαι, στο σπίτι έχω τα stl χωρισμένα σε "απαραίτητα" και σε μη.
Γενικά υπαρχουν και ανεβασμένα στο thingiverse εαν θέλεις να παρεις μια ιδέα.
Αν και γενικά πλεον σκεφτομαί για αυτα εδω , απλώς θέλω να κοιτάξω με σιγουρία οτι ταιρίαζουν στα extrutions μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/7/2021 στις 6:13 ΜΜ, Dantε είπε

Βρε παιδια θελω να εξαφανισω αυτες τις γραμμες.

 

IMG_20210719_175559.jpg.a03a007059953e98242fa7dfd305aab7.jpg

 

Τα σφιξιματα ειναι ολα οκ και τα παντα ειναι ευθυγραμμα και παραλληλα,εχουν μετρηθει.Ιμαντες ειναι τεντωμενοι,οχι υπερβολικα.

Κατι με τον Ζ υποψιαζομαι οτι ειναι.Τι να κοιταξω?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΨΟΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ;

ΑΝ ΝΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΔΑΚΙΑ ΤΟΥ Ζ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΥΧΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ.

ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΚΟΛΛΑΓΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΟΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΡΟΔΑΚΙ ΕΦΤΑΝΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ.

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑΣ ΤΟΝ Ζ ΧΩΡΙΣ ΤΟ STEPPER ΠΑΝΩ ΤΟΥ.

ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΛΩΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΠΑΤΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ENDER 3 PRO ΜΕ ΤΗΝ 4.2.2 ΚΑΙ MARLIN 2.0 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.

ΠΗΡΑ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΝ 1.1.4 ΜΕ MARLIN 1.1.9.

ΔΕΝ ΒΡΊΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ MENU ΤΟΥ ΤΑ X Y Z ΚΑΙ E STEPS ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εαν εχει κανεις hotend πληρες με το carriage και οτι αλλο εχει πανω απο ender 3 ή παρομοιο και θελει να το πουλησει ας μου στειλει μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας έχω αγοράσει ενα cnc router αλλά δεν ξέρω πως να χηριστώ το πρόγραμμα ArtCam έχει κάποιος καμία ιδέα για κάποιο καλό πρόγραμμα για αρχάριους με όχι τόσο περίπλοκες ρυθμίσεις ; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μια ερώτηση. Θα με βοηθούσατε πολύ γιατί δεν μπορώ να βρω εύκολα πληροφορίες γι αυτό που θέλω. Δεν έχω καμία εμπειρία με 3d εκτύπωση.

Πιστεύετε είναι εφικτό να βγει ένα καλό αποτέλεσμα για κέλυφος ακουστικού ακριβώς όπως αυτό που δείχνει η φωτογραφία; Ειναι μικρό, αυτά που λένε "ψείρες" Στο εσωτερικό του έχει δύο ξεχωριστά "τούνελ", εκεί που περνάει το καλώδιο, δεν ξέρω πόσο εύκολο η όχι είναι να γίνει.

Ετοιμάζω να κάνω κάποια δικά μου custom και σκέφτομαι την επιλογή αυτή για το μέλλον.

Ας πούμε με τον Creality3d ender 3 και υλικό κάτι σαν αυτά τα Real Filament που βλέπω στο skroutz με 20 ευρώ το κιλό περίπου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Screenshot 2021-09-20 191728.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, dimitris_olympus είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Θα με βοηθούσατε πολύ γιατί δεν μπορώ να βρω εύκολα πληροφορίες γι αυτό που θέλω. Δεν έχω καμία εμπειρία με 3d εκτύπωση.

Πιστεύετε είναι εφικτό να βγει ένα καλό αποτέλεσμα για κέλυφος ακουστικού ακριβώς όπως αυτό που δείχνει η φωτογραφία; Ειναι μικρό, αυτά που λένε "ψείρες" Στο εσωτερικό του έχει δύο ξεχωριστά "τούνελ", εκεί που περνάει το καλώδιο, δεν ξέρω πόσο εύκολο η όχι είναι να γίνει.

Ετοιμάζω να κάνω κάποια δικά μου custom και σκέφτομαι την επιλογή αυτή για το μέλλον.

Ας πούμε με τον Creality3d ender 3 και υλικό κάτι σαν αυτά τα Real Filament που βλέπω στο skroutz με 20 ευρώ το κιλό περίπου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Screenshot 2021-09-20 191728.png

Για τέτοιας κλίμακας εκτύπωση και εφόσον σε ενδιαφέρει η λεπτομέρεια κοίτα για εκτυπωτή ρυτινης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_olympus είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Θα με βοηθούσατε πολύ γιατί δεν μπορώ να βρω εύκολα πληροφορίες γι αυτό που θέλω. Δεν έχω καμία εμπειρία με 3d εκτύπωση.

Πιστεύετε είναι εφικτό να βγει ένα καλό αποτέλεσμα για κέλυφος ακουστικού ακριβώς όπως αυτό που δείχνει η φωτογραφία; Ειναι μικρό, αυτά που λένε "ψείρες" Στο εσωτερικό του έχει δύο ξεχωριστά "τούνελ", εκεί που περνάει το καλώδιο, δεν ξέρω πόσο εύκολο η όχι είναι να γίνει.

Ετοιμάζω να κάνω κάποια δικά μου custom και σκέφτομαι την επιλογή αυτή για το μέλλον.

Ας πούμε με τον Creality3d ender 3 και υλικό κάτι σαν αυτά τα Real Filament που βλέπω στο skroutz με 20 ευρώ το κιλό περίπου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Screenshot 2021-09-20 191728.png

Θα ελεγα Ρητινης και οχι απο τα εισαγωγικα μοντελα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα  από το κατάστημα της SUNLU;  Δεν θα έχουμε θεμα με VAT/ τελωνείο αν είναι απο το EU warehouse ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πρόσφατα αγόρασα και εκτυπωτή Ρητίνης και συγκεκριμένα τον Anycubic Photon Mono + wash & Cure 2.

Όλα καλα μεχρι στιγμής εχω κάνει 2 3 εκτυπώσεις αλλα το μονο μειονέκτημα τουλάχιστον για εμένα ειναι οτι επειδή έχω τον εκτυπωτή στο δωμάτιο μου δυστηχώς υπάρχει μια χαρακτηριστική μυρωδιά απο την ρητίνη τοσο οταν εκτυπώνει οσο και οταν το ανοίγεις το καπάκι.

Η μυρωδιά σαν μυρωδιά οκ δεν ειναι και τοσο ενοχλητική αλλα αισθάνομαι οτι αναπλέω τοξικά πράγματα και δεν με ψήνει ετσι οποτε πρέπει να βρώ λύση.

Αν έχει ασχοληθεί κανένας τι μπορώ να κάνω για να διώξω την μυρωδιά ?

Ίσως αν φτιάξω ενα κουτί με εναν σωλήνα να βγάζει τις μυρωδιές σε εξωτερικό χώρο ? , εχω διαβάσει για διάφορες λύσεις αλλα θα ήθελα και τις ιδέες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρητινης και μεσα στο δωματιο?

Τον βαζεις αλλου χθες!Ειναι τοξικα ολα αυτα,δε σου φαινεται απλα οτι ειναι.Και το κουτι με το σωληνα το βλεπω για ημιμετρο οταν στο ιδιο δωματιο κοιμασαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ρητινης και μεσα στο δωματιο?

Τον βαζεις αλλου χθες!Ειναι τοξικα ολα αυτα,δε σου φαινεται απλα οτι ειναι.Και το κουτι με το σωληνα το βλεπω για ημιμετρο οταν στο ιδιο δωματιο κοιμασαι.

Στο ίδιο δωμάτιο δεν κοιμάμαι αλλα ειμαι σχεδόν ενα 4ωρο 5ωρο αφου τα εχω ολα εδώ , ίσως πρέπει να φτιάξω κατι σε εξωτερικό χώρο καποια ντουλάπα ή κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...