Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρωτη φορα δοκιμαζω esun pla+ ,καλο δεν λεω αλλα πρωτη φορα βλεπω τοσο μπλεγμενα καρουλια

καρφι μετα για δοκιμη το gembird του eshop για το οποιο διαβαζω καλα σχολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

πρωτη φορα δοκιμαζω esun pla+ ,καλο δεν λεω αλλα πρωτη φορα βλεπω τοσο μπλεγμενα καρουλια

καρφι μετα για δοκιμη το gembird του eshop για το οποιο διαβαζω καλα σχολια

Και στο Devil που χρησιμοποιω δεν ειναι πολύ καλα οσο αφορά το τύλιγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένα τελευταία prints και κυρίως σε εκτυπώσεις που αρχίζουν και έχουν ύψος ενω τυπώνει κανονικά το αντικείμενο , ξαφνικά αρχίζει και τυπώνει πιο μπροστά απο εκει που τύπωνε με αποτέλεσμα ουσιαστικά να τυπώνει στον αέρα το fillament και απλά να αφήνει σαν γραμμές ακανόνιστες , βασικά φεύγει μποστά το noozle απο εκει που εκτυπώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερωτηση: υπάρχουν καταστήματα Ελλάδα που μπορείς να τους στείλεις αρχεία από thingiverse και να σου τα εκτυπώσουν και να στα στειλουν; Αν κάποιος έχει τπτ στα υπόψη του (αν είναι και Θεσσαλονίκη ακόμα καλυτερα), ας πει ή ας μου στείλει να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Σε ορισμένα τελευταία prints και κυρίως σε εκτυπώσεις που αρχίζουν και έχουν ύψος ενω τυπώνει κανονικά το αντικείμενο , ξαφνικά αρχίζει και τυπώνει πιο μπροστά απο εκει που τύπωνε με αποτέλεσμα ουσιαστικά να τυπώνει στον αέρα το fillament και απλά να αφήνει σαν γραμμές ακανόνιστες , βασικά φεύγει μποστά το noozle απο εκει που εκτυπώνει

κάτι παιζει με το πλαισιο ....αν είναι περίπου σαν την Άνετα το ΠΙ που κρατάει τον Χ και Ζ δεν είναι κάθετο προς τη βάση.....πολλοί βάζουν ένα έξτρα κομμάτι 2020 αο το πίσω μέρος στο πάνω μέρος του ΠΙ σε 2 σημεία......εγώ δεν είχα βάρος ούτε νήμα επάνω στο Πι

κοιτά για βελτιώσεις στο πλαίσιο στο blv ender ......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Σε ορισμένα τελευταία prints και κυρίως σε εκτυπώσεις που αρχίζουν και έχουν ύψος ενω τυπώνει κανονικά το αντικείμενο , ξαφνικά αρχίζει και τυπώνει πιο μπροστά απο εκει που τύπωνε με αποτέλεσμα ουσιαστικά να τυπώνει στον αέρα το fillament και απλά να αφήνει σαν γραμμές ακανόνιστες , βασικά φεύγει μποστά το noozle απο εκει που εκτυπώνει

παιζει και να πηδαεί κάποιο δόντι είτε του ιμάντα είτε του μοτερ του άξονα που στο κάνει (Χ,Υ)

το έχω δει να γίνεται με τέρμα σφιγμένο ιμάντα, όπου είναι και η πιο απλή λύση

Τσέκαρε οι ιμάντες να μην είναι ούτε πολύ σφιγμένοι, ούτε όμως και πολύ χαλαροί

επίσης δες αν η κίνηση στον άξονα που στο κάνει είναι ελεύθερη ή σε κάποιο σημείο της διαδρομής κάπου κοντράρει και ζορίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

παιζει και να πηδαεί κάποιο δόντι είτε του ιμάντα είτε του μοτερ του άξονα που στο κάνει (Χ,Υ)

το έχω δει να γίνεται με τέρμα σφιγμένο ιμάντα, όπου είναι και η πιο απλή λύση

Τσέκαρε οι ιμάντες να μην είναι ούτε πολύ σφιγμένοι, ούτε όμως και πολύ χαλαροί

επίσης δες αν η κίνηση στον άξονα που στο κάνει είναι ελεύθερη ή σε κάποιο σημείο της διαδρομής κάπου κοντράρει και ζορίζεται

Η αλήθεια είναι ότι έσφιξα πρόσφατα τους ιμάντες και αρκετά μάλλον , οπότε μήπως θέλει λίγο πιο χαλαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω το καλύτερο υλικό για την εκτύπωση αυτού του τρισδιάστατου μοντέλου; Θέλω να το εκτυπώσω για έναν φίλο μου και έχω χρησιμοποιήσει μόνο PLA στο παρελθόν. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rtr είπε

Γεια σας, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω το καλύτερο υλικό για την εκτύπωση αυτού του τρισδιάστατου μοντέλου; Θέλω να το εκτυπώσω για έναν φίλο μου και έχω χρησιμοποιήσει μόνο PLA στο παρελθόν. Ευχαριστώ!

θα πρότεινα εκτύπωση σε resin printer, με fdm νομίζω ότι θα χαθούν οι λεπτομέρειες των χαρακτήρων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, rtr είπε

Γεια σας, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω το καλύτερο υλικό για την εκτύπωση αυτού του τρισδιάστατου μοντέλου; Θέλω να το εκτυπώσω για έναν φίλο μου και έχω χρησιμοποιήσει μόνο PLA στο παρελθόν. Ευχαριστώ!

κι εγώ με ρητίνη τα τυπώνω αυτά για να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναζήτηση pla σε άσπρο και χρυσό μιας και τελειώνει το άσπρο ... , μεχρι σήμερα χρησιμοποιώ το Devil απο το οποίο δεν έχω παράπονο εκτος του τυλίγματος , αλλα μιας και θέλω και σε χρυσό που δεν εχει η Devil θα πάρω σε αλλη εταιρία για να δοκιμάσω κιόλας , πειτε καμια πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SPANK είπε

Είμαι σε αναζήτηση pla σε άσπρο και χρυσό μιας και τελειώνει το άσπρο ... , μεχρι σήμερα χρησιμοποιώ το Devil απο το οποίο δεν έχω παράπονο εκτος του τυλίγματος , αλλα μιας και θέλω και σε χρυσό που δεν εχει η Devil θα πάρω σε αλλη εταιρία για να δοκιμάσω κιόλας , πειτε καμια πρόταση

Δες εδώ

Επεξ/σία από coffeex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...