Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

δέχομαι και αναλαχτηκες. εξάλλου δεν έχω την τρελή γνώση.

τι εννοείς μεγάλο πρότζεκτ?! δεν νομίζω να έχει την ποιότητα πχ prusa, ultimaker. και δεν νομιζω να πατας κουμπι και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου για το τι θα βγαλει. εαν δεν βαριεσαι πες μου που μπορω να το βρω και καποιες αλλες πληροφοριες.

Οι voron ειναι εκτυπωτες που χτιζεις μονος σου συμφωνα με καποιες οδηγειες, δεν τους αγοραζεις ετοιμους, παιρνεις ολα τα κομματια ξεχωριστα και τον φτιαχνεις εσυ. Ουσιαστικα ειναι ενα open source project για αυτους που θελουν να ασχοληθουν λιγο παραπανω με την διαδικασια και οχι απλα να αγορασουν εναν ετοιμο. Απο ποιοτητα και ταχυτητα απο οτι ξερω ειναι πολυ καλοι. Ψαξε "voron" και θα βρεις πολλα αποτελεσματα. Τον τελευταιο καιρο ειδικα γινεται χαμος.

1 ώρα πριν, kakofonixx είπε

Ender v2 έχεις ε? ανεμιστήρια σε αυτές τις διαστάσεις στα 24V δε θα βρεις (ή θα βρεις ελάχιστα και όχι τόσο αθόρυβα!)

κάνε ότι έκανα και εγώ:

- τυπώνεις τα παρακάτω καλύμματα για m/b και τροφοδοτικό

https://www.thingiverse.com/thing:4601320

https://www.thingiverse.com/thing:4653994 

ή όποια άλλα αντίστοιχα σου γυαλίσουν

- αγοράζεις 2 τεμ 80x80x25 / 12V, 1 τεμ 40x40x10 ή 40x40x20, 12V,  ένα stepdown converter (lm2596 ή παρόμοιο) που να σου μετατρέπει τα 24V σε 12V

- το φαν του τροφοδοτικού είναι στα 12V, άρα δε θέλει μετατροπή (τσέκαρε μόνο το +-, αν θυμάμαι είναι ανάποδα στο φις)

- αλλάζεις το φαν της m/b με το 12βολτο + τον converter και ρεύμα απευθείας από την είσοδο του τροφοδοτικού για να δουλεύει συνέχεια

- θα χρειαστεί να υπερυψώσεις λίγο όλον τον εκτυπωτή, άρα τυπώνεις και αυτά https://www.thingiverse.com/thing:4721832

- για το hotend τυπώνεις αυτό https://www.thingiverse.com/thing:3504842 και δίνεις τροφοδοσία 12V από τον converter στο 40x40 fan

για ψύξη του νήματος κράτησα το μαμά, αν θες μπορείς να αλλάξεις και αυτό αλλά δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα μιας και ο πριντερ είναι πια τόσο αθόρυβος που τυπώνω άνετα νύχτα χωρίς να ενοχλώ κανέναν

βάζω και φωτος για να δεις την όλη μετατροπή (ο noctua είναι λίγο overkill, αλλά τον είχα spare) 

 

 

IMG_20210714_191318.jpg

IMG_20210714_191350.jpg

Σκοπευω να κανω και εγω ενα τετοιο upgrade στον ender 3 v2 που εχω. Εχεις συγκεκριμενους ανεμιστηρες 80*80*25 να προτεινεις? Οσο πιο αθορυβοι γινεται χωρις να εχω θεμα με την ψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποσο βγαινει χοντρικα το κοστος στο voron?

Αξιζει εκ του αποτελεσματος?Δηλαδη αν βγαινει πχ 500 ευρω ,χτυπαει εκτυπωτες του χιλιαρικου η με 600Ε παιρνεις κανεναν με αναλογη ποιοτητα?

Εν ολιγοις καθαρα απο κοστος προς αποτελεσμα αξιζει η μονο επειδη θες να ασχοληθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ποσο βγαινει χοντρικα το κοστος στο voron?

Αξιζει εκ του αποτελεσματος?Δηλαδη αν βγαινει πχ 500 ευρω ,χτυπαει εκτυπωτες του χιλιαρικου η με 600Ε παιρνεις κανεναν με αναλογη ποιοτητα?

Εν ολιγοις καθαρα απο κοστος προς αποτελεσμα αξιζει η μονο επειδη θες να ασχοληθεις?

Δεν εχω ψαξει να δω ποσο θα κοστιζε για Ελλαδα με ολους τους φορους και τα μεταφορικα. Ενας που ειδα στο youtube να φτιαχνει τον v0 απο aliexpress kit του βγηκε γυρω στα 400 νομιζω. Βεβαια ο v0 εχει bed 120x120 αλλα για τιμη του ειναι πολυ τιμιος κυριως για την ταχυτητα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickvas19 είπε

εγώ θέλω έναν να πατάω το κουμπί να εκτυπώνει και να φεύγω.

αυτό που είπες το έχω ήδη με το prusa και το βαριεμαι :)

Τοτε ξεχνα οτι εχω πει, οι voron δεν σε ενδιαφερουν καθολου. Δυσκολο να φτασεις σε σημειο να το πατας και να φευγεις με diy εκτυπωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας voron 2.4 350mm θελει 1000-1500 για να γινει.

στο 90% οτι προετοιμασια θελει ο Ultimaker ή οποιοσδηποτε θελει και ο voron. αν εχεις μερακι και λιγοτερη.

οταν το φτιαξεις η συντηρηση του ειναι σαφως πιο βατη απο οτι ενας ετοιμος.

ειμαι υπερ voron. αν θες να ανοιξεις κατασκευαστικη παρε ultimaker αλλα ολη την στηλη, με filament store κλπ. Και παλι δν ξερω αν θα εχεις υποστηριξη. το κυριοτερο που πληρωνεις σε αυτα τα λεφτα.

σημειωτεον ο voron ειναι πολυ πιο γρηγορος, ανθεκτικος, καλυτερης ποιοτητας, πιο δυνατο bed, σταθερο bed κά, αν δεν παρεις kit και βαλεις τον χρονο να κανεις μονος σου source βαση bom.

η διαφορα ειναι στο learning curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

τι εννοείς θέλει 1000 με 1500;

 

1000 με 1500 ευρω.

1000 πακετο απο ali, 1500 self source, τωρα αν βαλεις και dragon hotend, duet φτανεις και 2000. ανουσιο κατα τη γνωμη μου. και τα 1000 πλεον τα πακετα ειναι αρκετα καλα.

edit: οταν ξαναφτιαξω βεβαια παλι θα τα μαζεψω μονος απο εκει που θελω. πχ misumi

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tripaloski07 είπε

 Δυσκολο να φτασεις σε σημειο να το πατας και να φευγεις με diy εκτυπωτη

Με τον ender πχ,μια χαρα το κανω.Το βαζω και φευγω και ολα πανε μια χαρα.Συνηθως βεβαια το κοιταζω λιγο στην αρχη μη μεινει τιποτα στο nozzle και το αφησει στο πρωτο layer ,αλλα σπανια συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με τον ender πχ,μια χαρα το κανω.Το βαζω και φευγω και ολα πανε μια χαρα.Συνηθως βεβαια το κοιταζω λιγο στην αρχη μη μεινει τιποτα στο nozzle και το αφησει στο πρωτο layer ,αλλα σπανια συμβαινει.

Πολυ καλα τα λες, και εγω στον ender ετσι κανω. Λεγοντας "diy" εγω ομως εννοουσα τελειως "diy" οπως οι voron που λεγαμε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

ο deadpool και ο κυβος δεν ειναι καλες εκτυπωσεις...

😄 Εμένα μου φαίνονται τέλειες βασικα για pla πάντα. Τι θελει βελτίωση δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

ο deadpool και ο κυβος δεν ειναι καλες εκτυπωσεις...

Ενταξει ναι δεν ειναι τελειες,αλλα εισαι υπερβολικος.

Μια χαρα ειναι για το μεσο user.Σιγουρα παιρνουν βελτιωση αλλα τιμια αποτελεσματα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ενταξει ναι δεν ειναι τελειες,αλλα εισαι υπερβολικος.

Μια χαρα ειναι για το μεσο user.Σιγουρα παιρνουν βελτιωση αλλα τιμια αποτελεσματα ειναι.

Καλά ναι μαλλον το συγκρίνω με τον Tarantula που μου τα έβγαζε ψιλό άθλια τις φιγούρες για αυτο 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...