Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, SPANK είπε

Στο ίδιο δωμάτιο δεν κοιμάμαι αλλα ειμαι σχεδόν ενα 4ωρο 5ωρο αφου τα εχω ολα εδώ , ίσως πρέπει να φτιάξω κατι σε εξωτερικό χώρο καποια ντουλάπα ή κατι τετοιο

Εφοσον δε κοιμασαι,τοτε απαραιτητα καλο στεγανο κουτι με εξαερισμο με ανεμιστηρα.Και καμια ωρα ανοιχτο το παραθυρο αφου τελειωσει την εκτυπωση.Γενικα πολυ προσοχη.Δεν εχω ρητινης αλλα εχω διαβασει να παιρνουν αρκετα αυστηρα μετρα για τις αναθυμιασεις του,οποτε πραξε αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Εφοσον δε κοιμασαι,τοτε απαραιτητα καλο στεγανο κουτι με εξαερισμο με ανεμιστηρα.Και καμια ωρα ανοιχτο το παραθυρο αφου τελειωσει την εκτυπωση.Γενικα πολυ προσοχη.Δεν εχω ρητινης αλλα εχω διαβασει να παιρνουν αρκετα αυστηρα μετρα για τις αναθυμιασεις του,οποτε πραξε αναλογα.

Θα κάνω μια κατασκευή έξω από το δωμάτιο μου έτσι και αλλιως στην ταράτσα είμαι σε δώμα οπότε θα φτιάξω κάτι από έξω να είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 
Πολύ νέος στο θέμα των 3D εκτυπωτών, που αναγκάστηκα να κοιτάξω το τελευταίο διάστημα. 

Έχω ένα απλό 3D σχέδιο με παράλογες απαιτήσεις ακρίβεια. 
Είναι ένα 110 mm x 110mm x 10mm με κάποιες λεπτομέρειες εσωτερικά. Το πρόβλημα υπάρχει μιας και στο εσωτερικό έχω σχεδιάσει πτερύγια διαστάσεων 9.89 mm x 0.7989 mm. 

Υπάρχει FFF/FDM εκτυπωτής που να μπορεί να δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα με ακρίβεια 20micron? Όσους έχω ψάξει μιλάνε για περίπου 50micron. 

Σκεφτόμουν μήπως ένας Ender 3 V2 ή CR-6 SE με 0.2mm nozzle μπορεί να δώσει τέτοιο αποτέλεσμα. 
Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα σε όλους. 
Πολύ νέος στο θέμα των 3D εκτυπωτών, που αναγκάστηκα να κοιτάξω το τελευταίο διάστημα. 

Έχω ένα απλό 3D σχέδιο με παράλογες απαιτήσεις ακρίβεια. 
Είναι ένα 110 mm x 110mm x 10mm με κάποιες λεπτομέρειες εσωτερικά. Το πρόβλημα υπάρχει μιας και στο εσωτερικό έχω σχεδιάσει πτερύγια διαστάσεων 9.89 mm x 0.7989 mm. 

Υπάρχει FFF/FDM εκτυπωτής που να μπορεί να δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα με ακρίβεια 20micron? Όσους έχω ψάξει μιλάνε για περίπου 50micron. 

Σκεφτόμουν μήπως ένας Ender 3 V2 ή CR-6 SE με 0.2mm nozzle μπορεί να δώσει τέτοιο αποτέλεσμα. 
Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε πολύ. 

Υποτιθεται ο δικος μου αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε κατω απο 0.1. θες να μου στειλεις να δοκιμασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα σε όλους. 
Πολύ νέος στο θέμα των 3D εκτυπωτών, που αναγκάστηκα να κοιτάξω το τελευταίο διάστημα. 

Έχω ένα απλό 3D σχέδιο με παράλογες απαιτήσεις ακρίβεια. 
Είναι ένα 110 mm x 110mm x 10mm με κάποιες λεπτομέρειες εσωτερικά. Το πρόβλημα υπάρχει μιας και στο εσωτερικό έχω σχεδιάσει πτερύγια διαστάσεων 9.89 mm x 0.7989 mm. 

Υπάρχει FFF/FDM εκτυπωτής που να μπορεί να δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα με ακρίβεια 20micron? Όσους έχω ψάξει μιλάνε για περίπου 50micron. 

Σκεφτόμουν μήπως ένας Ender 3 V2 ή CR-6 SE με 0.2mm nozzle μπορεί να δώσει τέτοιο αποτέλεσμα. 
Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε πολύ. 

Τα micron που αναφέρεις αναφέρονται κυρίως στο ύψος (στα βήματα του άξονα ζ) αν θέλεις στείλε τι stl να κάνω μια εκτύπωση να δούμε πως θα βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 6:12 ΜΜ, Inuyasha είπε

Τα micron που αναφέρεις αναφέρονται κυρίως στο ύψος (στα βήματα του άξονα ζ) αν θέλεις στείλε τι stl να κάνω μια εκτύπωση να δούμε πως θα βγει

Μίλησα με τον NTC Labs μέσα στο ΣΚ και δοκίμασε τα κομμάτια που ανέφερα. Κυρίως γιατί ο printer που έχει ακολουθεί τα ίδια χαζά proprietary με αυτό που θα χρησιμοποιήσω. 
Το αποτελεσμα είναι ικανοποιητικό αλλά για το παραπάνω θα χρειαστεί 0.2mm nozzle. 

Σε περίπτωση που θέλεις να τεστάρεις τον δικό σου με τέτοιο κομμάτι μπορώ να σου στέλνω το αρχείο να δοκιμάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Μίλησα με τον NTC Labs μέσα στο ΣΚ και δοκίμασε τα κομμάτια που ανέφερα. Κυρίως γιατί ο printer που έχει ακολουθεί τα ίδια χαζά proprietary με αυτό που θα χρησιμοποιήσω. 
Το αποτελεσμα είναι ικανοποιητικό αλλά για το παραπάνω θα χρειαστεί 0.2mm nozzle. 

Σε περίπτωση που θέλεις να τεστάρεις τον δικό σου με τέτοιο κομμάτι μπορώ να σου στέλνω το αρχείο να δοκιμάσεις. 

Στείλε ένα και 0,1 nozzle γιατί έχω εκτυπώσει φιγούρες με αρκετή λεπτομέρεια για φίλο (για επιτραπέζια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Το cura 4.11 μήπως δεν δουλεύει σε Windows 7; Γιατί το κατέβασα σε έναν υπολογιστή και δεν το ανοίγει. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έβαλα στον εκτυπωτή μου έναν BMG Extruder και αφού έκανα το απαραίτητο καλιμπράρισμα στον Ε Step άξονα από 140ΜΜ που το είχα πριν τώρα έπρεπε να το πάω στα 408ΜΜ.

Τώρα βέβαια κάθε φορά που η μύτη αλλάζει θέση και ο extruder κάνει το γρηγορο unload - load του νήματος το μοτέρ του Ε ζορίζεται. Το καταλαβαίνω γιατι ακούγεται.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (κάποια ρυθμιση) για να μην ζορίζω το μοτέρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Καλησπέρα.

Έβαλα στον εκτυπωτή μου έναν BMG Extruder και αφού έκανα το απαραίτητο καλιμπράρισμα στον Ε Step άξονα από 140ΜΜ που το είχα πριν τώρα έπρεπε να το πάω στα 408ΜΜ.

Τώρα βέβαια κάθε φορά που η μύτη αλλάζει θέση και ο extruder κάνει το γρηγορο unload - load του νήματος το μοτέρ του Ε ζορίζεται. Το καταλαβαίνω γιατι ακούγεται.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (κάποια ρυθμιση) για να μην ζορίζω το μοτέρ?

Μηπως εκτος απο τα estep πειραξες και τα acceleration του extruder σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D1mm1s είπε

Όχι.. αλλά θα το τσεκαρω μήπως πρέπει να το πειράξω

στα ποσα αμπερ δουλευει το μοτερ ??? οταν κανεις extrude 10 cm  αφου ζεστανεις τη μυτη  κανεις καποιο θορυβο η ζοριζεται ,χανει βηματα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

στα ποσα αμπερ δουλευει το μοτερ ??? οταν κανεις extrude 10 cm  αφου ζεστανεις τη μυτη  κανεις καποιο θορυβο η ζοριζεται ,χανει βηματα ??

δεν ξέρω για τα αμπέρ... αλλά όταν κάνω extrude 10 cm αφου ζεστάνω τη μύτη όχι δεν κάνει κάποιο θορυβο, δεν ζορίζεται και δεν χάνει βηματα.

Τρώει ζόρι μόνο την ώρα που η μυτη αλλάζει θέση εκτυπωσης και ο extruder για δευτερόλεπτο τραβάει πίσω το νημα και ξανα σπρώχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

δεν ξέρω για τα αμπέρ... αλλά όταν κάνω extrude 10 cm αφου ζεστάνω τη μύτη όχι δεν κάνει κάποιο θορυβο, δεν ζορίζεται και δεν χάνει βηματα.

Τρώει ζόρι μόνο την ώρα που η μυτη αλλάζει θέση εκτυπωσης και ο extruder για δευτερόλεπτο τραβάει πίσω το νημα και ξανα σπρώχνει

Βγαλε ενα βιντεο για να δουμε λιγο τι εννοεις ζοριζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...