Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα υπάρχουν άτομα/εταιρείες που να σχεδιάζουν και να εκτυπώνουν πλαστικά parts επί μισθώση;

Έχω έναν ανεμιστήρα και θέλω κάποια πλαστικά μέρη. (Όπως βλέπετε στην εικόνα)

Βέβαια, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread.

IMG_20210703_175138.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Καλησπέρα υπάρχουν άτομα/εταιρείες που να σχεδιάζουν και να εκτυπώνουν πλαστικά parts επί μισθώση;

Έχω έναν ανεμιστήρα και θέλω κάποια πλαστικά μέρη. (Όπως βλέπετε στην εικόνα)

Βέβαια, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread.

IMG_20210703_175138.jpg

Ποιο φτηνά θα σου έρθει να πάρεις καινούργιο ανεμιστήρα παρά να κάτσει κάποιος να σου φτιάξει custom πλαστικό καπάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 χρόνια ζωής ήρθε η ώρα για αλλαγή οθόνης(και πολύ άργησε), αν και μέρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πιο μικρά prints καθώς υπάρχει "καθαρό σημείο οθόνης από pixels, έχω ήδη παραγγείλει τη νέα οθόνη αυτή που αναφέρει η elegoo σαν ανταλλακτικό, αλλά γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ποιο αναβαθμισμένη οθόνη ή πάω μόνο στην ίδια ακριβώς? (είναι ο og elegoo mars)

 

903003705_IMG_20210707_225303(1).jpg.e247f483f8a7c38f464b659bdcd60944.jpg97034257_IMG_20210707_225257(1).jpg.8daedfa3ab542055266ff3f96416f885.jpg1008965488_IMG_20210707_230637(1).jpg.2dda67e24f03b6d6c126dffff67bfac5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο community, ψαχνω pla filament καλης ποιοτητας, μεχρι 30 ευρω το κιλο, παραπανω νομιζω ξεφευγουμε. Θελω να παταω print και να ξερω πως δεν θα σπασει, δεν θα δεθει κομπος και γενικα, δεν θα δημιουργησει καποιο προβλημα που θα με αναγκασει να ακυρωσω την εκτυπωση. Μετα απο αρκετα threads εδω εχω καταληξει οτι κορυφαιο ειναι το prusament αλλα δεν ειναι ποτε διαθεσιμο αρα παω στο επομενο που ειναι το easyprint της prima. Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη μαρκα? Απο χρωματα δεν θελω τιποτα ιδιαιτερο, μονο τα πολυ απλα (μαυρο/ασπρο/γκρι ισως και κανενα κοκκινο/μπλε/πρασινο). Προοριζεται για χρηση με ender 3 v2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tripaloski07 είπε

Καλησπερα στο community, ψαχνω pla filament καλης ποιοτητας, μεχρι 30 ευρω το κιλο, παραπανω νομιζω ξεφευγουμε. Θελω να παταω print και να ξερω πως δεν θα σπασει, δεν θα δεθει κομπος και γενικα, δεν θα δημιουργησει καποιο προβλημα που θα με αναγκασει να ακυρωσω την εκτυπωση. Μετα απο αρκετα threads εδω εχω καταληξει οτι κορυφαιο ειναι το prusament αλλα δεν ειναι ποτε διαθεσιμο αρα παω στο επομενο που ειναι το easyprint της prima. Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη μαρκα? Απο χρωματα δεν θελω τιποτα ιδιαιτερο, μονο τα πολυ απλα (μαυρο/ασπρο/γκρι ισως και κανενα κοκκινο/μπλε/πρασινο). Προοριζεται για χρηση με ender 3 v2

prima select

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

prima select

Το select απο οτι εχω δει ειναι πολυ ακριβο, με 30 ευρω παιρνεις μονο 750 γραμμαρια, ξερεις καποιο μαγαζι που το εχει πιο χαμηλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tripaloski07 είπε

Το select απο οτι εχω δει ειναι πολυ ακριβο, με 30 ευρω παιρνεις μονο 750 γραμμαρια, ξερεις καποιο μαγαζι που το εχει πιο χαμηλα?

περιστασιακα ο Κωτσος κανει προσφορες σε καποια συγκεκριμενα χρωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Πρώτη εκτύπωση με τον καινούργιο εκτυπωτή , νομίζω ειναι αρκετά καλα ..

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

κανε και ενα pid tuning.....μετα ενα calibration check με ενα κυβο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στον καινούργιο printer θα ανεμιστηράκια απο το τροφοδοτικό και την motherboard ειναι αρκετά θορυβώδη ψάχνω για ανεμιστήρια 80x80x15, 24V και 40x40x10, 24V , καμία πρόταση δοκιμασμένη που να ειναι πιο ήσυχα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες έχω έναν prusa mk3s+ 

Ωστοσο θέλω έναν μικρό για να τυπώνω μαξ 100χ100 κόστος 600ε μαξ για να τυπώνω μινιατούρες με pla. Θα μου αρεζε να εχει πολυ σκληρο frame. Να του βαλω ή εαν εχει απο την μανα του ακομα καλυτερα κεφαλη 0.1

άλλαξα γνώμη.

αναζητώ κάτι σαν Ultimaker 2+ Connect, CraftBot Plus Printlab, Sindoh DP201, Sindoh 3DWOX 1.

δλδ να είναι έτοιμος με σασί κλειστό. καλής ποιότητας.

χρήματα μέχρι 2000ε.

σας ακούω :)

 

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickvas19 είπε

παίδες έχω έναν prusa mk3s+ 

Ωστοσο θέλω έναν μικρό για να τυπώνω μαξ 100χ100 κόστος 600ε μαξ για να τυπώνω μινιατούρες με pla. Θα μου αρεζε να εχει πολυ σκληρο frame. Να του βαλω ή εαν εχει απο την μανα του ακομα καλυτερα κεφαλη 0.1

άλλαξα γνώμη.

αναζητώ κάτι σαν Ultimaker 2+ Connect, CraftBot Plus Printlab, Sindoh DP201, Sindoh 3DWOX 1.

δλδ να είναι έτοιμος με σασί κλειστό. καλής ποιότητας.

χρήματα μέχρι 2000ε.

σας ακούω :)

 

Το ξερω πως ειναι ακριβως το αντιθετο του ετοιμου αλλα μπορει να σε ενδιαφερει ο voron v0. Πολυ λιγοτερο απο 2000ε αλλα ειναι μεγαλο προτζεκτ απο μονος του. Ικανοτατος με στιβαρο σκελετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tripaloski07 είπε

Το ξερω πως ειναι ακριβως το αντιθετο του ετοιμου αλλα μπορει να σε ενδιαφερει ο voron v0. Πολυ λιγοτερο απο 2000ε αλλα ειναι μεγαλο προτζεκτ απο μονος του. Ικανοτατος με στιβαρο σκελετο.

δέχομαι και αναλαχτηκες. εξάλλου δεν έχω την τρελή γνώση.

τι εννοείς μεγάλο πρότζεκτ?! δεν νομίζω να έχει την ποιότητα πχ prusa, ultimaker. και δεν νομιζω να πατας κουμπι και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου για το τι θα βγαλει. εαν δεν βαριεσαι πες μου που μπορω να το βρω και καποιες αλλες πληροφοριες.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2021 στις 2:06 ΜΜ, SPANK είπε

Επειδή στον καινούργιο printer θα ανεμιστηράκια απο το τροφοδοτικό και την motherboard ειναι αρκετά θορυβώδη ψάχνω για ανεμιστήρια 80x80x15, 24V και 40x40x10, 24V , καμία πρόταση δοκιμασμένη που να ειναι πιο ήσυχα ?

Ender v2 έχεις ε? ανεμιστήρια σε αυτές τις διαστάσεις στα 24V δε θα βρεις (ή θα βρεις ελάχιστα και όχι τόσο αθόρυβα!)

κάνε ότι έκανα και εγώ:

- τυπώνεις τα παρακάτω καλύμματα για m/b και τροφοδοτικό

https://www.thingiverse.com/thing:4601320

https://www.thingiverse.com/thing:4653994 

ή όποια άλλα αντίστοιχα σου γυαλίσουν

- αγοράζεις 2 τεμ 80x80x25 / 12V, 1 τεμ 40x40x10 ή 40x40x20, 12V,  ένα stepdown converter (lm2596 ή παρόμοιο) που να σου μετατρέπει τα 24V σε 12V

- το φαν του τροφοδοτικού είναι στα 12V, άρα δε θέλει μετατροπή (τσέκαρε μόνο το +-, αν θυμάμαι είναι ανάποδα στο φις)

- αλλάζεις το φαν της m/b με το 12βολτο + τον converter και ρεύμα απευθείας από την είσοδο του τροφοδοτικού για να δουλεύει συνέχεια

- θα χρειαστεί να υπερυψώσεις λίγο όλον τον εκτυπωτή, άρα τυπώνεις και αυτά https://www.thingiverse.com/thing:4721832

- για το hotend τυπώνεις αυτό https://www.thingiverse.com/thing:3504842 και δίνεις τροφοδοσία 12V από τον converter στο 40x40 fan

για ψύξη του νήματος κράτησα το μαμά, αν θες μπορείς να αλλάξεις και αυτό αλλά δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα μιας και ο πριντερ είναι πια τόσο αθόρυβος που τυπώνω άνετα νύχτα χωρίς να ενοχλώ κανέναν

βάζω και φωτος για να δεις την όλη μετατροπή (ο noctua είναι λίγο overkill, αλλά τον είχα spare) 

 

 

IMG_20210714_191318.jpg

IMG_20210714_191350.jpg

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...