Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stamas είπε

πιθανότατά να φταίει αυτό που είπαν παραπάνω.. ότι δεν είναι τέρμα μέσα στο hotend το σωληνάκι. Για να καταλάβεις, θα πρέπει το σωληνάκι να ακουμπάει φλατ και χωρίς κενό πάνω στο nozzle, γιατί αλλιώς λιώνει το υλικό πάνω από το nozzle και φράζει το hotend. 

Υπάρχουν διάφορες λύσεις γι αυτό. Εγώ προσωπικά πήρα ενώ bimetal heatbreak και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Η άλλη λύση είναι αυτή,

 

ωραια θα το δοκιμασω παιδια και βλεπουμε...που να ψαξω για να κανω αυτη την μοντα?

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Sakm είπε

ωραια θα το δοκιμασω παιδια και βλεπουμε...που να ψαξω για να κανω αυτη την μοντα?

Εγώ έβαλα αυτό το heatbreak.

https://www.banggood.com/BIGTREETECH-Bi-metal-Heatbreak-Copper-Titanium-Alloy-Throat-V6-Remote-or-Ender3-Series-or-Water-cooled-Version-for-For-PT100-V6-Volcano-Hotend-Block-Prusa-i3-MK3-3D-Printer-p-1886768.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&ID=6301878

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Πως και δεν πήγες σε Orbiter/sherpa/Hextrudort? Θα ήταν αρκετά φθηνότερο και πιθανά καλύτερο. 

Μη νομίζεις ότι τα ξέρω και καλα. Τώρα ψιλοασχολουμε. Είδα που δουλεύουν αυτόν και τον omg . Εδω δεν βρήκα τίποτα παρά μόνο τον bmg. Αν έχουμε κάνα καλό site που να κάνει καμία βδομάδα ας το ανεβάσει κάποιος γιατί από κινα αργούν παρα πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο περιπου μια εβδομαδα μπορεσα και εκτυπωσα κατι σωστο... 

Μετα απο πολυ ψαξιμο στο cura οτι του εβαζα να εκτυπωσει κατι, καπου, καπως ,χαλαγε ...πχ να σταματαει ο εκτυπωτης να εκτυπωνει μετα απο καμια ωρα , η να μη ψεκαζει σωστες γραμμες κατα την εκτυπωση και αλλα πολλα που εφτασα σε σημειο να θελω να τον πεταξω..

δοκιμασα τα παντα απο ρυθμισεις

δηλ ετοιμα προφιλ που βρηκα στο ιντερνετ

τα στοκ που εχει το προγραμμα και custom δικα μου... 

μπηκα στην διαδικασια να καταληξω οτι ειναι ελλατοωματικος ο δικος μου...και να επικοινωνησω για την αντικατασταση του...

το μηχανημα ειναι το 5 pro ..1.1.5 version motherboard με firmware 1.1.8..

με ολη αυτη την ιστορια τουλαχιστον εγιvα expert στην βαθμονομηση του bed...

*κατι ειναι και αυτο*

αγορασα μαζι με τον εκτυπωτη και το wifi box  το οποιο το setara εχθες ,... λεω αντε να στειλω καμια εκτυπωση απο το κινητο εκανα slice ενα model που βρηκα το στελνω για εκτυπωση και ως δια μαγειας το εκτυπωσε... 

Α , λεω ωραια θα στειλω και κατι ακομα .... στελνω αλλο ενα αντικειμενο το εκτυπωσε και αυτο ....

ρυθμισεις balance με pla orange 205 βαθμοι ..και 60 στο bed.

Τα συμπερασματα δικα σας ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakm είπε

Λοιπον μετα απο περιπου μια εβδομαδα μπορεσα και εκτυπωσα κατι σωστο... 

Μετα απο πολυ ψαξιμο στο cura οτι του εβαζα να εκτυπωσει κατι, καπου, καπως ,χαλαγε ...πχ να σταματαει ο εκτυπωτης να εκτυπωνει μετα απο καμια ωρα , η να μη ψεκαζει σωστες γραμμες κατα την εκτυπωση και αλλα πολλα που εφτασα σε σημειο να θελω να τον πεταξω..

δοκιμασα τα παντα απο ρυθμισεις

δηλ ετοιμα προφιλ που βρηκα στο ιντερνετ

τα στοκ που εχει το προγραμμα και custom δικα μου... 

μπηκα στην διαδικασια να καταληξω οτι ειναι ελλατοωματικος ο δικος μου...και να επικοινωνησω για την αντικατασταση του...

το μηχανημα ειναι το 5 pro ..1.1.5 version motherboard με firmware 1.1.8..

με ολη αυτη την ιστορια τουλαχιστον εγιvα expert στην βαθμονομηση του bed...

*κατι ειναι και αυτο*

αγορασα μαζι με τον εκτυπωτη και το wifi box  το οποιο το setara εχθες ,... λεω αντε να στειλω καμια εκτυπωση απο το κινητο εκανα slice ενα model που βρηκα το στελνω για εκτυπωση και ως δια μαγειας το εκτυπωσε... 

Α , λεω ωραια θα στειλω και κατι ακομα .... στελνω αλλο ενα αντικειμενο το εκτυπωσε και αυτο ....

ρυθμισεις balance με pla orange 205 βαθμοι ..και 60 στο bed.

Τα συμπερασματα δικα σας ... 

https://print3d.world/community/ender-5/how-to-pid-tune-your-ender-5/

οτιδήποτε αλλαγή η αρχικό σεταρισμα πρέπει να κανείς τα παραπανω

είναι ένα βασικό κομμάτι ...........

τώρα γιατί εκτυπώνει από wifi και οχι απο τη καρτα καπου αλλου πρεπει να αναζητησεις το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sakm είπε

Λοιπον μετα απο περιπου μια εβδομαδα μπορεσα και εκτυπωσα κατι σωστο... 

Μετα απο πολυ ψαξιμο στο cura οτι του εβαζα να εκτυπωσει κατι, καπου, καπως ,χαλαγε ...πχ να σταματαει ο εκτυπωτης να εκτυπωνει μετα απο καμια ωρα , η να μη ψεκαζει σωστες γραμμες κατα την εκτυπωση και αλλα πολλα που εφτασα σε σημειο να θελω να τον πεταξω..

δοκιμασα τα παντα απο ρυθμισεις

δηλ ετοιμα προφιλ που βρηκα στο ιντερνετ

τα στοκ που εχει το προγραμμα και custom δικα μου... 

μπηκα στην διαδικασια να καταληξω οτι ειναι ελλατοωματικος ο δικος μου...και να επικοινωνησω για την αντικατασταση του...

το μηχανημα ειναι το 5 pro ..1.1.5 version motherboard με firmware 1.1.8..

με ολη αυτη την ιστορια τουλαχιστον εγιvα expert στην βαθμονομηση του bed...

*κατι ειναι και αυτο*

αγορασα μαζι με τον εκτυπωτη και το wifi box  το οποιο το setara εχθες ,... λεω αντε να στειλω καμια εκτυπωση απο το κινητο εκανα slice ενα model που βρηκα το στελνω για εκτυπωση και ως δια μαγειας το εκτυπωσε... 

Α , λεω ωραια θα στειλω και κατι ακομα .... στελνω αλλο ενα αντικειμενο το εκτυπωσε και αυτο ....

ρυθμισεις balance με pla orange 205 βαθμοι ..και 60 στο bed.

Τα συμπερασματα δικα σας ... 

Πως έκανες slice από το κινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Πως έκανες slice από το κινητο;

υπαρχει  εφαρμογη στο κινητο creality cloud λεγεται...

Παιδια ερωτηση επειδη μου σπασανε τα νευρα ... μαλλον εχω επηρεασει  κατι στις ρυθμισεις του ζ και μετα απο ενα σημειο υψους δεν κατεβαινει για 5 layer και συνεχιζει μετα,,.. με αποτελεσμα η κεφαλη να βρισκει στο αντικειμενο και να χαλαει το μαντελο... υπαρχει καποιο reset που μπορω να κανω ...η να παω να αγορασω καινουρια mainboard 4.2.7 32bit και να τελειωνει η ιστορια εδω θα δω διαφορα αξιζει η αναβαθμιση? τωρα εχω την stock

 mainboard 1.1.5 με firmware 1.1.8.

το μοντελο ειναι το  5 pro .

υπαρχει καποιος εδω που εχει κανει την αναβαυμιση να μας πει..?

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Sakm είπε

υπαρχει  εφαρμογη στο κινητο creality cloud λεγεται...

Παιδια ερωτηση επειδη μου σπασανε τα νευρα ... μαλλον εχω επηρεασει  κατι στις ρυθμισεις του ζ και μετα απο ενα σημειο υψους δεν κατεβαινει για 5 layer και συνεχιζει μετα,,.. με αποτελεσμα η κεφαλη να βρισκει στο αντικειμενο και να χαλαει το μαντελο... υπαρχει καποιο reset που μπορω να κανω ...η να παω να αγορασω καινουρια mainboard 4.2.7 32bit και να τελειωνει η ιστορια εδω θα δω διαφορα αξιζει η αναβαθμιση? τωρα εχω την stock

 mainboard 1.1.5 με firmware 1.1.8.

το μοντελο ειναι το  5 pro .

υπαρχει καποιος εδω που εχει κανει την αναβαυμιση να μας πει..?

Εγω τον εχω τον ιδιο και εχω αλλαξει μητρικη και εχω βαλει την skr mini e3 της bigtreetech αλλα τρεχω klipper..οχι marlin

Μπορεις να φλασαρεις μια αλλη εκδοση του marlin.. αλλα θελει λιγο διαβασμα για να δεις πως γινεται και τι αλλαγες πρεπει να κανεις μεσα στο marlin για τον 5 προ.

 

1 ώρα πριν, Sakm είπε

μαλλον εχω επηρεασει  κατι στις ρυθμισεις του ζ και μετα απο ενα σημειο υψους δεν κατεβαινει για 5 layer και συνεχιζει μετα,,.. με αποτελεσμα η κεφαλη να βρισκει στο αντικειμενο και να χαλαει το μαντελο...

μπορει επισης να ειναι ελλατωματικη η μητρικη σου. Δηλαδη  μπορει να εχει καποιο θεμα το stepper driver του αξονα ζ. Οποτε αν ειναι στην εγγυηση ζητα αντικατασταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stamas είπε

Εγω τον εχω τον ιδιο και εχω αλλαξει μητρικη και εχω βαλει την skr mini e3 της bigtreetech αλλα τρεχω klipper..οχι marlin

Μπορεις να φλασαρεις μια αλλη εκδοση του marlin.. αλλα θελει λιγο διαβασμα για να δεις πως γινεται και τι αλλαγες πρεπει να κανεις μεσα στο marlin για τον 5 προ.

 

μπορει επισης να ειναι ελλατωματικη η μητρικη σου. Δηλαδη  μπορει να εχει καποιο θεμα το stepper driver του αξονα ζ. Οποτε αν ειναι στην εγγυηση ζητα αντικατασταση

 

ναι μιλησα και μου ειπαν οτι θελει καπου 30 μερες για αντικατασταση..οποτε ας παω σε καινουρια να αναβαθμιστω την βρισκω 70 απο ελληνικο καταστημα..

στην τωρα μητρικη μπηκα στην creality και εχει το 1.1.8 αλλα σε hex αρχειο kai oxi bin... πρεπει να το μετονομασω σε bin?

θελω να την flasharw ξανα για να αποκλησω το ενδεχομενο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Sakm είπε

ναι μιλησα και μου ειπαν οτι θελει καπου 30 μερες για αντικατασταση..οποτε ας παω σε καινουρια να αναβαθμιστω την βρισκω 70 απο ελληνικο καταστημα..

στην τωρα μητρικη μπηκα στην creality και εχει το 1.1.8 αλλα σε hex αρχειο kai oxi bin... πρεπει να το μετονομασω σε bin?

θελω να την flasharw ξανα για να αποκλησω το ενδεχομενο αυτο.

Νομιζω επειδη ειναι η παλιοτερη μητρικη της creality εχει αλλη διαδικασια απ την κλασικη που απλα βαζεις το firmware.bin σε μια sd και τη βαζεις στον εκτυπωτη.. και δυστυχως δεν την γνωριζω.

Δες λιγο και τα zsteps/mm μεσα απ το μενου... εχουν κανουν με την βιδα του αξονα ζ. Αν η βιδα σου μοιαζει με την αριστερη τοτε το zsteps πρεπει ειναι 800 αν μοιαζει με την δεξια τοτε πρεπει να ειναι 400.

Funssor-Creality-Ender-5-Ender5-Pro-dual

 

Αν δεν μπορεις να την ξεχωρισεις. Κοιτα την απο πανω. Αν εχει 2 αρχες τοτε πρπει να ειναι 800 το νουμερο. Αν εχει 4 αρχες τοτε πρεπει να ειναι 400

lead_4-8mm.jpg

Επεξ/σία από stamas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, stamas είπε

Νομιζω επειδη ειναι η παλιοτερη μητρικη της creality εχει αλλη διαδικασια απ την κλασικη που απλα βαζεις το firmware.bin σε μια sd και τη βαζεις στον εκτυπωτη.. και δυστυχως δεν την γνωριζω.

Δες λιγο και τα zsteps/mm μεσα απ το μενου... εχουν κανουν με την βιδα του αξονα ζ. Αν η βιδα σου μοιαζει με την δεξια τοτε το zsteps πρεπει ειναι 1600 αν μοιαζει με την αριστερη τοτε πρεπει να ειναι 400.

Funssor-Creality-Ender-5-Ender5-Pro-dual

 

Αν δεν μπορεις να την ξεχωρισεις. Κοιτα την απο πανω. Αν εχει 2 αρχες τοτε πρπει να ειναι 1600 το νουμερο. Αν εχει 4 αρχες τοτε πρεπει να ειναι 400

Και το 400 το έκανα 800 στο Ζ motion γιατί οι έξυπνοι στην Creality αλλάξανε άξονα αλλά κανεισ Δεν ασχολήθηκε να αλλάξει  στο firmware την τιμή την νέα  δηλαδή και να την κάνει 800 … επιτέλους έφτιαξε… 

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Έτοιμος ο kratos.μια βδομάδα μου φάγε να τυπωθεί.30 cm. 

Και ακομα λείπει η βαση!

received_1540455279749816.jpeg

Τέλειος … σε τι μηχάνημα δουλεύεις ;

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sakm είπε

Τον 400  εχω ..αυτό που κατάλαβα είναι ότι μου βγάζει τα αντικείμενα κοντά στο ύψος τους με αποτέλεσμα η θα τα χαλάσει αν δεν βάλω brim … δηλαδή να τα κρατάει κάτω και δεν τα παρασύρει ο άξονας x και y.. αρα αργεί να κατέβει ο ζ.. και ψεκάζει πολλαπλά layer στο ίδιο layer .ψάχνω να δω αν μπορέσω να κάνω τίποτα στο g code αλλά τζίφος . Υπάρχει κάποια ρυθμίση για αυτό;

Φιλε μου μια διόρθωση σε αυτο που σου εγραψα για τις βιδες.. τα εγραψα αναποδα τωρα το παρατήρησα. Η αριστερη ειναι 800 zsteps/mm και η δεξια 400. 

Επεξ/σία από stamas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...