Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 και φιγούρες αλλά και εξαρτήματα ..

4 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Τι θέλεις να εκτυπωνεις; φιγουρες η εξαρτηματα κτλπ; 

Και φιγούρες αλλά και εξαρτήματα .

σημειωση θα βάλω σε οποίο επιλέξω και τα ανάλογα upgrade . 

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Sakm είπε

 και φιγούρες αλλά και εξαρτήματα ..

Και φιγούρες αλλά και εξαρτήματα .

σημειωση θα βάλω σε οποίο επιλέξω και τα ανάλογα upgrade . 

Γιατι τότε δεν παίρνεις καναν ender s1?

Να ξέρεις δεν υπάρχει εκτυπωτης που εκτυπώνει καλύτερα από κάποιον άλλον. Υπάρχει εκτυπωτης που εκτυπώνει όπως πρέπει και εκτυπωτης που εκτυπώνει με λάθη και προβλήματα. 

Αν σου δείξω τι έχω εκτύπωσει με τον ender 3 v2 θα τρίβεις τα ματια σου. Κάποιοι με ρωτάνε αν ειναι resin εκτύπωση. Αλλά αν σου δείξω τι έχω πετάξει κιολας από fail θα βάλεις τα κλάματα 

Βεβαια είναι εντελώς στοκ, βαριομουν να μπλέξω με αναβαθμίσεις. Αλλά πλέον βλεπω οτι ειναι αναπόφευκτο 

Αν ήμουν στην θεση σου και ξεκινούσα τωρα.η θα επερνα prusa , ( οχι οτι εκτυπώνει καλύτερα) απλα ειναι πιο σταθερός στις εκτυπώσεις χωρίς προβλήματα. Η ender s1 η ender v2 που θες αλλα μεσα στο καλάθι και κάποιες αναβαθμίσεις απευθειας

Να ξέρεις ότι για να βρεις σωστές ρυθμίσεις είναι αρκετά χρονοβόρο. Εγώ μετά από 1 χρόνο ακόμα δεν τις έχω βρει   στον ender 3 v2, εκεί βοηθάνε τα καλά εξαρτηματα στο να είναι σταθερός στις εκτυπώσεις και να μην είναι μια ζεστή μια κρύο. Ένα καλύτερο extruder,  ένα καλύτερο σωληνακι από αρχή, ένα bi metal heatbreak ,καλύτερο φανάκι στην μητρική, ένα καλό nozzle κτλπ. Δεν σου λέω για extreme αναβαθμίσεις γιατί εκεί πρέπει να ξερεις

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sakm είπε

Καλησπέρα βάζω και τρίτο μοντέλο στη λίστα 5pro , 3 v2 , 3 max αυτές είναι οι επιλογές μου αρα ποιον να επιλέξω ;

Εγώ έχω τον 5 pro... Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά του έχω κάνει αρκετές ''μόντες''. Αλλά και στοκ εκτύπωνε αρκετά καλά αλλά όπως και όλοι οι εκτυπωτές θέλουν να τον ρυθμίσεις σωστά.

IMG_20220529_134714.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stamas είπε

Εγώ έχω τον 5 pro... Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά του έχω κάνει αρκετές ''μόντες''. Αλλά και στοκ εκτύπωνε αρκετά καλά αλλά όπως και όλοι οι εκτυπωτές θέλουν να τον ρυθμίσεις σωστά.

IMG_20220529_134714.jpg

Ωραίο εργαλείο .. σαν στοκ είναι καλύτερος από τον 3 v2 και τον 3 max ? Εννοώ σαν κατασκευή τον βλέπω ανώτερο από τους άλλους.

επίσης επειδή θα του βάλω metal extruded kit και ψάχνω αλλά βρίσκω για την σειρά 3 μόνο είναι το ίδιο και στο 5 ;

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sakm είπε

Ωραίο εργαλείο .. σαν στοκ είναι καλύτερος από τον 3 v2 και τον 3 max ? Εννοώ σαν κατασκευή τον βλέπω ανώτερο από τους άλλους.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερος από τους άλλους δυο. Σίγουρα το κύριο πλεονέκτημα του είναι ότι η επιφάνεια εκτύπωσης κινείται μόνο στον άξονα z και όχι στους x-y. Και επίσης θεωρώ ότι το κυβικό πλαίσιο είναι πιο σταθερό.

6 ώρες πριν, Sakm είπε

επίσης επειδή θα του βάλω metal extruded kit και ψάχνω αλλά βρίσκω για την σειρά 3 μόνο είναι το ίδιο και στο 5 ;

extruder νομίζω μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις.. εγώ πχ έχω κλώνο bmg από την trianglelab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ερώτηση κάθε φορά που τελειώνει μια εκτύπωση πρέπει να βγάζουμε το flament από το σωληνάκι ; Γιατί παρατήρησα ότι αν δεν το αφαιρέσω δεν μπορώ να κάνω ξανά εκτύπωση. Όσο και να το θερμαίνω δεν βγάζει η μύτη τίποτα.. ενώ όταν το βγάλω και το ξανά βάλω τότε εκτυπώνει μια χαρά .. αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει .

και μια ακομη ερωτηση το νημα που δινει στη συσκευασια ο 5pro να το χρησιμοποιησο η παει για πεταμα?

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakm είπε

Παιδιά ερώτηση κάθε φορά που τελειώνει μια εκτύπωση πρέπει να βγάζουμε το flament από το σωληνάκι ; Γιατί παρατήρησα ότι αν δεν το αφαιρέσω δεν μπορώ να κάνω ξανά εκτύπωση. Όσο και να το θερμαίνω δεν βγάζει η μύτη τίποτα.. ενώ όταν το βγάλω και το ξανά βάλω τότε εκτυπώνει μια χαρά .. αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει .

και μια ακομη ερωτηση το νημα που δινει στη συσκευασια ο 5pro να το χρησιμοποιησο η παει για πεταμα?

οταν τελειωνεις την εκτυπωση σβηνεις τον εκτυπωτη η τον αφηνεις για κανα 5 λεπτο να κρυωσει το hotend???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostasbm είπε

οταν τελειωνεις την εκτυπωση σβηνεις τον εκτυπωτη η τον αφηνεις για κανα 5 λεπτο να κρυωσει το hotend???

τον αφηνω να κρυωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakm είπε

τον αφηνω να κρυωσει.

λογικα δεν θα επρεπε να σου κανει τετοια......στο εκανε απο την αρχη η αποτομα στο εμφανισε το συμπτωμα

επειδη ειναι bowden to setup να σου απαντησει καποιος με παρομοιο γιατι ποτε δεν το συμπαθησα....και δουλευω με direct feed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

λογικα δεν θα επρεπε να σου κανει τετοια......στο εκανε απο την αρχη η αποτομα στο εμφανισε το συμπτωμα

επειδη ειναι bowden to setup να σου απαντησει καποιος με παρομοιο γιατι ποτε δεν το συμπαθησα....και δουλευω με direct feed

Μαλιστα , καταλαβα απο την αρχη το εχω θεμα φαντασου το εχω 3 μερες το εργαλειο... ακομα στα τεστακια του ειμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, kostasbm είπε

λογικα δεν θα επρεπε να σου κανει τετοια......στο εκανε απο την αρχη η αποτομα στο εμφανισε το συμπτωμα

επειδη ειναι bowden to setup να σου απαντησει καποιος με παρομοιο γιατι ποτε δεν το συμπαθησα....και δουλευω με direct feed

Οχι σιγουρα δεν φταιει το οτι ειναι bowden.  Ας τσεκαρει το ptfe μεσα στο heatbrake και το ptfe που ακουμπαει πριν το Heatbreak μην εχει κενο και του δημιουργει θεμα εκει.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Sakm είπε

Μαλιστα , καταλαβα απο την αρχη το εχω θεμα φαντασου το εχω 3 μερες το εργαλειο... ακομα στα τεστακια του ειμαι..

οποτε κοιτα τις ρυθμισεις ....me cura εισαι???retraction speed kai distance  Πολυ βασικα κοιτα για settings gia ton printer soy

1 λεπτό πριν, NTC Labs είπε

Οχι σιγουρα δεν φταιει το οτι ειναι bowden.  Ας τσεκαρει το ptfe μεσα στο heatbrake και το ptfe που ακουμπαει πριν το Heatbreak μην εχει κενο και του δημιουργει θεμα εκει.

δεν ειπα οτι φταιει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakm είπε

Παιδιά ερώτηση κάθε φορά που τελειώνει μια εκτύπωση πρέπει να βγάζουμε το flament από το σωληνάκι ; Γιατί παρατήρησα ότι αν δεν το αφαιρέσω δεν μπορώ να κάνω ξανά εκτύπωση. Όσο και να το θερμαίνω δεν βγάζει η μύτη τίποτα.. ενώ όταν το βγάλω και το ξανά βάλω τότε εκτυπώνει μια χαρά .. αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει .

και μια ακομη ερωτηση το νημα που δινει στη συσκευασια ο 5pro να το χρησιμοποιησο η παει για πεταμα?

πιθανότατά να φταίει αυτό που είπαν παραπάνω.. ότι δεν είναι τέρμα μέσα στο hotend το σωληνάκι. Για να καταλάβεις, θα πρέπει το σωληνάκι να ακουμπάει φλατ και χωρίς κενό πάνω στο nozzle, γιατί αλλιώς λιώνει το υλικό πάνω από το nozzle και φράζει το hotend. 

Υπάρχουν διάφορες λύσεις γι αυτό. Εγώ προσωπικά πήρα ενώ bimetal heatbreak και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Η άλλη λύση είναι αυτή,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2022 στις 5:42 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Σήμερα εσκασα 100 σε εναν bmg για να έχω το κεφαλι μου ησυχο στον sr που ερχεται. Και του sr θα τον βάλω στον ender

Πως και δεν πήγες σε Orbiter/sherpa/Hextrudort? Θα ήταν αρκετά φθηνότερο και πιθανά καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...