Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, panosena είπε

Όχι δεν βάζω κάποια κόλλα ούτε τίποτα άλλο.
Μέχρι χτες δούλευε οκ.

 

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

αν έχεις πιστόλι που μετράει θερμοκρασία κάνε ένα τεστ να δεις αν η θερμοκρασία του κρεβατιού είναι όντως αυτό που του λες.....εγώ πχ έχω 6μμ αλουμίνιο κρεβάτι και τυπώνω με 65 pla για να ειναι  60 πραγματικη λογω του παχους.....για τσεκαρισε το......

Επίσης στα άκρα του κρεβατιού η θερμοκρασία είναι μικρότερη από αυτή του κέντρου. Και αυτό επηρεάζει αρκετά κάποιες φορές.
Γενικά δοκίμασε να βάλεις κάποια κόλλα βοηθάει πολύ.

Το ότι δούλεψε μια φορά και όχι τώρα μπορεί να οφείλετε σε αρκετά πράγματα.
Γενικά δεν νομίζω να είναι θέμα του φύλου.
Δοκίμασες να τυπώσεις ακριβώς το ίδιο αρχείο που την πρώτη φορά πέτυχε; 
Μπορείς να μας στείλεις μια φωτογραφία της της πρώτης στρώσης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα το έχω αφαιρέσει το PEI, έβαλα ξανά τη μαμίσια επιφάνεια.
Θα κρατήσω αυτή προς το παρόν τουλάχιστον και βλέπουμε.

Πιστόλι θερμόμετρο έχω αλλά δεν δουλεύει και τόσο καλά.
Θα το δοκιμάσω πάντως κι αν οι ενδείξεις του φαίνονται λογικές, θα τις ανεβάσω.

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.
Από σήμερα είμαι κάτοχος ενος Ender 3 S1 Pro αλλά ε΄χω δυσκολία στο να κάνω σωστό bed leveling και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Ακολουθώ την διαδικασία που περιγράφεται εδω https://www.youtube.com/watch?v=GmhBYOEb-ro , αλλά όταν πάω να εκτυπώσω η μύτη του εκτυπωτή πάει μισό δάχτυλο πάνω. Αν και ειχα ένα σαπακι που έκανα τα βασικά, είμαι αρκετά αρχάριος οπότε δεν ξέρω τι κάνω λάθος και θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Ο Slicer που χρησιμοποιώ ειναι ο Prusa Slicer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

καλησπέρα.
Από σήμερα είμαι κάτοχος ενος Ender 3 S1 Pro αλλά ε΄χω δυσκολία στο να κάνω σωστό bed leveling και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Ακολουθώ την διαδικασία που περιγράφεται εδω https://www.youtube.com/watch?v=GmhBYOEb-ro , αλλά όταν πάω να εκτυπώσω η μύτη του εκτυπωτή πάει μισό δάχτυλο πάνω. Αν και ειχα ένα σαπακι που έκανα τα βασικά, είμαι αρκετά αρχάριος οπότε δεν ξέρω τι κάνω λάθος και θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Ο Slicer που χρησιμοποιώ ειναι ο Prusa Slicer.

Καλησπερααα. Κατοχος Ante A8 και Creality CR 10 pro v2. Σχετικα με το βιντεο κανεις οτι κανει μεχρι το 3:40 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xakerofxanthi είπε

Καλησπερααα. Κατοχος Ante A8 και Creality CR 10 pro v2. Σχετικα με το βιντεο κανεις οτι κανει μεχρι το 3:40 ???

Ναι.. και το θέμα είναι ότι αφού πήγε να εκτυπώσεις μισό δάχτυλο πάνω πήγα να ξανά ελενξω το bed leveling αλλά δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι. Ήταν όλα σωστά. Μόνο στη εκτύπωση το χανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Ναι.. και το θέμα είναι ότι αφού πήγε να εκτυπώσεις μισό δάχτυλο πάνω πήγα να ξανά ελενξω το bed leveling αλλά δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι. Ήταν όλα σωστά. Μόνο στη εκτύπωση το χανει

θα σε παρακαλεσω να δοκιμασεις το CURA. Πιστευω το slicer ειναι ο λογος. Μπορεις να το δοκιμασεις λιγο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xakerofxanthi είπε

θα σε παρακαλεσω να δοκιμασεις το CURA. Πιστευω το slicer ειναι ο λογος. Μπορεις να το δοκιμασεις λιγο ??

αν και έχω βάλει τον εκτυπωτή μου μέσα (δλδ τον είχε ο slicer σαν επιλογή), το απογευμα θα δοκιμάσω και με CURA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, D1mm1s είπε

καλησπέρα.
Από σήμερα είμαι κάτοχος ενος Ender 3 S1 Pro αλλά ε΄χω δυσκολία στο να κάνω σωστό bed leveling και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Ακολουθώ την διαδικασία που περιγράφεται εδω https://www.youtube.com/watch?v=GmhBYOEb-ro , αλλά όταν πάω να εκτυπώσω η μύτη του εκτυπωτή πάει μισό δάχτυλο πάνω. Αν και ειχα ένα σαπακι που έκανα τα βασικά, είμαι αρκετά αρχάριος οπότε δεν ξέρω τι κάνω λάθος και θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Ο Slicer που χρησιμοποιώ ειναι ο Prusa Slicer.

PROBLEM SOLVED

Σε αντίθεση με όσους οδηγούς είχα διαβάσει οι οποίοι έλεγαν να πας να βάλεις στο gCode κάτω από την εντολή G28 ; την εντολή M420 S1 Z10 ; εγώ έκανα το εξής:
G28 ; Home all axes
G29 ; Auto Bed Leveling

Αυτό έχει σαν αποτελέσμα το CR Touch να σκαναρει πρώτα τα 12 σημεια του εκτυπωτη και μετα να ξεκινάει να εκτυπώνει όπως εχει προγραμματιστεί κατά το bed leveling. Άντε στη χειρότερη να κάνεις ένα Babystep Adjustment του Z στο πρώτο Layer

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D1mm1s είπε

PROBLEM SOLVED

Σε αντίθεση με όσους οδηγούς είχα διαβάσει οι οποίοι έλεγαν να πας να βάλεις στο gCode κάτω από την εντολή G28 ; την εντολή M420 S1 Z10 ; εγώ έκανα το εξής:
G28 ; Home all axes
G29 ; Auto Bed Leveling

Αυτό έχει σαν αποτελέσμα το CR Touch να σκαναρει πρώτα τα 12 σημεια του εκτυπωτη και μετα να ξεκινάει να εκτυπώνει όπως εχει προγραμματιστεί κατά το bed leveling. Άντε στη χειρότερη να κάνεις ένα Babystep Adjustment του Z στο πρώτο Layer

Ωραίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/12/2023 at 19:22, panosena said:

Black Friday, μου πήρα κι εγώ ένα δωράκι, μια PEI μεταλλική επιφάνεια εκτύπωσης (από Grobotronics).
Δούλεψε καλά μέχρι σήμερα που, ξαφνικά, δεν κολλάει καλά το πρώτο layer...
Το έπλυνα με σαπούνι...τίποτα...μετά με απορρυπαντικό για τα πιάτα...πάλι τίποτα...
Έχετε καμιά ιδέα;
(απ' όσο έψαξα προτείνεται IPA, ασετόν αλλά σαν καλύτερο απ' όλα απορρυπαντικό πιάτων)
(δεν ξέρω κι αν μπορώ να την επιστρέψω, την αγόρασα από το φυσικό κατάστημα)

 

 

Καλησπέρα !

Μία PEI που έχω για να τυπώνω τα PLA μου την περνάω με 1200 υαλόχαρτο και είναι τέλεια. Έχει μία λεία και μία ποιο άγρια πλευρά, τις πέρασα και τις δύο υαλόχαρτο χωρίς πρόβλημα. Ελπίζω αυτό το <<κολπάκι>> να σου δουλέψει και στο ABS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ένας φίλος έχει έναν ANET A8 Plus όπου του κάηκε η πλακέτα και σκέφτεται να βάλει μια SKR PIco σε συνδιασμό με Raspberry.
Η πλακέτα είναι αυτή: https://grobotronics.com/3d-printer-controller-board-rp2040-skr-pico-v1.0.html

Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πει καμία γνώμη? Αξίζει να επενδύσει σε αυτήν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Καλησπέρα. Ένας φίλος έχει έναν ANET A8 Plus όπου του κάηκε η πλακέτα και σκέφτεται να βάλει μια SKR PIco σε συνδιασμό με Raspberry.
Η πλακέτα είναι αυτή: https://grobotronics.com/3d-printer-controller-board-rp2040-skr-pico-v1.0.html

Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πει καμία γνώμη? Αξίζει να επενδύσει σε αυτήν?

 

Ρωτα τον λιγο. Εβαλε ποτε mosfet στο heating bed και στο heating nozzle ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το εξής προβλημα. Εκανα reset το sonic pad σε εναν ender v2 και χάθηκαν τα παντα.Να ενημερωσω οτι το πρωτο setup μου το εκαναν τεχνικοί σε γνωστό μαγαζι.Ξεκινησα να το κάνω εγώ αλλα δυστηχως στο leveling μου βγάζει αυτα τα μυνηματα.Αν μπορει καποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ !

IMG_20231209_192624.jpg

IMG_20231209_231318.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, xakerofxanthi είπε

Απο οσο ξερω υπαρχει επιλογη να κανει home δοκιμασε πρωτα αυτο και μετα κανε leveling

Δεν μου την βγάζει αυτη την επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...