Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες το βράδυ με τις δοκιμές που έκανα τύπωσα και έναν Mario, σε 50% scale. Είχε supports αλλά τα έχω βαλε8 να απέχουν λίγο από την κατασκευή. Έτσι η αποκόλληση γίνεται εύκολα, γρήγορα και καθαρά. Σήμερα τον έβαψα με ακρυλικά χρώματα. Όλη η φιγούρα έχει ύψος 5 εκατοστά.

post-39345-0-42425900-1506166382_thumb.jpg

post-39345-0-24338900-1506166451_thumb.jpeg

Επεξ/σία από kgian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνω την παραπάνω διαδικασία.

Με κρύο τον εκτυπωτή, ο σενσορας μου ανάβει στο +0.3 και η κεφαλή ακουμπάει το χαρτί στο -0.4.  

Με ζεστό εκτυπωτή, ο σενσορας μου ανάβει στο +0.0 και η κεφαλή ακουμπάει το χαρτί στο -0.8.

Πόσο βάζω το Z offset;

Παντα σε θερμοκρασία λειτουργίας μετράμε. Εγώ θα έβαζα -0.8 ή -0.7 Z offset.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με θέλει με τίποτα.  Θα πάρει πόδι και θα ησυχάσω,  Μια βδομάδα τον παιδεύω και δεν έχω καταφέρει να παίξει σωστά.

 

Έβαλα να τυπώσει και μετά από μερικές δεκάδες προσπάθειες να κολλήσει το αντικείμενο στο έδρανο έγινε αυτό:

 

post-206817-0-52191000-1506245831_thumb.jpg

 

Σχεδόν από την πρώτη στιγμή έχει αρχίσει να βγάζει πλαστικό από την βίδα της κεφαλής. (πάνω κύκλος).

Διάμετρο νήματος και μέγεθος κεφαλής έχουν μπει σωστά.

 

Ο κάτω κύκλος δείχνει ότι ακόμα έχω προβλήματα να κολλήσει στο έδρανο το αντικείμενο.

 

Print speed τι βάζετε; 60mm/s είναι καλά ή είναι αργό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πρωτοεκτύπωσα με PETG, πήγε μια χαρά, με είχατε τρομάξει λίγο. Λόγο ιδιοτήτων σκέφτομαι να μεταβώ απο PLA. 

+ και για το project με τον hypercube evolution

 

εγώ εκτυπώνω με 50mm/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν με θέλει με τίποτα.  Θα πάρει πόδι και θα ησυχάσω,  Μια βδομάδα τον παιδεύω και δεν έχω καταφέρει να παίξει σωστά.

 

Έβαλα να τυπώσει και μετά από μερικές δεκάδες προσπάθειες να κολλήσει το αντικείμενο στο έδρανο έγινε αυτό:

 

attachicon.gif Anet-A8-3ed-head leaking.jpg

 

Σχεδόν από την πρώτη στιγμή έχει αρχίσει να βγάζει πλαστικό από την βίδα της κεφαλής. (πάνω κύκλος).

Διάμετρο νήματος και μέγεθος κεφαλής έχουν μπει σωστά.

 

Ο κάτω κύκλος δείχνει ότι ακόμα έχω προβλήματα να κολλήσει στο έδρανο το αντικείμενο.

 

Print speed τι βάζετε; 60mm/s είναι καλά ή είναι αργό;

Δεν εχεις σφυξει καλα το throat  και τη μυτη

 

Για να τα σφυξεις ζεστανε οσο παει και σφυξε , ακομα και σφυγμενα να τα εχεις θα παρει σχεδον μιση στροφη

 

Εγω βρηκα μαλλον τι επαιξε με την μητρικη

ο μοτερ του extruder ζοριζεται πολυ να γυρισει ακομα και εκτος οταν το εχω θελει αρκετη δυναμη , οποτε μαλλον απο εκει και η ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις σφυξει καλα το throat  και τη μυτη

 

Για να τα σφυξεις ζεστανε οσο παει και σφυξε , ακομα και σφυγμενα να τα εχεις θα παρει σχεδον μιση στροφη

 

 

Κόντεψα να το σπάσω στο σφίξιμο.

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν αναγκάστηκα να την λύσω γιατί βούλωσε.  Σίγουρα είχε κάποιο είδος κόλλας - thread locker το οποίο δεν ξαναέβαλα.  Ξερνάει πλαστικό και από πάνω και από κάτω από το heating block.  Μάλιστα έφτασε σε σημείο να κάνει πυργάκι στο μέσο του αντικειμένου.  Έναν σταλαχτίτη  στον οποίο χτύπησε επάνω ο ανεμιστήρας και έσπασε την βάση του.

 

Έβαλα να τυπώσω κάτι που το είχα ξανατυπώσει.  Μου είχε πάρει την πρώτη φορά κάπου 12 ώρες.  Το ξαναέβαλα τώρα με το marlin και raspberry και στις 10 ώρες έχει κάνει το 30%.  Το είδα αυτό και σε μικρότερες εκτυπώσεις.  Δεν το κατανοώ. Ίδιο νήμα ίδιες παράμετροι πολύ χειρότερο αποτέλεσμα - ακόμα και stringing έχω που δεν είχα.

 

Αν δεν έχω δουλειά αύριο θα ξαναβάλω επάνω την στοκ κεφαλή και θα προσπαθήσω να βάλω το original λογισμικό.  Να δω τι κάνει.

Φοβάμαι να βάλω επάνω MicroSD γιατί την προηγούμενη την έκαψε (ή ήταν πολύ ψεύτικη και τώρα έχω ψυχολογικό πρόβλημα)

 

Εν το μεταξύ κοιτάω να πάρω ή να φτιάξω άλλον. Ούτε 20 εκτυπώσεις δεν έχω βγάλει σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα δεν θα ε[πρεπε να βγαζει απο πανω αν το εχεις σφιξει...μπορει ομως και το πασο να μην ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κόντεψα να το σπάσω στο σφίξιμο.

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν αναγκάστηκα να την λύσω γιατί βούλωσε. Σίγουρα είχε κάποιο είδος κόλλας - thread locker το οποίο δεν ξαναέβαλα. Ξερνάει πλαστικό και από πάνω και από κάτω από το heating block. Μάλιστα έφτασε σε σημείο να κάνει πυργάκι στο μέσο του αντικειμένου. Έναν σταλαχτίτη στον οποίο χτύπησε επάνω ο ανεμιστήρας και έσπασε την βάση του.

 

Έβαλα να τυπώσω κάτι που το είχα ξανατυπώσει. Μου είχε πάρει την πρώτη φορά κάπου 12 ώρες. Το ξαναέβαλα τώρα με το marlin και raspberry και στις 10 ώρες έχει κάνει το 30%. Το είδα αυτό και σε μικρότερες εκτυπώσεις. Δεν το κατανοώ. Ίδιο νήμα ίδιες παράμετροι πολύ χειρότερο αποτέλεσμα - ακόμα και stringing έχω που δεν είχα.

 

Αν δεν έχω δουλειά αύριο θα ξαναβάλω επάνω την στοκ κεφαλή και θα προσπαθήσω να βάλω το original λογισμικό. Να δω τι κάνει.

Φοβάμαι να βάλω επάνω MicroSD γιατί την προηγούμενη την έκαψε (ή ήταν πολύ ψεύτικη και τώρα έχω ψυχολογικό πρόβλημα)

 

Εν το μεταξύ κοιτάω να πάρω ή να φτιάξω άλλον. Ούτε 20 εκτυπώσεις δεν έχω βγάλει σε αυτόν.

Εγώ αφού είχα τέτοιο θέμα

Σφυγγεις το μεταλλικό λαιμό μέχρι να κάτσει σφυξει, ξεσφυγγεις τη μύτη ίσα ίσα και κάνα σφυγγεις λαιμό, ζεστανεις και σφυγγεις όσο περνει, κανονικά δεν θα πρέπει να χάνει

 

Κανονικά δεν χρειάζεται τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Περιμένω σήμερα ένα μοτέρακι για τον extruder (15 ευρώ από 3dedge, υπόψη αν ζητήσετε για extruder πείτε να στείλει ένα απλό μιας και όλα ειν ίδια, η anet σαν εταιρία προσπαθεί να πουλήσει όλο το πακέτο stepper extruder μαζί στην τιμή τον 59 ευρώ)

 

Ελπίζω να καταφέρω να ξεκινησω εκτυπώσεις πάλι σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω σήμερα ένα μοτέρακι για τον extruder (15 ευρώ από 3dedge, υπόψη αν ζητήσετε για extruder πείτε να στείλει ένα απλό μιας και όλα ειν ίδια, η anet σαν εταιρία προσπαθεί να πουλήσει όλο το πακέτο stepper extruder μαζί στην τιμή τον 59 ευρώ)

 

Ελπίζω να καταφέρω να ξεκινησω εκτυπώσεις πάλι σήμερα

Τι έπαθε το μοτέρ του extruder και πως κατάλαβες ότι εχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν δουλευε μετα την μετατροπη  τωρα παιζει να το εριξε η γυναικα και να στραβωσε ο αξονας , παντως στο χερι γυρναει με πολυ μεγαλη δυσκολια

 

 

Για καποιο λογο οταν παω να κανω extrude κανει retract και το αναποδο , ξερει κανεις αν μπορει να αλλαξει καπως απο το firmware αυτο ?

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...