Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει οντως δε κρυωνει το αντικείμενο... Καποια ιδεα να παραγγειλω/φτιαξω κάτι; 

 

Για την καρτα δεν ειναι θέμα ποιοτητας, απλως ειναι το ότι μου λεει το μανιουαλ οχι πανω απο 1 Gb για αυτο ρωτησα επειδη δε βρισκεις πλεον ...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Θα το δοκιμασω τότε με την 4αρα... παντως το προγραμμα του geeetech μου ειναι λίγο αβολο, δε ξερω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το cura..?

Ναι οποιοδήποτε slicer σε βολεύει μπορείς να χρησιμοποιήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει παραπανω ρυθμισεις , μπορεις πιο ευκολα να κανεις τυχον αλλαγες που θελεις (πχ κεντραρισμα στο bed) , υπαρχει επιλογη για pid tune απο οτι εχω καταλαβει ειναι σαν επιλογη καλιμπραρισματος για της θερμοκρασιες bed/end

οπότε μαλον πάω για αναβάθμιση σε marlin σήμερα αν προλάβω και βλέπουμε.Ελπίζω να μην έχει θέμα με το octoprint.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω και το τροφοδοτικό....να παώ σε pc psu ή να βάλω κάποιο παρόμοιο τύπου για led ?

 

Ακόμα θα φτιάξω και ενα cage να κληνει μπάς και ησυχάσουμε λίγο απο την φασαρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε μαλον πάω για αναβάθμιση σε marlin σήμερα αν προλάβω και βλέπουμε.Ελπίζω να μην έχει θέμα με το octoprint.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω και το τροφοδοτικό....να παώ σε pc psu ή να βάλω κάποιο παρόμοιο τύπου για led ?

 

Ακόμα θα φτιάξω και ενα cage να κληνει μπάς και ησυχάσουμε λίγο απο την φασαρία...

Το μαρλιν δεν έχει θέμα με το octoprint, μια χαρά είναι. Εγώ δεν άλλαξα τίποτα και δουλεύει το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οπότε μαλον πάω για αναβάθμιση σε marlin σήμερα αν προλάβω και βλέπουμε.Ελπίζω να μην έχει θέμα με το octoprint.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω και το τροφοδοτικό....να παώ σε pc psu ή να βάλω κάποιο παρόμοιο τύπου για led ?

 

Ακόμα θα φτιάξω και ενα cage να κληνει μπάς και ησυχάσουμε λίγο απο την φασαρία...

Εγώ έβαλα παρόμοιο τύπο με το μαμά (αυτά για led) 12vdc 29 amp βγήκε στο 20 αρικο αν θυμάμαι καλά

 

Εγώ μάλλον θα πάω σε ντουλάπι από το ικεα έχει ένα 80 πλάτος,80 ύψος 60βαθος στο 40αρι και κάνα 20 πόρτα και η επάνω επιφάνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον θα πάω σε ντουλάπι από το ικεα έχει ένα 80 πλάτος,80 ύψος 60βαθος στο 40αρι και κάνα 20 πόρτα και η επάνω επιφάνεια

 

Ντουλάπι IKEA Stuva 60cm (W) x 50cm (D) x 64cm (H): 35euro

Πόρτα IKEA SINDVIK: 25euro

 

Enclosure-02-e1502187677551.jpg (πριν τη μετατροπή σε AM8)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμ...καλή λύση αυτή του ικέα...σχεδόν ιδανικές οι διαστάσεις για stock κατάσταση.

Σκεφτόμουν να φτιάξω ενα απλό ντουλαπάκι με μελαμίνη...εντάξει θα έβγενε στα μισα λεφτά αλλά αυτο είναι έτοιμο (που λέει ο λόγος) και έχει ωραίο πορτάκι

απλά θα χρειαστεί παντέντα να γίνει ο πάτος συρτάρι..ωστέ να βγένει όλος ο εκτυπωτής έξω για ρυθμίσεις καλώδια κλπ.... εύκολα

Επεξ/σία από babisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο βοήθεια.

Προσπαθώ να καταλάβω το Marlin.

Έχω safe homing και όταν του δίνω G28 πάει περίπου στο κέντρο τον αισθητήρα Ζ και όχι την κεφαλή. Υπέθετα ότι θα πηγαίνει την κεφαλή στο κέντρο αλλά μάλλον πάει τον αισθητήρα.

Όταν το δώσω G0 X0 Y0 πάει περίπου στην κάτω αριστερή άκρη.  Η διαφορά από την άκρη είναι όση η διαφορά από το κέντρο που πάει τον αισθητήρα (10μμ προς τα  δεξιά).

 

Προσπαθώ να βάλω X_MIN_POS -20 (με Y_MIN_POS -10 ) για να το φέρω στα ίσια του αλλά πετάει σφάλμα "LEFT_PROBE_BED_POSITION can't be reached by the Z probe".  Με αφήνει να βάλω μέχρι -30 που είναι 10μμ προς τα δεξιά εκτός.

 

Αν δεν φτιάξω αυτό πρέπει να δηλώσω μικρότερο έδρανο γιατί χτυπάει δεξιά το extruder mount, δηλαδή αυτό το 1 εκ είναι σημαντικό.

 

Και το άλλο είναι η απόσταση της κεφαλής.  Δεν μπορώ να κάνω ρύθμιση της απόστασης από το έδρανο.  Ή θα γδέρνει ή θα είναι ψηλά.

Η ρύθμιση είναι αυτή #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER αλλά δέχεται μόνο ακέραιους και την έχω στο -1 (στο -2 είναι πολύ ψηλά και στο 0 βγαίνει από κάτω από το έδρανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dropbox.com/sh/jmcx1ofgtu78p17/AAC6WYrsBV9aPJncwgQLDMeIa?dl=0

 

γνωμες; τι να διορθωσω; τι προβληματα εχω; Η εκτυπωτη διηρκησε ~1,5 ωρα

η θερμοκρασια σου ειναι οκ

και εγω με primavalue τυπωνω και εχω καταληξει στους 195 βαθμους.

Θα ελεγα οτι μαλλον ή δεν εχεις σωστα τεντωμενους τους ιμαντες ή κατι σου δημιουργει κραδασμους

επισης πες μας και τις ταχυτητες που τυπωνεις γιατι παιζει να ειναι και αυτο

εγω τυπωνω στα 60 print / 120 travel και εχω ικανοποιητικες εκτυπωσεις, αν πας σε χαμηλοτερες ταχυτητες το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η θερμοκρασια σου ειναι οκ

και εγω με primavalue τυπωνω και εχω καταληξει στους 195 βαθμους.

Θα ελεγα οτι μαλλον ή δεν εχεις σωστα τεντωμενους τους ιμαντες ή κατι σου δημιουργει κραδασμους

επισης πες μας και τις ταχυτητες που τυπωνεις γιατι παιζει να ειναι και αυτο

εγω τυπωνω στα 60 print / 120 travel και εχω ικανοποιητικες εκτυπωσεις, αν πας σε χαμηλοτερες ταχυτητες το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο  :)

To Προβλημα ηταν η θερμοκρασια στο bed το ειχε στους 95 βαθμους που ειναι υπερβολικο

 

 

 

To kit του frame εφτασε αν δεν βαρεθω λογικα θα κατσω να το τελειωσω σημερα

post-339798-0-87773100-1505928153_thumb.jpg

post-339798-0-94386600-1505928227_thumb.jpg

post-339798-0-44342500-1505928296_thumb.jpg

post-339798-0-41728300-1505928364_thumb.jpg

post-339798-0-96758200-1505928399_thumb.jpg

post-339798-0-86844600-1505928439_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα στο octoprint ένα plugin που λέγεται marlin firmware editor plugin. Αυτό φορτώνει τις ρυθμίσεις της EEPROM από το marlin firmware και μπορείς να τις δεις και να τις αλλάξεις. Είδα ότι έχει στο Filament settings --> diameter --> 3.00mm

 

Φυσικά ο εκτυπωτής μας έχει 1.75mm νήμα. 

 

Κοίταξα και στο μενου του εκτυπωτή: Control-->filament-->E in mm3 είναι στο off. Aν το βάλω στο on δείχνει filament diameter 3.00

 

Τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έβαλα στο octoprint ένα plugin που λέγεται marlin firmware editor plugin. Αυτό φορτώνει τις ρυθμίσεις της EEPROM από το marlin firmware και μπορείς να τις δεις και να τις αλλάξεις. Είδα ότι έχει στο Filament settings --> diameter --> 3.00mm

 

Φυσικά ο εκτυπωτής μας έχει 1.75mm νήμα.

 

Κοίταξα και στο μενου του εκτυπωτή: Control-->filament-->E in mm3 είναι στο off. Aν το βάλω στο on δείχνει filament diameter 3.00

 

Τι παίζει;

Δοκίμασα να το αλλάξω από τ μενού του εκτυπωτή σε 175 αλλά οι εκτυπώσεις βγαίνουν χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το άλλο είναι η απόσταση της κεφαλής.  Δεν μπορώ να κάνω ρύθμιση της απόστασης από το έδρανο.  Ή θα γδέρνει ή θα είναι ψηλά.

Η ρύθμιση είναι αυτή #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER αλλά δέχεται μόνο ακέραιους και την έχω στο -1 (στο -2 είναι πολύ ψηλά και στο 0 βγαίνει από κάτω από το έδρανο.

Άφησε το #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER στο 0 και όρισε το Z offset, είτε από την οθόνη του εκτυπωτή (μια από τις επιλογές στο μενού Control) είτε με την εντολή M851 Z-1.25 (αν για παράδειγμα το offset σου είναι 1.25). Φυσικά μετά θέλει M500 για να αποθηκεύσει τη ρύθμιση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να το αλλάξω από τ μενού του εκτυπωτή σε 175 αλλά οι εκτυπώσεις βγαίνουν χάλια

Από τι διάβασα αν κατάλαβα καλά είναι για να υπολογίζει την ποσότητα του νήματος όχι με βάση το μήκος του αλλά τον όγκο του. Αν η επιλογή είναι στο off όπως είναι τώρα πάει κανονικά βάσει μήκους, και έχει το νήμα όπως το έχουμε επιλέξει στον slicer. Όποτε δεν μας απασχολεί η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...