Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω οταν περασα το σκυνετ απλα με χαλαγε το home που δεν καθοταν στη γωνια αριστερα και εξω απο το κρεβατι

 

μου ειπαν να μπω στο config.h και αλλαξα της παραμετρους  που μου υπεδειξαν και εστρωσε

 

τωρα απομενει να δω που θα βαλω το bl touch...στη πλατη η καπου δεξια-αριστερα εμπρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

αξίζει η αναβάθμιση σε marlin αν δεν έχεις auto bed leveling?προσφέρει κατι παραπάνω απο το stock του anet a8 ?

Eχει παραπανω ρυθμισεις , μπορεις πιο ευκολα να κανεις τυχον αλλαγες που θελεις (πχ κεντραρισμα στο bed) , υπαρχει επιλογη για pid tune απο οτι εχω καταλαβει ειναι σαν επιλογη καλιμπραρισματος για της θερμοκρασιες bed/end

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει η αναβάθμιση σε marlin αν δεν έχεις auto bed leveling?προσφέρει κατι παραπάνω απο το stock του anet a8 ?

Ένα πολύ βασικό που εχει είναι πως μειώνεις τις πιθανότητες να πάρεις φωτιά. 

 

Δεύτερες εντυπώσεις, το μενού δεν είναι άσχημο τελικά. Επίσης, νομίζω πως πλέον κρατάει πολύ καλύτερα την θερμοκρασία σταθερή όταν παίρνει μπροστά ο ανεμιστήρας. Τώρα παίζει μόλις 2-3 βαθμούς κάτω από την σεταρισμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και PID tuning για ακόμα σταθερότερες θερμοκρασίες.

 

Πρώτα ενεργοποίησε τον ανεμιστήρα στο 100% με την: M106 S255

Μετά, τρέξε την: M303 E0 S190 C8 (Ε0: extruder 1 - S190: θερμοκρασία 190C ή βάλε ό,τι χρησιμοποιείς συνήθως - C8: 8 επαναλήψεις)

Αφού κάνει 8 κύκλους δοκιμών, θα σου βγάλει 3 τιμές: Κp Ki και Kd

 

Τις τιμές μπορείς να τις αποθηκεύσεις με την εντολή:

M301 Pxx Iyy Dzz (όπου xx: η νέα τιμή για το Kp, yy: η νέα τιμή για το Ki και zz η νέα τιμή για το Kd)

M500 (αποθήκευση της EEPROM)

 

Εναλλακτικά, μπορείς να τις βάλεις στο Configuration.h αντικαθιστώντας τις default:

  #define  DEFAULT_Kp 21.0

  #define  DEFAULT_Ki 1.25
  #define  DEFAULT_Kd 86.0
(γραμμές 370,371,372)
 
-----
 
Ένα ακόμα feature του Marlin που όμως δεν είναι ενεργοποιημένο by default είναι το Babystepping. Αυτό επιτρέπει να "πειράζεις" κατά πολύ μικρά βήματα σε πραγματικό χρόνο το Z κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης. Για παράδειγμα, αν δεις πως η κεφαλή είναι πιο ψηλά ή πιο χαμηλά από όσο θέλεις όταν ξεκινά να τυπώνεται το 1ο layer.
 
Για να το ενεργοποιήσεις πήγαινε στο Configuration_adv.h και κάνε uncomment (αφαίρεσε το // από την αρχή τους) στις γραμμές
//#define BABYSTEPPING (γραμμή 602)
και
//#define DOUBLECLICK_FOR_Z_BABYSTEPPING (γραμμή 608)
 
Έτσι, με διπλό κλικ στο μεσαίο κουμπί στο panel του εκτυπωτή θα βγαίνεις στην οθόνη του Babystepping.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dropbox.com/sh/jmcx1ofgtu78p17/AAC6WYrsBV9aPJncwgQLDMeIa?dl=0

 

γνωμες; τι να διορθωσω; τι προβληματα εχω; Η εκτυπωτη διηρκησε ~1,5 ωρα

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dropbox.com/sh/jmcx1ofgtu78p17/AAC6WYrsBV9aPJncwgQLDMeIa?dl=0

 

γνωμες; τι να διορθωσω; τι προβληματα εχω; Η εκτυπωτη διηρκησε ~1,5 ωρα

Με τι θερμοκρασία εκτυπώνεις?τι υλικό και έχεις το ανεμηστηρα να δουλεύει? Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PLA

Με τη θερμοκρασία η αληθεια ειναι οτι επαιζα στη διαρκεια της εκτυπωσης (μεχρι τα μισα του καραβιού) καθως το ειχα στο manual mode μεσω PC.

 

Νομιζω οτι στους 195 το παραελιωνε το Primavalue, ισως να πρέπει να πεσω και κατω απο 190.

 

Ο ανεμιστήρας μου κρυώνει το extruder απο όσο βλέπω, οχι το αντικείμενο (https://www.geeetech.com/specialpage/i3/images/i3_pro_1.jpg) και ναι δουλευε στο φουλ..

 

To bed το ειχα στους 95 (νομιζω οτι ήταν υπερβολη αλλα αυτό μου πρότεινε το προγραμμα)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

PLA

Με τη θερμοκρασία η αληθεια ειναι οτι επαιζα στη διαρκεια της εκτυπωσης (μεχρι τα μισα του καραβιού) καθως το ειχα στο manual mode μεσω PC.

 

Νομιζω οτι στους 195 το παραελιωνε το Primavalue, ισως να πρέπει να πεσω και κατω απο 190.

 

Ο ανεμιστήρας μου κρυώνει το extruder απο όσο βλέπω, οχι το αντικείμενο (https://www.geeetech.com/specialpage/i3/images/i3_pro_1.jpg) και ναι δουλευε στο φουλ..

 

To bed το ειχα στους 95 (νομιζω οτι ήταν υπερβολη αλλα αυτό μου πρότεινε το προγραμμα)

Γύρω στους 190 ειν καλά για pla

την ζημιά μάλλον στην έκανε το bed το pla μπορεί να δουλευτεί και χωρίς θερμοκρασία στο bed συνήθως βάζουμε γύρω στους 50 για να κλείσουμε την κολλήσει καλά το πρώτο layer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει γιατι οπως τυπονοταν το εβλεπα να κουνιεται σαν να ειναι μαλακό το αντικειμενο με την κινηση του bed... οι ινες που εχει βγαλει-πασαλειψει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιζει γιατι οπως τυπονοταν το εβλεπα να κουνιεται σαν να ειναι μαλακό το αντικειμενο με την κινηση του bed... οι ινες που εχει βγαλει-πασαλειψει ;;

Δοκίμασε με μικρότερη θερμοκρασία στο bed για να δούμε τα προβλήματα, πολύ πιθανό όλα να είναι από την υψηλή θερμοκρασία στο bed

Τι pla αρχίζει και μαλακώνει στους 50-65 βαθμούς ανάλογα την μάρκα και την σύνθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλω κατι άλλο να τυπωθεί σήμερα να δουμε τι θα βγει...! Γενικα παντως ηταν αρκετά straightforward η διαδικασία, το κακο ειναι οτι δεν εχω μικρη sd καρτα για να τυπωσει αυτόνομα (προτείνει <1 Gb και εχω 4αρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα βαλω κατι άλλο να τυπωθεί σήμερα να δουμε τι θα βγει...! Γενικα παντως ηταν αρκετά straightforward η διαδικασία, το κακο ειναι οτι δεν εχω μικρη sd καρτα για να τυπωσει αυτόνομα (προτείνει <1 Gb και εχω 4αρα)

Εγώ στον anet εκτυπώνω με μια 64gb samsung evo +

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το δοκιμασω τότε με την 4αρα... παντως το προγραμμα του geeetech μου ειναι λίγο αβολο, δε ξερω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το cura..?

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε να τυπώσεις με κάρτα, μια δοκιμή θα σε πείσει (όχι ότι παίζει ρόλο στην ποιότητα όμως). Βάλε θερμοκρασία extruder 190-195 και bed 50-60. Ο ανεμιστήρας που έχει ο εκτυπωτής σου κρυώνει τον extruder. Εσύ όμως θέλεις και έναν ανεμιστήρα να κρυώνει το αντικείμενο. Σε πρώτη φάση μπορείς να βάλεις έναν εξωτερικό με πατέντα. Πάντως νομίζω το κυριο πρόβλημά σου ήταν το bed. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...