Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Και γω οπως τα υπολογισα με την εξοικονομηση του Α ΠΕΑ που ειμαι 619 kw x 83 τμ x 1.2  βγαζω  61.500 δηλαδη ξεπερναω τα 48.500 που ειναι το μεγιστο (δεν ειναι 50.000 που γραφεις sanjuro, τα 1500 ειναι οι λοιπες δαπανες) αλλα ο μηχανικος μου ειπε δεν βγαινει εται ο υπολογισμος ακριβως, εχει να κανει με το ενρυπο παρςμβασεων οπου υπολογιζεις τα τμ των παρεμβασεων, δηλαδη σε ποσα τμ θα βαλεις θερμοπροσοψη για παραδειγμα. 

Επειδη τωρα ετοιμαζει το demo μου λεει λογικα αυριο μεθαυριο θα μου πει το μεγιστο budget ( χονδρικα μου ειχε πει γυρω στα 29000 θα ειναι, απο Η σε Β) θα ενημερωσω. 

Οι δαπανες μου ειναι Αντλια θερμοτητας, Ηλιακος θερμοσιφωνας, τεντες, θερμοπροσοψη, πανελ κεραμοσκεπης υγρομονοσωση στεγης.

Κάτσε!!! Υγρομόνωση δεν εμπίπτει ως παρέμβαση. Μήπως εννοείς κάτι άλλο?

Επίσης τέντες μέχρι τώρα ποτέ δεν ενταχθηκαν (δεν ήθελαν να πάρουν μέρος οι τεντάδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, Tommygre είπε

Και γω οπως τα υπολογισα με την εξοικονομηση του Α ΠΕΑ που ειμαι 619 kw x 83 τμ x 1.2  βγαζω  61.500 δηλαδη ξεπερναω τα 48.500 που ειναι το μεγιστο (δεν ειναι 50.000 που γραφεις sanjuro, τα 1500 ειναι οι λοιπες δαπανες) αλλα ο μηχανικος μου ειπε δεν βγαινει εται ο υπολογισμος ακριβως, εχει να κανει με το ενρυπο παρςμβασεων οπου υπολογιζεις τα τμ των παρεμβασεων, δηλαδη σε ποσα τμ θα βαλεις θερμοπροσοψη για παραδειγμα. 

Επειδη τωρα ετοιμαζει το demo μου λεει λογικα αυριο μεθαυριο θα μου πει το μεγιστο budget ( χονδρικα μου ειχε πει γυρω στα 29000 θα ειναι, απο Η σε Β) θα ενημερωσω. 

Εγώ από Η ή Ζ (αχ, δεν θυμάμαι... ούτε έχει σημασία) πήγα σε Β+  (σύνολο από μισή δηλαδή Η έως Β+ μέχρι 1 1/2... Ζ έως Β+ κατηγορία περισσότερο απο'σενα ανέβηκα) και μου βγήκε ~400 εσένα πως σου βγήκε 619;; Μήπως εκεί είναι το λάθος σου;; 83*1,2*300= 29880. Προβλέπω (και μοιάζει λογικό αφού εγώ ανεβαίνω περισσότερες κατηγορίες απο'σενα) πως γύρω στα 300 είσαι αν μέγιστος επιλέξιμος προϋπολογισμός σου είναι ~29,000 όπως γράφεις.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Κάτσε!!! Υγρομόνωση δεν εμπίπτει ως παρέμβαση. Μήπως εννοείς κάτι άλλο?

Επίσης τέντες μέχρι τώρα ποτέ δεν ενταχθηκαν (δεν ήθελαν να πάρουν μέρος οι τεντάδες)

Οι τέντες ήταν και είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikucic είπε

Οι τέντες ήταν και είναι.

Ήταν και είναι. Οι τεντάδες δεν έπαιρναν μέρος στο πρόγραμμα.

 

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Επίσης τέντες μέχρι τώρα ποτέ δεν ενταχθηκαν (δεν ήθελαν να πάρουν μέρος οι τεντάδες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω πως το σύστημα τρώει κόλλημα σε πολλούς από αυτούς που προσπαθήσανε να κάνουνε πέρυσι αίτηση αλλά δεν πρόλαβαν. Αν δεν προλάβουν να διορθώσουν το πρόβλημα αυτό τότε οι πιθανότητες αναβολής των ημερομηνιών έναρξης είναι μεγάλες.

Ποιος ξέρει τι ακριβώς είναι το "Ηλιοθερμικό σύστημα παροχής ΖΝΧ και υποβοήθησης θέρμανσης χώρου" που κάνει από 10 έως 25 χιλιάρικα!!! και το "Ηλιοθερμικό σύστημα συλλέκτη ταμιευτήρα αποθήκευσης ΖΝΧ βεβιασμένης κυκλοφορίας" που κάνει από 3 έως 6;;

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Διαβάζω πως το σύστημα τρώει κόλλημα σε πολλούς από αυτούς που προσπαθήσανε να κάνουνε πέρυσι αίτηση αλλά δεν πρόλαβαν. Αν δεν προλάβουν να διορθώσουν το πρόβλημα αυτό τότε οι πιθανότητες αναβολής των ημερομηνιών έναρξης είναι μεγάλες.

Ποιος ξέρει τι ακριβώς είναι το "Ηλιοθερμικό σύστημα παροχής ΖΝΧ και υποβοήθησης θέρμανσης χώρου" που κάνει από 10 έως 25 χιλιάρικα!!! ??

Ηλιοθερμια ίσως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Ηλιοθερμια ίσως? 

και το "Ηλιοθερμικό σύστημα συλλέκτη ταμιευτήρα αποθήκευσης ΖΝΧ βεβιασμένης κυκλοφορίας" που κάνει από 3 έως 6;;

By default μου έχει πει η επιθεωρήτρια να βάλω απλό ηλιακό αλλά νομίζω πως καλό θα ήταν να εξετάσω έστω μόνος μου τις άλλες επιλογές.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

και το "Ηλιοθερμικό σύστημα συλλέκτη ταμιευτήρα αποθήκευσης ΖΝΧ βεβιασμένης κυκλοφορίας" που κάνει από 3 έως 6;;

By default μου έχει πει η επιθεωρήτρια να βάλω απλό ηλιακό αλλά νομίζω πως καλό θα ήταν να εξετάσω έστω μόνος μου τις άλλες επιλογές.

Αυτό προφανώς δεν έχει υποβοήθηση στη θέρμανση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikucic είπε

Αυτό προφανώς δεν έχει υποβοήθηση στη θέρμανση.

Κατάλαβα.  Η ουσιαστική ερώτηση βέβαια είναι αν κάποιο απ'αυτά αξίζει (μέσω του εξοικονομώ προφανώς, άλλο να το αγοράζει κανείς εκτός προγράμματος) περισσότερο από έναν ηλιακό όταν θα έχω αντλία θερμότητας και μεγάλο σπίτι.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει μπερδέψει πολύ το πρόγραμμα σχετικά με το τι επιδοτείται.

Έχω ένα σπίτι παλιό και γιαπί το οποίο αυτή την στιγμή δεν έχει ούτε σώματα, ούτε κάποιο σύστημα θέρμανσης. Μπορώ να βάλω και τα σώματα μέσω της επιδότησης ή μόνο τον λέβητα αερίου ή όποιο σύστημα επιλεχθεί;

Για ένα σπίτι το οποίο έχει μόνο τοίχους και ένα αρχαίο ηλεκτρολογικό κύκλωμα, οπότε θα γίνει πλήρης ανακαίνιση, τι από όλες τις εργασίες επιδοτούνται; Γενικά μπορώ να δω κάπου ξεκάθαρα τι επιδοτείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Par1s* είπε

Με έχει μπερδέψει πολύ το πρόγραμμα σχετικά με το τι επιδοτείται.

Έχω ένα σπίτι παλιό και γιαπί το οποίο αυτή την στιγμή δεν έχει ούτε σώματα, ούτε κάποιο σύστημα θέρμανσης. Μπορώ να βάλω και τα σώματα μέσω της επιδότησης ή μόνο τον λέβητα αερίου ή όποιο σύστημα επιλεχθεί;

Για ένα σπίτι το οποίο έχει μόνο τοίχους και ένα αρχαίο ηλεκτρολογικό κύκλωμα, οπότε θα γίνει πλήρης ανακαίνιση, τι από όλες τις εργασίες επιδοτούνται; Γενικά μπορώ να δω κάπου ξεκάθαρα τι επιδοτείται;

Έχει ρεύμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Par1s* είπε

Με έχει μπερδέψει πολύ το πρόγραμμα σχετικά με το τι επιδοτείται.

Έχω ένα σπίτι παλιό και γιαπί το οποίο αυτή την στιγμή δεν έχει ούτε σώματα, ούτε κάποιο σύστημα θέρμανσης. Μπορώ να βάλω και τα σώματα μέσω της επιδότησης ή μόνο τον λέβητα αερίου ή όποιο σύστημα επιλεχθεί;

Για ένα σπίτι το οποίο έχει μόνο τοίχους και ένα αρχαίο ηλεκτρολογικό κύκλωμα, οπότε θα γίνει πλήρης ανακαίνιση, τι από όλες τις εργασίες επιδοτούνται; Γενικά μπορώ να δω κάπου ξεκάθαρα τι επιδοτείται;

Τα γράφει ξεκάθαρα στον οδηγό όλα αυτά. 

Για αρχή πρέπει να είναι κύρια κατοικία (Ε1) και φυσικά ηλεκτροδοτούμενη. 

Επίσης το πρόγραμμα πληρώνει για αναβαθμίσεις. Εφόσον δεν έχεις σώματα, δεν στα πληρώνει. Δεν είναι αναβάθμιση αυτό. 

Διάβασε εδώ τον οδηγό και ερωτήσεις / απαντήσεις  https://exoikonomo2020.gov.gr/odegos 

Οδηγός:

https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/146747/ΟΔΗΓΟΣ+Εξοικονομω+Αυτονομώ+FINAL+v.2.pdf

Ερωτήσεις και απαντήσεις:

https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Συχνές+Ε%26Α+Εξοικονομώ+Αυτονομώ.pdf/

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Δεν επιδοτούν τα σώματα, τώρα τι θα κανονίσει κανείς με την εταιρία που θα κάνει τις εργασίες είναι ένα άλλο ζήτημα.

 

2 ώρες πριν, Par1s* είπε

Με έχει μπερδέψει πολύ το πρόγραμμα σχετικά με το τι επιδοτείται.

Έχω ένα σπίτι παλιό και γιαπί το οποίο αυτή την στιγμή δεν έχει ούτε σώματα, ούτε κάποιο σύστημα θέρμανσης. Μπορώ να βάλω και τα σώματα μέσω της επιδότησης ή μόνο τον λέβητα αερίου ή όποιο σύστημα επιλεχθεί;

Για ένα σπίτι το οποίο έχει μόνο τοίχους και ένα αρχαίο ηλεκτρολογικό κύκλωμα, οπότε θα γίνει πλήρης ανακαίνιση, τι από όλες τις εργασίες επιδοτούνται; Γενικά μπορώ να δω κάπου ξεκάθαρα τι επιδοτείται;

Είχε δηλώσει κανείς στο Ε1 του τα τελευταία χρόνια πως μένει μέσα;;

Το πρόγραμμα επιδοτεί... Πόρτες, παράθυρα, θερμομονώσεις οροφής/στέγης και τοίχων, διάφορα συστήματα θέρμανσης (όχι όμως τα σώματα), ηλιακούς θερμοσίφωνες, smart home, φωτοβολταϊκα τύπου net metering κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

^Δεν επιδοτούν τα σώματα, τώρα τι θα κανονίσει κανείς με την εταιρία που θα κάνει τις εργασίες είναι ένα άλλο ζήτημα.

 

Είχε δηλώσει κανείς στο Ε1 του τα τελευταία χρόνια πως μένει μέσα;;

Δήλωνε πως έμενε ο πατέρας μου, έγινε μεταβίβαση σε εμένα πριν 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...