Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/11/2020 στις 12:46 ΠΜ, sphinxgr είπε

Είναι προ απαίτηση του προγράμματος να μένει κάποιος και να το έχει ως κυρια κατοικία. Μέχρι εκεί είναι η εμπλοκή σου. Τίποτα αλλο. 

Το μόνο μπλέξιμο που θα έχεις, αν θα έχεις, είναι να γίνει το σπίτι καινούργιο με τις αναβαθμίσεις που θα του γίνουν και ή θα σου ανέβει το ενοίκιο ή θα σε διώξει να μείνει αυτός. 

Γιατί με αναβάθμιση πολλών χιλιάδων € και το ίδιο ενοίκιο, δύσκολο το βλέπω. 

*επίσης δεν παίρνει επιδότηση / λεφτά κλπ. Τα λεφτά πάνε απευθείας στους επαγγελματιες που θα αναλάβουν το έργο, εφόσον όλοι τους το ολοκληρώσουν

** αν έχεις ήδη φύγει, τη γλίτωσες! 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επικοινώνησα με το πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ οίκον και συγκεκριμένα με τη γραμμή 2106241829.

Ενημερώθηκα ότι πρέπει να αναλάβει λογιστής να πραγματοποιήσει ηλεκτρονικά/ψηφιακά διασταύρωση με το ΑΦΜ μου για το ότι το έτος αναφοράς 2019 το σπίτι νοικιαζόταν από μένα και ήταν κύρια κατοικία μου. Μου είπαν ότι ο λογιστής ξέρει να κάνει κάτι τέτοιο. 

Μου είπαν ότι το Ε1 μου δεν ειμαι υποχρεωμένος να το κοινοποιήσω πουθενά και σε καμία περίπτωση καθώς περιέχει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και οικονομικά στοιχεία.

Αυτό όμως δεν είναι εμπόδιο για να πάρει ο ιδιοκτήτης το πρόγραμμα. Σε κάθε περίπτωση ο ιδιοκτήτης είναι καλυμμένος και μπορεί να αποδείξει ότι το νοίκιαζα και ήταν κύρια κατοικία μου και χωρίς το Ε1 μου.

Επιπλέον έχω φύγει από το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, drago21n είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επικοινώνησα με το πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ οίκον και συγκεκριμένα με τη γραμμή 2106241829.

Ενημερώθηκα ότι πρέπει να αναλάβει λογιστής να πραγματοποιήσει ηλεκτρονικά/ψηφιακά διασταύρωση με το ΑΦΜ μου για το ότι το έτος αναφοράς 2019 το σπίτι νοικιαζόταν από μένα και ήταν κύρια κατοικία μου. Μου είπαν ότι ο λογιστής ξέρει να κάνει κάτι τέτοιο. 

Μου είπαν ότι το Ε1 μου δεν ειμαι υποχρεωμένος να το κοινοποιήσω πουθενά και σε καμία περίπτωση καθώς περιέχει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και οικονομικά στοιχεία.

Αυτό όμως δεν είναι εμπόδιο για να πάρει ο ιδιοκτήτης το πρόγραμμα. Σε κάθε περίπτωση ο ιδιοκτήτης είναι καλυμμένος και μπορεί να αποδείξει ότι το νοίκιαζα και ήταν κύρια κατοικία μου και χωρίς το Ε1 μου.

Επιπλέον έχω φύγει από το σπίτι.

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!

Δεν το δίνουμε στον καθένα ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,

Επειδή πιθανότερο είναι να βρω τον πλανητάρχη στο τηλέφωνο παρά την ενεργειακή επιθεωρήτρια. 

Κάποιος να μου εξηγήσει... Πόσο λεπτομερές είναι αυτό που συμπληρώνουμε σε πρώτη φάση;; Τι περιθώρια αλλαγών υπάρχουν;; Όσο διαβάζω περί αντλιών τόσο καταλαβαίνω πως θέλει μηχανικό να κάνει σχετική μελέτη για να γίνει σωστά, αυτή η μελέτη θα μπορεί να γίνει αφού μπω στο πρόγραμμα ή θα δεθούν τα χέρια μου από πριν με τις επιλογές που θα έχω κάνει;;

Γενικότερα... Τι πράγματα θα πρέπει να ψάξω ακριβώς;; Τι αποφάσεις θα πρέπει να πάρω σε πρώτη φάση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ρε παιδιά,

Επειδή πιθανότερο είναι να βρω τον πλανητάρχη στο τηλέφωνο παρά την ενεργειακή επιθεωρήτρια. 

Κάποιος να μου εξηγήσει... Πόσο λεπτομερές είναι αυτό που συμπληρώνουμε σε πρώτη φάση;; Τι περιθώρια αλλαγών υπάρχουν;; Όσο διαβάζω περί αντλιών τόσο καταλαβαίνω πως θέλει μηχανικό να κάνει σχετική μελέτη για να γίνει σωστά, αυτή η μελέτη θα μπορεί να γίνει αφού μπω στο πρόγραμμα ή θα δεθούν τα χέρια μου από πριν με τις επιλογές που θα έχω κάνει;;

Γενικότερα... Τι πράγματα θα πρέπει να ψάξω ακριβώς;; Τι αποφάσεις θα πρέπει να πάρω σε πρώτη φάση;;

Εσυ θεωρητικά δεν κάνεις τίποτα. Όταν σου βγάλει το ενεργειακό πιστοποιητικό ο μηχανικός, ταυτόχρονα σου έχει γράψει και τις επεμβάσεις που πρέπει να κάνεις και τι ποσό δικαιούσε. Δεν επιλέγεις εσυ εν ολίγοις. Ο μηχανικός επιλέγει και με δική σου καθοδήγηση. 

Μετά την αίτηση μπορείς να μειώσεις παρεμβάσεις, όχι όμως να αυξήσεις. Τις παρεμβάσεις τις δηλώνεις στην αρχή με ακρίβεια για να βγει ο προϋπολογισμός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εσυ θεωρητικά δεν κάνεις τίποτα. Όταν σου βγάλει το ενεργειακό πιστοποιητικό ο μηχανικός, ταυτόχρονα σου έχει γράψει και τις επεμβάσεις που πρέπει να κάνεις και τι ποσό δικαιούσε. Δεν επιλέγεις εσυ εν ολίγοις. Ο μηχανικός επιλέγει και με δική σου καθοδήγηση. 

Μετά την αίτηση μπορείς να μειώσεις παρεμβάσεις, όχι όμως να αυξήσεις. Τις παρεμβάσεις τις δηλώνεις στην αρχή με ακρίβεια για να βγει ο προϋπολογισμός. 

Οπότε πρακτικά πρέπει να κάνω γιατί αλλιώς πιθανόν να γράψει ο,τι της κατέβει ή μήπως εννοείς πως μπορεί να βάλει αυτή π.χ. πανάκριβη αντλία θερμότητας κλπ ώστε εγώ να την μετατρέψω σε οτιδήποτε αντλία γουστάρω (μετά από σχετική μελέτη αφού μπω στο πρόγραμμα) αργότερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εσυ θεωρητικά δεν κάνεις τίποτα. Όταν σου βγάλει το ενεργειακό πιστοποιητικό ο μηχανικός, ταυτόχρονα σου έχει γράψει και τις επεμβάσεις που πρέπει να κάνεις και τι ποσό δικαιούσε. Δεν επιλέγεις εσυ εν ολίγοις. Ο μηχανικός επιλέγει και με δική σου καθοδήγηση. 

Μετά την αίτηση μπορείς να μειώσεις παρεμβάσεις, όχι όμως να αυξήσεις. Τις παρεμβάσεις τις δηλώνεις στην αρχή με ακρίβεια για να βγει ο προϋπολογισμός. 

Επίσης καλό θα ήταν να μη γίνουν πολλές μειώσεις παρεμβάσεων μετά την έκδοση του Α ΠΕΑ, γιατί όταν θα βγει μετά το Β ΠΕΑ αν δε συμφωνεί με το Α, θα μειωθεί ο προϋπολογισμός και το χειρότερο σενάριο σε περίπτωση που δεν επιτυγχάνεται βελτίωση +3 ενεργειακών κλάσεων, όπως καταλαβαίνετε δε παίρνετε ούτε ευρώ από το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostask91 είπε

Επίσης καλό θα ήταν να μη γίνουν πολλές μειώσεις παρεμβάσεων μετά την έκδοση του Α ΠΕΑ, γιατί όταν θα βγει μετά το Β ΠΕΑ αν δε συμφωνεί με το Α, θα μειωθεί ο προϋπολογισμός και το χειρότερο σενάριο σε περίπτωση που δεν επιτυγχάνεται βελτίωση +3 ενεργειακών κλάσεων, όπως καταλαβαίνετε δε παίρνετε ούτε ευρώ από το πρόγραμμα.

Ε ναι! προφανώς και δεν γίνεται να αλλάξει το ελάχιστο των 3 κλάσεων που είναι προαπαιτούμενο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο και στην πλατφόρμα, αλλά άκρη με βεβαιότητα, δεν έβγαλα.

Είμαστε μια οικογενειακή πολυκατοικία.

Σε κάποια διαμέρισματα μένουμε και κάποια ενοικιαζομε (σε φοιτητές).

Μπορούμε να μπούμε στο πολυκατοικία Α για εξωτερικα κουφώματα, θερμοπροσωψη κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πήρα τηλέφωνο και στην πλατφόρμα, αλλά άκρη με βεβαιότητα, δεν έβγαλα.

Είμαστε μια οικογενειακή πολυκατοικία.

Σε κάποια διαμέρισματα μένουμε και κάποια ενοικιαζομε (σε φοιτητές).

Μπορούμε να μπούμε στο πολυκατοικία Α για εξωτερικα κουφώματα, θερμοπροσωψη κτλ ?

Για να κάνετε αίτηση πολυκατοικίας τύπου Α θα πρέπει αρχικά να υπάρχει ΑΦΜ πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Για να κάνετε αίτηση πολυκατοικίας τύπου Α θα πρέπει αρχικά να υπάρχει ΑΦΜ πολυκατοικίας.

ΠΡΙΝ την αίτηση η μπορώ να το βγάλω και άμα εγκριθεί ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΡΙΝ την αίτηση η μπορώ να το βγάλω και άμα εγκριθεί ?

Πριν την αίτηση. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να υπάρχει και ΙΒΑΝ πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Πριν την αίτηση. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να υπάρχει και ΙΒΑΝ πολυκατοικίας.

Θα το ψάξω...

Αλλά το προτευων είναι άλλο.

Μπορω να ενταχθω στο πρόγραμμα ?

Γιατί διαβάζω για κύριες κατοικίες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Οι αιτήσεις τι ώρα ξεκινάνε? μεσάνυχτα?

χαχα, είχα και εγώ την ίδια ακριβώς ερώτηση. Απ'οτι μου είπαν, σύμφωνα με τις εμπειρίες του παρελθόντος, 8 ή 10 το πρωί. Θα γίνει σχετική ανακοίνωση.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...