Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Εσύ είσαι σε παιδικό στάδιο ερωτήσεων!!!!

  • Και μετρητα και δάνειο
  • Για να μπεις πρεπει να βγάλεις ενεργειακό πιστοποιητικό να σου πει ο μηχανικός τι πρέπει να κάνεις. Το κοστος ειναι περιπου 250€ στα 75μ2. Αν μπεις θα τα παρεις πίσω. Αν δεν μπεις, τα χανεις.

Διάβασε εδώ τον οδηγό και ερωτήσεις / απαντήσεις  https://exoikonomo2020.gov.gr/odegos 

Οδηγός:

https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/146747/ΟΔΗΓΟΣ+Εξοικονομω+Αυτονομώ+FINAL+v.2.pdf

Ερωτήσεις και απαντήσεις:

https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Συχνές+Ε%26Α+Εξοικονομώ+Αυτονομώ.pdf/

Ευχαριστώ φίλε..  το ξέρω ότι είναι παιδικές η ερωτήσεις αλλα δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα... και φυσικά δεν θελω να μπλέξω με δάνεια κλπ  το αν μπεις η οχι εχει να κάνει με την κατάσταση του σπιτιού ας πουμε; επίσης το σπίτι είναι περίπου 200 τετραγωνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, αλλά νομίζω πως τα παρακάτω είναι σωστά...

 

Σε ευχαριστώ πολύ さんじゅろ για όλες τις πληροφορίες ;-)
Φοβάμαι οτι δε θα το καταφέρω για αυτή τη φορά και θα πρέπει να προσανατολιστώ εαν θα μπορέσει να γίνει για την επόμενη (όποτε) φάση του προγράμματος.

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απαντάω στο γ που δεν απάντησε ο φίλος.

Τα τιμολόγια πρέπει να κοπούν στους 12 μήνες που υπάρχει προθεσμία να ολοκληρωθεί το έργο. Η ημερομηνία ξεκινάει μόλις δώσει το πράσινο φως το πρόγραμμα ότι μπορείς να ξεκινήσεις

και στο α

Πρέπει να κάνεις διορθωτική δήλωση νομίζω του 2020 (100€) και να δηλώσεις οτι έμενες πέρυσι στο σπίτι. Τσεκάρουν τα συστήματα αριθμό παροχής ΔΕΗ. 

 

sphinxgr, σε ευχαριστώ επίσης! Για το (γ), αν δηλαδη κοπουν αποδειξεις τελη Δεκεμβρη, Γεναρη και δεν υπάρχει πια το τωρινο πρόγραμμα και αν μεσα σε 12 μηνες ανοιξει άλλο, θα μπορώ να μπω; Με αυτα που λες μάλλον οχι. Ή να κανω συμφωνια, οι αποδειξεις να κοπούν όποτε ανοίξει το νέο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • Για να μπεις πρεπει να βγάλεις ενεργειακό πιστοποιητικό να σου πει ο μηχανικός τι πρέπει να κάνεις. Το κοστος ειναι περιπου 250€ στα 75μ2. Αν μπεις θα τα παρεις πίσω. Αν δεν μπεις, τα χανεις.

Αν δεν μπει τώρα δεν τα χάνει απαραίτητα, μπορεί να τα πάρει στο επόμενο αν μπει στο επόμενο. Έτσι δεν είναι;;

10 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Ρε παιδια ξερω πως θα το βρείτε αστείο το ερώτημα μου απλα για να καταλάβω στο εξοικονομώ μπαίνεις μονο αν πρέπει να πάρεις δάνειο η μπορείς και αν έχεις εσύ ένα κεφάλαιο να  επενδύσεις; επίσης ένα σπίτι που ενδιαφέρομαι ειναι κυριολεκτικά αρχαίο οποτε θέλουν όλα αλλαγή κουφώματα  κλπ προφανώς θα έρθει κάποιος για έλεγχο για τον προσδιορισμό του ποσου;

Το δηλώνεις αν θέλεις να αιτηθείς (αν θα εγκριθεί απ'την τράπεζα είναι άλλο θέμα) να πάρεις δάνειο, αν δεν θέλεις (ή δεν εγκριθεί) τότε βάζεις το ποσοστό που δεν σου επιδοτεί το πρόγραμμα από δικά σου χρήματα.

Θα πρέπει να βρεις Ενεργειακή επιθεωρήτρια. Για τα λοιπά δες ολόκληρη την σελίδα 124 του thread (είχε και άλλους σαν και εσένα και έλαβαν αρκετά αναλυτικές απαντήσεις) και το σχετικό βίντεο που ανέβασα εκεί.  

3 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Φοβάμαι οτι δε θα το καταφέρω για αυτή τη φορά και θα πρέπει να προσανατολιστώ εαν θα μπορέσει να γίνει για την επόμενη (όποτε) φάση του προγράμματος.

Θα μπορούσες να το προσπαθήσεις για αυτή τη φορά και αν δεν προλάβεις απλά θα είσαι αρκετά πιο έτοιμος για την επόμενη.

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

23 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Ευχαριστώ φίλε..  το ξέρω ότι είναι παιδικές η ερωτήσεις αλλα δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα... και φυσικά δεν θελω να μπλέξω με δάνεια κλπ  το αν μπεις η οχι εχει να κάνει με την κατάσταση του σπιτιού ας πουμε; επίσης το σπίτι είναι περίπου 200 τετραγωνικά

Έχει να κάνει με το αν έχεις τις προϋποθέσεις και αν προλάβεις να μπεις. Στο τελευταίο πρόγραμμα στην Αττική οι αιτήσεις έμειναν ανοιχτές 1 ώρα

23 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Σε ευχαριστώ πολύ さんじゅろ για όλες τις πληροφορίες ;-)
Φοβάμαι οτι δε θα το καταφέρω για αυτή τη φορά και θα πρέπει να προσανατολιστώ εαν θα μπορέσει να γίνει για την επόμενη (όποτε) φάση του προγράμματος.

sphinxgr, σε ευχαριστώ επίσης! Για το (γ), αν δηλαδη κοπουν αποδειξεις τελη Δεκεμβρη, Γεναρη και δεν υπάρχει πια το τωρινο πρόγραμμα και αν μεσα σε 12 μηνες ανοιξει άλλο, θα μπορώ να μπω; Με αυτα που λες μάλλον οχι. Ή να κανω συμφωνια, οι αποδειξεις να κοπούν όποτε ανοίξει το νέο πρόγραμμα;

Οι αποδείξεις μπορούν να μπουν μόνο μετά την ένταξη σου στο πρόγραμμα. Αν ενταχθεις σε 1 έτος, δεν προκειται να βάλεις αποδείξεις φετινές

Επίσης το σπίτι φωτογραφιζεται με ευθυνη του μηχανικου πριν τα έργα. Δεν γίνεται να βάλεις αλουμινια φετος και να πεις, τα εβαλα του χρονου.

19 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

 

Αν δεν μπει τώρα δεν τα χάνει απαραίτητα, μπορεί να τα πάρει στο επόμενο αν μπει στο επόμενο. Έτσι δεν είναι;;

Ε ναι. Χαμένο δεν πάει γενικά. Πάει για τώρα. Μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε μελλοντικό πρόγραμμα.

Έχω απορία όμως. Βγάζω τώρα ΠΕΑ και πληρώνω τώρα. Πώς θα πάρω τα λεφτά σε πρόγραμμα σε 2 έτη με φετινή αποδειξη?!!!

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχω απορία όμως. Βγάζω τώρα ΠΕΑ και πληρώνω τώρα. Πώς θα πάρω τα λεφτά σε πρόγραμμα σε 2 έτη με φετινή αποδειξη?!!!

Δεν έχει σημασία, αρκεί το ΠΕΑ να είναι μεταγενέστερο της ημερομηνίας που καθορίζεται από το εκάστοτε πρόγραμμα.

Στο τωρινό, ΠΕΑ μετά τις 26/11/2017 είναι έγκυρα και επιδοτούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα.  Έκατσα και έκανα αίτηση μέσω του demo και βγήκε άνετα σε 10 λεπτά.  Έλεγα να κάνω την αίτηση μόνος αλλα ο μηχανικός επιμένει ότι επειδή δεν κατάφερε να με εντάξει πέρσι θα με βαλει σε προτεραιότητα. Αλλα όσο να ειναι δεν έχω 100% εμπιστοσύνη.  Από την άλλη φοβάμαι λίγο μήπως κάτι πάει στραβά κατα την υποβολή την ώρα που κάνω την δήλωση και δεν ξερω να το αντιμετωπίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δοκιμαστική λειτουργεία, αυτο θα επιβεβαιωθεί κάποτε ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα στοιχεία του ακινήτου?

Όποιος το έχει κάνει, του βγήκε οκ?

image.png.51200a95e2ec99f89d19bfba483e1ca7.png

Στις 4/12/2020 στις 11:36 ΜΜ, Subzerog7 είπε

Εγώ έχω θέμα στο "Δήλωση Στοιχείων Ακινήτων (σύμφωνα με το τελευταίο εν ισχύ Ε9)"

Τα στοιχεία δεν έχουν επιβεβαιωθεί από την ΑΑΔΕ

 

Στις 5/12/2020 στις 12:01 ΠΜ, tasanton είπε

Ομοίως έχω το ίδιο πρόβλημα, με τον @subzerog7, ενώ όλα είναι όπως πρέπει. 

Επίσης στη φόρμα των συν-ιδιοκτητών του ακινήτου δεν δέχεται το ένα ΑΦΜ ενώ είναι έγκυρο.

Αν υπάρχουν bugs τώρα ή πρόβλημα στην επικοινωνία με ΑΑΔΕ, την κάτσαμε...

 

Στις 5/12/2020 στις 12:56 ΜΜ, Sanjuro είπε
 

Έχω 0,1 τετραγωνικά διαφορά. Μου είπαν σε άλλο θέμα του φόρουμ πως τα στρογγυλοποιεί η ΔΕΗ όπως και να'χει, οπότε μπορεί να μην έχω καν διαφορά!

Εδώ έχω το πρόβλημα... (έχω αφαιρέσει τα στοιχεία μου, αλλά αυτό το πρόβλημα εμφανίζει όταν τα βάζω)

spacer.png

Εσείς που είχατε το ίδιο πρόβλημα, τελικά ποιο ήταν αυτό?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στη δοκιμαστική λειτουργεία, αυτο θα επιβεβαιωθεί κάποτε ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα στοιχεία του ακινήτου?

Όποιος το έχει κάνει, του βγήκε οκ?

image.png.51200a95e2ec99f89d19bfba483e1ca7.png

 

 

Εσείς που είχατε το ίδιο πρόβλημα, τελικά ποιο ήταν αυτό?

Πρέπει να συμπληρώσει κανείς άλλες (επόμενες) σελίδες για να φτιάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, sphinxgr said:

Στη δοκιμαστική λειτουργεία, αυτο θα επιβεβαιωθεί κάποτε ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα στοιχεία του ακινήτου?

Όποιος το έχει κάνει, του βγήκε οκ?

image.png.51200a95e2ec99f89d19bfba483e1ca7.png

 

 

Εσείς που είχατε το ίδιο πρόβλημα, τελικά ποιο ήταν αυτό?

Για τη διαφορά τετραγωνικων δεν ξέρω να σου πω. Αλλα το μήνυμα περι ΑΑΔΕ το αγνόησα προσωρινά και μέχρι να συμπληρώσω τις υπόλοιπες καρτέλες ειχε γίνει η επιβεβαίωση (δεν εμφανιζόταν δηλαδή το μήνυμα)

 

Για το αφμ συνιδιοκτήτη συμπληρωσε το πεδίο κανε κλικ εκτός πίνακα,  και μετά κλικ στο πεδίο για εισαγωγή ατακ.  Προσοχή κάθε συνιδιοκτήτης εχει διαφορετικό ατακ για το ίδιο ακίνητο. 

Επεξ/σία από didaskalop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εσείς που είχατε το ίδιο πρόβλημα, τελικά ποιο ήταν αυτό?

Εμένα ήταν λάθος στα στοιχεία που έβαζα. Αφού είδα πιο προσεκτικά τι χρειαζόταν, πέρασε η αίτηση.

Πράγματι από την εμπειρία της demo αίτησης, σε 10-15 λεπτά έχεις τελειώσει.

Προφανώς με τα διάφορα στοιχεία, το ΠΕΑ και το έντυπο παρεμβάσεων ανά χείρας.

Το θέμα είναι να προλάβουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tasanton είπε

Εμένα ήταν λάθος στα στοιχεία που έβαζα. Αφού είδα πιο προσεκτικά τι χρειαζόταν, πέρασε η αίτηση.

Πράγματι από την εμπειρία της demo αίτησης, σε 10-15 λεπτά έχεις τελειώσει.

Προφανώς με τα διάφορα στοιχεία, το ΠΕΑ και το έντυπο παρεμβάσεων ανά χείρας.

Το θέμα είναι να προλάβουμε !

Σε τι εκανες λάθος ? Υπήρχε κάποιο πεδίο που ήθελε προσοχη?

edit: το βρήκα! Ένα δεκαδικό λάθος στα τετραγωνικά είχα!!!

Τώρα μένω σε αυτό. Λογικά όλοι το ίδιο θα έχετε:

image.png.791e4684015022c27d2f311d4327203f.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαζα λάθος ΑΤΑΚ ανα συνιδιοκτητη του ακινήτου.

Ολοκλήρωσα στη συνέχεια την αίτηση, καθώς έχω ήδη το ΠΕΑ και τις παρεμβάσεις στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αστεία μοιάζει η όλη διαδικασία. Δεν ξέρω πως μένουν τόσοι έξω όταν μένει ανοιχτό έστω και για 3-4 ώρες.

Μήπως γιατί τους βάζουν τα στοιχεία οι επιθεωρητές ή δεν το έχουν από H/Y μια;;  ή είναι τόσο χάλια η φάση τότε που 3-4 ώρες είναι 20 λεπτά κομμένα σε 5λεπτα λειτουργείας του συστήματος;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2020 στις 11:52 ΠΜ, Subzerog7 είπε

Ακριβώς το ίδιο λάθος έκανα. Με το που έβαλα το σωστό του συγκύριου το πήρε. Εγώ νόμιζα το διαμέρισμα είχε ίδιο ΑΤΑΚ για όλους 

@sphinxgr αυτό ήταν το λάθος μου. Στην καρτέλα με τις συγκιριότητες έβαζα τον ίδιο αριθμό ΑΤΑΚ και στους 2 συγκύριους γιατί νόμιζα ότι το ΑΤΑΚ ήταν ίδιος αριθμός για το διαμέρισμα , αλλά κάθε συγκίριος έχει διαφορετικό αριθμό ΑΤΑΚ για το ίδιο διαμέρισμα.

Edit: Εγώ έβαλα και ΠΕΑ και pdf με τις εργασίες και τελείωσα και το βήμα 3. Μέχρι εκεί πάει. 
Το πρόβλημα μου έιναι ότι δεν μου έδινε το +10% bonus που δίνει αν  ανέβεις 4 κατηγορίες.
Είδωμεν.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα νομιμοποιηση καποιων αυθαιρετων χωρων και εν συνεχεια εκανα την διορθωση του εντυπου Ε1 φορ ετους 2019 (δηλαδη του τελευταιου).

Θα πρεπει να κανω και την αναλογη διορθωση του Ε9 για το ετος 2020 ?  Θα πρεπει να μπει ημερομηνια 2018. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...