Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο ερωτήσεις...

  • Ποια σημεία ΔΕΝ ελέγχει το σύστημα αυτόματα πριν την υποβολή και μπορεί να είναι λάθος και να επηρεάσουν τελικά (αργότερα, αφού περάσει στο σύστημα και πάρει αριθμό πρωτοκόλλου) την έγκριση της αίτησης;;
  • Μπορεί κάποιος να βάλει ΠΕΑ (και παρεμβάσεις) πριν τα βασικά στοιχεία αίτησης;;
Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, kanesaxo είπε

μάλιστα. Εκτός αν ψεύδονται οι συνάδελφοι, που δε βρίσκω το λόγο.

Οσο περνάνε τα χρόνια του ΕΚΟ, τοσο πιστεύω πως το σύστημα ειναι διαβλητό και στημένο για κάποια συμφέροντα (ακουστηκα πολυ ΠΑΟΚτσής τωρα το ξερω)

Το ορθότερο θα ήταν με αντικειμενικα κριτήρια και μοριοδοτηση να γινεται η ενεργειακή αναβάθμιση. Διοτι αυτο το νοημα του προγράμματος, την οικια του 60 και καταναλωνει τον αμπακο, να την βελτιωσεις ενεργειακά. 

Να μη μπαινει η κουτσή μαρια με μαγειρεμένα ΠΕΑ, και παει λεγοντας. Να μπαινουν ολοι, να παιρνουν σειρα, και να τρεχει συνέχεια.

Λεω εγώ.

Αν είναι μαγειρεμένα τα ΠΕΑ, αυτό τον κάνουν οι ενεργειακοι επιθεωρητές (με το αζημιωτο) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν είναι μαγειρεμένα τα ΠΕΑ, αυτό τον κάνουν οι ενεργειακοι επιθεωρητές (με το αζημιωτο) ?

μαγειρεμένα εννοώ ώς ένα βαθμό. Έχει ηλιακό αλλά δεν έχει, κάνα κουφωμα εχει θερμοδιακοπή, αλλά δεν εχει, τέτοια πράγματα. Στα πλαίσια του "νορμαλ". Για να βοηθήσει το πελάτη θα γίνει, οχι για να βγάλει εξτρα μεροκάμματο...προς Θεού (αν ρωτάς αυτό)

Οχι πως δεν εχουν συμβεί και χειρότερα, αλλα δεν ειναι της παρούσης, και αποτελούν εικασίες - ΑΝ δε δώ κατι με τα μάτια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μήπως έπρεπε πρώτα να περάσεις όμως το ΠΕΑ? (πολλοί δεν το είχαμε εκείνη την ώρα)

Νομίζω ότι δεν χάνονται τα λεφτά. Αν βάλω ας πούμε 10.000ε τα οποία δεν θα χρησιμοποιήσω, θα μεταφερθούν σε άλλους δικαιουχους (που θα μπουν πιο μετά ή κατι τετοιο)

https://www.b2green.gr/el/post/86253/exoikonomo-aftonomo-ta-episima-statistika-tis-1is-meras-gia-ipeiro-kai-ionio

ναι συγνώμη εμείς δεν είχαμε ΠΕΑ. το πήραμε χθες άρα δεν μπορέσαμε να τεστάσουμε τον πίνακα.

προφανώς δεν πάνε χαμένα αλλά τα χρήματα. μπορεί να δίνονται αργότερα (πχ στο επόμενο "εξοικονομώ"). όμως γιατί να μην μπει ένας ακόμη πιο αργός τώρα (αν έχει όλα τα χαρτιά του οκ) και να πρέπει να ξανακάνει αίτηση μετά από 1-2 χρόνια ;;; και αν μπει!!!, και δε βρεθούν άλλοι πιο γρήγοροι...

αυτό εννοώ.

προφανώς η ευθύνη είναι κεντρική και δεν αφορά σε καμιά περίπτωση τους μηχανικούς που κάνουν και μπόλικη δουλειά που δεν την πληρώνονται σε πολλές περιπτώσεις...

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του χρόνου θα συμβεί το αναμενόμενο...για το καλό και τη ψυχική υγεία ολων.

"του χρόνου οι αιτήσεις θα κατατάσσονται ανάλογα με την εξοικονόμηση, και οι καλύτεροι θα επιδοτούνται"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς όποιον έκανε σήμερα αίτηση. Ποιά είναι τα απολύτως απαραίτητα δικαιολογητικά για την υπολβολή αίτησης? Όπως έχω καταλάβει απο τους οδηγούς χρειάζεται σε πρώτη φάση μόνο η άδεια οικοδομής και οι συστάσεις που συνοδεύουν το ΠΕΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

ναι συγνώμη εμείς δεν είχαμε ΠΕΑ. το πήραμε χθες άρα δεν μπορέσαμε να τεστάσουμε τον πίνακα.

προφανώς δεν πάνε χαμένα αλλά τα χρήματα. μπορεί να δίνονται αργότερα (πχ στο επόμενο "εξοικονομώ"). όμως γιατί να μην μπει ένας ακόμη πιο αργός τώρα (αν έχει όλα τα χαρτιά του οκ) και να πρέπει να ξανακάνει αίτηση μετά από 1-2 χρόνια ;;; και αν μπει δε βρεθούν άλλοι πιο γρήγοροι...

αυτό εννοώ. 

Δεν είναι δυνατόν αυτό.

Πάντα θες ενα μαξιλαράκι για τα κόστη που θα έρθουν. Θα ρισκάρω εγώ ας πούμε να βάλω 1000€ από την τσέπη μου, αν τελικά δεν φτάσει ο προϋπολογισμός ή να μην φτάσω την απαραίτητη κατηγορία αναβαθμισης και να τα πληρώσω όλα απο την τσέπη μου , για να ενταχθεί κάποιος άσχετος, 6 μήνες νωρίτερα?!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

Του χρόνου θα συμβεί το αναμενόμενο...για το καλό και τη ψυχική υγεία ολων.

"του χρόνου οι αιτήσεις θα κατατάσσονται ανάλογα με την εξοικονόμηση, και οι καλύτεροι θα επιδοτούνται"

αυτό που το έχεις μάθει;

επίσης αυτό , κατά τη γνώμη μου, είναι ακόμη πιο κοινωνικά άδικο.

άσε που τότε στάνταρ η πρόταση θα είναι το max.

εμένα πχ η μάνα μου μένει σε ένα σπίτι της δεκαετίας του 1960 και θέλει με τρεις παρεμβάσεις να ανέβει 3 κατηγορίες ώστε να έχει ζεστό σπίτι το χειμώνα.

δηλ προϋπολογισμός βία 26.000 (γιατί είναι λίγο μεγάλο).

αν είναι να πάει στα 50.000 με σύνταξη 5 κατοστάρικα μάλλον δεν θα το κάνουμε...

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Δεν είναι δυνατόν αυτό.

Πάντα θες ενα μαξιλαράκι για τα κόστη που θα έρθουν. Θα ρισκάρω εγώ ας πούμε να βάλω 1000€ από την τσέπη μου, αν τελικά δεν φτάσει ο προϋπολογισμός ή να μην φτάσω την απαραίτητη κατηγορία αναβαθμισης και να τα πληρώσω όλα απο την τσέπη μου , για να ενταχθεί κάποιος άσχετος, 6 μήνες νωρίτερα?!!!

δεν μιλάω για 1000 ευρώ .

μιλάω ακόμη και για ολόκληρη παρέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

αυτό που το έχεις μάθει;

επίσης αυτό , κατά τη γνώμη μου, είναι ακόμη πιο κοινωνικά άδικο.

άσε που τότε στάνταρ η πρόταση θα είναι το max.

εμένα πχ η μάνα μου μένει σε ένα σπίτι της δεκαετίας του 1960 και θέλει με τρεις παρεμβάσεις να ανέβει 3 κατηγορίες ώστε να έχει ζεστό σπίτι το χειμώνα.

δηλ προϋπολογισμός βία 26.000 (γιατί είναι λίγο μεγάλο).

αν είναι να πάει στα 50.000 με σύνταξη 5 κατοστάρικα μάλλον δεν θα το κάνουμε...

δεν μιλάω για 1000 ευρώ .

μιλάω ακόμη και για ολόκληρη παρέμβαση.

Δεν εχει ειπωθεί απο επίσημα χείλη, αλλά ο συνάδελφος που το έγραψε, δε θα το εγραψε στη τύχη. Μιας και δεν ειναι τυχαίος. Οψόμεθα.

Το θεωρώ δικαιότερο.

Επαναλαμβάνω, το νόημα ειναι να αναβαθμιστούμε ενεργειακά για να πιάσουμε κάποιους στόχους ώς χώρα. ΔΕΝ τους ενδιαφέρει αν η μητέρα σου ανέβει 3 κατηγορίες με 25.000, ενω μπορει να ανεβει 4 με 40.000 (τυχαια τα νουμερα, τυχαιο το παράδειγμε με τη μητέρα σου).

Ετσι λέω εγώ στα σενάρια του μυαλού μου. 

Κι ετσι θα εχουμε δουλειά ολοι οι μηχανικοι, με την άνεση μας, να περναμε την αίτηση, να βγαινει μια βαθμολογια Χ, να ειναι ολα ονλαιν, να λεει το κρατος μεχρι τις 31/01 εχουμε 50.000.000, ξεκιναμε απ'την υψηλοτερη βαθμολογια και καταβαινουμε. 

Φτάσαν μεχρι το νουερο 125 αιτηση; μπηκατε κυριοι. Οι υπολοιποι κρατατε βαθμολογια, πεφτουν ανεβαινουν ΑΝ γινει αιτηση απο καποιον αλλον και παει λεγοντας...

ΚΑΘΑΡΕΣ δουλειές. Μονιμα ανοικτο προγραμμα. Και έχει ο Θεός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kanesaxo είπε

μαγειρεμένα εννοώ ώς ένα βαθμό. Έχει ηλιακό αλλά δεν έχει, κάνα κουφωμα εχει θερμοδιακοπή, αλλά δεν εχει, τέτοια πράγματα. Στα πλαίσια του "νορμαλ". Για να βοηθήσει το πελάτη θα γίνει, οχι για να βγάλει εξτρα μεροκάμματο...προς Θεού (αν ρωτάς αυτό)

Οχι πως δεν εχουν συμβεί και χειρότερα, αλλα δεν ειναι της παρούσης, και αποτελούν εικασίες - ΑΝ δε δώ κατι με τα μάτια μου. 

Ο ηλιακός πχ δεν φωτογραφίζεται ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ ?

ΔΕΝ θα χρειαστεί τιμολόγιο αγοράς ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sanjuro είπε

^Δεν έχω πληρώσει ακόμα. Δεν ξέρω.

By the way, λένε πως σε 20-25 λεπτά (αναλόγως ποιον ρωτήσεις) τέλειωσαν τα χρήματα για την Ήπειρο.

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό για τις άλλες περιφέρειες, πάντως είναι κάτι που με αγχώνει άσχημα.

Περιφέρεια Ηπείρου: 65 εκατομμύρια ευρώ. Αττικής: 160 εκατομμύρια ευρώ.

Βέβαια στην Αττική μάλλον έχουμε και περισσότερες πολυκατοικίες, οι οποίες πάνε για άλλη μέρα.

 

Θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε τι γινόταν τις προηγούμενες χρονιές στην ίδια περιφέρεια.

Οι πολυκατοκίες ξεκινάνε απο 2021

10 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Μια ερώτηση προς όποιον έκανε σήμερα αίτηση. Ποιά είναι τα απολύτως απαραίτητα δικαιολογητικά για την υπολβολή αίτησης? Όπως έχω καταλάβει απο τους οδηγούς χρειάζεται σε πρώτη φάση μόνο η άδεια οικοδομής και οι συστάσεις που συνοδεύουν το ΠΕΑ.

Χρειάζεται το Πιστοποιητικό Ενεργειακής απόδοσης ,που θα πληκτρολογήσεις το αριθμό πρωτοκόλλου και το κλειδί ασφαλείας , ώστε να κάνει ανάκτηση ,και συμπληρωμενο και υπογεγραμμένο το έντυπο ΙΙΙ απο τόν αιτών/ουσα και ενεργειακο επιθεωρητη, σε μορφη pdf .

Εννοείται έχει γινει έλεγχος σε Ε1,Ε9,ΔΕΗ και συμβαδίζουν όλα μαζι , για το κτίριο που θα υποβληθεί . 

Εάν δεσμεύσεις χρήματα δηλαδή προχωρήσεις τη αίτηση σε υπαγωγή , τα υπόλοιπα δικαιολογητικα θα τα ζητήσουν σε επόμενο σημείο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Δεν εχει ειπωθεί απο επίσημα χείλη, αλλά ο συνάδελφος που το έγραψε, δε θα το εγραψε στη τύχη. Μιας και δεν ειναι τυχαίος. Οψόμεθα.

Το θεωρώ δικαιότερο.

Επαναλαμβάνω, το νόημα ειναι να αναβαθμιστούμε ενεργειακά για να πιάσουμε κάποιους στόχους ώς χώρα. ΔΕΝ τους ενδιαφέρει αν η μητέρα σου ανέβει 3 κατηγορίες με 25.000, ενω μπορει να ανεβει 4 με 40.000 (τυχαια τα νουμερα, τυχαιο το παράδειγμε με τη μητέρα σου).

Ετσι λέω εγώ στα σενάρια του μυαλού μου. 

Κι ετσι θα εχουμε δουλειά ολοι οι μηχανικοι, με την άνεση μας, να περναμε την αίτηση, να βγαινει μια βαθμολογια Χ, να ειναι ολα ονλαιν, να λεει το κρατος μεχρι τις 31/01 εχουμε 50.000.000, ξεκιναμε απ'την υψηλοτερη βαθμολογια και καταβαινουμε. 

Φτάσαν μεχρι το νουερο 125 αιτηση; μπηκατε κυριοι. Οι υπολοιποι κρατατε βαθμολογια, πεφτουν ανεβαινουν ΑΝ γινει αιτηση απο καποιον αλλον και παει λεγοντας...

ΚΑΘΑΡΕΣ δουλειές. Μονιμα ανοικτο προγραμμα. Και έχει ο Θεός.

αυτό που λες είναι πιο δίκαιο για τις αμοιβές και τη δουλειά των μηχανικών όμως είναι πιο άδικο για τον πολύ κόσμο που έχει άναγκη οικονομική και όχι οικολογική.

εκτός αν το πρόγραμμα γίνεται αποκλειστικά για να έχει η δουλειά ο κλάδος...

μπορεί να είναι και έτσι.

όμως η έννοια της δικαιοσύνης είναι σχετική ειδικά υπό το πρίσμα που το θέτεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, meletis_m said:

Οι πολυκατοκίες ξεκινάνε απο 2021

Χρειάζεται το Πιστοποιητικό Ενεργειακής απόδοσης ,που θα πληκτρολογήσεις το αριθμό πρωτοκόλλου και το κλειδί ασφαλείας , ώστε να κάνει ανάκτηση ,και συμπληρωμενο και υπογεγραμμένο το έντυπο ΙΙΙ απο τόν αιτών/ουσα και ενεργειακο επιθεωρητη, σε μορφη pdf .

Εννοείται έχει γινει έλεγχος σε Ε1,Ε9,ΔΕΗ και συμβαδίζουν όλα μαζι , για το κτίριο που θα υποβληθεί . 

Εάν δεσμεύσεις χρήματα δηλαδή προχωρήσεις τη αίτηση σε υπαγωγή , τα υπόλοιπα δικαιολογητικα θα τα ζητήσουν σε επόμενο σημείο .

Αρα άδεια οικοδομής πιο μετά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Αρα άδεια οικοδομής πιο μετά? 

Ναι τη χρονολογια έκδοσης της να γνωρίζεις τής οικοδομικής άδειας . Το ζητάει .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

αυτό που λες είναι πιο δίκαιο για τις αμοιβές και τη δουλειά των μηχανικών όμως είναι πιο άδικο για τον πολύ κόσμο που έχει άναγκη οικονομική και όχι οικολογική.

εκτός αν το πρόγραμμα γίνεται αποκλειστικά για να έχει η δουλειά ο κλάδος...

μπορεί να είναι και έτσι.

όμως η έννοια της δικαιοσύνης είναι σχετική ειδικά υπό το πρίσμα που το θέτεις.

 

παλι μπερδεύεσαι. Πρωτίστως γίνεται για τον ενεργειακό στόχο και ΟΧΙ για τον κόσμο που έχει ανάγκη. Ασχέτως που σε αυτο το κόσμο απευθύνεται (οπως και εγώ με 2 ΕΚΟ στα σπιτια μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...