Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Makkkk είπε

Καλησπέρα.. Στην περίπτωση μου δεν υπάρχει άδεια οικοδομής.. Μόνο κάποια χαρτιά από νόμο Τρίτση το 1983. Και κάποια υπεύθυνη δήλωση. 

Έχω όμως την τακτοποιηση.. Είναι αρκετή? 

νομίζω ναι.

αλλά ρωτάς το μηχανικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία! Επειδή στο προηγούμενο εξοικονομώ δεν είχα προλάβει μηχανικό να αναλάβει το έργο αυτήν την φορά ήρθα σε επαφή και ξεκίνησα τις διαδικασίες από τον Αύγουστο. Καθώς ήμουν από τους πρώτους που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον με διαβεβαιώσαν πως όλα θα γίνουν από αυτούς και θα είμαι στην πρώτη "διαλογή" από τις αιτήσεις που θα προσπαθήσουν να βάλουν στο πρόγραμμα αφού είναι γνωστός ο χαμός που γίνεται. 

Μετά από ανταλλαγή πολλών mail τηλεφωνημάτων κ.λ.π ο φάκελος ήταν έτοιμος έγκαιρα. Σε τυχαίο τηλέφωνο που έκανα παραμονή Χριστουγέννων για κάποιες διευκρινίσεις με την διαδικασία, η γραμματέας με ενημερώνει ότι έχουν πάρα πολλές αιτήσεις και θα ήταν καλύτερο να αναλάβω μόνος την δική μου. Σε ερώτησή μου αν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο demo ώστε να κάνω εξάσκηση μου ανέφερε ότι θα μου δώσουν ένα βίντεο που περιγράφει αναλυτικά την διαδικασία γιατί το demo είναι κλειστό πλέον. Αποτέλεσμα να έχω γίνει έξω φρενών καθότι υποτίθεται από την αρχή είχαμε συμφωνήσει πως αναλαμβάνουν την όλη διαδικασία από το Α μέχρι το Ω. Θυμήθηκαν να μου πουν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν την αίτηση μου σε τυχαίο τηλεφώνημά μου. Δηλαδή αν δεν τους καλούσα περίμεναν να μου το πουν παραμονή της αίτησης

Όπως και να έχει πλέον πιστεύω πως είναι καλύτερα έτσι, αφού διαβάζοντας προηγούμενα posts είδα ότι η ολοκλήρωση της αίτησης δεν φαίνεται να απαιτεί ιδιαίτερες γνώσης αλλά καλή προετοιμασία (excel με όλα τα πεδία έτοιμα προς copypaste) και φυσικά τύχη. 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: 

  1. Κυκλοφορεί κάποιο άλλο demo ώστε να κάνω εξάσκηση;
  2. Με την εμπειρία όσων έκαναν δηλώσεις σε άλλες περιφέρειες μέχρι τώρα, εάν δω απλά το βίντεο χωρίς να έχω κάνει εξάσκηση υπάρχει κάποια ελπίδα; 
  3. Τελικά συμφέρει να ανέβει πρώτα το ΠΕΑ και μετά να συνεχιστεί η διαδικασία;
  4. Πόσες παρεμβάσεις θεωρείτε πως είναι το μέγιστο δυνατό να προλάβει κανείς;
  5. Όταν έχουμε να περάσουμε π.χ. 10 μπαλκονόπορτες μιλάμε για 10 παρεμβάσεις ή μια;
  6. 290€ +5 παράβολο για διαμέρισμα 90 τ.μ στην Θεσσαλονίκη είναι λογική τιμή; (δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω). Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα χαμηλότερες τιμές και φαντάστηκα ότι η μεγαλύτερη τιμή έχει να κάνει με την δέσμευση ότι αυτοί θα ολοκληρώσουν την αίτηση ή λέω ασυναρτησίες; 

Η τελευταία και βασική ερώτηση για την οποία ξεκίνησα το post: αν καταφέρω τελικά να περάσω την αίτηση στο σύστημα,  μπορώ να αλλάξω τον σύμβουλό έργου ώστε να κάνει κάποιο άλλο γραφείο τις εργασίες. Έχω μείνει εξαιρετικά απογοητευμένος μαζί τους και επειδή ενδιαφερόμουν για μια λύση «πάρτε το κλειδί του σπιτιού και κάντε την δουλειά» (πιθανόν όταν θα γίνουν οι εργασίες να μην βρίσκομαι καν στην περιοχή για να επιβλέπω τις εργασίες) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον στο συγκεκριμένο γραφείο.

Συγνώμη για το μακροσκελές post...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, xeretismata είπε

Όπως και να έχει πλέον πιστεύω πως είναι καλύτερα έτσι, αφού διαβάζοντας προηγούμενα posts είδα ότι η ολοκλήρωση της αίτησης δεν φαίνεται να απαιτεί ιδιαίτερες γνώσης αλλά καλή προετοιμασία (excel με όλα τα πεδία έτοιμα προς copypaste) και φυσικά τύχη. 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: 

  1. Κυκλοφορεί κάποιο άλλο demo ώστε να κάνω εξάσκηση;
  2. Με την εμπειρία όσων έκαναν δηλώσεις σε άλλες περιφέρειες μέχρι τώρα, εάν δω απλά το βίντεο χωρίς να έχω κάνει εξάσκηση υπάρχει κάποια ελπίδα; 
  3. Τελικά συμφέρει να ανέβει πρώτα το ΠΕΑ και μετά να συνεχιστεί η διαδικασία;
  4. Πόσες παρεμβάσεις θεωρείτε πως είναι το μέγιστο δυνατό να προλάβει κανείς;
  5. Όταν έχουμε να περάσουμε π.χ. 10 μπαλκονόπορτες μιλάμε για 10 παρεμβάσεις ή μια;
  6. 290€ +5 παράβολο για διαμέρισμα 90 τ.μ στην Θεσσαλονίκη είναι λογική τιμή; (δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω). Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα χαμηλότερες τιμές και φαντάστηκα ότι η μεγαλύτερη τιμή έχει να κάνει με την δέσμευση ότι αυτοί θα ολοκληρώσουν την αίτηση ή λέω ασυναρτησίες; 

      7. Η τελευταία και βασική ερώτηση για την οποία ξεκίνησα το post: αν καταφέρω τελικά να περάσω την αίτηση στο σύστημα,  μπορώ να αλλάξω τον σύμβουλό έργου ώστε να κάνει κάποιο άλλο γραφείο τις εργασίες. Έχω μείνει εξαιρετικά απογοητευμένος μαζί τους και επειδή ενδιαφερόμουν για μια λύση «πάρτε το κλειδί του σπιτιού και κάντε την δουλειά» (πιθανόν όταν θα γίνουν οι εργασίες να μην βρίσκομαι καν στην περιοχή για να επιβλέπω τις εργασίες) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον στο συγκεκριμένο γραφείο.

Συγνώμη για το μακροσκελές post...

Οι μηχανικοί νόμιζαν πως θα είναι η φάση σαν τα προηγούμενα έτη όπου πρόλαβαν να περάσουν 3-4 ο καθένας. Η πραγματικότητα όμως είναι πως πολλοί δεν μπόρεσαν να περάσουν ούτε μια φέτος. Οπότε αν έχουν πάνω από μια σου είπαν (ευτυχώς) να την κάνεις μόνος σου. Το αρνητικό είναι πως αυτοί οι άνθρωποι γενικώς προσπαθούν να έχουν τους πελάτες τους όσο γραμμένους γίνεται (!) γιατί αλλιώς δεν αξίζει να κάνουν αυτό που κάνουν. Οι εργατοώρες δεν βγαίνουν. Οπότε αν δεν τους πιέσεις ούτε θα σου πουν και πιθανόν ούτε να κάνουν αυτά που πρέπει να κάνουν οι ίδιοι σωστά.

Τώρα στις ερωτήσεις...

1. Το "demo" είναι η ίδια η πλατφόρμα σε δοκιμαστική λειτουργία. Εγώ δεν έχω αντιληφθεί να έχει βγει κάποιο αντίγραφο ας πούμε της πλατφόρμας που να κυκλοφορεί. Μπορεί να κυκλοφορεί, εγώ όμως δεν το γνωρίζω.

2. Υπάρχει ναι, γενικά ακούγεσαι άτομο που ψάχνεις τα πράγματα πάρα πολύ και για να είσαι εδώ μάλλον το έχεις κάπως με τους υπολογιστές Ψάξτα λίγο παραπάνω και θα έχεις πιθανότητες να μπεις, γιατί όχι;;

3. Το θέμα είναι τι κάνουν οι άλλοι την ίδια στιγμή. Όταν εγώ το έκανα πρώτο (στην περίπτωση της Αττικής) σχεδόν κανείς δεν είχε σκεφτεί να το κάνει πρώτο οπότε τα requests ήταν λίγα την στιγμή εκείνη. Τώρα πλέον έχει βγει η βρώμα πως καλό είναι να γίνεται πρώτο. Πράγμα που παραδόξως μπορεί να σημαίνει πως το αβανταζ που θα μπορούσε να δίνει κάτι τέτοιο όχι μόνο έχει εξαφανιστεί αλλά το αντίθετο μπορεί να είναι καλύτερο!

4. Όλες όσες έχει!!! 11? 12? 13? Όλες! Απλά προφανώς όσο περισσότερο προετοιμασμένος είναι και όσο λιγότερες παρεμβάσεις έχει τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να περάσει.

5. 10 μπαλκονόπορτες = μια παρέμβαση.

6. Άλλο σύμβουλος έργου άλλο έκδοση ΠΕΑ. Δεν πειράζει να τους δηλώσεις σύμβουλους έργου και ας μην περάσουν την αίτηση σου. Ο σύμβουλος έργου έχει και άλλες δουλειές να κάνει για'σενα αργότερα απ'οτι ξέρω.

7. Απ'οτι είχα διαβάσει στον οδηγό... ναι. Τώρα πόσο εύκολο είναι δεν το γνωρίζω.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xeretismata είπε

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

290€ +5 παράβολο για διαμέρισμα 90 τ.μ στην Θεσσαλονίκη είναι λογική τιμή; (δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω). Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα χαμηλότερες τιμές και φαντάστηκα ότι η μεγαλύτερη τιμή έχει να κάνει με την δέσμευση ότι αυτοί θα ολοκληρώσουν την αίτηση ή λέω ασυναρτησίες; 

 

Και εμένα γύρω στα 280 μου είπε και είναι και "φίλος" ο μηχανικός. Είχαμε συμφωνήσει έξ αρχής ότι θα κάνω μόνος μου την αίτηση για τους γνωστούς λόγους και το βρίσκω λογικό. Μου έκανε ένα μίνι μάθημα με screenshot από παλαιότερες φορές. Αυτό που δεν κατάλαβα (και ντραπηκα να ρωτήσω) είναι τι είναι αυτά τα 280 ευρώ. Αφού θα μπει ως σύμβουλος έργου και θα πληρωθεί από το πρόγραμμα αν ενταχθώ. Το ενεργειακό πιστοποιητικό φυσικα θα το πληρωθεί ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αλλά δεν νομίζω να στοιχίζει αυτό 280. Δηλαδή θέλουν 280 επιπλέον την αμοιβής που δίνει το πρόγραμμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Και εμένα γύρω στα 280 μου είπε και είναι και "φίλος" ο μηχανικός. Είχαμε συμφωνήσει έξ αρχής ότι θα κάνω μόνος μου την αίτηση για τους γνωστούς λόγους και το βρίσκω λογικό. Μου έκανε ένα μίνι μάθημα με screenshot από παλαιότερες φορές. Αυτό που δεν κατάλαβα (και ντραπηκα να ρωτήσω) είναι τι είναι αυτά τα 280 ευρώ. Αφού θα μπει ως σύμβουλος έργου και θα πληρωθεί από το πρόγραμμα αν ενταχθώ. Το ενεργειακό πιστοποιητικό φυσικα θα το πληρωθεί ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αλλά δεν νομίζω να στοιχίζει αυτό 280. Δηλαδή θέλουν 280 επιπλέον την αμοιβής που δίνει το πρόγραμμα;

Από όσο θυμάμαι στο έγγραφο που μου είχε δώσει για το έμβασμα έλεγε ξεκάθαρα στην αιτιολογία "για την έκδοση Α' ΠΕΑ" . Δυστυχώς δεν το έχω μαζί μου αυτήν την στιγμή για να το πω με απόλυτη σιγουριά. 

Επεξ/σία από xeretismata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xeretismata είπε

Από όσο θυμάμαι στο έγγραφο που μου είχε δώσει για το έμβασμα έλεγε ξεκάθαρα στην αιτιολογία "για την έκδοση Α' ΠΕΑ" . Δυστυχώς δεν το έχω μαζί μου αυτήν την στιγμή για να το πω με απόλυτη σιγουριά. 

Ήταν τυπικός ο δικός σου τουλάχιστον. Εγώ έδωσα ένα ποσό μετρητά γιατί αιφνιδιάστηκα λίγο. Φυσικά θα πληρωθούν για την δουλειά που κάνουν ανεξαρτήτως αν εμείς μπορέσουμε να ενταχθούμε ή όχι αλλά πραγματικά από την στιγμή που την διαδικασία θα την κάνουμε εμείς, τόσα λεφτά μόνο για το ΠΕΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κοστος του ΠΕΑ ειναι συγκεκριμενο και οριζεται απο το προγραμμα. 75 ευρω +2,5 ευρω ανα τετραγωνικο. Πχ για ενα σπιτι 100τμ το ΠΕΑ κοστιζει 325 ευρω.

Και το προγραμμα (αν ενταχτεις) σε αποζημιωνει για ακριβως αυτο το ποσο. Γιαυτο ειναι σημαντικο αυτο να πληρωθει μεσω τραπεζης, οχι με μετρητα στο μηχανικο, και στο εμβασμα/καταθετηριο να υπαρχει ενδειξη οτι η πληρωμη αφορα Α ΠΕΑ. Αυτο το χαρτι το ανεβαζεις στα δικαιολογητικα πριν γινει η εκταμιευση και τα χρηματα μπαινουν στον λογαριασμο σου.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οποίο ΠΕΑ το πληρώνεις από πριν και αν δεν προλάβεις να ενταχθείς στο πρόγραμμα το κάνεις λαδόκολλα για πίτες σουβλάκι έτσι; Άλλο ένα ωραίο απότοκο της καταπληκτικής διαδικασίας ένταξης...

Ναι, ξέρω ότι έχει ισχύ αρκετά χρόνια και χρειάζεται αν νοικιάσεις το σπίτι κλπ. αλλά αυτό δε λέει κάτι. Σε πολλούς μπορεί να μην τους χρειαστεί ποτέ ξανά.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το κοστος του ΠΕΑ ειναι συγκεκριμενο και οριζεται απο το προγραμμα. 75 ευρω +2,5 ευρω ανα τετραγωνικο. Πχ για ενα σπιτι 100τμ το ΠΕΑ κοστιζει 325 ευρω.

Και το προγραμμα (αν ενταχτεις) σε αποζημιωνει για ακριβως αυτο το ποσο. Γιαυτο ειναι σημαντικο αυτο να πληρωθει μεσω τραπεζης, οχι με μετρητα στο μηχανικο, και στο εμβασμα/καταθετηριο να υπαρχει ενδειξη οτι η πληρωμη αφορα Α ΠΕΑ. Αυτο το χαρτι το ανεβαζεις στα δικαιολογητικα πριν γινει η εκταμιευση και τα χρηματα μπαινουν στον λογαριασμο σου.

δεν υπαρχει τροπος να μην πληρωθει δηλαδη το πεα?και εγω να κανω κανονικα την αιτηση?

με λιγα λογια θα με πεταξει εκτος το προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Triple_HR21 είπε

δεν υπαρχει τροπος να μην πληρωθει δηλαδη το πεα?και εγω να κανω κανονικα την αιτηση?

με λιγα λογια θα με πεταξει εκτος το προγραμμα?

οχι δεν υπαρχει, δεν μπορει να προχωρησει η αιτηση αν δεν διασταυρωθει το ΠΕΑ και αν δεν ανεβασεις το εντυπο παρεμβασεων που το συνοδευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

οχι δεν υπαρχει, δεν μπορει να προχωρησει η αιτηση αν δεν διασταυρωθει το ΠΕΑ και αν δεν ανεβασεις το εντυπο παρεμβασεων που το συνοδευει

ωραια με το που ανεβαζεις το εντυπο το συστημα δεν ξερει τη χαρτια ανεβαζεις ομως.

προφανως θα ελεγχθεί αργοτερα και θα σε κοψουν.

ο μηχανικος εμενα με ειπε στην αιτηση,το ποιο σημαντικο ειναι στην αρχη να ξεκινισεις να βαλεις το ΠΕΑ και μετα ολα τα αλλα. υσχυει αυτο δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μηχανικος σου ειπε οτι το πιο σημαντικο ειναι το πεα, αλλα ρωτας αν μπορεις να κανεις αιτηση χωρις πεα ...

το συστημα ελεγχει 2 αριθμους που εχει πανω το ΠΕΑ. Αν δεν τους εχεις (δεν εχεις βγαλει ΠΕΑ δηλαδη) δε μπορεις να κανεις αιτηση.

Απο κει και περα οχι δεν ισχυει οτι πρεπει να βαλεις το ΠΕΑ πρωτο, ισχυε στους πρωτους γυρους γιατι κολλαγε το συστημα γιατι παραλληλα με τον ελεγχο ΠΕΑ, το συστημα παρεμενε ανοιχτο για επεξεργασια ΠΕΑ ... πλεον κλεινει, και δε κολλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

ο μηχανικος σου ειπε οτι το πιο σημαντικο ειναι το πεα, αλλα ρωτας αν μπορεις να κανεις αιτηση χωρις πεα ...

το συστημα ελεγχει 2 αριθμους που εχει πανω το ΠΕΑ. Αν δεν τους εχεις (δεν εχεις βγαλει ΠΕΑ δηλαδη) δε μπορεις να κανεις αιτηση.

Απο κει και περα οχι δεν ισχυει οτι πρεπει να βαλεις το ΠΕΑ πρωτο, ισχυε στους πρωτους γυρους γιατι κολλαγε το συστημα γιατι παραλληλα με τον ελεγχο ΠΕΑ, το συστημα παρεμενε ανοιχτο για επεξεργασια ΠΕΑ ... πλεον κλεινει, και δε κολλαει.

ε ναι απλα ρωτησα αν μπορω μπας και γλυτωσω το 400αρι γιατι γινεται χαμος με τις αιτησεις καθε φορα και σιγα μην προλαβω να μπω στο προγραμμα παλι.

το μονο καλο ειναι οτι το πεα εχει διαρκεια 10 χρονια+μεχρι το 2030 θα τρεχει το εξοικονομώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια να εχουμε! Απορια..Με το επομενο εξοικονομω φτου κι απ την αρχη η αιτηση; εγω ανεβασα ΠΕΑ αλλα δεν προλαβα τελειωσαν τα χρηματα εφτασα μεχρι το σταδιο 3..Παραμενει το ΠΕΑ στο συστημα και συνεχιζεις απο κει και μετα; Κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει προτεραιοτητα για τις παλιοτερες αιτησεις;

Οσο για την αμοιβη του μηχανικου..πλεον με οποιον γνωστο μιλαω νομιζω ολοι τους ζητανε εξτρα αμοιβη περαν του ΠΕΑ αναλογα αλλος 250, αλλος 300-350 μεχρι το τελος της διαδικασιας κι ειναι λογικο..Εγω ας πουμε εδωσα 150 προκαταβολη και τα υπολοιπα στο τελος του προγραμματος οταν εγκριθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...