Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, ikucic said:

εγω έχω μεγάλο σπίτι.  Ουτε το έχτισα ούτε το αγόρασα. Το κληρονομησα (οικοδομή του 1961 !) . Δύο μεγάλα διαμερίσματα.  Εχω ξοδέψει εδώ και 9 χρόνια 60.000 ευρώ στο ένα για ανακαινιση  (αυτό πλέον κατοικείται) .  Και 25000 στο άλλο (που είναι ανολοκλήρωτο και είναι φτιαγμένο μόνο ένα δωμάτιο και η τουαλέτα ) . Ελπίζω με το εξοικονομω να ολοκληρωθεί γιατί είναι ευκαιρία.

Δεν διαφωνώ κι εγώ στην ίδια περίπτωση είμαι (κληρονομιάς), αλλά δεν θα με παραξενέψει να ακούσω "πούλα το τότε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν διαφωνώ κι εγώ στην ίδια περίπτωση είμαι (κληρονομιάς), αλλά δεν θα με παραξενέψει να ακούσω "πούλα το τότε".

Και που θα μείνουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πως και δεν εχει φτιαξει κανεις κανενα εργαλειο να τα περναει αυτοματοποιημένα;

Κάπως σαν το E1/E9 που μπαινει σε περιβάλλον εκτος gsis (για τους φοροτεχνικούς);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Βγήκε ένας και κατήγγειλε πως υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτόματα την καταχώρηση... https://www.parakritika.gr/kataggelia-chanioti-michanikoy-diavlito-to-exoikonomo

Αυτό θα φανεί στην πράξη.

Αν κατάφερε κάποιος να περάσει πχ 10 αιτήσεις στα 15' της Κρήτης από τον ΙΔΙΟ server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και που είναι το παράνομο σε αυτό ;

Είναι παράνομο γιατί:

  • δημιουργεί ανισότητες μεταξύ των υποψηφίων 
  • για να υλοποιηθεί ως εφαρμογή, μάλλον χρειάζεσαι πρόσβαση στην κεντρική βάση δεδομένων ώστε να συμπληρώνονται άμεσα τα πεδία (το οποίο απαιτεί βοήθεια και ξεχωριστή υλοποίηση, εκ των έσω για να έχεις πρόσβαση). Δεν πάει δηλαδή η αυτόματη εφαρμογή και καταχωρεί (auto fill) κάθε πεδίο στην ιστοσελίδα καταχωρήσεων. Αν το έκανε πάλι θα υπήρχαν οι άπειρες καθυστερήσεις στην αναγνώριση του ΠΕΑ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Και που είναι το παράνομο σε αυτό ;

Εγώ θα έλεγα πως δεν είναι παράνομο. Ανοίγουν ένα σύστημα για να εισάγεις στοιχεία. Πως θα το κάνεις δεν παίζει ρόλο. Δεν σου λένε πουθενά "Ξέρεις φίλε... εμείς το έχουμε αναγάγει σε αγώνα δρόμου οπότε copy+paste μπορείς να κάνεις, να τα εισάγεις με scrpitάκι όμως όχι".

Βέβαια προφανώς είναι ανήθικο σε ένα βαθμό και αν διαπιστωθεί δημόσια πως όντως συμβαίνει τότε πολύ πιθανό να αναγκαστεί η κυβέρνηση (ώστε να συνεχίσει να μπορεί να λέει πως είναι δίκαιος και αδιάβλητος ο τρόπος αυτός) να αλλάξει το σύστημα κάπως (μπορεί ελάχιστα ίσα ίσα ώστε να δυσκολεύει την δουλειά ενός προγράμματος... μπορεί πολύ ώστε να μην έχει νόημα η χρήση προγράμματος) ώστε να μην μπορεί να συμβαίνει.

  

26 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • για να υλοποιηθεί ως εφαρμογή, μάλλον χρειάζεσαι πρόσβαση στην κεντρική βάση δεδομένων ώστε να συμπληρώνονται άμεσα τα πεδία (το οποίο απαιτεί βοήθεια και ξεχωριστή υλοποίηση, εκ των έσω για να έχεις πρόσβαση).

Γιατί να χρειάζεσαι πρόσβαση στην κεντρική βάση δεδομένων;; Πρόσβαση μόνο στο demo θέλεις για bug testing.

  

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό θα φανεί στην πράξη.

Αν κατάφερε κάποιος να περάσει πχ 10 αιτήσεις στα 15' της Κρήτης από τον ΙΔΙΟ server.

Αν συμβαίνει τότε δεν θα φανεί γιατί δεν συμφέρει την κυβέρνηση να το ανακοινώσει. Μόνο από τα κάτω αν βγει κάπως.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ θα έλεγα πως δεν είναι παράνομο. Ανοίγουν ένα σύστημα για να εισάγεις στοιχεία. Πως θα το κάνεις δεν παίζει ρόλο. Δεν σου λένε πουθενά "Ξέρεις φίλε... εμείς το έχουμε αναγάγει σε αγώνα δρόμου οπότε copy+paste μπορείς να κάνεις, να τα εισάγεις με scrpitάκι όμως όχι".

Βέβαια προφανώς είναι ανήθικο σε ένα βαθμό και αν διαπιστωθεί δημόσια πως όντως συμβαίνει τότε πολύ πιθανό να αναγκαστεί η κυβέρνηση (ώστε να συνεχίσει να μπορεί να λέει πως είναι δίκαιος και αδιάβλητος ο τρόπος αυτός) να αλλάξει το σύστημα κάπως (μπορεί ελάχιστα ίσα ίσα ώστε να δυσκολεύει την δουλειά ενός προγράμματος... μπορεί πολύ ώστε να μην έχει νόημα η χρήση προγράμματος) ώστε να μην μπορεί να συμβαίνει.

  

Γιατί να χρειάζεσαι πρόσβαση στην κεντρική βάση δεδομένων;; Πρόσβαση μόνο στο demo θέλεις για bug testing.

  

Αν συμβαίνει τότε δεν θα φανεί γιατί δεν συμφέρει την κυβέρνηση να το ανακοινώσει. Μόνο από τα κάτω αν βγει κάπως.

Γιατί ?

Που φταίει η κυβέρνηση ?

Είναι θέμα δικαστήριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί ?

Που φταίει η κυβέρνηση ?

Είναι θέμα δικαστήριων.

Δικαστηρίων;; Μπα, δεν είναι καν παράνομο.

Η κυβέρνηση έχει ένα σύστημα το οποίο έχει έναν αγώνα ταχύτητας ως μοναδικό κριτήριο του ποιος θα μπει ή όχι. Αν βγει, είτε με αποδείξεις (όχι έτσι μπακάλικα... "με πήρε κάποιος κάποτε τηλέφωνο") δημόσια είτε έστω περισσότερο πειστικά... πως κάποιοι στον αγώνα ταχύτητας χρησιμοποιούν ελικόπτερο (μποτ, σκριπτ, πρόγραμμα πες το όπως θες) ενώ άλλοι τρέχουν με τα πόδια τότε θα πρέπει να αντιδράσει ώστε να αποκαταστήσει την εντύπωση πως όλα είναι δίκαια.

Ο μοναδικός τρόπος που βλέπω εγώ πως θα μπορούσε σε ένα τέτοιο σενάριο (δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο) να αντιδράσει είναι να αλλάξει το σύστημα. Τώρα αν θα επιλέξει να το αλλάξει π.χ. ελαφρά (δυσκολεύοντας την ζωή των μποτ) ή πάρα πολύ (αλλάζοντας το σύστημα ώστε να μην είναι αγώνας ταχύτητας εισαγωγής δεδομένων, πράγμα που θα τα κάνει αχρείαστα) δεν το ξέρω.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δικαστηρίων;; Μπα, δεν είναι καν παράνομο.

Η κυβέρνηση έχει ένα σύστημα το οποίο έχει έναν αγώνα ταχύτητας ως μοναδικό κριτήριο του ποιος θα μπει ή όχι. Αν βγει, είτε με αποδείξεις (όχι έτσι μπακάλικα... "με πήρε κάποιος κάποτε τηλέφωνο") δημόσια είτε έστω περισσότερο πειστικά... πως κάποιοι στον αγώνα ταχύτητας χρησιμοποιούν ελικόπτερο (μποτ, σκριπτ, πρόγραμμα πες το όπως θες) ενώ άλλοι τρέχουν με τα πόδια τότε θα πρέπει να αντιδράσει ώστε να αποκαταστήσει την εντύπωση πως όλα είναι δίκαια.

Ο μοναδικός τρόπος που βλέπω εγώ πως θα μπορούσε σε ένα τέτοιο σενάριο (δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο) να αντιδράσει είναι να αλλάξει το σύστημα. Τώρα αν θα επιλέξει να το αλλάξει π.χ. ελαφρά (δυσκολεύοντας την ζωή των μποτ) ή πάρα πολύ (αλλάζοντας το σύστημα ώστε να μην είναι αγώνας ταχύτητας εισαγωγής δεδομένων, πράγμα που θα τα κάνει αχρείαστα) δεν το ξέρω.

ΣΥΜΦΩΝΩ.

Η καταγγελία βέβαια είναι στον αέρα.

Κάτι μου είπαν αλλά δεν ξέρω ποιος κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στο προηγούμενο δέχτηκα τηλεφώνημα που μου προσέφεραν ειδικό πρόγραμμα έναντι τιμήματος (δε θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω ότι ήταν από 2000 έως 4000 ευρώ) που θα εισήγαγα τα στοιχεία των πελατών μου από τις προηγούμενες μέρες και είχε την ικανότητα να παρακάμπτει τους συναδέλφους και να ενταχθούν όλοι οι πελάτες μου.

Στο προηγουμενο (εξοικονομω) τον πηραν τηλεφωνο καποιοι αγνωστοι να του πουλησουν για 2-3-4 χιλιαδες δε θυμαται προγραμμα που θα παρακαπτει του αλλους

take the egg and give it a haircut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...