Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εννοεις απο τον ιδιο υπολογιστη? δε νομιζω οτι κραταει τετοια στοιχεια η βαση, αντε να κραταει την ip αλλα κι αυτη κοινη ειναι σε 20 υπολογιστες ενως γραφειου

Εγώ θα έλεγα το άκρως αντίθετο. Το πιθανότερο είναι να κρατάει τέτοια στοιχεία η βάση. Για ώρα υποβολής μιλάω, όχι για ip. Όχι πως και 10:00:02 αν έχει ολοκληρώσει κάποιος την αίτηση ή αν βγει βίντεο κάποιου σε 4k ανάλυση (όπου πες φαίνονται όλα) να χρησιμοποιεί πρόγραμμα/μποτ/σκριπτ ή να βγει κάποιος να πει "παιδιά ναι, εγώ σκριπτάκι είχα προμπλεμ;;" ...πως αυτό είναι κάτι παράνομο.

Βέβαια θα είναι παράνομο αν αποδειχτεί πως γίνεται υπηρεσία επί πληρωμή και δεν υπάρχει επίσημη εταιρία ή/και απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Κάπως σαν τον τρόπο που πιάσανε τον Καπόνε.

Όπως και να'χει, η ουσία είναι πως... είναι ερώτημα πόσοι πρέπει να βγουν να πουν κάτι αντίστοιχο ώστε η κυβέρνηση να θεωρήσει πως πρέπει να αντιδράσει. Γιατί by default δεν την συμφέρει να αντιδράσει / δώσει βάση σε φήμες/καταγγελίες (δίχως σοβαρές αποδείξεις) που λένε πως δεν έκανε καλά τη δουλειά της και θα πρέπει να αλλάξει το σύστημα του εξοικονομώ ώστε να είναι δίκαιο.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ θα έλεγα το άκρως αντίθετο. Το πιθανότερο είναι να κρατάει τέτοια στοιχεία η βάση. Όχι πως και 10:00:02 αν έχει ολοκληρώσει κάποιος την αίτηση ή αν βγει βίντεο κάποιου σε 4k ανάλυση (όπου πες φαίνονται όλα) να χρησιμοποιεί πρόγραμμα/μποτ/σκριπτ πως αυτό είναι κάτι παράνομο.

Η ουσία είναι πως... είναι ερώτημα πόσοι πρέπει να βγουν να πουν κάτι αντίστοιχο ώστε η κυβέρνηση να θεωρήσει πως πρέπει να αντιδράσει. Γιατί by default δεν την συμφέρει να αντιδράσει / δώσει βάση σε φήμες/καταγγελίες (δίχως σοβαρές αποδείξεις) που λένε πως δεν έκανε καλά τη δουλειά της και θα πρέπει να αλλάξει το σύστημα του εξοικονομώ ώστε να είναι δίκαιο.

αυτο που ειπα ειναι οτι αμφιβαλω αν μπορει το συστημα να "καταλαβει" αν τις 5-10-20 αιτησεις τις εκανε ενας υπολογιστης η 20 υπολογιστες με την ιδια εξωτερικη ip

απο κει και περα την αποψη μου περι "δικαιου" την εχω πει, για να μην κουραζω, "δικαιο" δεν υπαρχει. Η καθε κυβερνηση ακροβατει αναμεσα στο δωσε μεγαλη επιδοτηση/παρε καποιους πολυ ευχαριστημενους και καποιους πολυ δυσαρεστημενους η δωσε μικρη και μαζεψε αρκετους χλιαρους. Περα απο αυτο, καθε αποψη για το τι ειναι "δικαιο" εχει εναν εξ ισου ισχυρο αντιλογο γιατι κατι διαφορετικο ειναι δικαιοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να αλλαχθει μελλοντικά η δομή του προγραμματος

Αυτό...Βασικά, αυτό που πρέπει να γίνει... Διότι, αν κάποιος είναι ικανός δεν είναι και πολύ δύσκολο να φτιαχτεί πρόγραμμα auto completion που να συμπληρώνει αυτόματα μια web φόρμα, από προσυμπληρωμένα έτοιμα στοιχεία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως για γραφεια μεγαλα,μπορει να πεσει μεγαλο μαγειρεμα με εικονικα τιμολογια και αιτησεις και να βαζουν λεφτα στη τσεπη χωρις να κανουν εργασιες.

Φανταστειτε το,με φωτογραφιες απο δουλειες που εχουν κανει(γιατι ολοι κρατανε φωτο) ,βγαζουν πεα ,εικονικα τιμολογια που τα κοβουν οι ιδιοι κοκ.Και με λιγη μανουρα τσιμπας 30-40 χηνες στο λογαριασμο σου.

Εχεις και το προγραμματακι που σε 10 δευτερα σου περναει τετοιες αιτησεις και μια χαρα.

Τα εχω δει αυτα τα μαγειρεματα σε μικροτερη εκταση στα προηγουμενα εξοικονομω για αυτο το λεω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι πως για γραφεια μεγαλα,μπορει να πεσει μεγαλο μαγειρεμα με εικονικα τιμολογια και αιτησεις και να βαζουν λεφτα στη τσεπη χωρις να κανουν εργασιες.

Φανταστειτε το,με φωτογραφιες απο δουλειες που εχουν κανει(γιατι ολοι κρατανε φωτο) ,βγαζουν πεα ,εικονικα τιμολογια που τα κοβουν οι ιδιοι κοκ.Και με λιγη μανουρα τσιμπας 30-40 χηνες στο λογαριασμο σου.

Εχεις και το προγραμματακι που σε 10 δευτερα σου περναει τετοιες αιτησεις και μια χαρα.

Τα εχω δει αυτα τα μαγειρεματα σε μικροτερη εκταση στα προηγουμενα εξοικονομω για αυτο το λεω.

Που να δεις μάσα που έπεσε απο μηχανικούς με τις φωτιές του 2007 στην Πελοπόννησο.

2019 άνοιξε η υπόθεση και κάλεσαν κόσμο για μαρτυρίες και έρευνα κατά των μηχανικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fredd0 είπε

απο κει και περα την αποψη μου περι "δικαιου" την εχω πει, για να μην κουραζω, "δικαιο" δεν υπαρχει. Η καθε κυβερνηση ακροβατει αναμεσα στο δωσε μεγαλη επιδοτηση/παρε καποιους πολυ ευχαριστημενους και καποιους πολυ δυσαρεστημενους η δωσε μικρη και μαζεψε αρκετους χλιαρους. Περα απο αυτο, καθε αποψη για το τι ειναι "δικαιο" εχει εναν εξ ισου ισχυρο αντιλογο γιατι κατι διαφορετικο ειναι δικαιοτερο.

Μην είσαι τόσο ισοπεδωτής. Εννοείτε πως υπάρχει και θεωρία και φιλοσοφία σχετική με το δίκαιο, δεν είναι όλα υποκειμενικά και dog eat dog. Όμως δεν είναι απαραίτητο να το πάμε τόσο μακριά για να καταλάβουμε τι, γιατί και πως είναι ανήθικο σε αυτή την περίπτωση. Δεν έχουμε να κάνουμε ούτε καν με το trolley problem εδώ.

Εφόσον καταλαβαίνει κάποιος πως πρόκειται για αγώνα ταχύτητας (αν δεν καταλάβαινε τότε γιατί μπήκε στη διαδικασία του μποτ/προγράμματος/σκριπτ κλπ;;) και καταλαβαίνει πως αυτό που κάνει είναι σαν να υπάρχει χαραγμένος δρόμος σε αγώνα ταχύτητας αλλά αυτός να κόβει δρόμο... τότε είναι ανήθικο αυτό που κάνει. Τώρα πόσο ανήθικο είναι;; (προφανώς π.χ. δεν είναι όσο ανήθικο όσο είναι μια ανθρωποκτονία) πως μπορεί να το δικαιολογεί μέσα του αργότερα;;; (όλοι θα το έκαναν στην θέση μου, ας το σκεφτόντουσαν και άλλοι, εγώ το αξίζω αφού έχω παλιό σπίτι και είμαι φτωχαδάκι, δεν είναι παράνομο οπότε γιατί να μην το κάνω κλπ) ...είναι άλλα ζητήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα.

Ειχα προχωρήσει σε αιτηση για το εξοικονομω σε διαμερισμα του νομου Αττικής και εφτασα μεχρι ενα σημείο οπου δε μπορούσα να υποβαλω καποια τελευταια δικαιολογητικά. Παρολα αυτα εχω λαβει αριθμο πρωτοκόλλου. Ανοιγοντας τη πλατφορμα το μονο μπου μπορω να δω ειναι η μπαρα με τη διαδικασία της αιτησης 

03.ε Αίτηση σε υποβολή δικαιολογητικών

 και στις ενέργειες το μονο που μπορώ να κάνω είναι ακύρωση της αίτησης. Έχω απορριφθεί η πρεπει να περιμένω;

Ευχαριστώ πολύ για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jniki10 είπε

το μονο μπου μπορω να δω ειναι η μπαρα με τη διαδικασία της αιτησης 

03.ε Αίτηση σε υποβολή δικαιολογητικών

 και στις ενέργειες το μονο που μπορώ να κάνω είναι ακύρωση της αίτησης.

Για όλους το ίδιο δείχνει, απ'οτι ξέρω δεν είναι παράξενο. Αυτό δείχνει και σε εμένα.

Καλά χριστούγεννα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση έχεις εγκριθεί. 

Θα σου έρθει ενημέρωση (και στον σύμβουλο έργου νομίζω,  αν έχεις) για να ανεβάσεις άδεια και λογαριασμό της ΔΕΗ). 

Τότε θα γίνει ο τελικός ελεγχος και η υπαγωγή.

Μέχρι τη στιγμή που διανύουμε είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jniki10 είπε

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα.

Ειχα προχωρήσει σε αιτηση για το εξοικονομω σε διαμερισμα του νομου Αττικής και εφτασα μεχρι ενα σημείο οπου δε μπορούσα να υποβαλω καποια τελευταια δικαιολογητικά. Παρολα αυτα εχω λαβει αριθμο πρωτοκόλλου. Ανοιγοντας τη πλατφορμα το μονο μπου μπορω να δω ειναι η μπαρα με τη διαδικασία της αιτησης 

03.ε Αίτηση σε υποβολή δικαιολογητικών

 και στις ενέργειες το μονο που μπορώ να κάνω είναι ακύρωση της αίτησης. Έχω απορριφθεί η πρεπει να περιμένω;

Ευχαριστώ πολύ για το χρονο σας

Εφόσον έχεις πάρει αριθμό πρωτοκόλλου.

Περιμένεις μήνυμα να ανοίξει η πλατφόρμα , για τα περαιτέρω δικαιολογητικά. 

Θα έρθει μήνυμα τόσο σε εσένα ως ωφελουμενος όσο και στο συμβουλο έργου εάν έχεις επιλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fredd0 είπε

η καταθεση δικαιολογητικων μαλλον θα καθυστερισει καπως λογω lockdown ... δε θελουν να πλακωσουν στις πολεοδομιες.

Όλοι έχουν φωτοαντίγραφο της οικ. άδειας , και όσοι έχουν κάνει νομιμοποιήση αυθαίρετου κτίσματος είτε τους τα δίνουν οι μηχανικοί τους ή υπάρχει και η δυνατότητα να το κατεβάσουν και οι ίδιοι σε pdf απο το ΤΕΕ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2020 στις 3:49 ΜΜ, meletis_m είπε

Όλοι έχουν φωτοαντίγραφο της οικ. άδειας , και όσοι έχουν κάνει νομιμοποιήση αυθαίρετου κτίσματος είτε τους τα δίνουν οι μηχανικοί τους ή υπάρχει και η δυνατότητα να το κατεβάσουν και οι ίδιοι σε pdf απο το ΤΕΕ .

Ως προς τις τακτοποίησεις έχεις απόλυτο δίκιο.

Ως προς το αντίγραφο άδειας μην είσαι τόσο σίγουρος.

Αλλά γενικά δεν θα είναι ένα φοβερό πρόβλημα. Εγώ πάντως πήγα πολεοδομία το καλοκαίρι για μια δουλειά. Εγραφε απ έξω "μόνο με ραντεβού" . Απλά άνοιξα την πόρτα και μπήκα. Βρήκα έναν κύριο που με εξυπηρέτησε (και εννοείται δεν έδωσα κάτι γιατί πολλά ακούγονται...).

Επίσης οι μηχανικοί έχουν άκρες και αν  παραγγείλουν μια άδεια θα την έχουν σύντομα σκαναρισμένη με μέιλ.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 2:16 ΜΜ, ikucic είπε

Ως προς τις τακτοποίησεις έχεις απόλυτο δίκιο.

Ως προς το αντίγραφο άδειας μην είσαι τόσο σίγουρος.

Αλλά γενικά δεν θα είναι ένα φοβερό πρόβλημα. Εγώ πάντως πήγα πολεοδομία το καλοκαίρι για μια δουλειά. Εγραφε απ έξω "μόνο με ραντεβού" . Απλά άνοιξα την πόρτα και μπήκα. Βρήκα έναν κύριο που με εξυπηρέτησε (και εννοείται δεν έδωσα κάτι γιατί πολλά ακούγονται...).

Επίσης οι μηχανικοί έχουν άκρες και αν  παραγγείλουν μια άδεια θα την έχουν σύντομα σκαναρισμένη με μέιλ.

Σε τακτοποίηση πως γίνεται να κατεβάσει κάποιος την άδεια από το ΤΕΕ που αναφέρθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Σε τακτοποίηση πως γίνεται να κατεβάσει κάποιος την άδεια από το ΤΕΕ που αναφέρθηκε?

"αδεια" δεν υπαρχει σε τακτοποιηση. Τον φακελο υπαγωγης μπορεις να κατεβασεις απο το πορταλ του τεε

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...