Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JohnnySilverhand είπε

Για το Α ΠΕΑ λεει αυτο ο οδηγος

"Η δαπάνη του ΠΕΑ
είναι επιλέξιμη εφόσον αυτό έχει εκδοθεί μετά την 01/02/2020. Γίνονται δεκτά και ΠΕΑ
που έχουν εκδοθεί μετά την 27/11/2017, η δαπάνη των οποίων δεν είναι επιλέξιμη από το
Πρόγραμμα."

το να βαλεις οριο 1/2/2020 για τα εργα το καταλαβαινω αλλα γιατι να μην αποζημιωσουν το α πεα αν καποιος το εβγαλε απο 27/11/2017 μεχρι 1/2/2020; δηλαδη αν καποιος βγαλει α πεα ειδικα για αιτηση στο εξοικονομω και δεν καταφερει 2 χρονιες να μπει στο προγραμμα και μπει την τριτη ειναι λογικη αυτη να μην το αποζημιωνουν; και θα το εχει πληρωσει και πιο ακριβα απο την τιμη της αγορας γιατι οι περισσοτεροι επιθεωρητες λενε πληρωσε παραπανω γιατι τοσα δικαιολογει το προγραμμα (εσεις κρινετε αν ειναι απατη αυτο) και οταν μπεις θα τα παρεις

Για τι κοστος μιλαμε ; Ποσο παει η εκδοση του ΠΕΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, GeG είπε

Για τι κοστος μιλαμε ; Ποσο παει η εκδοση του ΠΕΑ ;

Για το Α’ ΠΕΑ:
i) Για μονοκατοικία ή διαμέρισμα, η αμοιβή καθορίζεται σε 75 € επαυξημένη
κατά
2,5 €/τ.μ. ωφέλιμης επιφανείας της ιδιοκτησίας, με μέγιστο επιλέξιμο
ποσό ανεξαρτήτως επιφάνειας τα
400
ii) ii) Για κτήρια πολλών ιδιοκτησιών κατοικίας (πολυκατοικία), όταν η
επιθεώρηση αφορά σε πολυκατοικία, η αμοιβή καθορίζεται σε 75 €
επαυξημένη κατά
1,5€/τ.μ. συνολικής επιφανείας της «πολυκατοικίας», με
μέγιστο επιλέξιμο ποσό ανεξαρτήτως επιφάνειας τα 1.
250 €.

 

δηλαδη για διαμερισμα 70 τετραγωνικα το προγραμμα αποζημιωνει 75+2,5 χ70= 245 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JohnnySilverhand είπε

και θα το εχει πληρωσει και πιο ακριβα απο την τιμη της αγορας γιατι οι περισσοτεροι επιθεωρητες λενε πληρωσε παραπανω γιατι τοσα δικαιολογει το προγραμμα (εσεις κρινετε αν ειναι απατη αυτο) και οταν μπεις θα τα παρεις

Μόνο το ΠΕΑ συντάσσει ο μηχανικός στην αίτηση για εξιοκονομω ;

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Μόνο το ΠΕΑ συντάσσει ο μηχανικός στην αίτηση για εξιοκονομω ;

μιλαω μονο για την τιμολογηση του πεα και μονο αυτη τη δουλεια τιποτα απο τα υπολοιπα, μηχανικος εισαι τα ξερεις. υπαρχουν απειρες μαρτυριες που λενε λιγο πολυ οτι αν ζητησεις το προβλεπομενο πεα εκτος εξοικονομω σου δινουν μια αλφα τιμη, ενω αν τους πεις ειναι για εξοικονομω λενε α ωραια θα σου χρεωσω το μεγιστο που αποζημιωνει το προγραμμα , και αυτο το μεγιστο ειναι συνηθως 50-100 ευρω απο την τιμη εκτος εξοικονομω. υπερτιμολογηση λεγεται και το κανουν και οι επιθεωρητες και οι εργολαβοι κλπ για να αυξησουν το κερδος τους επιβαρυνοντας επιπλεον τον πελατη η το κρατος αν μπει αυτος στο προγραμμα

εσυ θετεις το θεμα της αιτησης, αυτο ειναι αλλο. αν μαζεψει τα δικαιολογητικα ο μηχανικος, καταθεσει την αιτηση κλπ φυσικα θα πρεπει να αμοιφθει. αυτο ειναι ασχετο με το πεα, το πεα ειναι πεα, δεν εμπεριεχει αλλη υπηρεσια, αλλο αν καποιοι κανουν συμψηφισμο. αν κανει και αλλες δουλειες εκτοε απο το πεα ο μηχανικος η θα χρεωσει η θα μπει συμβουλος εργου για να παρει τα 250 ευρω

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnnySilverhand είπε

μιλαω μονο για την τιμολογηση του πεα και μονο αυτη τη δουλεια τιποτα απο τα υπολοιπα, μηχανικος εισαι τα ξερεις. υπαρχουν απειρες μαρτυριες που λενε λιγο πολυ οτι αν ζητησεις το προβλεπομενο πεα εκτος εξοικονομω σου δινουν μια αλφα τιμη, ενω αν τους πεις ειναι για εξοικονομω λενε α ωραια θα σου χρεωσω το μεγιστο που αποζημιωνει το προγραμμα , και αυτο το μεγιστο ειναι συνηθως 50-100 ευρω απο την τιμη εκτος εξοικονομω. υπερτιμολογηση λεγεται και το κανουν και οι επιθεωρητες και οι εργολαβοι κλπ για να αυξησουν το κερδος τους επιβαρυνοντας επιπλεον τον πελατη η το κρατος αν μπει αυτος στο προγραμμα

Ναι αλλά άλλο σε ρωτάω εγώ, άλλο απαντάς εσύ

Η δουλειά του μηχανικού περιορίζεται απλά σε σύνταξη ΠΕΑ ή μήπως συντάσσει και το έντυπο παρεμβάσεων ;

Μήπως επίσης τον απασχολείς και με 250 τηλέφωνα πριν το ΠΕΑ, κατά τη διάρκεια που το ετοιμάζει, και αφού στο παραδώσει ;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι αλλά άλλο σε ρωτάω εγώ, άλλο απαντάς εσύ

Η δουλειά του μηχανικού περιορίζεται απλά σε σύνταξη ΠΕΑ ή μήπως συντάσσει και το έντυπο παρεμβάσεων ;

Μήπως επίσης τον απασχολείς και με 250 τηλέφωνα πριν το ΠΕΑ, κατά τη διάρκεια που το ετοιμάζει, και αφού στο παραδώσει ;

 

συμφωνω με αυτα εκανα edit για να το διευκρινισω.

 

και μια ερωτηση, αν ερθει αυτος που του εκανες το α πεα και δεν μπηκε την προηγουμενη φορα στο προγραμμα, θα τον χρεωσεις για προσαρμογη του εντυπου παρεμβασεων στον καινουριο οδηγο;

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

συμφωνω με αυτα εκανα edit για να το διευκρινισω.

 

και μια ερωτηση, αν ερθει αυτος που του εκανες το α πεα και δεν μπηκε την προηγουμενη φορα στο προγραμμα, θα τον χρεωσεις για προσαρμογη του εντυπου παρεμβασεων στον καινουριο οδηγο;

Δεν διευκρίνισες κάτι με το edit που έκανες 

Σου ξαναλέω ότι είναι υποχρέωση του ενεργειακού επιθεωρητή να κάνει και το έντυπο παρεμβάσεων, συν ότι θα πρέπει να τσεκάρει και ένα σωρό πράγματα σχετικά με το εάν οι παρεμβάσεις που ζητάει ο ωφελούμενος είναι πραγματοποιήσιμες, συν άπειρα τηλέφωνα, άγονα ραντεβού κλπ κλπ 

Αν μου έρθει κάποιος τόσο συνειδητοποιημένος που μου παραδώσει πλήρη φάκελο με σχέδια, χαρτιά, ζητήσει αυστηρά κάποιες παρεμβάσεις και δεν με ενοχλήσει ούτε μια φορά με ερωτήσεις, αλλαγές, κλπ κλπ προσωπικά πολύ εύκολα θα του έκανα ΠΕΑ για Εξοικονομώ στη μισή τιμή

Αλλά η εμπειρία μου με το πρόγραμμα είναι ότι η εργατοώρα μου αποφέρει πολύ λιγότερα χρήματα από το να έκανα ένα απλό ΠΕΑ, εξαιτίας άπειρων τηλεφωνημάτων, ερωτήσεων, αλλαγών κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν διευκρίνισες κάτι με το edit που έκανες 

Σου ξαναλέω ότι είναι υποχρέωση του ενεργειακού επιθεωρητή να κάνει και το έντυπο παρεμβάσεων, συν ότι θα πρέπει να τσεκάρει και ένα σωρό πράγματα σχετικά με το εάν οι παρεμβάσεις που ζητάει ο ωφελούμενος είναι πραγματοποιήσιμες, συν άπειρα τηλέφωνα, άγονα ραντεβού κλπ κλπ 

Αν μου έρθει κάποιος τόσο συνειδητοποιημένος που μου παραδώσει πλήρη φάκελο με σχέδια, χαρτιά, ζητήσει αυστηρά κάποιες παρεμβάσεις και δεν με ενοχλήσει ούτε μια φορά με ερωτήσεις, αλλαγές, κλπ κλπ προσωπικά πολύ εύκολα θα του έκανα ΠΕΑ για Εξοικονομώ στη μισή τιμή

Αλλά η εμπειρία μου με το πρόγραμμα είναι ότι η εργατοώρα μου αποφέρει πολύ λιγότερα χρήματα από το να έκανα ένα απλό ΠΕΑ, εξαιτίας άπειρων τηλεφωνημάτων, ερωτήσεων, αλλαγών κτλ 

δεν ξερω τι γινεται εκει κατω αλλα εδω στη Θεσσαλονικη οι επιθεωρητες απαιτουν να μπουν συμβουλοι εργου για να τα κανουν ολα αυτα η χρεωνουν μια fixed τιμη γυρω στα 250 ευρω για να κανουν το "φακελο" που λεμε , την προετοιμασια και καταθεση της αιτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnnySilverhand είπε

δεν ξερω τι γινεται εκει κατω αλλα εδω στη Θεσσαλονικη οι επιθεωρητες απαιτουν να μπουν συμβουλοι εργου για να τα κανουν ολα αυτα η χρεωνουν μια fixed τιμη γυρω στα 250 ευρω για να κανουν το "φακελο" που λεμε , την προετοιμασια και καταθεση της αιτησης

Και καλά κάνουν 

Απο ποτέ είναι υποχρέωση του ενεργειακού επιθεωρητή η αίτηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και καλά κάνουν 

Απο ποτέ είναι υποχρέωση του ενεργειακού επιθεωρητή η αίτηση ;

ε αυτο δε λεμε τοση ωρα; αλλο το πεα αλλο τα υπολοιπα. το κακο ονομα το βγαζουν αυτοι που ζητουν εξτρα 50-100 ευρω για το πεα συν τα 250 για τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δεν διευκρίνισες κάτι με το edit που έκανες 

Σου ξαναλέω ότι είναι υποχρέωση του ενεργειακού επιθεωρητή να κάνει και το έντυπο παρεμβάσεων, συν ότι θα πρέπει να τσεκάρει και ένα σωρό πράγματα σχετικά με το εάν οι παρεμβάσεις που ζητάει ο ωφελούμενος είναι πραγματοποιήσιμες, συν άπειρα τηλέφωνα, άγονα ραντεβού κλπ κλπ 

Αν μου έρθει κάποιος τόσο συνειδητοποιημένος που μου παραδώσει πλήρη φάκελο με σχέδια, χαρτιά, ζητήσει αυστηρά κάποιες παρεμβάσεις και δεν με ενοχλήσει ούτε μια φορά με ερωτήσεις, αλλαγές, κλπ κλπ προσωπικά πολύ εύκολα θα του έκανα ΠΕΑ για Εξοικονομώ στη μισή τιμή

Αλλά η εμπειρία μου με το πρόγραμμα είναι ότι η εργατοώρα μου αποφέρει πολύ λιγότερα χρήματα από το να έκανα ένα απλό ΠΕΑ, εξαιτίας άπειρων τηλεφωνημάτων, ερωτήσεων, αλλαγών κτλ 

Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία που περιγράφεις.

Αδειες , τακτοποίηση,  σχέδια, κατοψεις, σωστό Ε9 και τετραγωνικά σε δήμο,  συμβόλαια κα. Ολα σωστά και ψηφιοποιημενα . Αλλά ο μηχανικός με χρέωσε την ανώτατη τιμή του προγράμματος.  Και τους άλλους 8 που ξέρω στην περιοχή μου το ίδιο κάνουν. Δεν τους κατηγορώ καθόλου.  Καλά κάνουν.  Και στον δικό μου δεν πήγα να κάνω παζάρια .

Τα γράφω αυτά γιατί αυτό που λες για μισή τιμή είναι κάπως υπερβολικό.  Για την ακρίβεια επειση το 90% των περιπτώσεων είναι προβληματικές:  μαζί με τα ξερά καιγομαστε και μεις τα χλωρά. Οπότε Φιξ φαξ τιμή και άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

σε προηγούμενο εξοικονομώ υπήρχε ένα bonus 10% για Covid και άλλο ένα 10% για "premium" αναβάθμιση. Αυτά δεν τα είδα στον οδηγό που βγήκε. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, psylost είπε

Καλησπέρα σε όλους,

σε προηγούμενο εξοικονομώ υπήρχε ένα bonus 10% για Covid και άλλο ένα 10% για "premium" αναβάθμιση. Αυτά δεν τα είδα στον οδηγό που βγήκε. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;

Δεν υπάρχουν πια αυτά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα η ΗΤΚ δεν ειναι απαραιτητη σε ολες τις περιπτωσεις; Διαβαζω.." Μετά την υποβολή της αίτησης, και μόνον στις περιπτώσεις όπου απαιτηθεί, υποβάλλεται Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου/διηρημένης Ιδιοκτησίας."

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, psylost είπε

Καλησπέρα σε όλους,

σε προηγούμενο εξοικονομώ υπήρχε ένα bonus 10% για Covid και άλλο ένα 10% για "premium" αναβάθμιση. Αυτά δεν τα είδα στον οδηγό που βγήκε. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;

Κάθε ημέρα είναι Λαμπρή ?

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Τελικα η ΗΤΚ δεν ειναι απαραιτητη σε ολες τις περιπτωσεις; Διαβαζω.." Μετά την υποβολή της αίτησης, και μόνον στις περιπτώσεις όπου απαιτηθεί, υποβάλλεται Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου/διηρημένης Ιδιοκτησίας."

Που είναι η εξαίρεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...