Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ikucic είπε

Από την σχετική εν ισχύ νομοθεσία:

Οι αιτήσεις για την έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα που προβλέπεται στο άρθρο 33 του ν. 4495/2017, με ευθύνη του υποβάλλοντος μηχανικού και η έγκριση εκδίδεται αυτόματα, αμέσως μετά την ηλεκτρονική υποβολή των απαιτούμενων δικαιολογητικών, μελετών και στοιχείων. Με την ίδια ηλεκτρονική αίτηση δύναται να εκτελεστούν περισσότερες από μια εργασίες, υπό την προϋπόθεση ότι θα υποβληθούν συνημμένα στην αίτηση όλα τα δικαιολογητικά που προβλέπονται για καθεμία από τις αιτούμενες εργασίες.

βλέπε παρακάτω: 

https://www.google.com/amp/www.odigostoupoliti.eu/diadikasia-kai-dikaiologitika-gia-egkrisi-ergasion-domisis-mikris-klimakas-eedmk/amp/

περίπτωση ιθ) για εξωτερική θερμομόνωση. 

σημειώνω ότι και με την πρόσφατη εγκύκλιο του σκρεκα με την απαλλαγή κάποιων εργασιών από υποχρέωση ΕΕΔΜΚ, η εξωτερική θερμομόνωση τοίχων δεν εξαιρείται αρα απαιτείται η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας. 

 

1. Το θέμα είναι, αν τελικά κάνεις το έργο χωρίς άδεια εργασιών μικρής κλιμακα, τι συμβαίνει δηλαδή; Θα σου ζητήσουν πίσω τα €20000 πχ της επιδότησης; Ή δεν θα ασχοληθεί κανένας; Πόσο μοιραίο/καταδικαστικό για τον δικαιούχο είναι να κάνει το έργο χωρίς άδεια; Καίγεται; Ή πρακτικά δεν κινδυνευει;

2. Από αυτό που εγραψες καταλαβαίνω ότι σε μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας μπορώ να συμπεριλάβω και την θερμοπροσοψη, και το φωτοβολταϊκό, και την ολική ανακατασκευή του κήπου.

3. Η άδεια αυτή γίνεται αμιγώς ηλεκτρονικά και είναι αυτόματη (τυπική) η εγκρισή της; Σου δίνουν την έγκριση άμεσα; Γίνεται κάποιος επιτόπιος έλεγχος αυτοψία / άνθρωπο ή είναι όλο αυτό μόνο ηλεκτρονικά;

4. Πόσο στοιχίζει η άδεια εργασιών μικρής κλιμακας που θα μου κάνει ο μηχανικός μου;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, glenngould είπε

1. Το θέμα είναι, αν τελικά κάνεις το έργο χωρίς άδεια εργασιών μικρής κλιμακα, τι συμβαίνει δηλαδή; Θα σου ζητήσουν πίσω τα €20000 πχ της επιδότησης; Ή δεν θα ασχοληθεί κανένας; Πόσο μοιραίο/καταδικαστικό για τον δικαιούχο είναι να κάνει το έργο χωρίς άδεια; Καίγεται; Ή πρακτικά δεν κινδυνευει;

2. Από αυτό που εγραψες καταλαβαίνω ότι σε μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας μπορώ να συμπεριλάβω και την θερμοπροσοψη, και το φωτοβολταϊκό, και την ολική ανακατασκευή του κήπου.

3. Η άδεια αυτή γίνεται αμιγώς ηλεκτρονικά και είναι αυτόματη (τυπική) η εγκρισή της; Σου δίνουν την έγκριση άμεσα; Γίνεται κάποιος επιτόπιος έλεγχος αυτοψία / άνθρωπο ή είναι όλο αυτό μόνο ηλεκτρονικά;

4. Πόσο στοιχίζει η άδεια εργασιών μικρής κλιμακας που θα μου κάνει ο μηχανικός μου;

Ευχαριστώ πολύ

 θα στα πω γρήγορα:

1. είναι συμβατική υποχρέωσή σου να βγάλεις ΕΕΔΜΚ αφού κάνεις θερμοπρόσοψη (το λέει σε αυτό που υπέγραψες περί πολεοδικής νομιμότητας). Αν δεν την βγάλεις ένας τυπικός εκλεχτής μπορεί να σε κολλήσει και να τρέχεις σχετικά με το πρόγραμμα.

2. με βάση τα δεδομένα που είπες μπορείς να τη βγάλεις. Η επιμονή σου να μην την βγάλεις πλέον δεν μπορεί να είναι μέρος της συζήτησης.

3. είναι ηλεκτρονική. Την κάνει ο μηχανικός μέσω ΤΕΕ . Εκγρίνεται άμεσα. Έλεγχος μπορεί να γίνει και από την πολεοδομία και από το ΙΚΑ. Εμένα μου έχει κάνει έλεγχο το ΙΚΑ 6 χρόνια μετά την έκδοση σχετικής άδειας.

4. στοιχίζει από 100 μέχρι 500 ευρώ συνήθως. Αλλά την καλύπτει το εξοικονομώ (αν έχεις κάνει τικ στο πεδίο δαπάνες μελετών σου δίνει νομίζω κανά 300αρι που είναι υπεραρκετό για μια τέτοια απλή άδεια).

5. το ότι έκανες θερμοπρόσοψη χωρίς ΕΕΔΜΚ συνιστά πολεοδομική παράβαση και στην έκδοση ΗΤΚ ένας τυπικός μηχανικός θα πρέπει να το σημειώσει εφόσον το εμβαδόν του ακινήτου θα φαίνεται μεγαλύτερο.

6. με βάση τα παράπανω μιλάμε για κάτι εύκολο, γρήγορο και φθηνό που σε γλιτώνει από περιτά τρεξίματα και άγχη. Είναι δική σου επιλογή. Εκτός αν υπάρχουν άλλοι λόγοι που αφορούν το πρόγραμμα και δεν μας τους λες.

τέλος πάντων έχεις όλο το πλαίσιο . δική σου η επιλογή. 

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σαφής. Χρειάζεται, μπορεί να κινδυνεύσεις αν δεν το έχεις, βγαίνει εύκολα και άμεσα και ηλεκτρονικα, και επιδοτείται επίσης.

Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να το κάνω. Θα το πω αύριο στον μηχανικό να το κάνει. 

Σε ευχαριστώ.

1. Ξέρεις μήπως για πόσο χρονικό διάστημα ισχύει αυτή η άδεια; Είναι 6μηνη; Ετήσια; Πόσο διαρκει;

2. Υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί να το κάνει ο μηχανικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, glenngould είπε

Είσαι σαφής. Χρειάζεται, μπορεί να κινδυνεύσεις αν δεν το έχεις, βγαίνει εύκολα και άμεσα και ηλεκτρονικα, και επιδοτείται επίσης.

Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να το κάνω. Θα το πω αύριο στον μηχανικό να το κάνει. 

Σε ευχαριστώ.

1. Ξέρεις μήπως για πόσο χρονικό διάστημα ισχύει αυτή η άδεια; Είναι 6μηνη; Ετήσια; Πόσο διαρκει;

2. Υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί να το κάνει ο μηχανικός;

1. νομίζω για έναν χρόνο.

2. βρες άλλον μηχανικό. μπορεί να την κάνει ένας πολιτικός μηχανικός πολυτεχνείου, δομικών έργων ΤΕ, αρχιτέκτονας κ.α. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nikolakisteo είπε

Η άδεια εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας ήταν (είναι) υποχρεωτική για εργασίες με σκαλωσιές.

Για θερμοπροσοψη είναι υποχρεωτική ανεξαρτήτως χρήσης σκαλωσιων . Παρακαλώ διάβασε τη νομοθεσία. Την παραθέτω παραπάνω.  Απλά είναι υποχρεωτική και για μόνωση δώματος μόνο αν γίνεται χρήση σκαλωσιων (ικριωματων). 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άδεια εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας ήταν (είναι) υποχρεωτική για εργασίες με σκαλωσιές.

Μόλις τώρα, ikucic είπε

Για θερμοπροσοψη είναι υποχρεωτική ανεξαρτήτως χρήση σκαλωσιων . Παρακαλώ διάβασε τη νομοθεσία. 

Το ξέρω. Το αναφέρω γιατί ορισμένοι λένε ότι η θερμοπρόσοψη δεν χρειάζεται άδεια. Τους το αναφέρουμε αλλά προσπαθούν να την αποφύγουν. Με μονώσεις ασχολούμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πρεπει να γινει μονωση χωρις σκαλωσια και δευτερη εργασια (βαψιμο κουτελα στο μπαλκονι) με σκαλωσια, μπορει να βγει μια αδεια μικρης κλιμακας και για τα δυο η πρεπει να βγαλω 2 ξεχωριστες αδειες μικρης κλιμακας;

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Αν πρεπει να γινει μονωση χωρις σκαλωσια και δευτερη εργασια με σκαλωσια, μπορει να βγει μια αδεια μικρης κλιμακας και για τα δυο η πρεπει να βγαλω 2 ξεχωριστες αδειες μικρης κλιμακας;

Μόνωση χωρίς σκαλωσιά θα εννοείτε μόνωση δώματος ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikolakisteo είπε

Μόνωση χωρίς σκαλωσιά θα εννοείτε μόνωση δώματος ????

Τωρα θα σε γελασω πως λεγεται...Την θερμομόνωση των τοιχων που ειναι στο μπαλκονι εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Τωρα θα σε γελασω πως λεγεται...Την θερμομόνωση των τοιχων που ειναι στο μπαλκονι εννοω

Χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spocky είπε

Αρα θελω 2; Μια για καθε εργασια; Δλδ 2πλασιο κοστος;

Μία άδεια θα βγάλεις. Ρώτα και τον μηχανικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nikolakisteo είπε

Μία άδεια θα βγάλεις. Ρώτα και τον μηχανικό σου.

Τον ρωτησα γιαυτο γραφω εδω.

Μου είπε οτι πρεπει να βγαλουμε 2 (μια για την θερμομονωση και μια για την σκαλωσια) για να μην καθυστερησει το κλείσιμο του φακελου και κατι τετοια ακαταλαβιστικα....Αλλα λες με μια ειμαι νομικα καλυμμένος ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Τον ρωτησα γιαυτο γραφω εδω.

Μου είπε οτι πρεπει να βγαλουμε 2 (μια για την θερμομονωση και μια για την σκαλωσια) για να μην καθυστερησει το κλείσιμο του φακελου και κατι τετοια ακαταλαβιστικα....Αλλα λες με μια ειμαι νομικα καλυμμένος ε;

Τι άλλες εργασίες θέλετε να κάνετε για την σκαλωσιά ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...