Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, ikucic είπε

Σημαντική ερώτηση:

Παραστατικά έχουν κοπεί ήδη;

Κυρίως για την θερμομόνωση κελύφους ρωτάω. 

Θερμομόνωση δώματος , ηλιακός και κλιματιστικά δεν θέλουν μικρής κλίμακας.

Μόνο η θερμομόνωση κελύφους θέλει όμως.

Βέβαια το σωστό και για τα άλλα που δεν θέλουν είναι ο μηχανικός σου να σου βγάλει μια ηλεκτρονική βεβαίωση μη απαίτησης άδειας αλλά γι αυτό δεν θα έχεις θέμα. Θέμα μπορείς να έχεις μόνο για την θερμομόνωση.  Γιατί είναι και πολεοδομική παράβαση.

Αλλά ξαναρωτω: σου έχει κόψει τιμολόγιο για τις εργασίες αυτές; βασικό.

Όχι δεν μου έχει κόψει ακόμα τα τιμολόγια ο εργολάβος, αλλά του έχω πληρώσει τις προκαταβολές

 

Δηλαδή αυτό που έχει γίνει μέχρι στιγμής είναι:

1. Έγινα δεκτός στο εξοικονομώ

2. Καταχωρήθηκε το ΑΦΜ του εργολάβου από τον ενεργειακό επιθεωρητή μου στην πλατφόρμα του εξοικονομώ.

3. Έδωσα τις προκαταβολές (μια ξεχωριστή για το κέλυφος, μια ξεχωριστή για το δώμα, μια ξεχωριστή προκαταβολή για την μόνωση σκεπής) ώστε να φαίνονται σαν 3 ξεχωριστά εμβάσματα από τον δικαιούχο προς τον εργολάβο (όπως απαιτεί το πρόγραμμα)

4. ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ οι εργασίες αυτές

5. Δεν έχουν συνταχθεί ακόμα τιμολόγια, δεν έχει κηρυχθεί το έργο ως ολοκληρωμένο ακόμα

6. Οπότε η ερώτηση είναι αν ΤΩΡΑ μπορώ να εκδώσω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και να μην καταλάβει κανένας τίποτα (ότι είναι ήδη έτοιμο το έργο... )

????? Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, glenngould είπε

Όχι δεν μου έχει κόψει ακόμα τα τιμολόγια ο εργολάβος, αλλά του έχω πληρώσει τις προκαταβολές

 

Δηλαδή αυτό που έχει γίνει μέχρι στιγμής είναι:

1. Έγινα δεκτός στο εξοικονομώ

2. Καταχωρήθηκε το ΑΦΜ του εργολάβου από τον ενεργειακό επιθεωρητή μου στην πλατφόρμα του εξοικονομώ.

3. Έδωσα τις προκαταβολές (μια ξεχωριστή για το κέλυφος, μια ξεχωριστή για το δώμα, μια ξεχωριστή προκαταβολή για την μόνωση σκεπής) ώστε να φαίνονται σαν 3 ξεχωριστά εμβάσματα από τον δικαιούχο προς τον εργολάβο (όπως απαιτεί το πρόγραμμα)

4. ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ οι εργασίες αυτές

5. Δεν έχουν συνταχθεί ακόμα τιμολόγια, δεν έχει κηρυχθεί το έργο ως ολοκληρωμένο ακόμα

6. Οπότε η ερώτηση είναι αν ΤΩΡΑ μπορώ να εκδώσω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και να μην καταλάβει κανένας τίποτα (ότι είναι ήδη έτοιμο το έργο... )

????? Τι λέτε;

Μια χαρα μπορείς να εκδόσεις άδεια μικρής κλίμακας. Αλλά βρες τον μηχανικό σου άμεσα και πες του να κάνει το αυτονόητο. 

Επίσης σου προτείνω να σου βγάλει και μια ηλεκτρονική βεβαίωση για τις άλλες εργασίες που δεν απαιτούν άδεια (αυτή κι αν είναι εύκολη διαδικασια_ την κάνει μόνο ο μηχανικός από το σύστημα του ΤΕΕ , ούτε ένσημα έχει ούτε τίποτα) για να είσαι σούπερ τυπικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

Επειδή θα κάνω και ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΕΣ αλλαγές στην αυλή του σπιτιού και θα βάλω και φωτοβολταϊκό (οπότε θα χρειαστούν και αυτά άδεια εργασιών), να τα περάσω όλα κάτω από την "ίδια" 'άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

Ή χρειάζεται ξεχωριστή άδεια για το καθένα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, glenngould είπε

Ευχαριστώ

Επειδή θα κάνω και ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΕΣ αλλαγές στην αυλή του σπιτιού και θα βάλω και φωτοβολταϊκό (οπότε θα χρειαστούν και αυτά άδεια εργασιών), να τα περάσω όλα κάτω από την "ίδια" 'άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

Ή χρειάζεται ξεχωριστή άδεια για το καθένα;

 

Μην τα μπλέξεις. Αλλά ρωτά τον μηχανικό μήπως γίνεται. Αλλά πρέπει κάποια στιγμή να απευθυνθείς στον μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ πάντως η όλη μου εμπειρία μέχρι στιγμής από το πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, είναι ότι δεν υπάρχουν ειλικρινείς, σοβαροί, τυπικοί (ως προς τις υποχρεώσεις/απαιτήσεις) επαγγελματίες και συγκεκριμένες διαδικασίες που να ακολουθούνται εντός συγκεκριμένων χρονοδιαγραμμάτων και να κάνεις την δουλειά σου εύκολα. ΌΛΟΙ για την αρπαχτή είναι. Πολύ απογοητευμένος. Θα καταφέρω τελικά να κάνω αυτό που ήθελα, να βελτιώσω το σπίτι μου δηλαδή, αλλά θα μου έχει βγει η ψυχή (σε αγωνία αν θα πάρω πίσω τις μαύρες προκαταβολές, σε υπερτιμολογήσεις έργων, σε φωτογράφηση έργου πριν και μετά κλπ.). Τρελός στρες για το οποίο ΔΕΝ φταίει ο δικαιούχος, αλλά ο μηχανικός και οι εργολάβοι. Είναι ξεκάθαρο αυτό. Όσοι μπείτε στο πρόγραμμα, οπλιστείτε με υπομονή (αν ο τεχνικός και κατασκευαστικός κλάδος έχει την ίδια λογική με τα άτομα που ενεπλάκησαν στο δικό μου έργο). Μεγάλη υπομονή.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο

1. Την άδεια την εκδίδει ο μηχανικός ή μπορώ και εγώ;

2. Πού την εκδίδουν αυτή την άδεια (σε ποια υπηρεσία εννοώ). Πολεοδομία; ΙΚΑ; Πού;

3. Υπάρχει δυνατότητα να δοθεί παράταση στην ολοκλήρωση των επιλέξιμων εργασιών σε έναν δικαιούχο (πέραν των 12 μηνών που είναι η αρχική προθεσμία) ; Προβλέπεται κάτι τέτοιο; Είναι εύκολο να δοθεί; Αυτονόητα δίνεται; Δίνεται πολύ δύσκολα παράταση πέραν των 12 μηνών; Τι γνωρίζετε;

Ευχαριστώ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, glenngould είπε

ΟΚ πάντως η όλη μου εμπειρία μέχρι στιγμής από το πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, είναι ότι δεν υπάρχουν ειλικρινείς, σοβαροί, τυπικοί (ως προς τις υποχρεώσεις/απαιτήσεις) επαγγελματίες και συγκεκριμένες διαδικασίες που να ακολουθούνται εντός συγκεκριμένων χρονοδιαγραμμάτων και να κάνεις την δουλειά σου εύκολα. ΌΛΟΙ για την αρπαχτή είναι. Πολύ απογοητευμένος. Θα καταφέρω τελικά να κάνω αυτό που ήθελα, να βελτιώσω το σπίτι μου δηλαδή, αλλά θα μου έχει βγει η ψυχή (σε αγωνία αν θα πάρω πίσω τις μαύρες προκαταβολές, σε υπερτιμολογήσεις έργων, σε φωτογράφηση έργου πριν και μετά κλπ.). Τρελός στρες για το οποίο ΔΕΝ φταίει ο δικαιούχος, αλλά ο μηχανικός και οι εργολάβοι. Είναι ξεκάθαρο αυτό. Όσοι μπείτε στο πρόγραμμα, οπλιστείτε με υπομονή (αν ο τεχνικός και κατασκευαστικός κλάδος έχει την ίδια λογική με τα άτομα που ενεπλάκησαν στο δικό μου έργο). Μεγάλη υπομονή.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο

1. Την άδεια την εκδίδει ο μηχανικός ή μπορώ και εγώ;

2. Πού την εκδίδουν αυτή την άδεια (σε ποια υπηρεσία εννοώ). Πολεοδομία; ΙΚΑ; Πού;

3. Υπάρχει δυνατότητα να δοθεί παράταση στην ολοκλήρωση των επιλέξιμων εργασιών σε έναν δικαιούχο (πέραν των 12 μηνών που είναι η αρχική προθεσμία) ; Προβλέπεται κάτι τέτοιο; Είναι εύκολο να δοθεί; Αυτονόητα δίνεται; Δίνεται πολύ δύσκολα παράταση πέραν των 12 μηνών; Τι γνωρίζετε;

Ευχαριστώ

 

Την άδεια θα στην βγάλει ο μηχανικός μέσω ΤΤΕ (καμία εμπλοκή πολεοδομιας).

Επειδή βλέπω ότι θέλεις να τον αποφύγεις τον μηχανικό γιατί σου έχει σπάσει τα νεύρα (λογικό) πρέπει να σου πω ότι μόνο αυτός (δυστυχώς) μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα.

Επομένως πρώτα τον βρίσκεις και αν έχεις απορίες ξαναρωτα εδώ.

Παράταση μπορεί να πάρεις.  Νομίζω υπάρχει επιλογή ήδη στη δήλωση που μπορεί να την έχεις κάνει ήδη τικ.

Αλλά επαναλαμβάνω.  Οπλισου με υπομονή παρτον τηλ και πες του να στην έχει έτοιμη αύριο Δευτέρα! Και να σε καθοδήγηση για 3 - 4 ένσημα που θα χρειαστούν. Μιλάμε για πολύ απλή διαδικασία.  Αλλιώς άλλαξε μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ikucic είπε

τι σημαίνει πραγματικό και μη πραγματικό ποσό;

πραγματικό είναι ότι κοπεί με παταστατικό για το πρόγραμμα.

αυτοί του δίνουν 300 ευρώ έκπτωση αν τους προκαταβάλει με ιδιωτικό συμφωνητικό όλο το ποσό. αυτό κατάλαβα. αλλά για ποσό 3000 όχι 1700. Αλλά μπορεί να κατάλαβα λάθος.

 

Σωστά. Αν δεχθώ να καταβάλω εγώ ολόκληρο το ποσό, όταν πληρώσει το πρόγραμμα τα λεφτά πού μπαίνουν; Στον λογαριασμό του εμπόρου ή στον δικό μου; Γιατί καλά τα ιδιωτικά συμφωνητικά αλλά αν ο άλλος μου παρακρατήσει τα λεφτά, ψάξε βρες άκρη με την ελληνική δικαιοσύνη και οι καιροί είναι πονηροί.

Από την άλλη στα κουφώματα ο άλλος αφήνει να εννοηθεί ότι μπορώ να φτιάξω το μισό σπίτι μέσω υπερκοστολόγησης.

Παράδειγμα: Μου έχει βγάλει προσφορά για 3 μπαλκονόπορτες με πατζούρια και ένα παράθυρο, όπως προβλέπεται στο πρόγραμμα για 4.500€ + 1700€ κλιματιστικά και ηλιακός, πάμε στα 6.200. Περισσεύουν ακόμα 1.500 ευρώ με τα οποία μπορώ να αλλάξω εξώπορτα και 3 πόρτες δωματίων.

Τέλος το πρόγραμμα δικαιολογεί και 680€ λοιπές δαπάνες, τα οποία αντιλαμβάνομαι ότι είναι τα εργατικά. Για να δικαιολογηθούν αυτά θα πρέπει να δηλωθούν οι εργασίες στο ΙΚΑ φαντάζομαι, όπως περιγράφηκε σε προηγούμενα μηνύματα.

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μιλας για πρόγραμμα του Ιανουαρίου ?

Πρόγραμμα 2020 που έχει παραταθεί λόγω covid.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glenngould είπε

ΟΚ πάντως η όλη μου εμπειρία μέχρι στιγμής από το πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, είναι ότι δεν υπάρχουν ειλικρινείς, σοβαροί, τυπικοί (ως προς τις υποχρεώσεις/απαιτήσεις) επαγγελματίες και συγκεκριμένες διαδικασίες που να ακολουθούνται εντός συγκεκριμένων χρονοδιαγραμμάτων και να κάνεις την δουλειά σου εύκολα. ΌΛΟΙ για την αρπαχτή είναι. Πολύ απογοητευμένος. Θα καταφέρω τελικά να κάνω αυτό που ήθελα, να βελτιώσω το σπίτι μου δηλαδή, αλλά θα μου έχει βγει η ψυχή (σε αγωνία αν θα πάρω πίσω τις μαύρες προκαταβολές, σε υπερτιμολογήσεις έργων, σε φωτογράφηση έργου πριν και μετά κλπ.). Τρελός στρες για το οποίο ΔΕΝ φταίει ο δικαιούχος, αλλά ο μηχανικός και οι εργολάβοι. Είναι ξεκάθαρο αυτό. Όσοι μπείτε στο πρόγραμμα, οπλιστείτε με υπομονή (αν ο τεχνικός και κατασκευαστικός κλάδος έχει την ίδια λογική με τα άτομα που ενεπλάκησαν στο δικό μου έργο). Μεγάλη υπομονή.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο

1. Την άδεια την εκδίδει ο μηχανικός ή μπορώ και εγώ;

2. Πού την εκδίδουν αυτή την άδεια (σε ποια υπηρεσία εννοώ). Πολεοδομία; ΙΚΑ; Πού;

3. Υπάρχει δυνατότητα να δοθεί παράταση στην ολοκλήρωση των επιλέξιμων εργασιών σε έναν δικαιούχο (πέραν των 12 μηνών που είναι η αρχική προθεσμία) ; Προβλέπεται κάτι τέτοιο; Είναι εύκολο να δοθεί; Αυτονόητα δίνεται; Δίνεται πολύ δύσκολα παράταση πέραν των 12 μηνών; Τι γνωρίζετε;

Ευχαριστώ

 

Συγνώμη που θα το γράψω λίγο ωμά, πρέπει να καταλάβεις πάντως ότι ο ρόλος του μηχανικού που βγάζει ένα ΠΕΑ ή είναι έστω σύμβουλος σε ένα εξοικονομώ ΔΕΝ είναι να τρέξει αυτός για εσένα, εκτός εάν υπάρχει άλλη συμφωνία / αμοιβή κτλ. 

Ο 1ος επιθεωρητής βγάζει ένα ΠΕΑ, συμπληρώνει το έντυπο προτάσεων και κάπου εκεί τελειώνει η συμβατική του υποχρέωση

Ο δε σύμβουλος, ουσιαστικά κάνει τα γραφειοκρατικά, δεν εμπλέκεται με άδειες μικρής κλίμακας, συνεργεία κτλ.

Για τις ερωτήσεις που κάνεις, άδεια μικρής κλίμακας μπορεί να βγάλει είτε Πολιτικός είτε αρχιτέκτονας Μηχανικός στην αρμόδια Πολεοδομία (ΥΔΟΜ)

Ούτε εσύ μπορείς να βγάλεις, ούτε Μηχανολόγοι / Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί  

Παράταση νομίζω παίρνεις αρκετά εύκολα ένα δίμηνο, πέρυσι είχαν πάρει αυτομάτως όλοι 6 μήνες λόγω Covid

 

11 λεπτά πριν, Zus είπε

Τέλος το πρόγραμμα δικαιολογεί και 680€ λοιπές δαπάνες, τα οποία αντιλαμβάνομαι ότι είναι τα εργατικά. Για να δικαιολογηθούν αυτά θα πρέπει να δηλωθούν οι εργασίες στο ΙΚΑ φαντάζομαι, όπως περιγράφηκε σε προηγούμενα μηνύματα.

Λοιπές δαπάνες είναι τα ΠΕΑ, η αμοιβή συμβούλου, και μελέτες (αν έχουν δηλωθεί ή / και απαιτούνται), δεν είναι τα εργατικά

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Λοιπές δαπάνες είναι τα ΠΕΑ, η αμοιβή συμβούλου, και μελέτες (αν έχουν δηλωθεί ή / και απαιτούνται), δεν είναι τα εργατικά

Ευχαριστώ. Τα εργατικά δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο;

240€ ζητάει ο ψυκτικός για δύο κλιματιστικά και εγκατάσταση ηλιακού, δεν είναι και λίγα...

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Ευχαριστώ. Τα εργατικά δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο;

Τα εργατικά περιλαμβάνονται στις τιμές που έχεις για τις επιμέρους παρεμβάσεις 

Π.χ. στα 1100€ ενός κλιματιστικού, περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση του μηχανήματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Τα εργατικά περιλαμβάνονται στις τιμές που έχεις για τις επιμέρους παρεμβάσεις 

Π.χ. στα 1100€ ενός κλιματιστικού, περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση του μηχανήματος

Εξαιρετικά. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Συγνώμη που θα το γράψω λίγο ωμά, πρέπει να καταλάβεις πάντως ότι ο ρόλος του μηχανικού που βγάζει ένα ΠΕΑ ή είναι έστω σύμβουλος σε ένα εξοικονομώ ΔΕΝ είναι να τρέξει αυτός για εσένα, εκτός εάν υπάρχει άλλη συμφωνία / αμοιβή κτλ. 

Ο 1ος επιθεωρητής βγάζει ένα ΠΕΑ, συμπληρώνει το έντυπο προτάσεων και κάπου εκεί τελειώνει η συμβατική του υποχρέωση

Ο δε σύμβουλος, ουσιαστικά κάνει τα γραφειοκρατικά, δεν εμπλέκεται με άδειες μικρής κλίμακας, συνεργεία κτλ.

Για τις ερωτήσεις που κάνεις, άδεια μικρής κλίμακας μπορεί να βγάλει είτε Πολιτικός είτε αρχιτέκτονας Μηχανικός στην αρμόδια Πολεοδομία (ΥΔΟΜ)

Ούτε εσύ μπορείς να βγάλεις, ούτε Μηχανολόγοι / Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί  

Παράταση νομίζω παίρνεις αρκετά εύκολα ένα δίμηνο, πέρυσι είχαν πάρει αυτομάτως όλοι 6 μήνες λόγω Covid

 

Λοιπές δαπάνες είναι τα ΠΕΑ, η αμοιβή συμβούλου, και μελέτες (αν έχουν δηλωθεί ή / και απαιτούνται), δεν είναι τα εργατικά

Την άδεια μικρής κλίμακας τη βγάζει ο πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας κα στην υδομ ή μέσω της πλατφόρμας του ΤΕΕ. Γιατί νομίζω είναι μέσω πλατφόρμας ΤΤΕ.

Αυτά που γράφεις είναι σωστά. Αλλά ο σύμβουλος έργου θα μπορούσε έστω να του πει ότι χρειάζεται μια άδεια μικρής κλίμακας. Εστω να του το πει. Αλλά απ ότι φαίνεται ο φίλος μας πράγματι έπεσε σε συνεργάτες που δεν ασχολήθηκαν καθόλου.

Και δεν είναι κακό κάποιες φορές να παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν κακοί ή αδιάφοροι επαγγελματιες και μηχανικοί. Δεν είναι δυνατόν για όλα να φταίνε πάντα οι πελάτες. Συγνωμη αλλά το να πει ότι χρειάζεται μια άδεια μικρής κλίμακας δεν είναι ούτε τρέξιμο ούτε κόπος.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ikucic είπε

Την άδεια μικρής κλίμακας τη βγάζει ο πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας κα στην υδομ ή μέσω της πλατφόρμας του ΤΕΕ. Γιατί νομίζω είναι μέσω πλατφόρμας ΤΤΕ.

Αυτά που γράφεις είναι σωστά. Αλλά ο σύμβουλος έργου θα μπορούσε έστω να του πει ότι χρειάζεται μια άδεια μικρής κλίμακας. Εστω να του το πει. Αλλά απ ότι φαίνεται ο φίλος μας πράγματι έπεσε σε συνεργάτες που δεν ασχολήθηκαν καθόλου.

Και δεν είναι κακό κάποιες φορές να παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν κακοί ή αδιάφοροι επαγγελματιες και μηχανικοί. Δεν είναι δυνατόν για όλα να φταίνε πάντα οι πελάτες. Συγνωμη αλλά το να πει ότι χρειάζεται μια άδεια μικρής κλίμακας δεν είναι ούτε τρέξιμο ούτε κόπος.

Από φετινό εξοικονομώ 

 

image.png.4aeb699e02fcc3199466a5f6cd38a97f.png

 

Συμφωνώ ότι υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, αλλά να ξέρεις ότι πολλοί βγαίνουν να κράξουν αλλά δε τα λένε όλα, τις περισσότερες φορές από πίσω όλο και κάτι περίεργο παίζει (δεν αναφέρομαι στη περίπτωση του @glenngould συγκεκριμένα)

Εδώ πας να δεις σπίτι για εξοικονομώ, ρωτάς αν έχει το οίκημα παρατυπίες / αυθαιρεσίες, και σου λένε ψέματα και πάνε να σε κοροϊδέψουν, λες και είσαι ελεγκτής της πολεοδομίας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότεροι μηχανικοί δεν μένουν μόνο στα ΠΕΑ. Τρέχουν το έργο. Γιατί συνεργάζονται με τον Α Β Γ από τον όποιον παίρνουν αμοιβή. 

Υπάρχουν πολλά καλά βέβαια ως προς αυτό εκτός από τα αρνητικά. Πχ οι Α Β Γ έχουν σχέσεις μεταξύ τους και δέχονται ανταλλαγές στα πόσα που λαμβάνουν. 

Να το κάνω λίγο πιο λιανά :

 

Στο πρώτο έργο ο Α πρέπει να πάρει 10 και ο Β 20 αλλά στην αρχική μελέτη του μηχανικού είχε βγει 15 και 15. Ο ιδιοκτήτης ξαφνικά βρίσκεται να χρωστάει εκτός προγράμματος 5 στον Α... Ο μηχανικός κανονίζει να πάρουν 15 και 15 και σε επόμενο έργο θα γίνει η τράμπα για να ισοφαρισουν. 

 

Κατά τα συμφωνώ ότι το πρόγραμμα είναι εξαντλητικό για τον ιδιοκτήτη. Σε μένα ενώ βγήκαν 20k περίπου πρέπει να έχω βάλει από την τσέπη μου κοντά ένα 10αρικο ναι ακόμα χρωστάω ιδιωτικά στους προμηθευτές γύρω στα 2k. Πχ στην περίπτωση μου μεταφέρθηκαν 3 κλιματιστικά στο εσωτερικο στηθαιο της ταράτσας - εκτός προγράμματος - έβαλα μια τιτανια πέργκολα ενώ δεν προβλεπόταν, άλλαξα την ντουλάπα στο ένα δωμάτιο γιατί η κολώνα είχε ένα μικρό πρόβλημα αποτέλεσμα υγρασίας - σπίτι του 60 γαρ - οπότε ξήλωσα την παλιά - παλιά ούτε καν μια 15ετια να την είχα - και έβαλα καινούργια. 

 

Από τη στιγμή που μπήκε μηχανικός έπρεπε να διορθωθούν και λαμογιες την προγωνων (ή αποτέλεσμα άγνοιας νόμων) οπότε περισσότερα χρήματα και εκεί (αμοιβή αρχιτέκτονα, πρόστιμα πολεδομικα κλπ). 

 

Για την άδεια μικρής έκτασης  που ρωτάει κάποιος εγώ την έβγαλα ΑΦΟΥ είχε γίνει η θερμοπροσωψη. 

 

Η ταλαιπωρία βέβαια αποζημιώνει. Έχω ένα ενεργειακά ντουκι σπίτι πια στο οποίο πρέπει να ρίξω ωστόσο καμία 10αρια ακόμα για να τελειοποιηθει σαν σπίτι, κααααποια στιγμή που θα μπορώ μελλοντικά. 

 

80 τραγωνικα σπίτι περιπου, Χρειαζόμουν γύρω στα 2k πετρέλαιο για αξιοπρεπή διαβίωση εντός - 18 βαθμούς -. Έχω μικρά παιδιά γιαυτό, εγώ μόνος μου είχα να ανάψω 10 χρόνια, κυκλοφορούσα με μπουφάν βέβαια. 

 

Πέρσι με τα χιόνια γέμισα μια φορά την 350 λίτρων δεξαμενή μου (καινούργιος Καυστήρας εκτός προγράμματος) . Το έβαλα στους 22 βαθμούς  τον Νοέμβρη και το έκλεισα Απρίλη. Έκαψα περίπου το 80%. Χρήση αφυγραντηρα daily  και a/c  τα ξημερώματα πριν φυγω Για δουλειά. Κυκλοφορούμε με κοντομάνικα όλοι στο σπίτι. Και είμαστε άνετα. 

 

Βέβαια διαπίστωσα ότι το πατρικό μου δεν μου κάνει 😝 και παρόλο που θα το φτιάξω όπως είχα σχεδιάσει εξαρχής στα πλάνα μου είναι την επόμενη 5ετια να φτιάξω νέα οικία σε ένα οικόπεδο που έχω στην διάθεση μου στην Μαγούλα (είμαστε εν αναμονής διανηξης δρόμου εκεί που βρίσκεται το οικόπεδο και οι διαδικασίες είναι λίγο τα ζώα μου αργά. Την υγεία μας να έχουμε να δουλεύουμε ΚΑΙ να δανειζομαστε για να κάνουμε πραγματάκια. 

 

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Από φετινό εξοικονομώ 

 

image.png.4aeb699e02fcc3199466a5f6cd38a97f.png

 

Συμφωνώ ότι υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, αλλά να ξέρεις ότι πολλοί βγαίνουν να κράξουν αλλά δε τα λένε όλα, τις περισσότερες φορές από πίσω όλο και κάτι περίεργο παίζει (δεν αναφέρομαι στη περίπτωση του @glenngould συγκεκριμένα)

Εδώ πας να δεις σπίτι για εξοικονομώ, ρωτάς αν έχει το οίκημα παρατυπίες / αυθαιρεσίες, και σου λένε ψέματα και πάνε να σε κοροϊδέψουν, λες και είσαι ελεγκτής της πολεοδομίας...

 

Από την σχετική εν ισχύ νομοθεσία:

Οι αιτήσεις για την έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα που προβλέπεται στο άρθρο 33 του ν. 4495/2017, με ευθύνη του υποβάλλοντος μηχανικού και η έγκριση εκδίδεται αυτόματα, αμέσως μετά την ηλεκτρονική υποβολή των απαιτούμενων δικαιολογητικών, μελετών και στοιχείων. Με την ίδια ηλεκτρονική αίτηση δύναται να εκτελεστούν περισσότερες από μια εργασίες, υπό την προϋπόθεση ότι θα υποβληθούν συνημμένα στην αίτηση όλα τα δικαιολογητικά που προβλέπονται για καθεμία από τις αιτούμενες εργασίες.

βλέπε παρακάτω: 

https://www.google.com/amp/www.odigostoupoliti.eu/diadikasia-kai-dikaiologitika-gia-egkrisi-ergasion-domisis-mikris-klimakas-eedmk/amp/

περίπτωση ιθ) για εξωτερική θερμομόνωση. 

σημειώνω ότι και με την πρόσφατη εγκύκλιο του σκρεκα με την απαλλαγή κάποιων εργασιών από υποχρέωση ΕΕΔΜΚ, η εξωτερική θερμομόνωση τοίχων δεν εξαιρείται αρα απαιτείται η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...