Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Μου ήρθε email με επιπλέον δικαιολογητικά για την τελική εκταμίευση. Ένα σωρό πράγματα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Μου ζητάει μεταξύ άλλων "Παρακαλούμε αναρτήστε τη Βεβαίωση από τον οικείο ΟΤΑ από την οποία να προκύπτει η ταυτοποίηση της διεύθυνσης του ακινήτου, με τον αντίστοιχο αρ. οικ. άδειας". Ειχαμε βάλει την οικοδομική άδεια, λογαριασμούς ΔΕΗ κλπ. Τι πρέπει δηλαδή τώρα να προσκομίσω; Και από ποια υπηρεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, μερικές ερωτήσεις. Για λέβητα ariston class one 24, τι προτείνετε για χειρισμό από κινητό; cube s net ή sensys net με light gateway. Εγώ από τι έχω καταλάβει με τη 2η λύση (sensysnet + gateway) έκτος από απομακρυσμένο χειρισμό μέσω κινητού έχεις τη δυνατότητα για περισσότερες ρυθμίσεις στο λέβητα μέσω του sensys net. Κάτι άλλο, επειδή δεν θα κάνουμε θερμοπρόσωψη, σκέφτομαι τα χρήματα αυτά να τα διαθέσω για smarthome, απλά στον οδηγό δεν διευκρινίζει τι ακριβώς εγκρίνει το πρόγραμμα για smarthome. Εχει κάνει κανείς παρεμβάσεις με smarthome; Γνωρίζει κάποιος τι μπορούμε να βάλουμε, που να το εγκρίνει το πρόγραμμα. Και κάτι τελευταίο, ειμαστε πολυκατοικία τύπου Α και μολις προχωρήσαμε στο στάδιο 7, οπου τώρα καταχωρούμε προμηθευτές. Εκανα ένα γρήγορο διάβασμα στο εγχειρίδιο 5, αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής: Πρέπει να καταχωρήσω ολους τους προμηθευτές τωρα, π.χ για το φυσικό αεριο έχω καταλήξει σε προμηθευτή και είμαστε ετοιμοι να αρχίσουμε, ενω για αλουμινά, δεν μου έχουν δώσει ακόμα προσφορές. Πρέπει να μείνω στο στάδιο 7 μέχρι να βρώ και αλουμινά (για να τον καταχωρήσω) και μετά να παω παρακάτω; Επίσης τους προμηθευτές τους καταχωρούμε εμεις (οι ωφελούμενοι και οι εκπρόσωποι) ή ο σύμβουλος ; 

Εμφάνιση απάντησης.url

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Περίεργο.

Μήπως υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στο χώρο ?

Τίποτα απολύτως. Ούτε σε δασική περιοχή, ούτε αρχαιολογικου ενδιαφέροντος, ούτε πολλά τετραγωνικά, ούτε σε όροφο. Το σπίτι βρίσκεται στην Κρήτη. Μήπως ειναι αυξημένες οι τιμές στο νησί; Πόσα δώσατε εσείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μου ήρθε email με επιπλέον δικαιολογητικά για την τελική εκταμίευση. Ένα σωρό πράγματα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Μου ζητάει μεταξύ άλλων "Παρακαλούμε αναρτήστε τη Βεβαίωση από τον οικείο ΟΤΑ από την οποία να προκύπτει η ταυτοποίηση της διεύθυνσης του ακινήτου, με τον αντίστοιχο αρ. οικ. άδειας". Ειχαμε βάλει την οικοδομική άδεια, λογαριασμούς ΔΕΗ κλπ. Τι πρέπει δηλαδή τώρα να προσκομίσω; Και από ποια υπηρεσία;

Κάνεις μια αίτηση στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου. Γενικά το ξέρουν το θέμα και ξέρουν τι να γράψουν. Η αίτηση που θα γράφεις θα λέει. Παρακαλώ να ταυτοποιήσετε τη διεύθυνση του ακινήτου που βρίσκεται επι των οδών ......... μπλα μπλα και ανήκει στον ........... και έχει ανεγερθεί με βάση την οικοδομική άδεια ........................................... με αριθμό παροχής ρεύματος ....... . Η παρούσα βεβαίωση αφορά το πρόγραμμα Εξοικονομώ- Αυτονομώ.

υπογραφή ημερομηνία

Εμένα σε 4 μέρες μου την είχαν έτοιμη:

Δες τι μου έγραψαν από τον Δήμο μου :

 

 

image.png

28 λεπτά πριν, Naybor είπε

Καλησπέρα, μερικές ερωτήσεις. Για λέβητα ariston class one 24, τι προτείνετε για χειρισμό από κινητό; cube s net ή sensys net με light gateway. Εγώ από τι έχω καταλάβει με τη 2η λύση (sensysnet + gateway) έκτος από απομακρυσμένο χειρισμό μέσω κινητού έχεις τη δυνατότητα για περισσότερες ρυθμίσεις στο λέβητα μέσω του sensys net. Κάτι άλλο, επειδή δεν θα κάνουμε θερμοπρόσωψη, σκέφτομαι τα χρήματα αυτά να τα διαθέσω για smarthome, απλά στον οδηγό δεν διευκρινίζει τι ακριβώς εγκρίνει το πρόγραμμα για smarthome. Εχει κάνει κανείς παρεμβάσεις με smarthome; Γνωρίζει κάποιος τι μπορούμε να βάλουμε, που να το εγκρίνει το πρόγραμμα. Και κάτι τελευταίο, ειμαστε πολυκατοικία τύπου Α και μολις προχωρήσαμε στο στάδιο 7, οπου τώρα καταχωρούμε προμηθευτές. Εκανα ένα γρήγορο διάβασμα στο εγχειρίδιο 5, αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής: Πρέπει να καταχωρήσω ολους τους προμηθευτές τωρα, π.χ για το φυσικό αεριο έχω καταλήξει σε προμηθευτή και είμαστε ετοιμοι να αρχίσουμε, ενω για αλουμινά, δεν μου έχουν δώσει ακόμα προσφορές. Πρέπει να μείνω στο στάδιο 7 μέχρι να βρώ και αλουμινά (για να τον καταχωρήσω) και μετά να παω παρακάτω; Επίσης τους προμηθευτές τους καταχωρούμε εμεις (οι ωφελούμενοι και οι εκπρόσωποι) ή ο σύμβουλος ; 

Εμφάνιση απάντησης.url 191 B · 1 download

Για smarthome κανείς σε αυτό το φόρουμ δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς είναι. Ούτε οι ίδιοι οι μηχανικοί δεν ξέρουν.

Τους προμηθευτές τους καταχωρείς εσύ.

Νομίζω πρέπει να τους καταχωρήσεις όλους και μετά να πας παρακάτω. Απ' ότι ξέρω βέβαια μπορεί να γυρίσεις πίσω στο βήμα αν στείλεις mail και στο ξεκλειδώσουν αλλά γιατί να μπλέξεις . Μάζεψέ τους όλους και μετά πας παρακάτω.

Αλλά θα σου έλεγα να πάρεις τη γνώμη του μηχανικού σου διότι ρωτάς αρκετά και εξειδικευμένα και καλύτερα να είσαι σίγουρος και προσεκτικός.

 

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ikucic είπε

Κάνεις μια αίτηση στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου. Γενικά το ξέρουν το θέμα και ξέρουν τι να γράψουν. Η αίτηση που θα γράφεις θα λέει. Παρακαλώ να ταυτοποιήσετε τη διεύθυνση του ακινήτου που βρίσκεται επι των οδών ......... μπλα μπλα και ανήκει στον ........... και έχει ανεγερθεί με βάση την οικοδομική άδεια ........................................... με αριθμό παροχής ρεύματος ....... . Η παρούσα βεβαίωση αφορά το πρόγραμμα Εξοικονομώ- Αυτονομώ.

υπογραφή ημερομηνία

Εμένα σε 4 μέρες μου την είχαν έτοιμη:

Δες τι μου έγραψαν από τον Δήμο μου :

 

 

image.png

Για smarthome κανείς σε αυτό το φόρουμ δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς είναι. Ούτε οι ίδιοι οι μηχανικοί δεν ξέρουν.

Τους προμηθευτές τους καταχωρείς εσύ.

Νομίζω πρέπει να τους καταχωρήσεις όλους και μετά να πας παρακάτω. Απ' ότι ξέρω βέβαια μπορεί να γυρίσεις πίσω στο βήμα αν στείλεις mail και στο ξεκλειδώσουν αλλά γιατί να μπλέξεις . Μάζεψέ τους όλους και μετά πας παρακάτω.

Αλλά θα σου έλεγα να πάρεις τη γνώμη του μηχανικού σου διότι ρωτάς αρκετά και εξειδικευμένα και καλύτερα να είσαι σίγουρος και προσεκτικός.

 

 

Οκ, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εχω ρωτήσει τον μηχανικό για το smarthome, μου είπε και αυτός οτι κανείς δεν ξέρει τίποτε, απλά είπα να ρωτήσω και εδώ μήπως το είχε υλοποιήσει κάποιος. Κρίμα πάντως, με αυτό το καθεστώς, στην ουσία δεν μπορούμε να το υλοποιήσουμε... Αν μάθω κάτι, θα επανέλθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ikucic είπε

Κάνεις μια αίτηση στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου. Γενικά το ξέρουν το θέμα και ξέρουν τι να γράψουν. Η αίτηση που θα γράφεις θα λέει. Παρακαλώ να ταυτοποιήσετε τη διεύθυνση του ακινήτου που βρίσκεται επι των οδών ......... μπλα μπλα και ανήκει στον ........... και έχει ανεγερθεί με βάση την οικοδομική άδεια ........................................... με αριθμό παροχής ρεύματος ....... . Η παρούσα βεβαίωση αφορά το πρόγραμμα Εξοικονομώ- Αυτονομώ.

υπογραφή ημερομηνία

Εμένα σε 4 μέρες μου την είχαν έτοιμη:

Δες τι μου έγραψαν από τον Δήμο μου :

 

 

image.png

Για smarthome κανείς σε αυτό το φόρουμ δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς είναι. Ούτε οι ίδιοι οι μηχανικοί δεν ξέρουν.

Τους προμηθευτές τους καταχωρείς εσύ.

Νομίζω πρέπει να τους καταχωρήσεις όλους και μετά να πας παρακάτω. Απ' ότι ξέρω βέβαια μπορεί να γυρίσεις πίσω στο βήμα αν στείλεις mail και στο ξεκλειδώσουν αλλά γιατί να μπλέξεις . Μάζεψέ τους όλους και μετά πας παρακάτω.

Αλλά θα σου έλεγα να πάρεις τη γνώμη του μηχανικού σου διότι ρωτάς αρκετά και εξειδικευμένα και καλύτερα να είσαι σίγουρος και προσεκτικός.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Έχουμε ένα παλιό μηχανικό ανελκυστήρα 40 ετών και θέλουμε να τον αναβαθμίσουμε. Σε προσφορά που πήραμε για αναβάθμιση (αλλαγή μηχανή,σασί κλπ) το κόστος φτάνει στα 17.500ευρώ και η εταιρεία μας είπε ότι με ελάχιστα παραπάνω μπορούμε να πάμε σε υδραυλικό που είναι ιδανικός για πολυκατοικίες μέχρι 6 ορόφους (όπως η δικιά μας) και μακροπρόθεσμα έχει λιγότερα έξοδα συντήρησης.

Διαβάζω στην προκήρυξη ότι είναι επιλέξιμη η αντικατάσταση υφιστάμενου ανελκυστήρα με νέο υψηλότερης ενεργειακής απόδοσης.

 Επίσης, είναι επιλέξιμη και η αντικατάσταση του υφιστάμενου ανελκυστήρα με νέο υψηλότερης ενεργειακής απόδοσης.

Γνωρίζει κανείς αν είναι επιλέξιμη η αποξήλωση υφιστάμενου μηχανικού ανελκυστήρα (εγκατάσταση 1980) και η εγκατάσταση νέου υδραυλικού ανελκυστήρα ;

Η προκήρυξη είναι αόριστη δεν αναφέρεται κάτι για μηχανικό/υδραυλικό. 

Θα πειράζει το υπουργείο αν έχω βάλει μηχανικό/υδραυλικό;

Θεωρητικά αν μπορώ να αποδείξω ότι ο νέος υδραυλικός θα είναι υψηλότερης ενεργειακής απόδοσης από τον παλιό μηχανικό θα είναι επιλέξιμη η δαπάνη. Χάνω κάτι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στις 30/9/2021 στις 2:39 ΜΜ, Walternet είπε

Εαν κάποιος κάνει εγκατάσταση  λίγο νωρίτερα στο φυσικό αέριο π.χ.  υπογράψει το σχετικό συμβόλαιο με την τοπική Εταιρία δικτύου διανομής .............................

θα μπορεί να το συμπεριλάβει για επιδότηση στο καινούριο εξοικονομώ που αναμένεται προσεχώς ?

 

 

Στις 30/9/2021 στις 2:40 ΜΜ, paylidis είπε

Οχι δε γινεται.

  

Στις 8/10/2021 στις 11:22 ΜΜ, glenngould είπε

Ως προς αυτό που ρώτησε  φίλος σχετικά με το να βάλεις αυτόνομη εγκατάσταση φυσικού αερίου τώρα και να καλυφθεί η δαπάνη μετά την έναρξη του νέου προγράμματος εξοικονομώ:

-Εάν δώσεις ντούκου μετρητά στον εγκαταστάτη του φυσικού αερίου τα λεφτά τώρα (σκέτο cash, χωρίς παραστατικό) αλλά

στο μέλλον που θα ενταχθεί το σπίτι σου στο εξοικονομω σου κόψει εκείνη την χρονική στιγμή παραστατικό,

δεν θα μπορέσει να καλυφθεί η δαπάνη; (Θα σου επιστρέψει τα χρήματα που έβαλες πλην του ποσού που αποτελεί την δαπάνη ΙΔΙΩΝ κεφαλαίων για το εν λόγω έργο).

 

Π.χ.

1. δίνω στον εγκαταστάτη του φυσικού αερίου μαύρα €3000 για να αυτονομήσει τώρα το διαμέρισμα (χωρίς παραστατικό)

2. γίνεται δεκτό το σπίτι μου στο εξοικονομώ τον Δεκέμβριο 2021.

3. υποβάλλω τα έγγραφά μου ότι τάχα θέλω ΤΟΤΕ (π.χ. τον Ιανουάριο 2022) να βάλω φυσικό αερίου

4. Εκταμιεύεται η επιδότηση.

5. Τα βρίσκω με τον εγκαταστάτη και μου δίνει πίσω το μέρος των χρημάτων που του είχα καταβάλει.

 

Γιατί δεν λειτουργεί αυτό; Ποιος θα μας καταλάβει;

 

Στις 9/10/2021 στις 12:59 ΠΜ, energy52 είπε

Εννοειται βρε πως γινεται, αρκει να ναι εμπιστος ο εγκαταστατης οπως λες, και φυσικα να χεις βγαλει φωτογραφιες πριν την εγκατασταση!Ετσι το προχωραω κι εγω

 

Με βάση τα παραπάνω επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα  .

 Ok  Εστω ότι υπάρχουν οι φωτογραφίες

  κι έστω ότι έχει εκδοθεί Ηκασπ 

ki ,έχεις κάνει συμβόλαιο αλλά δεν είσαι συνδεδεμένος ακόμα

γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί όλες  οι  απαραίτητες διαδικασίες  ,οι οποίες αναμένεται να ολοκληρωθούν εντός περίπου  10 ημέρου .

Tώρα επειδή με βάση το κανονισμό  μεσολαβούν

1)

Αναφορά σε κείμενο

 

Σύμφωνα με την διαδικασία

Αν ολοκληρωθεί και η διαδικασία του ελέγχου επιτυχώς, τότε ο πελάτης ή ο επιβλέπων μηχανικός της εσωτερικής εγκατάστασης μπορεί να προχωρήσει στον προγραμματισμό της προσωρινής ενεργοποίησής της για διάστημα 30 ημερών, ώστε να γίνουν οι δοκιμές λειτουργίας και η ρύθμιση των συσκευών κατανάλωσης.

1) Προκειμένου να χορηγηθεί η προβλεπόμενη από τον Κανονισμό Μόνιμη Άδεια Χρήσης, ο πελάτης πρέπει να υποβάλλει εντός 30 ημερών από την ημερομηνία προσωρινής ενεργοποίησης τα εξής:

 

κι επειδή

2)

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Επιλέξιμες Δαπάνες

Ως ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας δαπανών ορίζεται η 01/02/2020  βάσει του Κανονισμού (ΕΕ) 2021/241 για τη θέσπιση του μηχανισμού ανάκαμψης και ανθεκτικότητας. Δεν είναι επιλέξιμα έργα τα οποία, βάσει των προσκομιζόμενων παραστατικών δαπάνης,

2) έχουν ολοκληρωθεί ως προς το φυσικό αντικείμενο ή έχουν εκτελεστεί πλήρως μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

 

Μόνον οι παρεμβάσεις που ολοκληρώνονται μετά την έκδοση του Α’ ΠΕΑ μπορούν να θεωρηθούν επιλέξιμες για το Πρόγραμμα και σε κάθε περίπτωση οι δαπάνες θα πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί από την 01/02/2020 (ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας) και μετά.

 

 

Και το Ερώτημα.

Θα μπορούσε

1)     " το έχουν ολοκληρωθεί ως προς το φυσικό αντικείμενο ή έχουν εκτελεστεί πλήρως μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης."

 

2) Η "Μόνιμη Άδεια Χρήσης"

που μπορεί να εκδοθεί σύμφωνα θεωρητικά   μέχρι και τις 10 Ιανουαρίου το αργότερο

και

+ 3) Αν η  αίτηση στο "Εξοικονονώ"  γίνονταν  μέχρι της 10 Ιανουαρίου

να συνδιαστεί θεωρητικά το   1) + 2)  +3 ?

 

Υ.Γ.

ΠΕΑ κι αρκετά από τα απαραίτητα χαρτιά υπάρχουν από την φετινή αποτυχημένη προσπάθεια ένταξης στο "Εξοικονομώ" .

 

 

Επεξ/σία από Walternet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Walternet είπε

 

 

  

 

 

Με βάση τα παραπάνω επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα  .

 Ok  Εστω ότι υπάρχουν οι φωτογραφίες

  κι έστω ότι έχει εκδοθεί Ηκασπ 

ki ,έχεις κάνει συμβόλαιο αλλά δεν είσαι συνδεδεμένος ακόμα

γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί όλες  οι  απαραίτητες διαδικασίες  ,οι οποίες αναμένεται να ολοκληρωθούν εντός περίπου  10 ημέρου .

Tώρα επειδή με βάση το κανονισμό  μεσολαβούν

1)

κι επειδή

2)

 

Και το Ερώτημα.

Θα μπορούσε

1)     " το έχουν ολοκληρωθεί ως προς το φυσικό αντικείμενο ή έχουν εκτελεστεί πλήρως μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης."

 

2) Η "Μόνιμη Άδεια Χρήσης"

που μπορεί να εκδοθεί σύμφωνα θεωρητικά   μέχρι και τις 10 Ιανουαρίου το αργότερο

και

+ 3) Αν η  αίτηση στο "Εξοικονονώ"  γίνονταν  μέχρι της 10 Ιανουαρίου

να συνδιαστεί θεωρητικά το   1) + 2)  +3 ?

 

Υ.Γ.

ΠΕΑ κι αρκετά από τα απαραίτητα χαρτιά υπάρχουν από την φετινή αποτυχημένη προσπάθεια ένταξης στο "Εξοικονομώ" .

 

 

Λογικά μπορείς να πας έτσι. Αλλά ρωτα τον μηχανικό σου οπωσδήποτε. 

Αυτό που με το φοβίζει εμένα είναι ποτέ θα ανοίξει η πλατφόρμα.  Το νέο ανέκδοτο είναι η 2η βδομάδα του Δεκεμβρίου. 

Η αλήθεια είναι ότι ούτε ΦΕΚ με τον τελικό οδηγό δεν έχουν ακόμη. Οι άνθρωποι το έχουν τερματίσει. Και άλλα προγράμματα ήταν να ανοίξουν πχ Ιούνη και πήγαν 6, 7 ακόμη και 10 μήνες αργότερα. Αλλά αυτό το κακό με το νέο εξοικονομω να ανακοινώνουν (προφορικά) κάθε 15 μέρες ότι ανοίγει στις προσεχείς 15 μέρες (από Ιούνιο κρατά αυτή η κολόνια) είναι απλά τραγικό. Προσωπικά θεωρώ εδώ και καιρό ότι θα ανοίξει από τη νέα χρονιά. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://exoikonomo2021.gov.gr/odegos

Ανέβηκε ο επίσημος οδηγός του νέου εξοικονομω 

13 Δεκεμβρίου ανοίγει η πλατφόρμα.  3 Φεβρουαρίου 2022 κλείνει. (Αν δεν πάρει καμία παράταση).

ΥΓ τελικά έπαιξα 1 μήνα εξω. Πίστευα θα ανοίξει Γενάρη. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

https://exoikonomo2021.gov.gr/odegos

Ανέβηκε ο επίσημος οδηγός του νέου εξοικονομω 

13 Δεκεμβρίου ανοίγει η πλατφόρμα.  3 Φεβρουαρίου 2022 κλείνει. (Αν δεν πάρει καμία παράταση).

ΥΓ τελικά έπαιξα 1 μήνα εξω. Πίστευα θα ανοίξει Γενάρη. 

Αρα, 50% το όφελος από την ενεργειακή αναβάθμιση και 50% ΟΛΑ τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα smart που ρωτάτε πολλοί γράφω τι έκανα αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ τίποτα γιατί δεν έγινε η τελική εκταμίευση ακόμα .

Πήγα αποκλειστικά με shelly γιατί με τις υπόλοιπες λύσεις και τα 1500€ που δίνουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι σοβαρό, 

Μπήκαν στην καταγραφή παρεμβάσεων όπως φαίνεται στην δεύτερη εικόνα.

Υπολόγισα και την εξοικονόμηση με βάση το excel που επισυνάπτω με βάση τις οδηγίες που βρήκα στην σελίδα εδώ https://www.andrianos.gr/gr/plhroforiako-uliko/texniki-akadimia/systimata-smart-home-ypologismos-energeiakis-apodosis-logismiko-tee-kenak-i-orthi-kataxwrisi-entypo-paremvasewn-eksoikonomw-aftonomw

Τα CE για τα shelly υπάρχουν διάσπαρτα στο site τους.

Μέχρι στιγμής έχω λάβει 2 αρνητικά αποτελέσματα εκταμίευσης ζητώντας ξανά έγγραφα τα οποία έχουν ήδη ανέβει και κάτι άλλες βλακείες για να καθυστερήσουν την εκταμίευση μάλλον, αλλά δεν με έχουν ενοχλήσει καθόλου για τα smart.

 

image.png.c38477c2ac86d1ef7066e27db0bcd6a3.png

 

image.png.cec161d24ac0304c93ebbe2c281c96a4.png

Υπολογισμός Εξοικονόμησης smart.xlsx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Α ΠΕΑ λεει αυτο ο οδηγος

"Η δαπάνη του ΠΕΑ
είναι επιλέξιμη εφόσον αυτό έχει εκδοθεί μετά την 01/02/2020. Γίνονται δεκτά και ΠΕΑ
που έχουν εκδοθεί μετά την 27/11/2017, η δαπάνη των οποίων δεν είναι επιλέξιμη από το
Πρόγραμμα."

το να βαλεις οριο 1/2/2020 για τα εργα το καταλαβαινω αλλα γιατι να μην αποζημιωσουν το α πεα αν καποιος το εβγαλε απο 27/11/2017 μεχρι 1/2/2020; δηλαδη αν καποιος βγαλει α πεα ειδικα για αιτηση στο εξοικονομω και δεν καταφερει 2 χρονιες να μπει στο προγραμμα και μπει την τριτη ειναι λογικη αυτη να μην το αποζημιωνουν; και θα το εχει πληρωσει και πιο ακριβα απο την τιμη της αγορας γιατι οι περισσοτεροι επιθεωρητες λενε πληρωσε παραπανω γιατι τοσα δικαιολογει το προγραμμα (εσεις κρινετε αν ειναι απατη αυτο) και οταν μπεις θα τα παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Για το Α ΠΕΑ λεει αυτο ο οδηγος

"Η δαπάνη του ΠΕΑ
είναι επιλέξιμη εφόσον αυτό έχει εκδοθεί μετά την 01/02/2020. Γίνονται δεκτά και ΠΕΑ
που έχουν εκδοθεί μετά την 27/11/2017, η δαπάνη των οποίων δεν είναι επιλέξιμη από το
Πρόγραμμα."

το να βαλεις οριο 1/2/2020 για τα εργα το καταλαβαινω αλλα γιατι να μην αποζημιωσουν το α πεα αν καποιος το εβγαλε απο 27/11/2017 μεχρι 1/2/2020; δηλαδη αν καποιος βγαλει α πεα ειδικα για αιτηση στο εξοικονομω και δεν καταφερει 2 χρονιες να μπει στο προγραμμα και μπει την τριτη ειναι λογικη αυτη να μην το αποζημιωνουν; και θα το εχει πληρωσει και πιο ακριβα απο την τιμη της αγορας γιατι οι περισσοτεροι επιθεωρητες λενε πληρωσε παραπανω γιατι τοσα δικαιολογει το προγραμμα (εσεις κρινετε αν ειναι απατη αυτο) και οταν μπεις θα τα παρεις

έχεις δίκιο . Το έχουν επισημάνει πολλοί. Έχει πάει και παρατήρηση στο υπουργείο όμως η απόφαση είναι οριστική. Δεν βλέπω αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω το εκανα φετος το α πεα οποτε εχω ελπιδες ακομα.

πως τα βλεπετε τα συνολικα ορια για τις παρεμβασεις , αντιγραφω απο τον οδηγο

Ο ανώτατος επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων με ΦΠΑ ανά αίτηση Ωφελούμενου
(για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα/διαμέρισμα ως μέρος αίτησης σε

πολυκατοικία), δεν μπορεί να υπερβαίνει:
α) το γινόμενο του 1,0 € επί το σύνολο της εκτιμώμενης ετήσιας εξοικονόμησης
πρωτογενούς ενέργειας (kWh) όπως προκύπτει από το Α ́ Πιστοποιητικό
Ενεργειακής Απόδοσης
,
β) το γινόμενο του 200 επί την επιφάνεια κυρίων χώρων όπως αυτή προκύπτει
από το έντυπο Ε9,

γ) τις 28.000 € για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα/διαμέρισμα ως μέρος
αίτησης σε πολυκατοικία.

μονο τα βασικα βλεπω να κανω, πολλοι μου ειπαν οτι δε φτανουν για ολες τις παρεμβασεις που θα ηθελαν σε ενα απλο διαμερισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...