Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glenngould είπε

Εννοείς μήπως:

Αφού θα έχεις φβ το να δινεις στο δοχείο συλλογής νερού του ηλιακου από την θέρμανση είναι εντελώς άσκοπο. 

Άρα να πάρω διπλής ενέργειας;

(200lit, 4τμ συλλεκτών).

Σε ευχαριστω

 

 

Με την αντλία θερμότητας δεν θα βάλεις και ηλιοθερμικο βεβιασμένης κυκλοφορίας για ΖΝΧ (αυτό που σου ανοίγει δαπάνη 3000 ευρω); θα βάλεις κλασικό ηλιακό θερμοσίφωνα; 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ερώτησή μου για υποβοήθηση θέρμανσης χώρου μέσω κλασικού ηλιακού θερμοσίφωνα, με πατέντες (ηλεκτροβάνες, κυκλοφορητές κλπ.) ήταν πιο πολύ θεωρητική. Ξέχνα αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα.

Το ερώτημα τώρα είναι:

Αν έχω φωτοβολταϊκά ΚΑΙ αντλία θερμότητας

χρειάζομαι ηλιακό θερμοσίφωνα ΔΙΠΛΗΣ ή ΤΡΙΠΛΗΣ ενέργειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις την μαρκα διογκωμένης πολυστερίνης eps 80 Feliblok plus (7cm) απο την εταιρεια thermoplastiki? Υλοποιω αυτες τις μερες την θερμομονωση στο σπιτι και επειδη δεν ξερω απο μαρκες κτλ θα ηθελα μια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θα κάνω και εγω αιτηση για το εξοικονομώ για κάποιες παρεμβάσεις σε μονοκατοικία παλαιά(1950 κατασκευη) πετροχτιστη που μενω στην Κρητη.

Ηλιακος,μονωσεις,κλιματιστικα και θελω να βαλω και κεντρικη θερμανση,ειναι οι παρεμβασεις που θελω να κανω.

Τα τμ του σπιτιου ειναι 178 και μετα απο θερμιδομετρηση που μ εκανε μηχανικος η ΑΘ ειναι μια λυση που θα βγει πολυ ψηλα οικονομικα αφου χρειαζοντε και καποιες αλλαγες οπως μετατροπη του ρευματος απο μονοφασικο σε τριφασικο.

Λογο οτι ισως ξεφυγω οικονομικα  ισως να μην μπορω να επιλεξω την ΑΘ.

Θα πηγαινατε σε καυστηρα στερεων καυσιμων που επιδοτειτε?

Οποιαδηποτε αποψη θα ηταν μια καλη βοηθεια για εμενα.

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, glenngould είπε

Η ερώτησή μου για υποβοήθηση θέρμανσης χώρου μέσω κλασικού ηλιακού θερμοσίφωνα, με πατέντες (ηλεκτροβάνες, κυκλοφορητές κλπ.) ήταν πιο πολύ θεωρητική. Ξέχνα αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα.

Το ερώτημα τώρα είναι:

Αν έχω φωτοβολταϊκά ΚΑΙ αντλία θερμότητας

χρειάζομαι ηλιακό θερμοσίφωνα ΔΙΠΛΗΣ ή ΤΡΙΠΛΗΣ ενέργειας;

Το φωτοβολταϊκό δεν έχει καμία σχέση με το ζεστό νερό χρήσης, οποτε βγάλτε εκτός της εξίσωσης 

Στην υλοποίηση που λες θα συνδέσεις την αντλία με τον ηλιακό 

Κάπως έτσι:

image.png.05eb311c4f6b407a15098f5474dfaaad.png
 

Γιατι δε μιλάς με τον προμηθευτή της αντλίας να σου πει τι καζάνι χρειάζεσαι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το φωτοβολταϊκό δεν έχει καμία σχέση με το ζεστό νερό χρήσης, οποτε βγάλτε εκτός της εξίσωσης 

Στην υλοποίηση που λες θα συνδέσεις την αντλία με τον ηλιακό 

Κάπως έτσι:

image.png.05eb311c4f6b407a15098f5474dfaaad.png
 

Γιατι δε μιλάς με τον προμηθευτή της αντλίας να σου πει τι καζάνι χρειάζεσαι ;

Αυτό είναι το πιο σωστό. Προσωπικά σε όλα αυτά πήρα κάποιες γνώμες αλλά στο τέλος εμπιστεύτηκα τον προμηθευτή που είναι και μηχανολόγος μηχανικός. Νομίζω είναι η πιο ασφαλής λύση. 

7 ώρες πριν, glenngould είπε

Η ερώτησή μου για υποβοήθηση θέρμανσης χώρου μέσω κλασικού ηλιακού θερμοσίφωνα, με πατέντες (ηλεκτροβάνες, κυκλοφορητές κλπ.) ήταν πιο πολύ θεωρητική. Ξέχνα αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα.

Το ερώτημα τώρα είναι:

Αν έχω φωτοβολταϊκά ΚΑΙ αντλία θερμότητας

χρειάζομαι ηλιακό θερμοσίφωνα ΔΙΠΛΗΣ ή ΤΡΙΠΛΗΣ ενέργειας;

Επειδη εξακολουθώ να μην κατανοώ την ερώτηση.  Οταν λες τριπλής ενέργειας...  Αυτές οι τρεις πηγές ενέργειας ποιες θα είναι συγκεκριμένα; 

7 ώρες πριν, spocky είπε

Γνωριζει κανεις την μαρκα διογκωμένης πολυστερίνης eps 80 Feliblok plus (7cm) απο την εταιρεια thermoplastiki? Υλοποιω αυτες τις μερες την θερμομονωση στο σπιτι και επειδη δεν ξερω απο μαρκες κτλ θα ηθελα μια γνωμη.

Αν έχει τα απαραίτητα CE και είναι αποδεκτή από το πρόγραμμα δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα! Η βορεινη πλευρα της κουζινας που θελω να κανω θερμοπροσοψη κατεβαινει σε πεζοδρομιο..Το διαμερισμα ειναι 1ος οροφος αλλα απ την πλευρα της κουζινας λογω κατηφορας ειναι ουσιαστικα ημιοροφος απ το πεζοδρομιο..Δηλαδη ξεκινα περιπου απ το 1,80 απ το εδαφος..Σε μια αυτοψια απο ενα συνεργειο μου ειπαν πως δεν μπορω να κανω μονωση εκει γιατι θα βγω εκτος πεζοδρομιου  κι οτι επιτρεπεται απ τα 3 μετρα κ πανω..Σε εναν αλλο μονωσα που το δειξα φωτογραφια μου λεει ισως και να γινεται..Εννοειται θα ρωτησω και πολεοδομια, γνωριζει κανεις τι ισχυει;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καλημερα! Η βορεινη πλευρα της κουζινας που θελω να κανω θερμοπροσοψη κατεβαινει σε πεζοδρομιο..Το διαμερισμα ειναι 1ος οροφος αλλα απ την πλευρα της κουζινας λογω κατηφορας ειναι ουσιαστικα ημιοροφος απ το πεζοδρομιο..Δηλαδη ξεκινα περιπου απ το 1,80 απ το εδαφος..Σε μια αυτοψια απο ενα συνεργειο μου ειπαν πως δεν μπορω να κανω μονωση εκει γιατι θα βγω εκτος πεζοδρομιου  κι οτι επιτρεπεται απ τα 3 μετρα κ πανω..Σε εναν αλλο μονωσα που το δειξα φωτογραφια μου λεει ισως και να γινεται..Εννοειται θα ρωτησω και πολεοδομια, γνωριζει κανεις τι ισχυει;

Θα ρωτήσεις πολιτικό μηχανικό να σου πει. Μπορεί πράγματι να μην μπορείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Σκοπεύα έτσι και αλλιώς να κάνω κάποιες αλλαγές στο σπίτι(Διαμέρισμα 1ου σε πολυκατοικία του 99 στην Μεταμόρφωση). 

Υπάρχει κάποιο γραφείο που να μπορώ να απευθυνθώ ώστε να με ενημερώσει αν μπορώ να μπω στο πρόγραμμα,τι καλύπτει και γενικά να με ενημερώσει και να αναλάβει όλη την διαδικασία? Μιλάω αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία.

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια δεν γινεται..με πηρε ο μηχανικος και μου ειπε οτι ειναι απ τα 3 μετρα κ πανω απο πεζοδρομιο..μονο αν την κανω εσωτερικα αλλα πρεπει να ξηλωθουν ντουλαπια θ ανοιξω μεγαλες δουλειες οποτε το ξεχναω...Τουλαχιστον με την εξωπορτα κ το παραθυρο που θα αλλαχτουν κατι θα κερδισω απο κει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σκοπεύα έτσι και αλλιώς να κάνω κάποιες αλλαγές στο σπίτι(Διαμέρισμα 1ου σε πολυκατοικία του 99 στην Μεταμόρφωση). 

Υπάρχει κάποιο γραφείο που να μπορώ να απευθυνθώ ώστε να με ενημερώσει αν μπορώ να μπω στο πρόγραμμα,τι καλύπτει και γενικά να με ενημερώσει και να αναλάβει όλη την διαδικασία? Μιλάω αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία.

Θα πρέπει να συμβουλευτείς καποιο πολ.μηχανικό που είναι και ενεργειακος επιθεωρητης .Σίγουρα για να μπείς στο πρόγραμμα θα πρέπει να είναι α κατοικία και να μην έχεις αυθαιρεσίες . Εάν υπάρχουν πρέπει να τακτοποιηθούν .

Μετά σίγουρα χρειάζεται να γίνει έκδοση ΠΕΑ από το ενεργειακό επιθεωρητη. 

Φέτος άλλαχτηκε το σύστημα υποβολής . Κάνεις αίτηση βγαίνει μια βαθμολογία , και γίνεται έλεγχος εαν πληρείς προυποθέσεις και αναλόγως σου βγάζει τη δυνατη επιχορήγηση βάσει κάποιων παραγόντων 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ikucic είπε

Επειδη εξακολουθώ να μην κατανοώ την ερώτηση.  Οταν λες τριπλής ενέργειας...  Αυτές οι τρεις πηγές ενέργειας ποιες θα είναι συγκεκριμένα; 

Διπλής ενέργειας: πηγές ο ήλιος και το ρεύμα

Τριπλής ενέργειας: πηγές ο ήλιος, το ρεύμα και η κεντρική θέρμανση

 

Δυσκολεύομαι πολύ στην συνδεσμολογία και στην ταυτόχρονη χρήση όλων των τεχνολογιών, γιατί το σπίτι θα έχει ταυτόχρονα:

1. Καυστήρα πετρελαίου (προφανώς θα παροπλιστεί και δεν θα χρησιμοποιείται πλέον εκτός από τις πολύ ΑΚΡΑΙΑ χαμηλές/πολικές θερμοκρασίες κρύου π.χ. -10oC που θα ζορίζεται η αντλία θερμότητας ..και που σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν θα είναι αποδοτική)

2. Ηλιακό 200lit / 4m2 συλλέκτες

3. Αντλία θερμότητας αέρα-νερού

4. Φωτοβολταϊκά 10Kwp

 

Δεν έχω καταλάβει πώς θα συνδεθούν μεταξύ τους.

 

-Τα φωτοβολταϊκά θα παράγουν το ρεύμα για να λειτουργεί η αντλία θερμότητας και τα κλιματιστικά (άρα ήδη έχω δύο τρόπους θέρμανσης μέσω καλοριφέρ και μέσω κλιματιστικών και έναν τρόπο ψύξης μέχω κλιματιστικών)

-Ο ηλιακός θα μου δίνει "παθητικά" ζεστό νερό χρήσης για τις 300 από τις 365 μέρες του χρόνου που έχουμε ηλιοφάνεια στην Ελλάδα

-Κολλάω στο πώς θα συνομιλούν/συνδεθούν ο ηλιακός με την αντλία θερμότητας

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι, μου ζητησαν δηλωση αυθαιρετου απο το τεχνικο γραφειο που θα αναλαβουν το προγραμμα , αλλα δεν γνωριζω που την βρισκω ή πως μοιαζει αυτο το εγγραφο, εστειλα εδω για πιο αμεση απαντηση , ευχαριστω εκ των προτερων ρε παιδια, οποιος γνωριζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...