Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθε σήμερα ένα συνεργείο και μου έκανε ΤΡΥΠΑ στην θερμοπροσωψη !!

Ποσο σοβαρό είναι αυτό ?

μήπως να μας πείς κάτι πιο συγκεκριμένο...

πόσο μεγάλη είναι; γιατί την έκανε; κατά λάθος; την άφησε έτσι; την κάλυψε ; με τι την κάλυψε;

και μια φωτό θα βοηθούσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikucic είπε

μήπως να μας πείς κάτι πιο συγκεκριμένο...

πόσο μεγάλη είναι; γιατί την έκανε; κατά λάθος; την άφησε έτσι; την κάλυψε ; με τι την κάλυψε;

και μια φωτό θα βοηθούσε

Ήρθε σήμερα το συνεργείο για τα πλακάκια.

Επειδή φυσούσε πολύ, θεώρησε καλό να βάλει καδρονια στα παράθυρα.

Την ζημιά θα την δω άμα βγούνε αυτά.

Αλλά, μικρή μεγάλη, δεν μπορεί να μην έχει γίνει ζημιά από τον τραυματισμό του τοίχου σε πολλά σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθε σήμερα ένα συνεργείο και μου έκανε ΤΡΥΠΑ στην θερμοπροσωψη !!

Ποσο σοβαρό είναι αυτό ?

Επισκευάζεται. Μην το αφήσετε για καιρό και περάσει νερό από πίσω θα υπάρχει πρόβλημα. Η επισκευή να γίνει σχετικά γρήγορα.

Μόλις τώρα, nikolakisteo είπε

Επισκευάζεται. Μην το αφήσετε για καιρό και περάσει νερό από πίσω θα υπάρχει πρόβλημα. Η επισκευή να γίνει σχετικά γρήγορα.

Να γνωρίζετε ότι θα φαίνεται μπάλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθε σήμερα το συνεργείο για τα πλακάκια.

Επειδή φυσούσε πολύ, θεώρησε καλό να βάλει καδρονια στα παράθυρα.

Την ζημιά θα την δω άμα βγούνε αυτά.

Αλλά, μικρή μεγάλη, δεν μπορεί να μην έχει γίνει ζημιά από τον τραυματισμό του τοίχου σε πολλά σημεία.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.  Δηλαδή σου έκαναν (τους άφησες) να χτυπήσουν- τρυπησουν την καινούργια μόνωση; 

Βέβαια Ολα φτιάχνονται.  Απλά όταν έχεις οπτική επαφή στείλε φώτο. Γιατί με αυτές τις πληροφορίες δύσκολη η εκτίμηση.

Προσοχή αν γίνει μπάλωμα όχι με υλικά εποξικα (πχ κλασική σιλικόνη) που μπορεί να αλλοιώσουν στοιχεία του συστήματος (κυρίως την πολυστερίνη). 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikucic είπε

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.  Δηλαδή σου έκαναν (τους άφησες) να χτυπήσουν- τρυπησουν την καινούργια μόνωση; 

Βέβαια Ολα φτιάχνονται.  Απλά όταν έχεις οπτική επαφή στείλε φώτο. Γιατί με αυτές τις πληροφορίες δύσκολη η εκτίμηση.

Προσοχή αν γίνει μπάλωμα όχι με υλικά εποξικα (πχ κλασική σιλικόνη) που μπορεί να αλλοιώσουν στοιχεία του συστήματος (κυρίως την πολυστερίνη). 

Ειχαν έρθει νωρίτερα και έκαναν την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ειχαν έρθει νωρίτερα και έκαναν την ιστορία.

Οκ όταν έχεις εικόνα της τρυπας τα ξαναλέμε.

Πάντως τέτοια παπαρ.ια από συνεργείο πάνω σε καινούργια μόνωση πρώτη φορά διαβάζω.  Μιλάμε για μέγιστη γκάφα. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikucic είπε

Οκ όταν έχεις εικόνα της τρυπας τα ξαναλέμε.

Πάντως τέτοια παπαρ.ια από συνεργείο πάνω σε καινούργια μόνωση πρώτη φορά διαβάζω.  Μιλάμε για μέγιστη γκάφα. 

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Συμφωνώ.

Δηλ αν χτυπούσαν κανένα εκτονομουμενο  βύσμα κατά λάθος δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν. Πάντως γενικά μια συμβουλή:  Μην αφήσεις κανένα συνεργείο μόνο του. Κάνουν γκάφες και μετά σου λένε κι όλας όχι δεν το κάναμε εμείς το έκανε ο ηλεκτρολόγος,  ή ο υδραυλικός ή ο χατζηπετρης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikucic είπε

Δηλ αν χτυπούσαν κανένα εκτονομουμενο  βύσμα κατά λάθος δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν. Πάντως γενικά μια συμβουλή:  Μην αφήσεις κανένα συνεργείο μόνο του. Κάνουν γκάφες και μετά σου λένε κι όλας όχι δεν το κάναμε εμείς το έκανε ο ηλεκτρολόγος,  ή ο υδραυλικός ή ο χατζηπετρης 

Δεν τους πρόλαβα.

Ήρθαν 06.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθε σήμερα ένα συνεργείο και μου έκανε ΤΡΥΠΑ στην θερμοπροσωψη !!

Ποσο σοβαρό είναι αυτό ?

Άμα στείλεις φωτογραφία θα σου πούμε. Έχει και πάστα; Με χρώμα μέσα ή βαμμένη;

Επίσης με τέτοια παγωνιά τι δουλειά ήθελαν να κάνουν οι πλακάδες; Ελπίζω να μην τους πίεσες για να τελειώνουν, δεν ξέρω και σε τι περιοχή είσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maknight είπε

Άμα στείλεις φωτογραφία θα σου πούμε. Έχει και πάστα; Με χρώμα μέσα ή βαμμένη;

Επίσης με τέτοια παγωνιά τι δουλειά ήθελαν να κάνουν οι πλακάδες; Ελπίζω να μην τους πίεσες για να τελειώνουν, δεν ξέρω και σε τι περιοχή είσαι..

Το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω και φετος θα κανω προσπαθεια να μπω στον εξοικονομω..περυσι δεν μπηκα γιατι οι αιτησεις για την ηπειρο μεσα σε 14 λεπτα ολοκληρωθηκανε..εμ'πασει περιπτωση..φετος θα τα ξανακαταθεσω με την μονη διαφορα οτι θα βαλω αντλια θερμοτητας και airconticion για να εχω περισσοτερο μπονους για να με ενταξουν..καπως ετσι μου το ειπε ο μηχανικος.οσο με τα αλαλ τα τυπικα χαρτια ειναι πληρης ο φακελος.

η ερωτηση που θελω να κανω ειναι για κατοικια 55 τετατραγωνικα 2οροφη ποσσα KW αντλια πρεπει να μπει..ειδικα ο 1ος οροφος ειναι κατοικημενος..ο 2τερος χρησιμοποιηται για αποθηκη..δηλαδη και να συνδεσω κι'εκει την αντλια δεν θα γινετε χρηση.τι με συμβουλευεται να βαλω..και θα ηθελα να μου προτεινεται και μια μαρκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ktikti είπε

εγω και φετος θα κανω προσπαθεια να μπω στον εξοικονομω..περυσι δεν μπηκα γιατι οι αιτησεις για την ηπειρο μεσα σε 14 λεπτα ολοκληρωθηκανε..εμ'πασει περιπτωση..φετος θα τα ξανακαταθεσω με την μονη διαφορα οτι θα βαλω αντλια θερμοτητας και airconticion για να εχω περισσοτερο μπονους για να με ενταξουν..καπως ετσι μου το ειπε ο μηχανικος.οσο με τα αλαλ τα τυπικα χαρτια ειναι πληρης ο φακελος.

η ερωτηση που θελω να κανω ειναι για κατοικια 55 τετατραγωνικα 2οροφη ποσσα KW αντλια πρεπει να μπει..ειδικα ο 1ος οροφος ειναι κατοικημενος..ο 2τερος χρησιμοποιηται για αποθηκη..δηλαδη και να συνδεσω κι'εκει την αντλια δεν θα γινετε χρηση.τι με συμβουλευεται να βαλω..και θα ηθελα να μου προτεινεται και μια μαρκα.

 

Εγώ daikin έβαλα.  Ακριβή είναι αλλά μου είπαν αρκετοί που ρώτησα ότι είναι η καλύτερη. Τους εμπιστεύτηκα γιατί δεν το έχω μελετήσει πολύ το θέμα αυτό.

Οταν λες 2οροφη 55 τμ εννοείς 55 ο κάθε όροφος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikucic είπε

Εγώ daikin έβαλα.  Ακριβή είναι αλλά μου είπαν αρκετοί που ρώτησα ότι είναι η καλύτερη. Τους εμπιστεύτηκα γιατί δεν το έχω μελετήσει πολύ το θέμα αυτό.

Οταν λες 2οροφη 55 τμ εννοείς 55 ο κάθε όροφος ;

Ακριβως ο κάθε όροφος 55 τετραγωνικά πολυκατοικία τώρα που εχει κατασκευαστει το 1970. Επίσης θα κάνω και κέλυφος μπρος-πίσω εκτός τα πλαϊνά που δεν με αφήνει ο γείτονας και θα κάνω ένα σπατουλάρισμα με ένα μονωτικό υλικό όχι μόνωση Γενικότερα θα δουλεύει η αντλία θερμότητας μόνο σε έναν όροφο Απλά Άμα βάλω μία δεκαεξάρα ανεβαίνει σχεδόν διπλάσιο το κόστος συν ότι από το εξοικονομώ και με αυτά τα δεδομένα  τα μισα χρηματα θα τα βάλω εγώ .αλλα αμα μία 12άρα παράδειγμα κάνει δουλειά δεν χρειάζεται να βγάλω μεγαλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...