Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Δεν ξερω τι να σου πω.το θεμα ειναι οτι το 0.234 ειναι λαθος καταχωρηση δηλαδη αυτος το πληλτρολογει η βαζοντας τα στοιχεια του πεα εννοω ολες τις παραμετρους βγαινει αυτοματα αυτο δεν εχω καταλαβει..πως παει..

 

Αυτόματα βγαίνει από το πεα και την πρόταση παρεμβάσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

.Εχω κουφωματα ηλιακο θερμοπροσοψη κλιματιστικα αντλια.Να μιλησω δηλαδη μαζι του να εχει γινει λαθος στο ενεργειακο;ελεγα να ριξω τιμες εκει που μπορει να με παρει π.χ αντλια,κλιματιστικα ,λιγο στον ηλιακο ωστε να φθασω γυρω στα 3000 ιδανικα θα ηταν τα 4με 5000 αλλα εκει μετα υπαρχει θεμα με τις παρεμβασεις.

Εκεινο που μπορεις να αλλαξεις μειωνοντας πολυ το κοστος ειναι την αντλια θερμοτητας με λεβητα αεριου..Ετσι κι αλλιως εξασφαλιζεις ΖΝΧ απ τον ηλιακο, οποτε λογικα δεν θα πεσεις στην εξοικονομηση βγαζοντας αντλια η οποια παει το κοστος στα υψη..Το ρευμα δεν θα ναι τοσο φτηνο οπως παλια κι η αποσβεση σε πολλα χρονια....Εσυ ξερεις τις αναγκες σου βεβαια,λεω εγω τωρα μια αποψη..

Εγω κατεβασα τις δαπανες (με καποιες αλλαγες ) στα 12000 αλλα εχω προσφατες προσφορες μπροστα μου, δεν το κανα ετσι στον "αερα"..καμια υπερτιμολογηση..Μονο στην περιπτωση της μονωσης παω max στα 63/τμ σε 7cm παχος..κλιματιστικο 9-12αρι μπορεις να βαλεις με 1000 αλλα μπορεις και με 600!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εκεινο που μπορεις να αλλαξεις μειωνοντας πολυ το κοστος ειναι την αντλια θερμοτητας με λεβητα αεριου..Ετσι κι αλλιως εξασφαλιζεις ΖΝΧ απ τον ηλιακο, οποτε λογικα δεν θα πεσεις στην εξοικονομηση βγαζοντας αντλια η οποια παει το κοστος στα υψη..Το ρευμα δεν θα ναι τοσο φτηνο οπως παλια κι η αποσβεση σε πολλα χρονια....Εσυ ξερεις τις αναγκες σου βεβαια,λεω εγω τωρα μια αποψη..

Εγω κατεβασα τις δαπανες (με καποιες αλλαγες ) στα 12000 αλλα εχω προσφατες προσφορες μπροστα μου, δεν το κανα ετσι στον "αερα"..καμια υπερτιμολογηση..Μονο στην περιπτωση της μονωσης παω max στα 63/τμ σε 7cm παχος..κλιματιστικο 9-12αρι μπορεις να βαλεις με 1000 αλλα μπορεις και με 600!

καλησπερα αυτο που θα βγαλω ειναι το μηχανισμο ανακτησης θερμοτητας το οποιο δεν επηρεαζει την εξοικονομηση ,θα μειωσω τα κλιματιστικα οπως ειπες θα βαλω κατι πιο οικονομικο θα μειωσω λιγο τον ηλιακο οχι πολλα πραγματα και θα μειωσω και την αντλια καθως εδω στο νησι δεν παιζει λεβητας αεριου και οτι γινει.παντως ετσι οπως εχει η αιτηση πρεπει να ειμαι στο 35 κοντα αλλα κατι εχει περαστει λαθος και μου βγαζει μονο 25.ενταξει δεν μπορω να πεσω τοσο χαμηλα αλλα 2 με 3 χιλιαρικα θα τα μειωσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έδωσε προσφορά ο ηλεκτρολόγος (€300, περιλαμβάνει εργασία και υλικά) για την σύνδεση της αντλίας θερμότητας:

-Γραμμή από τον εσωτερικό πίνακα του σπιτιού μέχρι το σημείο που είναι η αντλία θερμότητας 16KW στην αυλή

-Γραμμή για το χειριστήριο/αισθητήριο της αντλίας θερμότητας μέχρι το σημείο που είναι η αντλία θερμότητας 16KW στην αυλή

 

Επίσης μου έδωσε προσφορά ο υδραυλικός για τις σωληνώσεις από τα εσωτερικά καλοριφέρ/σώματα του σπιτιού μέχρι πάλι το σημείο που είναι η αντλία θερμότητας έξω στην αυλή (~€1500, περιλαμβάνει εργασία και υλικά)

 

ΌΜΩΣ, ο ψυκτικός μου δίνει μια (κατά τη γνώμη μου) παράλογη τιμή €450 μόνο για την ΡΥΘΜΙΣΗ της αντλίας θερμότητας παραμετροποίηση/software).

 

Αυτό το τελευταίο το θεωρείτε λογική τιμή; Τα δύο πρώτα τα καταλαβαίνω (ηλεκτρολόγος και υδραυλικός). Αυτό το τελευταίο όμως το θεωρώ υπερβολικό.

 Έχετε καθόλου εμπερία σχετικά με κόσος ρύθμισης / παραμετροποίησης αντλίας θερμότητας;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, glenngould είπε

........ΡΥΘΜΙΣΗ της αντλίας θερμότητας παραμετροποίηση/software).

 

..............Αυτό το τελευταίο όμως το θεωρώ υπερβολικό.

.............. παραμετροποίησης αντλίας θερμότητας;

 

Κι ομως! Αυτο ειναι και το πιο βασικο. Αμα δεν γινει σωστη ρυθμιση, τοτε αδικος κοπος και δεν θα εχεις καποιο ουσιαστικο ωφελος απο πλευρας οικονομιας.

 Βεβαιωσου ομως πρωτα , οτι το κατεχει το αντικειμενο γιατι οι πραγματικα κατεχοντες ειναι ελαχιστοι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος με σιγουριά αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ 14 και 16ρας α/θ; Στο εξοικονομώ του 20 έχει προγραμματιστεί η εγκατάσταση 14αρας και μετά από πολύμηνη αναμονή λόγω μη διαθεσιμότητας από την αντιπροσωπεία της lg, μου είπε ο υπεύθυνος εγκατάστατης ότι βρέθηκε μια 16ρα. Πρόκειται για διαμέρισμα στη Δάφνη Αττικής, 103τμ, του 87 με παλιά αρχική μόνωση, στον 3ο όροφο με όροφο από πάνω και άλλα διαμερίσματα δεξιά και αριστερά. Ο εγκατάστατης λέει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στην κατανάλωση και στις απαιτήσεις ρεύματος (απλό μονοφασικό ρεύμα). Lg therma v. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Κι ομως! Αυτο ειναι και το πιο βασικο. Αμα δεν γινει σωστη ρυθμιση, τοτε αδικος κοπος και δεν θα εχεις καποιο ουσιαστικο ωφελος απο πλευρας οικονομιας.

 Βεβαιωσου ομως πρωτα , οτι το κατεχει το αντικειμενο γιατι οι πραγματικα κατεχοντες ειναι ελαχιστοι! 

Επιβεβαιώνω κ εγώ. Ψυκτικός στην δική μου περίπτωση επιλέχτηκε μετά απο σύσταση κ τηλέφωνο στην Mitsubishi Θεσσαλονίκης. Τον καλέσαμε, έβαλε τα κλιματιστικά στα οποία επέμεινε πολύ για να γίνουν πρώτα κ όταν ήρθε η ώρα της Αντλίας, όχι μόνο δεν ήξερε, όχι μόνο την έβλεπε για πρώτη φορά (σώμα, κουμπιά, συνδέσεις), έκανε κ ζημιά στην προσπάθεια του αν αποδείξει τα αναπόδεικτα.

Εκδιώχθη κακήν κακώς με φωνές απο μεριάς μας (αυτός τι να πει, κατέβασε τα μούτρα) κ πληρώθηκε άλλος για να έρθει μόνο για αυτό, μετά απο 1,5 εβδομάδα κ πήρε κ ένα σκασμό λεφτά (θα το θυμηθώ το ποσό).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, TonyChr91 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος με σιγουριά αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ 14 και 16ρας α/θ; Στο εξοικονομώ του 20 έχει προγραμματιστεί η εγκατάσταση 14αρας και μετά από πολύμηνη αναμονή λόγω μη διαθεσιμότητας από την αντιπροσωπεία της lg, μου είπε ο υπεύθυνος εγκατάστατης ότι βρέθηκε μια 16ρα. Πρόκειται για διαμέρισμα στη Δάφνη Αττικής, 103τμ, του 87 με παλιά αρχική μόνωση, στον 3ο όροφο με όροφο από πάνω και άλλα διαμερίσματα δεξιά και αριστερά. Ο εγκατάστατης λέει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στην κατανάλωση και στις απαιτήσεις ρεύματος (απλό μονοφασικό ρεύμα). Lg therma v. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Μονο καποιος που τις εχει δοκιμασει και τις δυο η πολυ εμπειρος τεχνιτης θα μπορεσει να σου απαντησει.

Εμενα να σκεφτεις σε 125 τετρ. με παρα πολυ καλη μονωση, μου προτειναν απο 8 εως 16αρα!!! Τελικα εβαλα 12αρα LG therma ακολουθωντας το μυαλο το δικο μου.

Μια ερωτηση. 16αρα μονοφασικη? Θα στην σηκωσει η εγκατασταση σου? Δεν θα βαλεις τπτ αλλο οταν δουλευει η αντλια? 

 

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Μονο καποιος που τις εχει δοκιμασει και τις δυο η πολυ εμπειρος τεχνιτης θα μπορεσει να σου απαντησει.

Εμενα να σκεφτεις σε 125 τετρ. με παρα πολυ καλη μονωση, μου προτειναν απο 8 εως 16αρα!!! Τελικα εβαλα 12αρα LG therma ακολουθωντας το μυαλο το δικο μου.

Μια ερωτηση. 16αρα μονοφασικη? Θα στην σηκωσει η εγκατασταση σου? Δεν θα βαλεις τπτ αλλο οταν δουλευει η αντλια? 

 

16άρα μονοφασική, απλά με ένα σταθεροποιητή τάσης. Φυσικά και θα βάζω, σίδερο, φούρνος, απλά πράγμα ομως...Αρχικά μου έλεγε ο εγκατάστατης ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, τώρα μου το γυρίζει λέγοντας πως ίσως υπάρξει και χρειαστεί ενίσχυση μονοφασικής παροχής. "Θα δούμε όταν λειτουργήσει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, TonyChr91 είπε

16άρα μονοφασική, απλά με ένα σταθεροποιητή τάσης. Φυσικά και θα βάζω, σίδερο, φούρνος, απλά πράγμα ομως...Αρχικά μου έλεγε ο εγκατάστατης ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, τώρα μου το γυρίζει λέγοντας πως ίσως υπάρξει και χρειαστεί ενίσχυση μονοφασικής παροχής. "Θα δούμε όταν λειτουργήσει"

Οπως εχω ξαναπεί δεν το κατέχω το σπορ των Α/Θ. Στην περίπτωση μου με σπίτι 130 τμ στην Θεσπρωτία (καλά μονωμενο) έβαλα 9αρα daikin. Βασικά ήρθε ο μηχανολος μηχανικός (ο αντιπρόσωπος της daikin) μέτρησε,  του εδωσα κάτοψη,  είδε τις διαστάσεις των σωμάτων , έκανε μελέτη και μου είπε ότι μια χαρά θα δουλέψει η συγκεκριμένη. Μετά ο ίδιος έφερε υδραυλικό και ψυκτικό (μόνο ηλεκτρολόγο έβαλα εγώ τον δικό μου). Οπότε 16αρες μου φαίνονται πολύ μεγάλες.

https://www.aenaos-sa.gr/epilogi-megethous-antlias-thermotitas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κλασική εμπειρική λογική ανα 10 τμ 1 kw δηλαδή για 100 τμ σπίτι θέλει 10αρα αντλία είναι εντελώς μπακάλικη. Το αναφέρει σε κάθε επίσημο σάιτ εταιριών αντλιών. Η αντλία είναι ακριβή λύση και χρειάζεται καλή μελέτη πριν.

και δείτε και αυτό:  πηγή http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/4389-Πρόβλημα-με-συχνά-start-stop-Α-Θ

Στο κείμενο που ακουλουθεί περιγράφονται τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν ώστε η επιλογή του είδους και της ισχύος της αντλίας θερμότητας να είναι ορθή.

Α.ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΦΟΡΤΙΩΝ.(Πόση ενέργεια χρειάζεται ο χώρος).

Ο προσδιορισμός των θερμικών φορτίων πρέπει να γίνει για κάθε χώρο χωριστά αλλά και συνολικά για όλη την κατοικία. Το πρώτο απαιτείται ώστε να προσδιοριστεί το κατάλληλο σύστημα απόδοσης της θερμότητας, π.χ. μέγεθος θερμαντικού σώματος. Το δεύτερο για τον προσδιορισμό της απαιτούμενης ισχύος της αντλίας θερμότητας π.χ. σε KW.
Ο υπολογισμός πρέπει να γίνεται ακολουθώντας πιστοποιημένες πρακτικές και πρωτόκολλα, τα οποία έχουν δοκιμαστεί και επιβεβαιωθεί σε πρακτικές εφαρμογές. Οι πρόχειροι εμπειρικοί υπολογισμοί, σύμφωνα με επιφάνειες δαπέδου ή τον όγκο του χώρου, οδηγούν σε εσφαλμένες εκτιμήσεις και ανακριβή αποτελέσματα.

Β. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΗΣ ΝΕΡΟΥ.

Ανάλογα με το σύστημα απόδοσης θερμότητας, προσδιορίζεται η απαιτούμενη θερμοκρασία νερού προσαγωγής.
Τα συνήθη συστήματα απόδοσης θερμότητας είναι:
1.Θερμαντικά σώματα.
2.Τερματικές μονάδες αέρα-νερού (fan coils).
3.Θέρμανση επιφανειών (δαπέδου, τοίχου).

Η απαιτούμενη θερμοκρασία νερού προσδιορίζεται ώστε το σύστημα απόδοσης, να αποδίδει σε κάθε χώρο ενέργεια ίση με αυτήν που προσδιορίστηκε στο προηγούμενο βήμα.
Όσο μειώνεται η θερμοκρασία προσαγωγής, μειώνονται και οι θερμικές απώλειες του υδραυλικού δικτύου, καθώς και η μηχανική καταπόνηση του. Η εμπειρία μας έχει δείξει ότι η λειτρουργία του συστήματος σε οσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού προσαγωγής, οδηγεί σε μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας. Είναι σκόπιμο λοιπόν να επιλέγουμε αντλία θερμότητας που να μας δίνει αυτήν τη θερμοκρασία νερού που χρειαζόμαστε και όχι υψηλότερη.

Γ. ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ.

Αρχικά επιλέγουμε ομάδα αντλιών θερμότητας με θερμοκρασία νερού προσαγωγής ίση με αυτήν που υπολογίστηκε στο προηγούμενο βήμα. Οι θερμοκρασίες προσαγωγής εμφανίζουν εύρος από 35 έως και 80 βαθμούς κελσίου. Στο στάδιο αυτό σημαντικό ρόλο διαδραματίζει η εμπειρική γνώση της συμπεριφοράς συγκεκριμένων μοντέλων αντλιών θερμότητας καθώς και η ενδεχόμενη μείωση της θερμοκρασίας αυτής σε βάθος χρόνου λόγω φθοράς.
Στη συνέχεια επιλέγεται η ισχύς της αντλίας θερμότητας. Η επιλογή γίνεται με βάση την καμπύλη θερμικών φορτίων και της καμπύλης θερμικής ισχύος της αντλίας θερμότητας σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το σημείο τομής των δύο αυτών καμπύλων πρέπει να είναι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος χαμηλότερη από την μέση ελάχιστη εκτιμώμενη του τόπου όπου βρίσκεται ο χώρος. Ο παραπάνω προσδιορισμός γίνεται με αναλυτικές μεθόδους και εξειδικευμένα προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογστων.
Στο στάδιο αυτό σημαντικό ρόλο διαδραματίζει το προφίλ του χρήστη και το σενάριο λειτουργίας της αντλίας θερμότητας. Τα σενάρια είναι:
1.Συνεχής λειτουργία συστήματος θέρμανσης.
2.Διακοπτόμενη λειτουργία συστήματος θέρμανσης.
Ανάλογα με το σενάριο λειτουργίας, μεταβάλλονται οι καμπύλες των θερμικών φορτίων του χώρου. Ο λόγος είναι ότι κατά τη συνεχή λειτουργία, λαμβάνεται υπόψη η θερμοχωρητικότητα των δομικών στοιχείων καθώς και το γεγονός ότι η θερμοκρασία του χώρου διατηρείται σε υψηλότερα επίπεδα από την εξωτερική. Αντίθετα στη διακοπτόμενη λειτουργία και ανάλογα με το εκτιμώμενο χρονικό διάστημα παύσης λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης, απαιτείται προσαύξηση της απαιτούμενης θερμικής ισχύος. Στη συνεχή λειτουργία λοιπόν έχουμε υποδιαστασιολόγηση της αντλίας θερμότητας σε σχέση με τις κορυφές των θερμικών απωλειών, ενώ στη διακοπτόμενη λειτουργία έχουμε υπερδιαστασιολόγης.

Τα τρία παραπάνω βήματα είναι η ορθή πορεία για το πρώτο στάδιο υλοποίησης μιας εφαρμογής θέρμανσης με αντλία θερμότητας. Η τήρηση τους οδηγεί με ακρίβεια στην επιλογή αντλίας θερμότητας, η οποία θα καλύψει τις θερμικές απαιτήσεις των χώρων, με το μέγιστο δυνατό βαθμό απόδοσης.

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ikucic είπε

Η κλασική εμπειρική λογική ανα 10 τμ 1 kw δηλαδή για 100 τμ σπίτι θέλει 10αρα αντλία είναι εντελώς μπακάλικη. Το αναφέρει σε κάθε επίσημο σάιτ εταιριών αντλιών. Η αντλία είναι ακριβή λύση και χρειάζεται καλή μελέτη πριν

Γενικά να ξέρεις η επιλογή μηχανημάτων είναι πονεμένη υπόθεση 

Ναι μεν είθισται να γίνονται υπερδιαστασιολογήσεις μηχανημάτων, όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να έχεις κατά νου 

Λες εσυ πχ αααα είναι μεγάλη η 14αρα

Ελα μου όμως που όταν έξω έχει -2 η μια 14αρα γίνεται 10αρα, η άλλη 14αρα γίνεται 12αρα, ενώ η τριτη αποδίδει την ονομαστική της ισχύ…

Ειδικά δε τελευταία με τα καινούργια σπίτια με τις δεκάρες θερμομόνωσεις  και τα κουφώματα που θεωρητικά έχουν μηδενικές απώλειες, Βλέπεις αστεία πράγματα στα νούμερα υπολογισμού. Μπορεί να δεις διαμέρισμα 85-90 τετραγωνικά και να έχει απώλειες 4.5 kw 

Προσωπικά σαν μηχανολόγος φοβάμαι να βάλω τέτοιο μηχάνημα, για πολλούς λόγους που δεν έχει νόημα να εξηγώ εδώ γιατί βγαίνουμε εντελώς εκτός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γενικά να ξέρεις η επιλογή μηχανημάτων είναι πονεμένη υπόθεση 

Ναι μεν είθισται να γίνονται υπερδιαστασιολογήσεις μηχανημάτων, όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να έχεις κατά νου 

Λες εσυ πχ αααα είναι μεγάλη η 14αρα

Ελα μου όμως που όταν έξω έχει -2 η μια 14αρα γίνεται 10αρα, η άλλη 14αρα γίνεται 12αρα, ενώ η τριτη αποδίδει την ονομαστική της ισχύ…

Ειδικά δε τελευταία με τα καινούργια σπίτια με τις δεκάρες θερμομόνωσεις  και τα κουφώματα που θεωρητικά έχουν μηδενικές απώλειες, Βλέπεις αστεία πράγματα στα νούμερα υπολογισμού. Μπορεί να δεις διαμέρισμα 85-90 τετραγωνικά και να έχει απώλειες 4.5 kw 

Προσωπικά σαν μηχανολόγος φοβάμαι να βάλω τέτοιο μηχάνημα, για πολλούς λόγους που δεν έχει νόημα να εξηγώ εδώ γιατί βγαίνουμε εντελώς εκτός 

Δίκιο έχεις.

Στην περιοχή που είμαι εγώ το -2 το έχουμε μάξιμουμ 10 φορές το χρόνο. Συν ότι έχω και εναλλακτική λύση με τζάκι λέβητα (όλα πάνε σε 500αρι δοχείο αδράνειας). Αυτό που λέω,  και δεν νομίζω ότι διαφωνείς, είναι ότι θα πρέπει να γίνει μια σοβαρή μελέτη αν είναι να βάλεις Α/Θ και αυτή είναι δουλειά μηχανολόγου μηχανικού και όχι ενός μάστορα που θα αρχίσει τα "δεν έχω μια 14αρα τώρα, βρήκα μια 16αρα . Να την αφήσω; "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ikucic είπε

Δίκιο έχεις.

Στην περιοχή που είμαι εγώ το -2 το έχουμε μάξιμουμ 10 φορές το χρόνο. Συν ότι έχω και εναλλακτική λύση με τζάκι λέβητα (όλα πάνε σε 500αρι δοχείο αδράνειας). Αυτό που λέω,  και δεν νομίζω ότι διαφωνείς, είναι ότι θα πρέπει να γίνει μια σοβαρή μελέτη αν είναι να βάλεις Α/Θ και αυτή είναι δουλειά μηχανολόγου μηχανικού και όχι ενός μάστορα που θα αρχίσει τα "δεν έχω μια 14αρα τώρα, βρήκα μια 16αρα . Να την αφήσω; "

Αυτό είναι προφανές !

Απλά αυτό που σου λέω είναι ότι ακόμα και σε μία μελέτη μπορεί να υπάρχουν διαφοροποιήσεις λόγω φιλοσοφίας, παραδοχών και τα λοιπά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα ο μηχανικός έκανε μελέτη, μετρήσαμε όλα τα σώματα καλοριφέρ  τα οποία και αλλάξαμε γιατί ήταν πολύ μικρά και μου πρότεινε 14ρα Α/Θ LG καθότι η μικρότερη είπε ότι θα ήταν οριακά και στα μεγάλα κρύα ίσως να μην επαρκούσε. Σπίτι 85 τετραγωνικά καθαρά στην Βόρεια Ελλάδα. Κατευχαριστημενος πάντως από την απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...