Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είσαι ενοικιαστής ?

Τι δουλειά έχεις με το δάνειο ?

Είναι στο όνομα των πεθερικών και θέλουμε εμείς να το αναβαθμίσουμε ενεργειακά, μια που μένουμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενημέρωση για την απόρριψη του φωτοβολταϊκού:

 

- Έχουν ενημερωθεί 2 βουλευτές

- Έχει ενημερωθεί ο περιφερειάρχης

- Έχουν σταλεί μηνύματα σε 2 μεγάλα forum που ασχολούνται με ενέργεια / ΑΠΕ για να αναδείξουν το θέμα

Ο ΔΕΔΔΗΕ ΑΡΝΕΙΤΑΙ να δεχθεί αίτηση παράτασης ισχύος του έργου για 5ετία (όπως πρότεινε ο φίλος ikucic) και παραπέμπει στις υπηρεσίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας στην Λαμία.

 

Γνωρίζει κάποιος κάποιον δικηγόρο που να έχει εξοικείωση με αυτά τα θέματα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, glenngould είπε

Ενημέρωση για την απόρριψη του φωτοβολταϊκού:

 

- Έχουν ενημερωθεί 2 βουλευτές

- Έχει ενημερωθεί ο περιφερειάρχης

- Έχουν σταλεί μηνύματα σε 2 μεγάλα forum που ασχολούνται με ενέργεια / ΑΠΕ για να αναδείξουν το θέμα

Ο ΔΕΔΔΗΕ ΑΡΝΕΙΤΑΙ να δεχθεί αίτηση παράτασης ισχύος του έργου για 5ετία (όπως πρότεινε ο φίλος ikucic) και παραπέμπει στις υπηρεσίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας στην Λαμία.

 

Γνωρίζει κάποιος κάποιον δικηγόρο που να έχει εξοικείωση με αυτά τα θέματα;

 

Ευχαριστώ

Γιατί αρνειται; κάνε αίτηση παράτασης.  Απαίτησε πρωτόκολλο.  Και ας σου στείλουν εγγράφως ότι δεν το δέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! έχω την εξής απορία, έχω κάνει την αίτηση για το εξοικονομώ κατ΄οικον , έχει βγει και το πρώτο ΠΕΑ , ωστόσο όσο και να έχω ψάξει δεν μου είναι ξεκάθαρο ακόμα στο πως γίνεται η δεύτερη επιθεώρηση ? Έρχεται κάποιος στο σπίτι και ελέγχει αν έγιναν οι ενεργειακές αναβαθμίσεις σωστά ή απλώς παρουσιάζω φωτογραφικό υλικό με τις παρεμβάσεις ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Οποιαδήποτε απάντηση με βάση προηγούμενη εμπειρία ή κάποιου που γνωρίζει θα βοηθούσε άπειρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει σχετικο νημα για το εξοικονομω , θα ηταν καλυτερα να ρωτησεις εκει και να κλεισεις αυτο το θεμα αλλα νομιζω πως ουτε τα τεχνικα γραφεια ακομα δεν γνωριζουν αυτο που ρωτας, τουλαχιστον τετοια απαντηση ειχα παρει εγω απο τον μηχανικο που εκανε το πρωτο πεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, member92 είπε
18 λεπτά πριν, GeG είπε

Δεν έχουν εικόνα οι μηχανικοί απο προηγούμενες περιπτώσεις ? Θέλω να πω πως θα υπάρχει μια κατευθυντήρια οδηγία !

περεταιρω δεν γνωριζω. σορυ ρωτα στο αλλο νημα που ισως ξερουν κατι παραπανω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  •  

Καλησπέρα σας! έχω την εξής απορία, έχω κάνει την αίτηση για το εξοικονομώ κατ΄οικον , έχει βγει και το πρώτο ΠΕΑ , ωστόσο όσο και να έχω ψάξει δεν μου είναι ξεκάθαρο ακόμα στο πως γίνεται η δεύτερη επιθεώρηση ? Έρχεται κάποιος στο σπίτι και ελέγχει αν έγιναν οι ενεργειακές αναβαθμίσεις σωστά ή απλώς παρουσιάζω φωτογραφικό υλικό με τις παρεμβάσεις ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Οποιαδήποτε απάντηση με βάση προηγούμενη εμπειρία ή κάποιου που γνωρίζει θα βοηθούσε άπειρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2022 στις 8:23 ΜΜ, glenngould είπε

Έχει οριστεί η εταιρεία για το φωτοβολταϊκό, είχε γίνει συμφωνία, ήμασταν έτοιμοι για την εγκατάσταση και εκκρεμούσε μόνο η τυπική έγκριση από το ΔΕΔΔΗΕ ώστε τα επόμενα 24ωρα της έγκρισης να έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή.

Ο εξοπλισμός  μάλιστα έχει ήδη προαγοραστει. Το θέμα είναι αν αυτά που ξόδεψα θα βγουν από την τσέπη μου ή θα μου επιστραφούν €15,000 από την επιδότηση.

Με πιάνει εμετός με αυτό το αναξιόπιστο κράτος που εγκρίνει το φωτοβολταϊκό ως επιλέξιμη δαπάνη και λίγο πριν το τέλος με μία επιστολή καταρρέουν τα πάντα και παίρνει πίσω το λόγο του, και ενω παντού όλοι μας ενθαρρύνουν να κάνουμε αυτοπαραγωγή ενέργειας πάση θυσία και το διαφημίζουν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Ελληνικής επικράτειας.

Αύριο θα πάω να κάνω αίτημα διατήρησης.

Μήπως πρέπει να λαδώσω κάποιον στον ΔΕΔΔΗΕ;

Η πλάκα είναι ότι έχω ειδικό υβριδικό inverter που μπορεί να λειτουργήσει μόνο με αποθήκευση μαζί με τη συστοιχία των συσσωρευτών που ήδη έχουν εγκριθεί εκτός από το φωτοβολταϊκό. Και δεν εγκρίνουν ούτε την αυτόνομη λειτουργία του συστήματος χωρίς την έγχυση ενέργειας.

Είναι δεδομένο ότι θα το πάω δικαστικά το θέμα, μιλάμε για απώλεια 15.000 ευρώ. Χωρίς να φταίω σε τίποτα απολύτως.

 

Καλησπερα, εβγαλες ακρη τελικα?

Τι προυποθεσεις εχει για επιδοτηση φβ net metering?

τρεχει ακομα η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, member92 είπε
  •  

Καλησπέρα σας! έχω την εξής απορία, έχω κάνει την αίτηση για το εξοικονομώ κατ΄οικον , έχει βγει και το πρώτο ΠΕΑ , ωστόσο όσο και να έχω ψάξει δεν μου είναι ξεκάθαρο ακόμα στο πως γίνεται η δεύτερη επιθεώρηση ? Έρχεται κάποιος στο σπίτι και ελέγχει αν έγιναν οι ενεργειακές αναβαθμίσεις σωστά ή απλώς παρουσιάζω φωτογραφικό υλικό με τις παρεμβάσεις ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Οποιαδήποτε απάντηση με βάση προηγούμενη εμπειρία ή κάποιου που γνωρίζει θα βοηθούσε άπειρα !

Αποτι ξερω ερχεται ενεργειακος επιθεωρητης και ελεγχει τι εχει γινει και αν ολα ειναι σωστα.Στα προηγουμενα προγράμματα νομιζω μπορουσε να κανει την 2η επιθεωρηση αυτος που εκανε και την 1η αλλα απο φετος ερχεται αλλος ο οποιος επιλεγεται μετα απο κληρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, member92 είπε
  •  

Καλησπέρα σας! έχω την εξής απορία, έχω κάνει την αίτηση για το εξοικονομώ κατ΄οικον , έχει βγει και το πρώτο ΠΕΑ , ωστόσο όσο και να έχω ψάξει δεν μου είναι ξεκάθαρο ακόμα στο πως γίνεται η δεύτερη επιθεώρηση ? Έρχεται κάποιος στο σπίτι και ελέγχει αν έγιναν οι ενεργειακές αναβαθμίσεις σωστά ή απλώς παρουσιάζω φωτογραφικό υλικό με τις παρεμβάσεις ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Οποιαδήποτε απάντηση με βάση προηγούμενη εμπειρία ή κάποιου που γνωρίζει θα βοηθούσε άπειρα !

Αν διαβάσεις τον οδηγό του προγράμματος είναι σαφης : 

Το δεύτερο πεα το βγάζει μηχανικός ενεργειακός επιθεωρητής από το μητρώο του ΤΕΕ μετά από κλήρωση.

Εννοείται ότι θα έρθει σπίτι να δει αν έγιναν οι παρεμβάσεις και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.  Διότι βάσει του νέου εξοικονομω αυτός είναι ο κύριος ελεγκτής. 

Στο προηγούμενο εξοικονομω το δεύτερο πεα το έβγαζε άλλος επιθεωρητής αλλά όχι με κλήρωση. Επελεγε ο μηχανικός του α πεα  έναν φίλο του και έτσι ουσιαστικά το β πεα το εκανε ο ίδιος. 

Με βάση το νέο εξοικονομω τυχόν μαλ...κιες του α επιθερωτη ή παρεμβάσεις που δεν έγιναν όπως πρέπει συνεπάγεται ότι ο ιδιοκτήτης θα έχει θέμα διότι αποκλείεται ο β πεα να πάρει τέτοια ευθύνη για 300 ευρώ. Οπότε μεγάλη προσοχή στο α πεα και στις παρεμβάσεις που θα γίνουν κανονικά και όχι με φωτοσοπ (δεν το λέω για σένα το λέω γενικά διότι το έχουμε δει και αυτό).

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Καλησπερα, εβγαλες ακρη τελικα?

Τι προυποθεσεις εχει για επιδοτηση φβ net metering?

τρεχει ακομα η μπα?

Δεν είναι επιλεξιμη δαπάνη στο νέο εξοικονομω. 

Θα μου πεις και στοι παλιό που ήταν.... Το 60% αυτών που το είχαν ως παρέμβαση δεν το έτρεξαν λόγω αδυναμίας του δικτύου του δεδδηε. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια χαζή ερώτηση.

Μου ήρθε το e-mail πως "Ο έλεγχος παραστατικών και λοιπών δικαιολογητικών ήταν επιτυχής. Η αίτησή σας βρίσκεται προς Τελική Εκταμίευση". Είμαι χωρίς δάνειο, με δικά μου δηλαδή κεφάλαια οι προκαταβολές. Μπήκα στην αίτηση μου και πάτησα ελεγχο πληρώτητας στοιχείων και εξουσιωδότηση τράπεζας για εκταμίευση κινήτρων. Όλα Οκ.

Στο παραγώμενο Έντυπο Εξουσιοδότησης Τελικής Εκταμίευσης αναφέρει "Η εξόφληση των παραστατικών δέχομαι να γίνει σε πίστωση των καταθετικών λογαριασμών των προμηθευτών/αναδόχων και του συμβούλου έργου ή/και του μελετητή (εφόσον υπάρχουν) , μέσω της χρέωσης του λογαριασμού μου ΧΧΧ αφού ληφθούν υπόψη και τυχόν προκαταβολές που έχουν καταβληθεί από την Τράπεζα Eurobank μετά από προγενέστερη σχετική εξουσιοδότησή μου".

Αυτό τι σημαίνει; Ότι τα χρήματα θα μπουν στον δικό μου λογαριασμό και μετά η Eurobank θα τα μεταφέρει αυτόματα στους προμηθευτές/σύμβουλο έργου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ikucic είπε

Αν διαβάσεις τον οδηγό του προγράμματος είναι σαφης : 

Το δεύτερο πεα το βγάζει μηχανικός ενεργειακός επιθεωρητής από το μητρώο του ΤΕΕ μετά από κλήρωση.

Εννοείται ότι θα έρθει σπίτι να δει αν έγιναν οι παρεμβάσεις και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.  Διότι βάσει του νέου εξοικονομω αυτός είναι ο κύριος ελεγκτής. 

Στο προηγούμενο εξοικονομω το δεύτερο πεα το έβγαζε άλλος επιθεωρητής αλλά όχι με κλήρωση. Επελεγε ο μηχανικός του α πεα  έναν φίλο του και έτσι ουσιαστικά το β πεα το εκανε ο ίδιος. 

Με βάση το νέο εξοικονομω τυχόν μαλ...κιες του α επιθερωτη ή παρεμβάσεις που δεν έγιναν όπως πρέπει συνεπάγεται ότι ο ιδιοκτήτης θα έχει θέμα διότι αποκλείεται ο β πεα να πάρει τέτοια ευθύνη για 300 ευρώ. Οπότε μεγάλη προσοχή στο α πεα και στις παρεμβάσεις που θα γίνουν κανονικά και όχι με φωτοσοπ (δεν το λέω για σένα το λέω γενικά διότι το έχουμε δει και αυτό).

Δεν είναι επιλεξιμη δαπάνη στο νέο εξοικονομω. 

Θα μου πεις και στοι παλιό που ήταν.... Το 60% αυτών που το είχαν ως παρέμβαση δεν το έτρεξαν λόγω αδυναμίας του δικτύου του δεδδηε. 

Καλημέρα ! Ευχαριστώ πολύ , όποτε όπως αντιλαμβάνομαι θα πρέπει όλες οι εργασίες να γίνουν σωστά και όπως προβλέπεται διαφορετικά θα υπάρχουν κυρώσεις . Είναι κάπως αγχωτικό γενικά το ότι οι εμπλέκονται δύο διαφορετικοί επιθεωρητές 🙁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...