Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, glenngould είπε

1. Ναι καταθέσαμε φάκελο και μας απάντησαν πρωτοκολλημένα με απόρριψη και επιστροφή του φακέλου λόγω υπέρβασης στάθμης βραχυκυκλωσης στον τοπικό εξοπλισμό του ΔΕΔΔΗΕ.

2. Απάντησανε μετά την παρέλευση 2 μηνων (ενώ η νέα νομοθεσία λέει ότι αν δεν σου απαντήσουν εντός 15 ημερών θεωρείται αυτομάτως εγκριτική η απόφαση για αυτά τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά). Δεν τήρησαν δηλαδή την κείμενη νομοθεσία αλλά μου είπαν γενικά ότι αυτό δεν εφαρμόζεται πρακτικά λόγω πλειάδας αιτήσεων (σκέφτομαι μήπως μπορώ να το αξιοποιήσω νομικά).

3. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αίτημα διατήρησης της αίτησης μέχρι να βρεθεί ηλεκτρικός χώρος. Το θέμα είναι ότι σε 2 μήνες λήγει η ετήσια προθεσμία μου για την υλοποίηση των παρεμβάσεων του εξοικονομώ αυτόνομω. Δεν θέλω να χάσω επιδότηση 15.000 ευρώ.

Αυτή είναι μια συζήτηση που με ενδιαφέρει και εμένα.

Αλήθεια, αν επιτρέπεται... που είσαι glenngould;;

Το εξοικονομώ τι ζητάει από δικαιολογητικά άραγε;; Είσαι παράνομος σύμφωνα με το πρόγραμμα αν απλά το βάλεις χωρίς να είναι συνδεδεμένο;; Πρέπει να ξαναδιαβάσω τι γράφει ο οδηγός.

Όπως και να'χει, καλή τύχη και keep us posted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/10/2019 στις 5:25 ΜΜ, AristidisZ είπε

Πολυκατοικία στα Βόρεια προάστια, φετινή άδεια:

7άρα γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη, μεγάλα ηλιακά, ατομικοί λέβητες αερίου και στο τσακ το πήγαμε Β+ (αυξάνοντας τα κάτοπτρα) 

Δε ξέρω, κρατάω μικρό καλάθι όταν βλέπω σπίτια στο Α

Υπάρχουν πραγματικά Α και Α+ νεόδμητα "green houses" με solar panels, ενδοδαπεδιες, αντλία θερμότητας, θερμοπροσοψεις παντού εξωτερικά, τριπλά ενεργειακα κουφώματα κλπ. Με είχε πάει μεσίτης πρόσφατα σε ενα τέτοιο στο Μαρούσι, αλλά μόλις άκουσα τιμή έπαθα σοκ. Δεν ξέρω ποιον περιμένουν να δώσει 500 χιλιάρικα για 120τμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fragma είπε

Υπάρχουν πραγματικά Α και Α+ νεόδμητα "green houses" με solar panels, ενδοδαπεδιες, αντλία θερμότητας, θερμοπροσοψεις παντού εξωτερικά, τριπλά ενεργειακα κουφώματα κλπ. Με είχε πάει μεσίτης πρόσφατα σε ενα τέτοιο στο Μαρούσι, αλλά μόλις άκουσα τιμή έπαθα σοκ. Δεν ξέρω ποιον περιμένουν να δώσει 500 χιλιάρικα για 120τμ..

Όλα όσα γράφεις, αρκούν για να το πας οριακά στο Α :)

Εξάλλου από αρχής ΚΕΝΑΚ, είχαν επικρατήσει οι θερμοπροσόψεις, τα δε "solar panels" δεν είναι πια κάτι το εξωτικό, 30+ χρόνια χρησιμοποιούμε ηλιακή ενέργεια για το ζεστό νερό χρήσης

Για Α+, αν δε βάλεις φωτοβολταϊκό, το θεωρώ από πολύ δύσκολο έως απίθανο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Αυτή είναι μια συζήτηση που με ενδιαφέρει και εμένα.

Αλήθεια, αν επιτρέπεται... που είσαι glenngould;;

Το εξοικονομώ τι ζητάει από δικαιολογητικά άραγε;; Είσαι παράνομος σύμφωνα με το πρόγραμμα αν απλά το βάλεις χωρίς να είναι συνδεδεμένο;; Πρέπει να ξαναδιαβάσω τι γράφει ο οδηγός.

Όπως και να'χει, καλή τύχη και keep us posted.

Το εξοικονομω ζητά τη βεβαίωση σύνδεσης που σου στέλνει η ο δεδδηε . Αυτό είναι σαφές.  Αν δεν συνδεθείς δεν βγαίνει νέο πεα με φβ μέσα.  Το είχα ρωτήσει και γω όταν είχα φάει άκυρο στην αρχή.  Το έχω και εγγράφως από το help desk.

 

8 ώρες πριν, glenngould είπε

1. Ναι καταθέσαμε φάκελο και μας απάντησαν πρωτοκολλημένα με απόρριψη και επιστροφή του φακέλου λόγω υπέρβασης στάθμης βραχυκυκλωσης στον τοπικό εξοπλισμό του ΔΕΔΔΗΕ.

 

2. Απάντησανε μετά την παρέλευση 2 μηνων (ενώ η νέα νομοθεσία λέει ότι αν δεν σου απαντήσουν εντός 15 ημερών θεωρείται αυτομάτως εγκριτική η απόφαση για αυτά τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά). Δεν τήρησαν δηλαδή την κείμενη νομοθεσία αλλά μου είπαν γενικά ότι αυτό δεν εφαρμόζεται πρακτικά λόγω πλειάδας αιτήσεων (σκέφτομαι μήπως μπορώ να το αξιοποιήσω νομικά).

 

3. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αίτημα διατήρησης της αίτησης μέχρι να βρεθεί ηλεκτρικός χώρος. Το θέμα είναι ότι σε 2 μήνες λήγει η ετήσια προθεσμία μου για την υλοποίηση των παρεμβάσεων του εξοικονομώ αυτόνομω. Δεν θέλω να χάσω επιδότηση 15.000 ευρώ.

 

4. Υποτίθεται μας έχουν πιπιλίσει το μυαλό και μας ενθαρρύνουν να βάλουμε όλοι φωτοβολταϊκά. Τι πράγματα είναι αυτά από το κράτος που συμβαίνουν; Γιατί συμβαίνει αυτή η τραγική κατάσταση; Είναι δυνατόν να μην έχουν ισχυρά μηχανήματα να δεχθούν την έγχυση ενέργειας από οικιακούς αυτοπαραγωγους; Κάπου διαβάζω διάφορα σκάνδαλα ότι όλοι οι μεγάλοι καρχαρίες και μεγαλοεργολάβοι έχουν δεσμεύσει όλο το χώρο για την έγχυση ηλεκτρικής ενέργειας για τα φωτοβολταϊκά τους πάρκα. Είναι δυνατόν να εγκρίνονται πάρκα δεκάδων μεγαβάτ και να μην εγκρίνεται ένα μικρό ταπεινό οικιακό φωτοβολταϊκό με 20 panel; Τι αδικία είναι αυτή; πάλι προωθούν τους μεγαλοεργολάβους και αδικούν τους απλούς καταναλωτές και πολίτες;

 

5. Διαβάζω διάφορα άρθρα ότι θα δοθεί ηλεκτρικός χώρος ξεχωριστός για τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά net metering, ότι θα χτιστεί ειδική πλατφόρμα από τον ΔΕΔΔΗΕ και ότι θα διευκολυνθεί και θα γίνεται άμεσα η διαδικασία για αυτά τα έργα. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ όλα αυτά;;;; Οεο;;;

 

6. Μην το ψάχνεις τώρα για τη διαστασιολόγηση του συστήματος αφού είχα την ευκαιρία να βάλω ένα σύστημα με τεράστια επιδότηση με μηδαμινή συμμετοχή και τώρα κινδυνεύω να το χάσω. Δεν μιλάμε για διαστασιολόγηση πλέον, μιλάμε για μία οικονομική καταστροφή και την απώλεια μιας πρωτόγνωρης ευκαιρίας που εμφανίστηκε στη ζωή μου, αν χάσω την επιδότηση. Ντροπή σε αυτό το κράτος. 

 

7. Κάπου αλλού διάβασα ότι μπορεί να σου δώσουν προσφορά και όρους σύνδεσης για το οικιακό φωτοβολταϊκό αρκεί να μην εγχεεις  στο δίκτυο ενέργεια. Εμείς ούτως ή άλλως έχουμε υβριδικό inverter με αποθήκευση και μπορούμε να το υποστηρίξουμε αυτό το πράγμα να είμαστε αποκομμένοι από το δίκτυο και ποιο λόγο δεν μου επιτρέπουν να το κατασκευάσω χωρίς να εγχεω ενέργεια στο δίκτυο (το οποίο είναι κάτι που προβλέπεται για τις κορεσμένες περιοχές με βάζει και τον πρόσφατο οδηγό που διάβασα στο helapco.gr )

Ειμαι χαλια

Διαβάστε εδώ την κατάντια της μπανανίας μας:

https://news.b2green.gr/16190/κίνδυνος-ανάκλησης-υπαγωγής-ωφελούμ

 

 

 

 

1. Η αιτιολογία απόρριψης ήταν η ίδια με αυτή που έστειλαν σε μένα.

2. Κάνε αύριο αίτημα 5ετους διατηρησης . Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο. Εγώ το έκανα , δεν περίμενα να γίνει τίποτα και τελικά έγινε. Μάλιστα το αίτημα, μου το πρότεινε η πολύ εξυπηρετική υπεύθυνη της τοπικής δεδδηε. Μου είπε κάντε το κύριε,  μου είπε και τι να γράψω (χωρίς να με ξέρει η γυναίκα) και τελικά δικαιώθηκα εντός 45 ημερών αν θυμάμαι καλά.

3. Καταλαβαίνω τα νεύρα σου αλλά δεν βοηθάνε αυτή την ύστατη ώρα. Τα ίδια έλεγε και γω με το αρχικό άκυρο αλλά είπα "τι είχαμε τι χάσαμε"

7 λεπτά πριν, ikucic είπε

Το εξοικονομω ζητά τη βεβαίωση σύνδεσης που σου στέλνει η ο δεδδηε . Αυτό είναι σαφές.  Αν δεν συνδεθείς δεν βγαίνει νέο πεα με φβ μέσα.  Το είχα ρωτήσει και γω όταν είχα φάει άκυρο στην αρχή.  Το έχω και εγγράφως από το help desk.

 

1. Η αιτιολογία απόρριψης ήταν η ίδια με αυτή που έστειλαν σε μένα.

2. Κάνε αύριο αίτημα 5ετους διατηρησης . Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο. Εγώ το έκανα , δεν περίμενα να γίνει τίποτα και τελικά έγινε. Μάλιστα το αίτημα, μου το πρότεινε η πολύ εξυπηρετική υπεύθυνη της τοπικής δεδδηε. Μου είπε κάντε το κύριε,  μου είπε και τι να γράψω (χωρίς να με ξέρει η γυναίκα) και τελικά δικαιώθηκα εντός 45 ημερών αν θυμάμαι καλά.

3. Καταλαβαίνω τα νεύρα σου αλλά δεν βοηθάνε αυτή την ύστατη ώρα. Τα ίδια έλεγε και γω με το αρχικό άκυρο αλλά είπα "τι είχαμε τι χάσαμε"

Οσο για το 7 που γράφεις έχεις και δίκιο όμως το εξοικονομω είναι σαφές θέλει το κλασικό net metering .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι λέμε τώρα ΔΕΔΔΗΕ έχει παραβεί δύο νόμους μέχρι στιγμής στην περίπτωσή μου. Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται και να υπάρχει καταλογισμός ευθυνών και όχι για να γεμίζουμε σελίδες α4 χαρτιού.

 

Και ο νόμος λέει ότι αν δεν σου απαντήσει εντός 15 ημερών ο ΔΕΔΔΗΕ τότε αυτομάτως η απάντηση του σημαίνει η έγκριση να προχωρήσει στο έργο άρα με βάση αυτό το νομικό επιχείρημα εγώ προχώρησα στην επένδυση αυτή Και τώρα δεν μπορεί να το αρνηθεί ο ΔΕΔΔΗΕ γιατί δεν τήρησε τη συμβατική του υποχρέωση να μου απαντήσει εντός του προκαθορισμένου χρονικού διαστήματος.

Δεύτερον το σπίτι αναβαθμίζεται μία χαρά ενεργειακά με το φωτοβολταϊκό αυτό παραγωγής ακόμα και αν δεν έχετε ενέργεια στο δίκτυο το οποίο βοηθάει το ενεργειακό μείγμα της χώρας και τις ενεργειακές ανάγκες του κοινωνικού συνόλου, δηλαδή το ρεύμα από παραγωγό εγώ με το αυτό φωτοβολταϊκό μου να το χρησιμοποιουν στην πραγματικότητα οι 200 κατοικίες που βρίσκονται γύρω από εμένα.

Τρίτον δεν είναι δυνατόν να γίνονται φωτοβολταϊκά έργα με χιλιάδες panels πάνω σε πολύτιμες παραγωγικές γαίες από μεγαλοεργολάβους, και του δικτύου αλλά έχει πρόβλημα με τα δικά μου 20 μικρά πάνελ που θέλω να βάλω η που ήθελα να βάλω για να είμαι πιο ακριβής γιατί δεν μου το επιτρέπουν.

Τέταρτον η νομοθεσία λέει ότι και τις περιοχές του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ που είναι κορεσμένο το δίκτυο μπορείς κανονικά να εγκαταστήσεις το φωτοβολταϊκό σου αναβαθμίζεται σαφώς ενεργειακά το σπίτι σου μία χαρά και ισχύουν όλοι οι υπολογισμοί του ενεργειακού επιθεωρητή με την αυτό παραγωγή ενέργειας που κάνεις από το φωτοβολταϊκό απλά δεν έχεις ενέργεια στο δημόσιο δίκτυο. Η ενέργεια του δημοσίου δικτύου δεν έχει σχέση με τα ενεργειακά χαρακτηριστικά της δικής σου κατοικίας Και απορώ πραγματικά γιατί μας τυραννάνε σαδιστικά με αυτόν τον τρόπο.

Εάν Εάν τα πράγματα ήταν τόσο απλά δεν θα είχε γίνει επίκαιρη ερώτηση στη Βουλή από την αντιπολίτευση για τους ερασιτεχνισμούς του κράτους ως προς την μη αποδοχή νέων φωτοβολταϊκών έργων από οικιακους πελάτες.

Θα ξαναβάλω εδώ το link μήπως δεν το προσέξετε και δεν το διαβάσατε υπάρχει πραγματικά πρόβλημα. Το κράτος σου εγκρίνει μία συγκεκριμένη επιλέξιμη δαπάνη και μετά παίρνει πίσω την υπόσχεσή του. Αυτό είναι κατάργηση της έννομης τάξης. Και συμβαίνει μάλιστα σε ένα ευρύτερο περιβάλλον απολιγνιτοποίησης ενεργειακού μετασχηματισμού και αυξημένου κόστους ενέργειας και αυτό το καθιστά ακόμα πιο πολύ τραγικό.

https://news.b2green.gr/16190/κίνδυνος-ανάκλησης-υπαγωγής-ωφελούμ

(Κάνω κάποια λάθη λόγω φωνητικής αναγνώρισης του κειμένου αλλά νομίζω βγαίνει νόημα από το κείμενο πιο πάνω)

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, glenngould είπε

Παιδιά τι λέμε τώρα ΔΕΔΔΗΕ έχει παραβεί δύο νόμους μέχρι στιγμής στην περίπτωσή μου. Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται και να υπάρχει καταλογισμός ευθυνών και όχι για να γεμίζουμε σελίδες α4 χαρτιού.

 

Και ο νόμος λέει ότι αν δεν σου απαντήσει εντός 15 ημερών ο ΔΕΔΔΗΕ τότε αυτομάτως η απάντηση του σημαίνει η έγκριση να προχωρήσει στο έργο άρα με βάση αυτό το νομικό επιχείρημα εγώ προχώρησα στην επένδυση αυτή Και τώρα δεν μπορεί να το αρνηθεί ο ΔΕΔΔΗΕ γιατί δεν τήρησε τη συμβατική του υποχρέωση να μου απαντήσει εντός του προκαθορισμένου χρονικού διαστήματος.

Δεύτερον το σπίτι αναβαθμίζεται μία χαρά ενεργειακά με το φωτοβολταϊκό αυτό παραγωγής ακόμα και αν δεν έχετε ενέργεια στο δίκτυο το οποίο βοηθάει το ενεργειακό μείγμα της χώρας και τις ενεργειακές ανάγκες του κοινωνικού συνόλου, δηλαδή το ρεύμα από παραγωγό εγώ με το αυτό φωτοβολταϊκό μου να το χρησιμοποιουν στην πραγματικότητα οι 200 κατοικίες που βρίσκονται γύρω από εμένα.

Τρίτον δεν είναι δυνατόν να γίνονται φωτοβολταϊκά έργα με χιλιάδες panels πάνω σε πολύτιμες παραγωγικές γαίες από μεγαλοεργολάβους, και του δικτύου αλλά έχει πρόβλημα με τα δικά μου 20 μικρά πάνελ που θέλω να βάλω η που ήθελα να βάλω για να είμαι πιο ακριβής γιατί δεν μου το επιτρέπουν.

Τέταρτον η νομοθεσία λέει ότι και τις περιοχές του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ που είναι κορεσμένο το δίκτυο μπορείς κανονικά να εγκαταστήσεις το φωτοβολταϊκό σου αναβαθμίζεται σαφώς ενεργειακά το σπίτι σου μία χαρά και ισχύουν όλοι οι υπολογισμοί του ενεργειακού επιθεωρητή με την αυτό παραγωγή ενέργειας που κάνεις από το φωτοβολταϊκό απλά δεν έχεις ενέργεια στο δημόσιο δίκτυο. Η ενέργεια του δημοσίου δικτύου δεν έχει σχέση με τα ενεργειακά χαρακτηριστικά της δικής σου κατοικίας Και απορώ πραγματικά γιατί μας τυραννάνε σαδιστικά με αυτόν τον τρόπο.

Εάν Εάν τα πράγματα ήταν τόσο απλά δεν θα είχε γίνει επίκαιρη ερώτηση στη Βουλή από την αντιπολίτευση για τους ερασιτεχνισμούς του κράτους ως προς την μη αποδοχή νέων φωτοβολταϊκών έργων από οικιακους πελάτες.

Θα ξαναβάλω εδώ το link μήπως δεν το προσέξετε και δεν το διαβάσατε υπάρχει πραγματικά πρόβλημα. Το κράτος σου εγκρίνει μία συγκεκριμένη επιλέξιμη δαπάνη και μετά παίρνει πίσω την υπόσχεσή του. Αυτό είναι κατάργηση της έννομης τάξης. Και συμβαίνει μάλιστα σε ένα ευρύτερο περιβάλλον απολιγνιτοποίησης ενεργειακού μετασχηματισμού και αυξημένου κόστους ενέργειας και αυτό το καθιστά ακόμα πιο πολύ τραγικό.

https://news.b2green.gr/16190/κίνδυνος-ανάκλησης-υπαγωγής-ωφελούμ

(Κάνω κάποια λάθη λόγω φωνητικής αναγνώρισης του κειμένου αλλά νομίζω βγαίνει νόημα από το κείμενο πιο πάνω)

 

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι ατομικά ώστε να μην χάσεις την ευκαιρία. Κανε λοιπόν το αίτημα παράτασης και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω....ζητάνε ΚΑΕΚ απο κτηματολόγιο?

 

Γενικά το φετινό εξ οικονομω αξίζει τελικά? Τι γνωμη εχετε?

Επεξ/σία από dr_giwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dr_giwrgos είπε

Να ρωτησω....ζητάνε ΚΑΕΚ απο κτηματολόγιο?

 

Γενικά το φετινό εξ οικονομω αξίζει τελικά? Τι γνωμη εχετε?

Τι εννοείς αν ζητάνε καεκ ; αν υπάρχει προφανώς θα ζητηθεί στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου. 

Αν είναι παλιό το σπίτι και με λίγες παρεμβάσεις που δίνουν πολλά μόρια (μόνωση δώματος,  νέο σύστημα θέρμανσης, ηλιακός κα) τότε νομίζω αξίζει. Αλλά αυτό που άξιζε πραγματικά ήταν το προηγούμενο. Εκεί μπορούσες να κάνεις σούπερ ανακαίνιση ακόμη και στα 50000 ευρώ. Τώρα η μέση συνολική δαπάνη θα είναι κάπου στα 18000 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikucic είπε

Τι εννοείς αν ζητάνε καεκ ; αν υπάρχει προφανώς θα ζητηθεί στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου. 

Αν είναι παλιό το σπίτι και με λίγες παρεμβάσεις που δίνουν πολλά μόρια (μόνωση δώματος,  νέο σύστημα θέρμανσης, ηλιακός κα) τότε νομίζω αξίζει. Αλλά αυτό που άξιζε πραγματικά ήταν το προηγούμενο. Εκεί μπορούσες να κάνεις σούπερ ανακαίνιση ακόμη και στα 50000 ευρώ. Τώρα η μέση συνολική δαπάνη θα είναι κάπου στα 18000 ευρώ. 

Εχω δικαστική εκρεμμότητα για να δηλωθει στο κτηματολόγιο η κατοικία! Εδω και 1 + χρόνο καθυστερει!

Μετα πρέπει να γίνει εγγραφή υποθηκοφυλακειο και κτηματολόγιο. Ειναι υπο εξελιξη δηλαδη. Στο κτηματολόγιο υπάρχει μεν ΚΑΕΚ αλλα δεν ειναι ολοκληρωμένη η διαδικασια. .

 

Απο την αλλη συμφωνα με το ΠΕΑ παω απο Η σε Β ενεργειακη κλάση.

 

Ρωτάω αν αξιζει επειδή ανέβηκαν οι τιμές σε όλα ....αν πχ πάρω μονο 10000€ επιδότηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dr_giwrgos είπε

Εχω δικαστική εκρεμμότητα για να δηλωθει στο κτηματολόγιο η κατοικία! Εδω και 1 + χρόνο καθυστερει!

Μετα πρέπει να γίνει εγγραφή υποθηκοφυλακειο και κτηματολόγιο. Ειναι υπο εξελιξη δηλαδη. Στο κτηματολόγιο υπάρχει μεν ΚΑΕΚ αλλα δεν ειναι ολοκληρωμένη η διαδικασια. .

 

Απο την αλλη συμφωνα με το ΠΕΑ παω απο Η σε Β ενεργειακη κλάση.

 

Ρωτάω αν αξιζει επειδή ανέβηκαν οι τιμές σε όλα ....αν πχ πάρω μονο 10000€ επιδότηση....

Για το πρώτο θα ρωτήσεις τον μηχανικό σου αν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιο πρόβλημα με την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου. 

Για το δεύτερο αν τις έχεις ανάγκη τις παρεμβάσεις και δεν τι κάνεις μόνο και μόνο για να μπεις στο εξοικονομω τοτε συμφέρει.  Εκτός αν είσαι με 40% επιδότηση που μπορεί και να μην συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikucic για μενα το νεο εξοικονομω ειναι καλυτερο ακριβως επειδη εχει κοφτη στις δαπανες..δε μπορει μονο μια κατοικια να παιρνει 50000 κι επειδη προλαβε κιολας και να μενουν εξω αλλες 2 πχ επειδη τελειωσαν τα χρηματα...δε το λεω επειδη κι εγω εμεινα απ εξω, αλλα επειδη δεν το βρισκω λογικο..παρε 20-25 χιλιαρικα max...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, energy52 είπε

@ikucic για μενα το νεο εξοικονομω ειναι καλυτερο ακριβως επειδη εχει κοφτη στις δαπανες..δε μπορει μονο μια κατοικια να παιρνει 50000 κι επειδη προλαβε κιολας και να μενουν εξω αλλες 2 πχ επειδη τελειωσαν τα χρηματα...δε το λεω επειδη κι εγω εμεινα απ εξω, αλλα επειδη δεν το βρισκω λογικο..παρε 20-25 χιλιαρικα max...

Δεν έχεις άδικο.  Εγώ μιλάω για το ποιο πρόγραμμα είναι πιο γενναιόδωρο προς τον ωφελουμενο . Τα 50000 τραγικά πολλα , τα 20000 όμως για μια τυπική κατοικία των 100 τμ (με αυτές τις τρέχουσες τιμές υλικών). Τραγικά λίγα.

Απλά ήθελαν να βάλουν με λιγότερο προϋπολογισμό περισσότερες κατοικίες.

Οπως και να χει αν κάποιος μπει κερδισμένος θα βγει .

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2022 στις 6:53 ΠΜ, ikucic είπε

 

3ον το θέμα θα συζητηθεί στη Βουλή μετά από σχετική ερώτηση.  Να δούμε τι θα πει ο σκρεκας του μήπως και δώσει κάποια παράταση σε αυτές τις περιπτώσεις. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος βέβαια.

 

Καλημέρα φίλε μου, γνωρίζεις αν απάντησε ο Σκρεκας σχετικά με την μη αδειοδότηση φωτοβολταϊκών σε δικαιούχους του εξοικονομώ που ζουν σε περιοχές με κορεσμένο δικτυο; Αν βρέθηκε κάποια λύση; Πότε θα συζητηθεί; Δεν θέλω να χάσω €15000

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...